Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje masiranje presredka – ali veste?

masiranje presredka – ali veste?

Ali veste, kako izgleda masaža presredka? Sama sem v 1. nosečnosti masirala presredek pač tam kjer je – med nožnico in danko. Seveda ni nič pomagalo, bila šivana.
Danes pa sem v reviji Mama prebrala, da se gre s prstom v nožnico in iz notranje strani razteguje presredek sem in tja. Kaj nisem budalo?
Kako pa ste kaj ve izobražene glede tega?
lp

Ojla,

jaz sem imela olje od Wellede, pa je v navodilih tole za masiranje od znotraj pisalo.

Sem pa bila vseeno šivana, ker so me preventivno prerezali, ko so videli, da se otroček rojeva z ročico naprej.

Masiranje presredka je … bedarija. Učinkujejo (če!) lahko le keglove vaje. No, meni tudi te niso pomagale…

nova
Uredništvo priporoča

To masiranje je zelo relativno, kot mazanje proti strijam npr. Najbolj pomembna pri vsem skupaj je elastičnost ali prožnost tvoje kože, nenazadnje tudi veliksot otročka, ki ga boš rodila (oz. si ga).

Jaz sem delala keglove vaje, vendar pa sem bila vseeno rezana. Presredek se mi je najprej kar sam začel trgat, ker je bil “bogi” od vnetij, ki so me težila v nosečnosti – sploh zadnje mesece. Upam, da se tokrat ta številna vnetja ne bodo pojavljala. Ker od celotnega poroda in poporodnih zadev me je pač groza bolečin od posledic rezanja pa še šivi so se mi vneli en teden po prihodu domov. Sočustvujem z vsemi mamicami, ki so dale to skozi.

Joj, hudo. Pa kaj so potlej to res larifari reklame. Piše pa, da je treba masirat več mesecev. Tudi sama sem bila šivana. Joj, kako težje je poporodno stanje, kot če je vse ok, a ne.

Pri prvem šivana, pri drugem in tretjem ne. Razlika je kot dan in noč, saj sem prvih 14 dni pri prvem praktično preležala in še dolgo čutila šive, naslednja dva se mi je zdelo, kot da ne bi rodila. PRedvsem sicer zdelo, saj utrujena sem bila še vseeno hitro, a bolelo niiiii. Je pa bolelo nekaj drugega, kar nikoli ne omenjajo – krčenje maternice. To namreč pri vsakem naslednjem porodu čutiš bolj boleče, skoraj kot popadki, še kake tri dni, najbolj ob dojenju seveda.
Aja, masirala se nisem nikoli.

raglja

Se strinjam punce…če me to ne bi bolelo, potem bi šla čez teden dni takoj še enkat rodit

Ne sekiraj se preveč zaradi masiranja presredka. jaz sem v dobri veri, da bom to počela, kupila olje od Welede, parkrat poskusila, ampak me je bolelo in sem kmalu obupala. Masirala ga torej nisem. Rezultat: nič rezana, trgana, šivana (no, dobila sem dva mini notranja šiva, ki ju nisem niti čutila). Vse je bolj odvisno od prožnosti tkiva kot pa masaže.

To krčenje maternice pa je tudi mene ful bolelo – že pri 1.porodu. Joj, kaj bo šele pri 2.? Res pa da me je en obisk zelo znerviral, nato me je začelo bolet to krčenje med dojenjem ko hudič.
Groza…

Pred tremi dnevi sem bila na predavanju babice iz porodnišnice, ki je rekla, da masaža presredka pomaga (gotovo NE škodi), če ne pri samem porodu pa pri celjenju. Baje je treba masirat rahlo, nikakor boleče raztegovat, po 36.tednu. če nimate olja za to, je ok tudi olivno ali mandljevo. jaz bom poskusila.
j, 30.t

Meni se zdi, da je se najbolj pomembno, ali babica dobro masira presredek med porodom (seveda, ce je tkivo presredka dovolj prozno, kar je po mojem naravna danost + odvisno od poteka poroda – eksploziven porod bo seveda dosti lazje raztrgal vse naokoli kot pa pocasen). Mene je babica tako intenzivno masirala, da je moj dragi komentiral, da je bila pridna kot vulkanizer. Sicer ni bilo kaj prijetno, je kar peklo, vendar zenska je obvladala in sem jo odnesla brez sivanja (razen par kozmeticnih).

tako je, pomembna je pomoč babice ob samem porodu…sama nisem imela problemov, pa se nisem nič mazala ali masirala…kot ste rekle…naslednji dan bi šla lahko še enkrat rodit :)…sem pa obakrat izpraznila kar nekaj tub kreme in gela za strije, pa sem takšna, da me ni za pogledat v trebuh 🙁

Pozdravljene 🙂

vidim, da je tale tema odprta že zelo dolg, pa me zanima, če a kera na nov izkušnje z masiranjem presredka?

Jaz sem se v nosečnosti totalno navdušila nad tem masiranjem presredka, češ da potem ne bom šivana…no od same lenobe sem si ga masirala mogoče 5x po 1 min…na koncu nisem bila rezana, samo 2 površinska šivčka sem dobila… Mi je pa babica res masirala in raztegovala presredek med porodom…vmes je tudi komentirala, da imam kar prožno tkivo in da ne bo potrebno nič rezati.. Jaz mislim, da škodit sigurno ne more, pa tudi čudeža ne more narediti…

Pušenjak pravi, da se včasih lahko naredi več škode, ker z masiranjem presredka se naredi le kožo bolj raztegljivo in prožno, in če se potem raztrgajo notranja tkiva, mišice, se teh raztrganin niti ne vidi, ker ostane povrhnjica cela in se lahko to kaj zakomplicira in boli… Ne vem, le povzemam. Jaz nisem masirala, pa sem bila zelo malo šivana. Baje da je ful odvisno od babice, meni je zelo varovala in raztegovala presredek. Bomo videli, kako bo v drugo. Kar se okrevanja tiče, si ful želim, da ne bi bla nič šivana. 🙂

Ta dr. Pušenjak nima pojma; Naj mi prosim Stanko obrazloži, zakaj je prerezov presredka v Avstriji in Nemčiji samo pri 15% porodov, pri nas pa zrežejo več kot polovico porodnic!! Seveda, če hočeš hitro zaključit porod, prerežeš pa je. S problemi, ki so pogosti (boleča spolnost) pa naj se ženska ukvarja sama, kajne? Naj proba sam rodit potem naj pa pametuje. Masaža je ubistvu trening. Logično je, če si vestna pri masaži, kake 2-3 mesece pred porodom, da je tkivo bolj voljno in vse okoli bolj pripravljeno na razstezanje… najbolje je če me masira partner po mojih navodilih. Pri porodu pa mi je babica masirala in razstezala presredek cel čas in dodala nek gel za gladek izstis otročka… 🙂 šlo je brez prereza, čeprav je bil otrok med večjimi in so mi že vnaprej omenjali prerez…

New Report

Close