Najdi forum

preklampsija

Pozdravljene,

veliko je bilo ze napisanega na temo preklampsije, pa vendar nisem nasla pravih odgovorov. Kaj natancno je preklampsija, v katerem tednu se najpogosteje pojavi, kaksni so tipicni znaki in kaksna je preventiva, ce sploh obstaja.

In kaj pravite na 14 dnevni dopust v 30t nosecnosti na hrvaski otok?

Preeklampsija je stanje nosečnice, ki se kaže s povišanim krvnim tlakom, oteklinami, beljakovinami v urinu, glavoboli in prekomerno telesno težo. Pojavi se v drugi polovici nosečnosti in lahko vodi v življensko ogrožujoče stranje – eklampsijo. Točen vzrok ni znan, je pa pogojen z imunskim odzivom matere. Pogostejša naj bi bila pri prvi nosečnosti.

Če meniš, da se ti obeta navedeno stanje potem ti jaz takšnega dopusta ne priporočam.

Hvala za vse te podatke!! Te kar stisne, ko to preberes.

Ali ginekolog lahko prej opazi/predivi, da se v nosecnosti lahko razvije preklampsija?

Mene so v prejšnji nosečnosti vodili kot rizično od 27- tega tedna dalje in takrat so me dali tudi na bolniško. Tlak 150/95, občasno malo več, običajno pa malo manj. Občasno sem imela glavobole in malo sem otekala, imela pa sem (žal še vedno) preveliko telesno težo. No pri meni se preeklampsija ni razvila, sem se pa res pazila predvsem pri hrani (skoraj nič soli) in se izogibala stresu.
Rodila sem mesec dni prezgodaj, zaradi razpoka mehurja, tako da ne vem kako bi bilo zadnji mesec.

Drugače ti svetujem, ne sekiraj se dokler tvoj ginekolog ni zaskrbljen, bodi pa previdna, nosečnost bo tako lepša.
Dandanašnji smo nosečnice tako dobro pregledovane, da praktično ni verjetnosti, da bi znake preeklampsije ginekolog spregledal.

no sedaj se pa oglaša ena kateri so preklamsijo spregledali…začeli so se vsi prej našteti simptomi in g na to ni reagiral in me naročal na 4-5 tednov .doma sem se počutila kot največji cepec saj sem se počutila zares slabo g je rekel da je v redu,mama je rekla da se na koncu vse nosečnice počutijo slabo in sem čakala redne preglede.
ko sem pa prišla na reden pregled sem imela 190/110 pritiska,beljakovine v urinu in nereaktiven ctg in sem bila postlana direkt v porodno..tam so me nafilali z zdravili za znižanje pritiska in z glukozo da se je otrok sploh toliko zbudil da je bil porod sploh možen..
tako da drage moje kar vstrajajte pri pregledih in posedni obravnavi saj je bolje jit 10 preveč na pregled kot ostati brez otroka…

Še ena pri kateri je bila preklampsija spregledana pri prvem otroku. Začelo se je pa tako, da sem zjutraj, ko sem šla na wc, tako krvavela da me je skoraj kap. Potem me je prišel iskat rešilc me odpeljal v najbližnjo porodnišnico. Ker niso ugotovili od kje bi prišla krvavitev so samo čakali. šele naslednji dan so mi pregledali vodo, pa se niso peveč obremenjevali kakšna je.tetji dan zjutraj me je vse bolelo, gibov ni blo, ctg slab, pa so kar čakali. Pppoldan me je začela bolet glava pa sem dobila lekadol. Potem se je v porodnišnici zamenjala smena in mi je končno nekdo zmeril pritisk 140 180. Ko so me z rešilcem peljali v Ljublano me jetako bolela glava, da sem čutila vsako luknjo na cesti. V lj. so mi naredili takoj carski rez. Jaz sem ne vem kako preživela. Moja punčka je po 9 dneh umrla zaradi možganske smrti. Vse se je dogajalo v 28t. Pri preklamsiji je tako, ne ve se od kje pa zakaj pride. lp vsem! Rožc@ 12t

rozca,

moje sozalje!! nikoli si ne bi mislila, da je preklamsija tako huda zadeva.

Pa ti g na pregledu pred krvavitvijo ni nic videl? Ali se sploh lahko kaj prej vidi, da lahko predvidevas, da jo dobis ali pride kar z neba?

Lai katera ve, kaksna je preventiva, da je ne dobis ali se ji izognes?

rožc@ žal mi je izgubo otroka

Ko so naredili CR in pregledali posteljico, so ugotovili da sem imela med posteljico in maternico zelo velik hematom, ki pa z UZ ni bil viden.
V zdejšnji nosečnosti se me bodo malo bolj pazili, vse kar mi lahko dajo je tamal aspirin za redčenje krvi. Baje se drugič ne more ponoviti.

rožc@
ne da te strašim samo moja druga nosečnost sicer ne bila vodena kot preklamsija ampak kot arteriska hipertenzija rodila sem v 35 teden zaradi pritiska 170/100 in beljakovin v urinu tudi glavobol je bil morilski
je pa res da sem imela stalni nadzor in tudi veliko hospitalizacji..
tako da je prav da te kontrolirajo res je da se statistično preklamsija pri ženski ki jo je v prvo imela in ni zamenjala spolnega partnerja(beri očeta otrok)malo verjetna .je pa možna in ti si tudi doma meri pritisk…

tudi jaz proporočam redno merjenje pritiska, in ko bo že 165 oz. 170/95 kar k zdravniku. jaz sem imela pritisk samo par dni tak, in nisem vedela da to NI NORMALNO!!! in sem kar tako poklicala v porodnišnico, kaj naj. morala sem takoj noter. no, če z teden dni sem rodila hčerko v 29t z 1070g in 38 cm. če me ne bi sprejeli, bi se slabo končalo. otrok zaradi previsokega pritiska ne dobiva dovolj hrane za razvoj, ker ga pritisk prej razprši drugod in pride do zastoja v rasti. jaz sem imela zadnjo noč pritisk že 210/120 in zjutraj smo morali otroka rešiti.

Alo!

No mene sicer glava ne boli, mi pa močno zastaja voda in tudi teža ni ravno idealna (samo sem se do sedaj – 35. teden) zredila samo 4 kg … ampak zaradi zastajanja vode mi je G naročila naj si na vsake par dni doma zmerim pritisk in če bo višji kot 135/95, da jo moram koj poklicat … zdaj zgoraj je pa ena napisala, da je ta meja okrog 165/95??? Kako je s tem?
Mislim malo me je strah, ko me je včeraj zvečer nekaj v prsih tiščalo in sem si izmerila pritisk in je bil 144/81, danes zjutraj pa spet tako kot običajno okoli 122/73 … a sem naredila narobe, ker nisem v P klical oz. se nisem šla pokazat? Aja, otroka pa normalno čutim in je grozno aktiven.

Rožc@,moje sožalje in držim pesti, da bo šlo sedaj brez zapletov.
Otika, če imaš občutek, da vse ni tako kot bi moralo biti pojdi k zdravniku , če te G noče vzeti čez vrsto pa k osebnemu. Jaz sem imela
t. im nacepljeno obliko preeklampsije z beljakovinami v urinu in hudim zastojem vode v telesu ampak pristisk pa je bil b.p., pa vid se mi je na koncu nosečnosti tako poslabšal- videla sem vse megleno, da sem bila čisto panična in so me poslali na spec. pregled, kjer so rekli, da je to posledica nosečnosti in nimajo kaj.Sem pa verjetno zaradi bojazni, da se ne bi stanje poslabšalo jedla skoraj vse neslano in pila neverjetne količine vode. Po porodu se je stanje normaliziralo, otrok rojen v roku s težo 3,250.

Ja saj ravno to je, ker nimam občutka, da bi bilo kaj narobe, ker drugih znakov razen zatečenih nog in rok nimam … tudi urin je bil pregledan prejšnji teden in je vredu … edino tale pritisk včeraj zvečer me je malo presenetil. Pa tudi bebika ni čisto nič manj aktivna … prav izživlja se nad mano in me žoka pod rebra 🙂

Tudi jaz sem ena izmed tistih, ki sem v prvi nosečnosti imela preeklampsijo. Tako me je moja G smatrala, čeprav samo zaradi kg in v zadnjem mesecu zatekanja. (vodo in pritisk sem imela vredu). Pa me je 1teden pred rokom poslala v porodnišnico, a sem kljub temu rodila z umetnimi popadki. No hočem reči samo to, da sem se jaz počutila super, ona pa mi je grozila s smrtjo(mene in otroka), kar tudi ni najbolj O.k.
Pri preeklampsiji mora biti G pozoren na res čisto vse simptome, ki spremljajo to stanje. Temu pa se nosečnica lahko izogne z neslano dieto, pitjem vode (najmanj 2,5l na dan) in počivanjem.

Rožc@, res zaboli v srcu, ko mama doživi kaj takega. Moje sožalje.

Pri meni se je začelo že na začetku s diagnozo nepojasnjena hipertenzija.Pritisk je bil 170/110,bila hospitalizirana in dobila Metildopo,bili so prisotni glavoboli.Nekje okol 23 tedna se je stanje čez noč uredilo.Pritisk mi je padel na 69/47 bila spet hospitalizirana zaradi prenizkega pritiska in omedlevic.Ukinjena mi je bila terapija.Do 34 tedna je bilo vse vredu,potem pa je pritisk spet zdivjav v višave,v vodi so se pojavile beljakovine,glavoboli,zatekanje.Ker se stanje ni normaliziralo so me hospitalizirali na opazovanje.V 37 tednu so mi sprožli porod,ki se je končal z urgentnim CR zaradi neodpiranja,pritiska 190/130 in groznega glavobla.Med Cr se mi ni krčla maternica,kar je povzročilo hudo krvavitev,lahko pa bi ostala brez nje.
Hvala bogu se je za mojo deklico končalo srečno,tako da Rožc@ moje globoko sožalje.
Če mate probleme in veste da s pritiskom ni vse vredu,je boljš da ukrepate,če ne drugač pa greste direkt do bolnice.

[url=http://lilypie.com][img]http://b1.lilypie.com/9jZhp2/.png[/img][/url]

Pozdravljene!
Ali je katera imela eklamptični napad med porodom? Ste se po tem odločile za ponovno nosečnost?

New Report

Close