Najdi forum

Še nekaj

Ravnokar si nekaj računam in me zanima, koliko časa pred predvidenim (oz. določenim) datumom poroda ti se uradno začne porodniška??

Hvala za odg.

LP

28 oziroma 45

LP

PS: a je tolk očitno, da nimava pametnejšega dela v službi? ha ha ha 🙂

Se vama pridružim v klub brezdelnežev … sam da jaz imam en kup dela .. pa še vedno vsakih 5 sekund prečekiram če je kej novga … :))))

Lp; bgv

Koledarskih???

Zgleda da res,…………. enostavno mi več ne gre

Oy!
Mati ima pravico do porodniškega dopusta v trajanju 105 dni in ga
je potrebno nastopiti največ 42 in najmanj 28 dni pred predvidenim datumom poroda, ki ga določi ginekolog.

Po izteku porodniškega dopusta ima eden od staršev pravico do dopusta za nego in varstvo otroka v trajanju 260 dni.
Del dopusta za nego in varstvo optroka v trajanju največ 75 dni se lahko prenese in izrabi najdalj do 8. leta otrokove starosti.

Upam da sejm ti kaj pomagala,
LP Miškolinka

Mičkeno te bom popravila. Dopust za nego in varstvo otroka lahko koristita oba starše, a ne istočasno. Če ga mislita koristiti oba se morata ne vem koliko časa pred koncem porodniškega dopusta oglasiti mislim da na CSD in podpisati kako točno ga bosta koristila. Toraj je mati doma 200 dni pa oče 60, ali pač kot želita. Če bo doma le mati pa ni potrebno nobene izjave o koriščenju dopusta.

Oyla – v zakonu je natančno takšna dikcija, kot sem jo upotrabila sama, res pa je da nisem dodatno navajala tega, da se morata starša pisno dogovoriti o izrabi dopusta za nego in varstvo otroka 30 dni pred potekom porodniškega dopusta, to izjavo pa morata predložiti CSD skupaj z zahtevo za uveljavljanje pravice do dopusta za nego in varstvo otroka in o tem tudi obvestita delodajalca.

Starša pravice ne moreta koristiti istočasno v obliki polne odsotnosti z dela, lahko pa jo koristita v obliki delne odsotnosti z dela, vsak v obsegu do največ polovične tedenske delovne obveznosti, kot je zanju veljala pred nastopom.
To uveljavljata na posebnem obrazcu-dogovor staršev in delodajalcev – delna odsotnost z dela iz katerega je razvidno obdobje in časovna razporeditev koriščenja dopusta vsakega od staršev.

Jaz sem glede teh kalkulacij tako ali tako že čisto zmedena, ker ne vem na kakšen način bi se z možem najlažje zorganizirala – predvsem glede dopusta, ki ga lahko koristiš do otrokovega 8. leta – glede na to da so počitnice v devetletki zelo pogoste (krompirjeve, pa božično novoletne, pa zimske, pa prvomajske, pa spomladanske, …) bi kakšen dan dopusta več zelo koristil, težava pa je seveda v tem, da se moraš potem hitreje vrnit na delo in pustiti otroka (če imaš srečo) pri babicah in če ne v jaslih.

Ne vem no, sicer še imam par mesecev do finalne odločitve, se mi pa zdi da me že kar zdaj glava boli.

Sem pa včeraj čisto slučajno videla na hrvaških spletnih straneh, da lahko nastopiš PD 45 dni pred predvidenim datumom poroda in traja do prvega otrokovega rojstnega dne – in če potem rodiš še par dni po roku pridobiš še nekaj dni, pri nas pa moraš za vsak dan po roku prej v službo.

No ja, če ima katera kakšen pameten namig o načinu koriščenja dopusta – zelo ga bom vesela :)))

Pozdravček, Miškolinka

Saj vem kaj je v zakonu, samo veliko ljudi sploh ne ve, da lahko ta del dopusta koristita oba. Točno pa jaz ne vem zakona, ker si zapomnem bolj na tričetrt.

Tudi midva kalkulirava in premišljujeva kako in kaj. Njhuje je, da bi fant rad ostal 2 meseca doma z otrokom torej 60, pa jaz 200 dni. A mene preganja nekaj kako bodo v njegovi službi na to gledali. Ok po zakonu ga morajo pustiti, a vsi vemo kako je s tem realno… pol pa maltretiranje pa prvi na spisku za odpis, kdo pa rabi moškega ki je na porodniški…. tako da res ne vem kaj bova storila. Težka odločitev, želja na eni strani pa potem kruta realnost na drugi.

Tele krompirjevo-repne počitnice pri otroku pa…. na srečo gresta obe babici ko bo otrok prb star leto in pol v penzijo (morata še zračunat) pa sta več ko srečni, da bosta lahko malo pomerkale. Kaj bi bilo pa drugače pa ne vem. Najbrž bi bilo res malo časa ko bi lahko koristili dopust skupaj, pač en bi ostal doma čez počitnice, ali pa razni tečaji in delavnice….. ojoj, raje ne razmišljam o tem, saj na babice se lahko zaneseš, a ne moreš pa pričakovati, da bodo vsak trenutek na voljo, saj imata vsaka svoje potrebe in želje.

Tako da res ne vem kako. Konec koncev pa do otrokovega 8 leta. Torej bosta teh 45 dni lahko koristila v 1 razredu, pa mogoče še v drugem….. potem pa???? Raje ne razmišljam o tem, pol bodo pa kakšne komplikacije v službi pa ga ne boš mogel koristiti.

Tile Hrvati imajo pa bolje. Pri nas si res točno leto dni doma, pri njih pa kar nanese, pa še kakšen dopust… super. To tudi mene moti. Greš na dopust 28 dni prej, potem pa rodiš 10dni čez rok…. pa potem ko je otrok star 10 mesecov že štartaš z uvajanjem v vrtec al kaj????

Torej na žalost sem brez pametnega namiga. Lahko ti namignem le to, da začni šparat takoj ko se otrok rodi in dajaj na kupček, da boš lažje plačevala razne delavnice, ki si jih boš morala omisliti med temi krompirjevimi dopusti….. no ja saj to velja za nas vse.

LP
T

Jaz se bom raje kar prepustila toku, pa kar bo pač bo.

Hvala za vzpodbudne besede, ker je pri nas z babicami bolj križ, ker je ena še v službi in ima do penzije še kar nekaj let dela, druga pa bi otročička z največjim veseljem pazila, pa ji zdravlje to ne dopušča.

To glede očeta na dopustu pa se popolnoma strinjam s tabo. Eni delodajalci res živijo v srednjem veku.
Vem za primer, ko so na razpisu za delovno mesto imeli v ožjem izboru moškega in žensko. Oba takorekoč pripravnika. Vzeli so moškega, ki jim je čez 8 mesecel vzel dopust za nego in varstvo otroka (žena je imela svojo firmo in jima je to najbolje zneslo). Potem je seeveda delodajlec dobil dolg nos, nadaljevanje si pa tako lahko vsak predstavlja in ne more zgrešiti.

Pozdravček Miškolinka!

Veš kaj če je druga babica še v službi pa toliko…. ona ima polno dopusta in če jo boš lepo prosila si bo tale tedenček pred 1.11 vzela frej in ti popazila otroka ali pa tiste velikonočne praznike, takrat je že toplo, pa bodo šli z otrokom lepo v kakšne toplice… po moje bodo prav veseli in bodo uživili. Jaz sem mislila, da babice živijo zelo daleč ali da jih nimaš. Ko pa bo otrok že zrastel in če bo znal tudi z bolno babico, se bo pa kakšen dan pomirkal pri nje in ji malo pomagal. Jaz sem tako imela s svojo nono take najine dneve. Ona je počivala, jaz pa sem ji kaj pomila ali pospravila, tam sredi OŠ je to že šlo, saj ni bilo treba da me ima stalno na očeh.

Vse bo še šlo. Saj ni take panike. Pa kakšna sestra ali brat, pa se zmeniš, da vsak ene te bedne počitnice merka otroke, a ti je problem merkat še bratove otroke, če veš da ti bo naslednjič on tvoje (no ja če imaš brata ali sestro, pa kakšna je situacija) A kot pravim vse gre.

Raje razmišljaj o tem kako fino bo drugo leto brez paznikov na nedelje, ko bo pa za nas vsak dan praznik. Kako dolge nosove imajo prijatelji.

Tale delodajalec je pa dobil kar je iskal… saj je prav, da včasih tudi oni dobijo po nosu.

LP po moje sva že čisto s teme prišle.

a potem velja 28 koledarskih dni pred predvidenim datumom poroda?

Vidim, da ste se ful razpisale o očetovskem dopustu. Jaz sem pa razumela, da gre on lahko kljub temu, da je mamica že doma tudi on poleg nje za 15 dni na dopust (in da se njej ne skrajša porodniška zaradi tega). A to ne drži?

Glih v tem času, ko ji lahko največ pomaga, da je lahko poleg nje.

Ne vem, če je katera izmed vas tudi na rizični – zdaj so spremenili pogoje in se ti ne obračunava več polna plača za čas bolniške in si na slabšem, če si bil na rizični. Upam, da bo pa zato vsaj otrok bolj zdrav.

lp

a potem velja 28 koledarskih dni pred predvidenim datumom poroda?

Vidim, da ste se ful razpisale o očetovskem dopustu. Jaz sem pa razumela, da gre on lahko kljub temu, da je mamica že doma tudi on poleg nje za 15 dni na dopust (in da se njej ne skrajša porodniška zaradi tega). A to ne drži?

Glih v tem času, ko ji lahko največ pomaga, da je lahko poleg nje.

Ne vem, če je katera izmed vas tudi na rizični – zdaj so spremenili pogoje in se ti ne obračunava več polna plača za čas bolniške in si na slabšem, če si bil na rizični. Upam, da bo pa zato vsaj otrok bolj zdrav.

lp

15 dni (koledarskih, ne delovnih – štejejo se torej tudi vikendi) lahko oče izkoristi v prvih treh mesecih otrokove starosti, da pomaga mamici – to potem nima veze z maminim dopustom. Za ta čas očetu denar daje Center za socialno delo, ne pa delodajalec – s stališča delodajalca je oče torej na neplačanem dopustu.

Oy!
Očetovski dopust je tretja vrsta dopusta
(prvi je porodniški dopust (105 dni) ,
drugi je dopust za varstvo in nego otroka (260 dni) ,
tretji je očetovski dopust (90 dni) in
četrti posvojiteljski dopust) (otrok od 1-4 let – 150 dni, otrok od 4 do 10 let 120 dni).

Za očetovski dopust velja, da ima oče pravico do očetovskega dopusta v trajanju 90 dni, ki ga mora izrabiti v času porodniškega dopusta matere (torej med maminimi 105 dnevi).
Ta pravica se uvaja postopoma, zato velja da se očetom od 01.01.2003 prizna pravica do dopusta v trajanju 15 dni, po 01.01.2004 se pravica do dopusta podajlša za 30 dni (30+15=45 dni) in po 01.01.2005 se prizna pravica do dopusta v trajanju 90 dni.
Seveda spet obstaja nekaj kombinacij, vendar jih ne pozam bolj natančno.

LP, mišolinka

A ni tale očetovski dopust tak, da ga 15 dni oče izkoristi v prvih treh mesecih oz v času porodniškega dopusta. Preostalih 30 oz 75 (po 1.1.2005) pa do otrokovega 8 leta starosti. Ne vem pa ali se ta preostanek dopusta lahko poklapa z dopustom za nego otroka…..

Je pa tako, da 15 dni dobi oče plačanih 100%, preostanek pa dobi le plačane prispevke, torej nič dinarčkov tistih 30 oz 75 dni…. sedaj pa mi povejte kdo si lahko privošči, da bo oče 2 meseca doma brez plače???? Pa to je druga zgodba. Aja lahko pa koristiš le nekaj dni, ni nujno da vse naenkrat…. pač večkrat po nekaj dni.

Na straneh http://www.ringaraja.net so teli zakoni napisani in je pojasnjeno okoli vseh teh silnih dopustov kako in kaj in kdaj.

Jaz sem gor pisala o tem, da lahko tistih 260 dni koristita deljeno kot si želita. Moj bo vzel tistih 15 dni, a ostalih 30 pa…. hm hm mogoče ko bova na lotu zadela.

Očetovski dopust se lahko koristi tako, da se 15 dni koristi med maminim porodniškim dopustom, preostalih 75 dni (po 01.01.2005) pa lahko izkoristi v času porodniškega dopusta matere, v času dopusta za nego in varstvo otroka ali do dopolnjenega osmega leta starosti.
Razlika v številu dni je tudi ali se dopust koristi v nizu ali po dnevih, skratka x kombinacij (spet).
LP; M.

Pa še 30 dni dodaj za tiste od 1.1.2004. Ampak za teh 30 dni Center za soc. delo ne povrne čisto kompletno plačo in prispevke (kot za prvih 15 dni).

New Report

Close