Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Nosečnost – jemanje tablet proti strjevanju krvi

Nosečnost – jemanje tablet proti strjevanju krvi

Pozdravljeni,

sem v 21. tednu nosečnosti. Avgusta leta 2018 mi je bila ugotovljena GVT, po čemer sem prenehala z jemanjem kontracepcijskih tablet in pričela s 3-mesečnim zdravljenjem s Xarelto. Zdravljenje s tabletami se mi je zaključilo novembra 2018. Po zaključenem zdravljenju je bilo ugotovljeno, da so bile za GVT krive kontracepcijske tablete, vse druge možnosti smo na podlagi genetskih in ostalih laboratorijskih testiranj ovrgli.

Ginekolog je želel mnenje antikoagulantne ambulante, zato je izdal napotnico za pregled z mnenjem. Laboratorijski izvid je bil v redu (vse vrednosti v mejah normale), v antikoagulntni ambulanti pa so mi izdali izvid, da je od 24. tedna dalje potrebno zdravljenje s Xarelto tabletami 1 x 20mg/dan. Glede zdravljenja so se odločili na podlagi preteklih izvidov antikoagulantnega zdravljenja in laboratorijskih izvidov. Žal osebnega stika zdravnico nisem imela, mnenje sem dobila po pošti.

Ne razumem, na podlagi česa bi morala jemati Xarelto, prav tako me skrbi uradna deklaracija izdelka, ki trdi: “Varnost in učinkovitost zdravila Xarelto pri nosečnicah nista bili dokazani. Študije na živalih so pokazale vpliv na sposobnost razmnoževanja (glejte poglavje 5.3). Zaradi možnega vpliva na sposobnost razmnoževanja, tveganja za krvavitve in dokazov, da rivaroksaban prehaja skozi placento, je uporaba zdravila Xarelto med nosečnostjo kontraindicirana (glejte poglavje 4.3). Ženske v rodni dobi naj se med zdravljenjem z zdravilom Xarelto izogibajo zanositvi. V pre- in postnatalnih študijah na podganah so pri odmerkih, ki so bili toksični za samice, opazili zmanjšano sposobnost preživetja plodov.”

V naprej se zahvaljujem za odgovor,

Katja

Med nosečnostjo se možnost za GTV poveča, zato so se verjetno iz preventive odločili za zdravljenje. Jaz sem jemala Fragmin (injekcine) celo nosečnost in še 6 tednov po porodu. Moja prijateljica je po eni operaciji imela GTV in je potem čez nekaj let, ko je zanosila, prav tako preventivno dobila zdravila med nosečnostjo. Za drugo nosečnost prav tako. Pa se ji od tiste operacije tromboza ni ponovila. Preventiva. Ko imaš enkrat trombozo, te ob vsaki situaciji, pri kateri se možnosti za trombozo povečajo, zrlo pazijo in dajo na zdravila. Če si boš naprimer kdaj zlomila gleženj in boš v mavcu ležala, ali šla na kako operacijo in tako dalje, boš po vsej verjetnosti avtomatsko dobila zdravila. In prav je tako, da so previdni, ker to ni hec. Lahko pa prosiš ginekologa za mnenje in zdravila, ki so za nosečnico primernejša.

New Report

Close