Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Dojenje otroka in zobje

Dojenje otroka in zobje

Pozdravljeni,

imam 7 mesečnega sina, ki se je dobrih šest mesecev dojil odlično. Kljub nekaj začetnim običajnim težavam je dojenje steklo, tudi mleka je bilo dovolj in dojila sem z užitkom. V zadnjem mesecu se je stvar poslabšala, ko je sin dobil zgornja dva zobka (prej je imel samo spodnja dva) in ima torej sedaj 4 sprednje zobe. Na obeh bradavicah so se pojavile hude ragade, ki so se kmalu začele gnojiti. Takrat nisem imela druge možnosti, kot da na tisto, ki je bila slabša, neham dojiti in sem začela dojiti samo na eno. Sin je sprva to težko sprejel, potem pa se je navadil, le opazila sem, da se večkrat doji (čeprav se mi zdi, da je mleka imel vedno dovolj, po dojenju sem vedno preverila, če je mleko še in je vedno bilo). Ena bradavica se mi je lepo zaceljevala nazaj, druga (tista v uporabi) pa je bila vse hujša in hujša. Zgodilo se je tudi, da je med dojenjem zobe vstavil točno v gnojno razpoko in ob dojenju sem res trpela. Zato sem se odločila, da zamenjam dojki in zacelim še drugo. Držala sem pesti, da bo sedaj bolje, pa ni. Ragade se še niso pojavile, mi je pa z zobmi spet poškodoval kožo ob bradavici do te mere, da me peče in boli in mi gre med dojenjem spet na jok. Desno bradavico trenutno še vedno zdravim in redno črpam mleko, da ga ne izgubim. Ne gre za to, da bi me grizel, ampak me tako drži z zobmi, kot da se ne bi znal pravilno pristaviti.

Trenutno sem res psihično potrta, ker sem si vedno želela dojiti do enega leta. Občutek imam, da mi nihče ne more pomagati in ne vem, kako naj nadaljujem, kaj naj naredim. Danes sem ogromno prejokala zato, ker se počutim grozno. Poskusila sem vse, kar se da dobiti – uporabljam lanolin, bepanthen, nursicare, bradavice si čistim. Nastavka sin ne sprejme in ga, ali z rokami odstrani, ali pa joka in se ne želi dojiti. Problem je v tem, ker pri uvajanju hrane še ni tako daleč, da bi lahko katerikoli obrok dojenja izpustil, flaške pa niti pod razno ne sprejme. Ne vem, kako naprej.

Prosila bi za nasvet, kakšno pozitivno besedo, karkoli.

Hvala,
mm

Pri 7 mesecih je dovolj star, da lahko že veliko goste hrane poje. Naj je gosto hrano, mleko si iztiskaj in naj ga dobi po flaši. Seveda se bo upiral, a če boš vztrajala, bo popustil. Lahko mu ga daješ v hrano, v vse kašice, mešaš v mineštrce, narediš pire iz krompirja, korenčka….. To je ena možnost. Druga pa je, da ga dojiš naprej, molči, trpi in fasaj eno konkretno vnetje. Bedarija, če mene vprašaš. Nikoli ne bom razumela tega poveličevanja dojenja za vsako ceno (pa sem tudi sama dojila), tudi za ceno lastnega zdravja. V takih primerih se mi zdi, da je bolj mamica tista, ki “potrebuje” dojenje kakor otrok. Če ne gre, pač ne gre. Čudeža ne boš naredila.

Sicer sem malo pozna, ampak mogoče moj odgovor pomaga kaki drugi mamici… Nastavki.
Jaz sicer zaradi dojenja samega ne bi šla “na nož” in trpela te bolečine, ker stroka pravi, da je pač zdravo. Res pa je, da se mora pri dojenčku postavit lastna zaščita, ki pa je z dojenjem ne moremo doseči.

New Report

Close