Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Zgodnja nosečnost in podpis pogodbe za delo

Zgodnja nosečnost in podpis pogodbe za delo

Pozdravljeni,

sem v naslednji situaciji: sem noseča (trenutno sem v 5. tednu). V tem času, ko sem čakala na plusek na testu nosečnosti pa sem dobila službo (samo zdravniški pregled je še potreben in podpis pogodbe). V službi je narava dela takšna, da bom praktično cel čas v stiku z ljudmi, se pravi je tudi verjetnost za okužbo s koronavirusom veliko večja. Zaradi strahu pred okužbo imam pomisleke ali naj sploh podpišem pogodbo…
Vsakega prijaznega mnenja, bom zelo vesela. 🙂

Glede okuzbe ti ni treba skrbet ce bos delala tako kot je predpisano, maska, razkuzevanje itd.
Problem je potem ko bodo izvedeli za nosecnost tvoji delodajalci.
Sem imela enak primer, na koncu sem bila vse samo clovek ne. Oktobra podpisala pogodbo, konec novembra izvedela za N, in so me takoj napadali ces zakaj sem podpisala pogodbo ce sem vedela da sem noseca, vmes pa je bilo skoraj en mesec razmika. Ze tako sem im zelo zgodaj povedala za N zaradi delovnega mesta. No pogodbo sem imela za 3M. Na koncu sem pa ostala brez obojega….tako da, najprej povprasaj sodelovce, kako reagirajo na to novicko, meni so vsi rekli da bom letela, in letela sem.

Hvala za odgovor in tvojo zgodbo. žal mi je, za tvojo izgubo…
Po eni strani, bi se sama po občutku odločila, da službe ne bi sprejela, saj bi bila to moja prva zaposlitev, predvidevam da zaradi tega na začetku tudi zelo stresna…
V primeru, da bi se odločila, da sprejmem službo, bi bila ves čas napeta in se obremenjevala s tem, kako naj po preteku 3-4 mesecev delodajalcu povem za nosečnost in kakšen bo njegov odziv. Poleg tega pa vse skupaj prinese še en kup novih stvari.
Po zakonu je pa nuja obvestiti delodajalca šele 60 dni pred nastopom porodniške. je pa to služba s skrajšanim delovnim časom.

Po drugi strani, če službe ne sprejmem, bom zelo omejena s finančnimi sredstvi kasneje za otroka.

Trenutno res ne vem kaj naj naredim in

nova
Uredništvo priporoča

Realno gledano za otroka dobis dovolj denarja s strani csd ki mu po zakonu pripada, ce res ne gre drugace, zaprosis za socialno pomoc kot brezposelna oseba. Predvidevam da imas tudi partnerja, ki je prav tako dolzen skrbeti za otroka, in vrjamem da mu ne bo tezko. Lahko pa gres delat za 3-4 mesece kolikor bos dobila prvo pogodbo, da si naberes vsaj malo prihrankov. Za nosecnost ne rabis povedat dokler se ti le to ne pozna (trebuscek), ce delovno mesto ni tako, da bi ogrozalo tebe in tvojega otroka.
Zakon je nekaj, realnost je drugo. Dejansko je skoraj vsaka nosecnica zmozna delat 9 mesecev, ampak nekaterim delodajalcem ne stopi v glavo, da niso pohabljene, bolne itd. In te pac odpustijo ker si kao nezmozna delat. Nekateri te odpustijo tudi zato, ker se naslednjih nekaj mesecev pac ne morejo vec zanasat nate. Tako je v realnem svetu. Nosecnost pa se zal opazi ze prej kot 60 dni pred nastopom porodniske, tako da mi je ta zakon malo faljen, tako da je dejansko doobra volja delodajalca, ce ti bo do porodniske podaljseval pogodbo. Dandanes je za nosecke in mlade mamice kar problem dobit sluzbo. Marsikateri delodajalec zeli biti siguren za cca. 10 let naprej da ne bo rabil na novo uvajat…

Pravico imas do sluzbe in da imas pogoje ki ne ogrozajo tvoje nosecnosti. Na tvojem mestu bi se pri kakem pravniku pozanimala o vsem kaj so zdaj tvoje pravice in to da te ne odpustijo.

Te ko pisejo da pejt na socialno pa ne jemaj resno. Placaj si zadn mesec pred porodom sp prispevke pa potem po 30 dneh itak ti pripada porodniska za 1 leto. Po 30dneh ti pa tudi drzava krije prispevke ce si zaradi nosecnosti bolna. Jaz bi tole izkoristla ce nebi obdrzala dela.

Na zdravniškem pregledu se bo vidlo da si noseča. Si pa pred začetkom zaposlitve dolžna povedati, za posebna zdravstvena stanja, ki vplivajo na zaposlitev.

Po drugi strani, glej realno ti bo verjetno čez par tednem slabo, imela boš manj energije. Bodi fer povej da si zanosila, sa bi vzela sluzbo za vsaj nekaj časa če je možno.

Dolgoročno to da si fer, se ti bo najbolje obneslo.

In kako tocno lahko vidijo na zdravniskem pregledu da je zenska noseca?
Ker beta hcg pac ne pregledujejo.
Malo logicnega razmisljanja ane😏

Samo, da dodam nekaj v zvezi zdravniškega pregleda – testa nosečnosti se seveda ne dela na zdravniškem pregledu. To je kot prvo.
Kot drugo, tudi če bi ga, ne vem kako si predstavljate, da zdravnik to kar sam javil delodajalcu? Saj tega NE SME storiti, ker je to kaznivo dejanje! Tako, kot tudi ne sme povedat za nobeno drugo zdravstveno stanje. Delodajalec ne dobi drugega v roko kot potrdilo, da je/ni oseba sposobna/zdrava/ lahko ali ne more opravljat to delovni mesto. TO JE VSE! Nobenih izvidov ali drugih pojasnil. Nobena nosečnica pa ni nesposobna za delo, saj ni invalid! Ne vem, če ste že kdaj opravljali kak zdravniški pregled sploh, ampak gre se za stvari, da recimo barvno slepa oseba ne more biti pilot. Prav tako ne epileptik. In tako naprej. Za vsako delovno mesto so drugačne zahteve. In za popolnoma NOBENO ne piše da ženska ne sme biti noseča. Razen morda za astronavta, ki bo letel v vesolje čez mesec dni, pa takih pregledov garant v naši državi ne opravljamo 😉
Kot tretje ogromno ženska v 5. tednu sploh še ne ve da so noseče. Tako, da jo obtožit iz prve da karkoli prikriva… neumnost! Pišem samo zato, da bo jasno vsem, ki berejo, da delodajalec na zdravniškem pregledu za njihovo nosečnost nikakor ne more izvedet.

New Report

Close