Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Dojenček, dojenje in teža

Dojenček, dojenje in teža

Pozdravljeni!

Doma imam fantka starega nekje 2,5 meseca (78 dni). Od rojstva polno dojen. Najnižja teža je bila 2810g. V prvem mesecu je pridobil 1280g, v drugem še 1180g. Zdaj pa je začel bolj počasi pridobivati na teži – v dveh tednih je pridobil cca. 230g. (Ga je smotrno tehtati vsak dan? Včasih mu teža zaniha – je imel en dan prej morda nekaj več, naslednji manj, potem spet več…) Je to normalno? Me skrbi, da mi zmanjkuje mleka, vendar mi zmeraj, ko po podoju stisnem dojko še priteče mleko iz dojke. Nekajkrat sem ga tehtala pred in po podoju in poje nekje med 80 – 120 ml.
Fant je zelo živahen – brca in krili z rokami, zraven veselo gruli, trudi se tudi že obračati. Pleničk ima na dan polulanih vsaj 6 ali več, pokakanih pa 3 ali več. V dveh mesecih je zrasel za 10 cm (če ima to kaj veze) – izmerjen v posvetovalnici.
Res ga dojim le na eni strani. Naj mu ponudim ob vsakem podoju obe dojki? Dojim ga na njegovo pobudo, tako da imava kak dan tudi 13 podojev. Včasih je pristavljen 5 minut, včasih pa tudi po 40 minut. Odstavi se sam.
Že vnaprej se zahvaljujem za odgovore!

LP, Nina

Kot opisuješ se meni zdi tvoj otroček popolnoma zadovoljen, torej tudi dovolj hranjen. Če bi mu hrane manjkalo, bi jokal, bil siten, se ne bi razvijal, ne bi rastel….. Ponudiš mu lahko obe dojki, zakaj pa ne. Če ne bo več lačen, ne bo več pil. Vsaj moja dva sta jokala, če sem jima dojko vzela preden sta bila sita, tako da bi se tudi tvoj oglasil, če mu ne bi bilo dovolj. Ne skrbi. Otroka opazuj, dokler je videti zadovoljen in vidiš, da napreduje, je vse ok. Nima smisla vsak dan tehtati, samo skrbi si delaš s tem, saj tudi mi odrasli zanihamo na tehtnici kak gram gor ali dol. Odvisno koliko je jedel, ali je že kakal, lulal, koliko je zrastel…… Če ga za lasten boljši občutek stehtaš enkrat na teden, je več kot dovolj. Jaz niti tega nisem, ker nista dajala nobenih znakov, da jima karkoli ne ustreza in tako sta se tehtala enkrat na mesec v posvetovalnici.

Pozdravljena!

Normalno je, da sčasoma otrok preneha pridobivati po 1kg na mesec, saj je tudi vedno bolj aktiven in tudi sicer je nekako normalno, da pridobivajo po cca 450g na mesec – lahko pa seveda tudi več.

Kar opisujete je nekako normalen vzorec dojenja za tako starost. Sigurno pa mu lahko ponudite obe dojki, saj se ni potrebno omejevati na eno stran, en podoj. Kar se tiče tehtanja pa – 1ml materinega mleka ni enako 1g tako da težko v resnici stehtate koliko otrok poje. Bolj kot grami je pomembno to kar ste napisala – da je otrok aktiven, da so pleničke polne, da dojite na pobudo, da je zadostno število podojev na dan. Tako da kar mirno, super vama gre!

Vse dobro vama želim še vnaprej,

Klavdija Slapar, diplomirana babica ter štud. zakonske in družinske terapije Inštitut Ataleya, zavod za izobraževanje in svetovanje www.ataleya-svetovanje.com GSM: 041-429-425

New Report

Close