Najdi forum

Živjo, sem drugič noseča. Od prvega poroda je minilo kar nekaj let. Imam grozen strah pred porodom. V prve je bil čez rok, vmes sem zaspala in ne sodelovala pri porodu, nakar so mi dodali umetne popadke,za katere sem mislila,da me bodo raztrgali. Ničesar nisem dobila proti bolečinam navkljub prošnji. Prav tako sem doživela grozno obnašanje ene od babic v Lj porodnišnici. Nikoli ne bom pozabila, kako je na sredi hodnika vprašala partnerja,kako me lahko prenaša.
Po rojstvu nisem bila tipična srečna mami, bila sem nonstop utrujena in brezvoljna. Po nekje 6 mesecih in živčnem zlomu, sem se končno zbrcala in postala bolj aktivna in začela skrbeti tudi zase. Ko danes pogledam nazaj,se določenih trenutkov sploh ne spomnim in zaradi tega se počutim grozno. Mislim,da sem imela poporodno depresijo,ki pa je nisem prepoznala.
Strah me je,da dam vse še 1× čez,da ne bom znala balansirati med dojenčkom in večjim otrokom,ki je že osnovnošolec, da bom vse zavozila. Kako naj odmislim ta strah…

Pozdravljena!

Napisali ste, da ste imeli kar težavno prvo porodno izkušnjo. Ste se kdaj o tem s kom pogovorili?
Ob strahu pred porodom sama največkrat svetujem individualno pripravo na porod. Namreč, ko se opremite z znanjem in vajami za premagovanje strahu, dobite nazaj tudi nekaj nadzora nad tem kako bo potekal vaš porod in tudi poporodno obdobje. Žal mi je, da imate tako izkušnjo, predvsem pa, da med porodom niste bila slišana, spoštovana. Porod je ena od izkušenj, ki se močno vpiše v nas, v naše telo, in težko je, ko je ta izkušnja negativna, celo travmatična.
Predvsem bi bilo smiselno v prvi vrsti se z nekom pogovoriti o pretekli porodni izkušnji, napisati porodni načrt (bolj zato, da bi se izognili ponovni uporabi umetnih popadkov oz. da bi poiskali druge načine za soočanje s porodno bolečino – VEDNO imate možnost izbire in vaša pravica je, da ste v teh vaših potrebah, željah tudi slišana), se lotili tudi priprave na poporodno obdobje (priprava starejšega otroka na prihod bratca/sestrice, priprava hrane vnaprej, ipd.) ter tudi bolj aktivno v vse skupaj vključiti partnerja.

Prilagam vam še nekaj prispevkov o porodu in poporodnem obdobju:
O pripravah: https://ataleya-svetovanje.com/2020/02/26/kako-do-lazjega-poroda-babica-klavdija-svetuje/
Umetni popadki: https://ataleya-svetovanje.com/2019/05/21/so-umetni-popadki-res-tako-nedolzni-2/
Poporodni načrt: https://ataleya-svetovanje.com/2019/05/14/poporodni-nacrt-ga-ze-imate/
O individualnih pripravah: https://ataleya-svetovanje.com/svetovanje/priprava-na-porod-3/individualna-priprava-na-porod/

Vse dobro vam želim,

Klavdija Slapar, diplomirana babica ter štud. zakonske in družinske terapije Inštitut Ataleya, zavod za izobraževanje in svetovanje www.ataleya-svetovanje.com GSM: 041-429-425

New Report

Close