Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Rentgen in nosečnost

Rentgen in nosečnost

Pozdravljeni,

sem v petem tednu nosečnosti, pri svojem delu pa uporabljam lokalni zobni rentgen (ne uporabljamo zaščite, od pacienta se odmaknem vsaj en meter, prav tako vir sevanja ni obrnjen proti meni). Mnenje Pušenjaka je, da se ne vznemirjam in če je sevanje kakorkoli škodovalo plodu, se bo to pokazalo na nuhalni, morfologiji.

Žal mi je mentruacija zamujala že mesece prej in temu nisem dajala posebne pozornosti. Sicer gre za nizke doze sevanja (max. 5 slikanj v dveh dneh), a me zanima, če je bila katera v podobni situaciji in kaj ji je svetovala ginekologinja oz. kako se je nosečnost razvila. Prvi pregled imam v 10. tednu, rekli so mi samo, da sevanje seveda ni v redu in da z delom z rentgenom preneham.

LP

ali ne greste radiologinjetakoj ko ste noseče na porodniško? verjetno kakršnokoli sevanje ni ok

Pozdravljena!

Sigurno je dnevna izpostavljenost sevanju nekaj kar ni priporočljivo ali dobro za nosečnice – drugo je, če bi prišli zgolj enkrat in to je to. Sicer so standardi, zaščite, zdaj taki, da je sevanje res minimalno, vendar v času, ko je še razvoj ploda tako v občutljivi fazi bi bilo smiselno upoštevati opozorila ginekologinje in se pogovoriti z nadrejenimi, če vas lahko kakorkoli premestijo ali da kako drugače rešite situacijo.

Glede na to, da tudi nosečnice ne-radi pošiljajo na Rtg zob, če ni nujno potrebno, mislim da je vaš pomislek čisto na mestu.

Vse dobro,

Klavdija Slapar, diplomirana babica ter štud. zakonske in družinske terapije Inštitut Ataleya, zavod za izobraževanje in svetovanje www.ataleya-svetovanje.com GSM: 041-429-425

New Report

Close