Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Potovanje v Kolumbijo, rumena mrzlica

Potovanje v Kolumbijo, rumena mrzlica

Pozdravljeni,
pišem, ker me moja ginekologinja samo straši in mi ne pove nič konkretnega.
Namreč, čez 10 dni naj bi potovala v Kolumbijo, jutri naj bi se šla cepit za rumeno mrzlico, ker sem bila do zdaj močno prehlajena. Včeraj sem naredila test nosečnosti in je bil pozitiven, danes sem bila na pregledu pri ginekologinji. Vse, kar je rekla, je bilo “Ali je nujno, da greste?” in ko sem vprašala, zakaj, kakšna so tveganja, je odgovorila samo “Veste, jaz tud rada potujem. Ampak v nosečnosti izbiramo destinacije, ki so varne in imajo dosegljivo zdravniško pomoč. Potem me pa kličejo iz Amerike, da krvavijo …” Na moja vprašanja o tveganjih je odgovorila samo “Po nepotrebnem se izpostavljate okužbam, zastrupitvam, stresno je … no, saj vas ne morem ustavit, če boste šli, boste šli, ampak samo povem, da ni pametno.”

Jaz pa imam konkretna vprašanja.

Najprej predvsem: Kako je s cepljenjem? Za Kolumbijo ne priporočeno (ne pa obvezno za vstop v državo) cepljenje za rumeno mrzlico. Če prilagodim potovalne načrte, bom vseeno vsaj dva dni na območju na obali, ki je znotraj tveganih območij. Povsod piše, da če je potovanje nujno (kar seveda ni…), nevarnost bolezni pretehta nevarnost za plod. Kolikor sem našla na internetu, študije niso dale nobenih resnih zaključkov (npr: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9484965, po drugi strani pa: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17596249). Seveda potovanje ni “nujno”, ampak je pa načrtovano vsaj pol leta vnaprej (nosečnost pa na primer ni bila načrtovana, čeprav ne neželena …).

Poleg tega sem prebrala o tveganjih na dolgih letih zaradi sevanja. Kako je s tem?

Kaj pa zika?

Bolj kot človek sprašuje Google, več groženj najde, zdravnica pa je povsem neuporabna. Želim slišati dejstva, argumente, tveganja, da lahko sprejmem informirano odločitev, kakršno koli
že.

Hvala in lep pozdrav,

Ea

New Report

Close