Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Nosecnost, zgaga in test glukoze

Nosecnost, zgaga in test glukoze

Pozdravljeni,

Sem v 22. tednu nosecnosti, stara sem 23 let. zadnja dva tedna me je zacela muciti zgaga\kislina. Stanje je res obupno (sicer sem imela tezave ze pred nosecnostjo, ampak nikoli ni bilo tako hudo). Trenutno stanje lajsam s sodo bikarbono ter izogibam se mleku, sadju, kislim in sladkim stvarem, prav tako imam privzdignjeno vzglavje in pijem veliko vodem Zanima me kaj se priporocate? Kako lahko omilim situacijo ter katero hrano naj jem (trenutno imam obcutek da ni stvari, ki bi jo lahko jedla brez da bi me vsaj malo pekla kislina). Vceraj se mi je pojavila tudi bolecina v prsih (povezana z zgago) ter obcutek, kot da bi imela vneto grlo (ali je mogoce, da mi je kislina poskodovala sluznico?) ali bi morala obiskati zdravnika?
Prav tako me zanima kako je z glukoznim testom, kdaj se ga opravi, kako poteka? Skrbi me namrec kako se bo moj zelodec odzval na taksno kolicino sladkorja.

Za vase odgovore se vam ze v naprej zahvaljujem.

Pozdravljena,

za strokoven odgovor ti predlagam, da vprašanje zastaviš na forumu ABC ginekologije in porodništva, kjer redno odgovarja dr. Pušenjak.

Jaz pa bi ti definitivno svetovala obisk zdravnika, sploh zaradi bolečin v grlu. Kislina namreč dejansko lahko poškoduje sluznico.

Glukozni test se opravi med 24. in 28. tednom nosečnosti. Jaz sem ga delala v svojem zdravstvenem domu. Če ga pri vas ne delajo, te bo osebni ginekolog napotil v ustanovo, kjer test lahko opraviš. Meni so najprej na tešče vzeli sladkor in sem morala slabo uro počakati na izvid. Če je namreč sladkor že na tešče previsok (5,1 ali več), glukoznega testa sploh ne opravijo. Rekli so mi, da nekateri ginekologi napišejo napotnico tudi tako, da en dan daš kri na tešče, greš domov, potem pa naslednji dan prideš samo na glukozni test, da ti ni treba tako dolgo čakati. Tako da glede tega se pozanimaj pri svojem ginekologu, ko te bo poslal na test.

Potem dobiš za spit lonček vode z glukozo. Meni so rekli, naj popijem čim hitreje in da lahko poplaknem še z lončkom navadne, torej nesladkane vode. Meni se ni zdelo nič posebnega, samo zelo sladka voda pač. Potem moraš eno uro čim bolj mirovati, torej sedeti v čakalnici (meni so rekli, da grem ven lahko edino če moram na wc, in da naj se ne sprehajam po čakalnici). Po tej eni uri ti vzamejo kri. Potem moraš spet mirovati še eno uro, in po tej uri ti še tretjič vzamejo kri. Potem lahko greš, izvid pošljejo ginekologu (vsaj v našem zd je tako).

Jaz nimam tako hudih težav z zgago kot ti, imam pa blage (predvsem zvečer). Na glukozo nisem imela reakcije, edino kar precej se mi je spahovalo prvo uro. Ni pa me pekla zgaga.

New Report

Close