Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Miom in operativni poseg

Miom in operativni poseg

Pozdravljeni,

Zaradi večjih in več miomov sem napotena na operativno odstranitev maternice. Težav nimam razen cca 14 dni dolge menstrualne cikluse.
Moja diagnoza: Menometroragije. Miomatozen uterus, največji miom subserozno zadaj 78x63mm, v sprednji steni dva 41 mm in 45 mm , ter še par manjših od 30 mm.

Na vas se obračam z vprašanjem ali je operativna odstranitev maternice nujno potrebna glede na to da je moja starost 37 let, enkrat sem rodila in nimam nobenih težav.

Hvala za odgovor
[attachment=0]Heavy-Periods2.jpg[/attachment]

Hvala za za vaše vprašanje.
Pri 37 letih odstranitev maternice nikakor ni nujno potrebna. V sodobni ginekologiji imemo še druge možnosti, da se reši vaše težave. Močne in podaljšane menstrualne krvavitve so vsekakor težava, ki vas lahko vodi v slabokrvost. Tudi, če ne želite več nosečnosti, je maternica še vedno pomembna. Lahko se odstrani le miome. Sedaj imamo na voljo zdravilo (ulipristal acetat), ki se ga lahko predpiše pred operacijo. V času jemanja se začasno izgubiti menstruacija, kar omogoča, da se popravi krvna slika, od tem se zmanjša velikost miomov. Za ustrezen učinek, je zdravilo potrbno jemati skupaj 3 mesece, podosto še dalj. Nato se ponovno opravi kontrola z vaginalnim ultrazvokom in glede na izvid odloči kakšna operacija pride v poštev. Pomembno je to, da v času jemanja zdravila ni težav z močnimi in podaljšanjimi krvavitvami.
Upam, da sem vam s svojim odgovorom pomagala.
Lep pozdrav,
doc. dr. Branka Žegura, dr. med.

New Report

Close