Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Mesec dni noseča, 4kg plusa

Mesec dni noseča, 4kg plusa

Okeeej- sem v 7 tednu in danes stopim na tehtnico—4kg imam plusa. Kaaaj? ?? Jaz sem čisto šokirana. Res ne jem več kot prej! Kvečjemu mogoče nekoliko manj, ker jem po malo in večkrat. Banana ali jabolko za malico. Kosila pol pustim, ker mi je dovolj. Res je tudi, da sem zaprta že od same vgnezditev naprej. Mislim saj grem na veliko potrebo vsak drugi dan, ampak vem da to ni to! Potem res je da so se mi noro povečale prsi – verjamem da se lahko pozna na tehtnici. Plus tega da vem da je tudi krvi nekaj več.
Bruham ne in tudi slabo mi ni niti za pikico. Z občasno utrujenostjo se počutim odlično za zdaj.
Resno punce, mene je tako strah, da se bom preveč zredila. Že zdaj imam probleme s težo (komaj vzdržujem itm 25). Kaj naj delam, da bo čim manj nakopičenih kg?
Vsem hvala za pomoč.

Živjo! Najprej čestitke za nosečnost. Glede teže pa – v začetku je lahko pridobitev nekaj od povečanja volumna krvi, nekaj od napihnjenosti, nekaj več zadrževanja vode… 4kg je vseeno nekoliko preveč, še posebej če si že tako na meji prekomerne teže, in nekaj od teh 4 gre sigurno tudi na račun nezaželjene teže. Ne obremenjuj se sicer preveč, nikakor ne poskusi hujšati, bodi pa pozorna v naprej, saj preveliko dobivanje teže ni le estetski problem, ampak nosi tudi večje tveganje za gestacijski diabetes. Torej delaj tako, kot je že itak priporočeno v nosečnosti: zdravo jej, redne in manjše obroke, dovolj zelenjave in vlaknin, zelo raznoliko prehrano, pij veliko vode. Lakota v nosečnosti nas kdaj pretenta, pojemo lahko več kot mislimo in v tako zgodnji nosečnosti dodatnih kcal še ne potrebuješ. Poleg tega bodi telesno aktivna, boš videla, da si boš s tem naredila uslugo, pri porodu boš fizično močnejša, hitreje boš okrevala. Vsak dan pojdi na sprehod, vključi se v telovadbo za nosečnice.
Tako da, ni panike, si se pač malo bolj zredila v začetku, če boš pozorna za naprej, se na koncu tele začetne kilce ne bodo poznale.

Hvala za čestitke. 🙂 in hvala za odgovor. Imam še dve povprašanji.

Ne vem no, res sem šokirana. Ker imam drugače pregled nad hrano in vem koliko naj pojem, da se ne zredim, vem pa tudi, da sem jedla manj, ker mi je bilo hitro dovolj.
Čez dan popijem reees veliko vode (2,5l), ampak to že od nekdaj- dobra navada. V nogah sem zatečenost že opazila parkrat po daljši hoji.
Ali poznaš (oziroma katera druga) kakšne vaje za nosečniško telovadbo?- ne mislim hujšati, samo preprečiti nepotrebno kolikor se da.
Plus tega sem že sklenila, da si bom ustvarila nek jedilnik, da bom res imela hud nadzor.
Kaj drugega pa ne vem kaj še naj delam..

Hvala, če se ti da še enkrat odgovoriti.

P.s. si prvič noseča?

nova
Uredništvo priporoča

🙂 🙂 eno podvprašanje. 🙂
Kakršne koli nasvete še ima katera, bom zelo vesela.

Eh…
Ne obremenjuj se…
Jaz sem prvič iz 60kg pri 1,7m prilezla na 80kg (bila sem kot kit) nisem jedla kaj dosti več kot pred nosečnostjo… ko sem šla nazaj v službo sem mila 62 kg…

V drugi nosečosti sem štartala z 66kg in pričakujem na koncu 86kg…
Bolj pa razmišlam o tem kako se bom potem spravila spet v red na 60kg… poporodna telovadba…keglove vaje…

Zdaj se pa res ne sikeram… bom šla popovdne kar na eno tortico…. Briga me za kile…

Kot sem že omenila, kile v nosečnosti niso estetski problem. Na nosečnost odpade le del teźe, ostalo je posledica nezdrave prehrane. In ne zdi se mi fer nekomu dati nasveta, ne sekiraj se, kar jej, glede na to, da to lahko nosi negativne zdravstvene posledice. Saj teže po porodu ponavadi ni problem izgubiti, do 10kg gre skoraj takoj z otrokom in placento in amnijsko in maternica nazaj shujša… pa potem če dojiš gre hitro še malo več, jaz sem bila v dveh mesecih kar precej pod prejšnjo težo. Ni pa vsem tako lahko…
Glede telovadbe: v prvem trimesečju se ti ni treba pretirano omejevati, če imaš zdravo nosečnost. Problem so športi, kjer bi se lahko poškodovala in potrebovala RTG slikanje. Tako da, telovadi kot si prej, hodi na sprehode, če si tekla tudi v prvem trimesečju lahko ( kasneje, ko maternica raste in so vezi mehkejše ti športov s poskoki ne priporočam). Začni že zgodaj s keglovimi vajami, vztrajnost se izplača. Pa kakšne vaje za ledveno hrbtenico ti priporočam, še posebej, če imaš sedeče delo, mene ja na koncu precej križ bolel. Jaz sem se priključila vadbi za nosečnice, ker sem sicer malo premalo disciplinirana, da bi redno doma telovadla, sploh ko paše po službi vse 4 od sebe dat.
Želim ti lepo nosečnost 🙂

Sem sicer moški, vendar sem se odločil da podam nasvet, ker ravno vem nekaj stvari o prebavi. Najverjetneje imaš problem, ker se ti je še dodatno upočasnila presnovi in se tako hitreje nabirajo odvečne maščobe in rastejo kilogrami. Osredotoči se na hrano, ki pospešuje presnovo (pesa- daš v sokovnik in lahko narediš odličen smoothie; tudi pekoča hrana, samo poglej da ne bi škodila plodu (ko je bila moja mati noseča je jedla pekočo hrano in sedaj sem tudi sam navdušenec nad njo, ne vem pa če lahko kakorkoli vpliva na plod), tudi mlačna voda pospeši presnovo.
Potem ne jej ocvrte hrane in belega kruha.
Maščobe zmanjšaj in jih pridobi iz sira, avokada in oljčnega ali lanenega olja (olje lahkokar samo spiješ, ker temperaturno obdelano ni tako dobro), ogljikove hidrate je najbolje pridobiti z lečo, rižem, bananami in krompirjem, beljakovine pa z mesom, lečo, mlekom, kvinojo, poglej ego quark jogurt (naravni so najboljši, ker nimajo sladil), vlaknin je pa veliko v stročnicah (leča, stročji fizol), banane…
Pazi tudi na to, kdaj ješ in se poskusi pred jedjo malo razmigati, ker tudi to pospeši prebavo za okoli eno uro po opravljeni telesni aktivnosti.
Poskušaj se izogibati hrani po 18 uri in ne izpuščaj zajtrka ter pojej tudi veliko anrioksidantov (maline, češnje, borovnice), priporočeno je tudi da si hrano začiniš s kumino ali cimetom, ki imata številne blagodejne učinke na telo.

Srečno nosečnost ti želim. 🙂

Sem sicer moški, vendar sem se odločil da podam nasvet, ker ravno vem nekaj stvari o prebavi. Najverjetneje imaš problem, ker se ti je še dodatno upočasnila presnovi in se tako hitreje nabirajo odvečne maščobe in rastejo kilogrami. Osredotoči se na hrano, ki pospešuje presnovo (pesa- daš v sokovnik in lahko narediš odličen smoothie; tudi pekoča hrana, samo poglej da ne bi škodila plodu (ko je bila moja mati noseča je jedla pekočo hrano in sedaj sem tudi sam navdušenec nad njo, ne vem pa če lahko kakorkoli vpliva na plod), tudi mlačna voda pospeši presnovo.
Potem ne jej ocvrte hrane in belega kruha.
Maščobe zmanjšaj in jih pridobi iz sira, avokada in oljčnega ali lanenega olja (olje lahkokar samo spiješ, ker temperaturno obdelano ni tako dobro), ogljikove hidrate je najbolje pridobiti z lečo, rižem, bananami in krompirjem, beljakovine pa z mesom, lečo, mlekom, kvinojo, poglej ego quark jogurt (naravni so najboljši, ker nimajo sladil), vlaknin je pa veliko v stročnicah (leča, stročji fizol), banane…
Pazi tudi na to, kdaj ješ in se poskusi pred jedjo malo razmigati, ker tudi to pospeši prebavo za okoli eno uro po opravljeni telesni aktivnosti.
Poskušaj se izogibati hrani po 18 uri in ne izpuščaj zajtrka ter pojej tudi veliko anrioksidantov (maline, češnje, borovnice), priporočeno je tudi da si hrano začiniš s kumino ali cimetom, ki imata številne blagodejne učinke na telo.

Srečno nosečnost ti želim. 🙂
[/quote]

Sem še pozabil dodati, da zelo pomaga pri presnovi in borbi z kilogrami tudi zeleni čaj.

Lep pozdrav.

Js bi pa vseeno rekla, ne sekiraj se, vsaj sama sebi. Sem ravno dala skozi tretjo nosečnost, zredila sem se 1. 18kg, 2. 16kg in 3. 16 kg (prva teža je sredi vročega poletja, predvidevam, da je bilo več vode). Jedla sem zdravo, kot vedno, samo več. Vse tri nosečnosti sem ostala aktivna kot pred nosečnostjo. Po porodu je teža padla z mene, po treh tednih sem imela samo še 2-3kg plusa, ki sem jih izgubila šele, ko sem pri 6 mesecih nehala s polnim dojenjem. Brez kakršnegakoli truda, seveda. Nisem omejevala hrane, nisem se vpisala k nobeni telovadbi, nič. Pač nosim drugače, kot pravijo regelci. V prvi nosečnosti je ginekolog takoj zagnal paniko, da pridobivam prehitro preveč in posledično sem se tudi js ful ful sekirala in bila grozno nesrečna. V drugi in tretji ni sploh komentiral, samo poslal me je na testiranje za gestacijski diabetes, pa je ginekolog, ki slovi po tem, da ne mara debelih žensk in je grozno neprijazen, če se nosečnica zelo zredi. Je pa res, da tudi pri 18kg plusa nisem izgledala debela, samo noseča. Še meni ni jasno, kako je možno, da pridobim 18 kilogramov in mi ljudje govorijo pa tebe je sam trebuh, sploh se nisi nič zredila. Js si pa mislim… Prosim?! 😉

Njanja, se strinjam glede stresa, ki vse skupaj le poslabša in iz nosečnosti naredit neko štetje kalorij vsekakor ni prav.
Avtorica opisuje, da ji je že tako težko vzdrževati težo na 25BMI. To lahko kaže na nagnjenost k inzulinski rezistenci. Še drug pogled – če je visoka, to pomeni, da ima npr. 75kg. Če bi se zredila za 20 kg, bi jih imela krepko čez 90, to je pa že teža, ki tudi za sklepe ni najbolj ugodna.
Tako da, jaz osebno se tu znajdem v etični dilemi. Avtorice nikakor ne želim zasekirati, a ne morem ji rečt naj kar je, saj bo šlo po porodu vse dol, če so to kot prvo samo ugibanja (lahko ji pa ostane 10kg plusa), kot drugo pa preveliko pridobivanje teže nosi s sabo več težav kot koristi.
Tako da moj nasvet ostaja – naj se ne sekira AMPAK ob tem vseeno skrbi za zdravo in raznoliko prehrano ter dovolj gibanja.

New Report

Close