Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Osebe s senzornimi ovirami Izumiranje kulture gluhih ali ne?

Izumiranje kulture gluhih ali ne?

Naj vam ta film odpre oči in srca:

http://www.bslzone.co.uk/bsl-zone/zoom-focus-the-end/

Razmislite o posledicah… ali je medicina vedno dobrodošla ali ne?
Preveč hitenja in nepremišljenosti ne glede na dobronamernost lahko škodi gluhim.

Ne dopustite, da se to zgodi!

Dovolite raznolikost in bogastvo sveta.

mag. Petra Rezar

Mogoče bo nekoč res lahko umeten sluh tako dober kot naraven. Do takrat pa bodo vedno obstajali gluhi in naglušni. Žal je tako, da danes tisto, kar je umetno, še ni tako dobro kot naravno. Pa četudi ima kdo subjektiven občutek, da mu slušni aparat ali polžev vsadek super pomaga.

Predvsem se je nujno zavedati kdaj nastopi gluhota. Menim, da vse osebe, ki smo izgubile sluh v odrasli dobi želimo slišati. Poznavanje in znanje znakovnega jezika pa je smiselno za vse, ki imajo težave s sluhom, saj ko tehnika odpove nam ostane takrat še vedno način sporazumevanja. V nasprotnem primeru pa smo “izviseli”.

nova
Uredništvo priporoča

razumem:”Menim, da vse osebe, ki smo izgubile sluh v ODRASLI dobi želimo slišati.”

RobertH : Morda v novem življenju…….ko se boš spet “rodil(a)”….

Kultura gluhih bo še vedno obstajala, le gluhih bo manj, ker medicina napreduje. vsadki, matične celice…
Vsi namreč niso primerni za polžev vsadek. (npr hujše razvojne motnje notranjega ušesa, odsotnost živca, kanalčkov, močna brazgotina po vnetju etc)
Torej kultura še bo.
Žal se je svet v 20 leth spremenil v neoliberalnega in rabiš čim boljšo startno pozicijo v tem dirjanju.
s tiščanjem glave v pesek in zapiranjem v geto tega ne rešiš.
lahko pa živiš od podpore in se družiš zgolj z enakimi.

To se ne bo nikoli zgodilo, ker vedno bo kdo, ki mu tehnologija, ki naj bi odpravila gluhoto, ne bo pomagala. Genetskih okvar sluha je cca. 200 in vsaka zahteva svoj pristop. Potem so tukaj še negenetske okvare sluha, ki spet zahtevajo svoj pristop. Meni npr. polžev vsadek ni prinesel popolnega sluha. Nekaterim drugim je. Torej vedno bo kdo, ki bo kljub vsej tehnologiji ostal gluh. Žal.

Sandi: “Meni npr. polžev vsadek ni prinesel popolnega sluha. Nekaterim drugim je.

Nikomur ni….še nisem našel osebo,ki bi prinesel popoln sluh!!

RobertH, pred leti sem na tem forumu bral o osebi (če se ne motim, je to Mihau), ki mu polžev vsadek omogoča (oz. naj bi po napisanem sodeč omogočal) povsem normalno slišati…

Sandi, se moram kar pohvalit. Ni idealno (glasnost, hitro govorjenje, slab govorec, številni zvoki), ampak, če so idealne razmere slišim vse. Mal šibak sem v angleščini, taljansk pa OK. Nemško pa žal nkol nisem znal.
Se spomnem, da si mel težave. Ampak nekaj koristi pa od vsadka verjetno le imaš?
lp

Da, nekaj koristi od vsadka vendarle imam. Zgoraj sem pisal o tem, da kultura gluhih ne bo nikoli izumrla, ker vedno se bo našel kdo, ki mu ne bodo mogli povsem povrniti sluha. Slišeči slišijo in razumejo govor tudi 50 m daleč, čim tega ne slišiš, si že naglušen… Otrok je naglušen že, če ima na avdiogramu 25 dB izgube sluha, odrasel pa, če ima 35 dB izgube sluha… To pomeni, da npr. ne sliši tiktakanja ure, še vedno pa lahko spremlja pogovor, če je v mirnejšem okolju in sogovorniki niso preveč oddaljeni. Res hitro prideš med naglušne… In res super bi bilo treba ozdraviti sluh, da bi veljal za slišečega…

Tistih 50 m, si imel sandi v mislih morda 5 m. Ker na 50 metrov se govora sigurno ne razume. O dobrem sluhu govorimo ce se razume normalen govor na razdaljo 6 m. Se pravi ce se govori z jakostjo 50 do 60 db in se razume.

Le to bi razumniku pripomnil, moja žena v tišini sliši normalen govor tudi dlje kot 50 m.
Skratka Sandi ima prav.
Lahko pa rečem, da je prek 80 % tistga kar se folk pogovarja bedastoča, in z neslišanjem teh smeti si zgolj delaš uslugo.
Namreč, nonstop nam perejo glave, vsiljujejo mnenja, prirejajo podatke, pobebavljajo nas….
mihelj z deponije, penzjona, nisem na ti barki.
Mediji pa sploh so poden. Nprfinance, najd si, rtvšlo, porter, mokracija, žar… zgolj propaganda in prane glav.
sam bi rad bral novice od tu in sveta, pa objavljajo le plesnivo slamo. primerno za nas??
zame ne.
jezik naj bi ljudi zbliževal, v resnici pa jih (nepoznavanje) ločuje; zame je npr kitajc isto ko marsofc. Ga ne zastopim.
Lp

ja še to, o marsofcih.
kitajci svet delijo na dva dela, tarmene in hrano. Sledni sem tud jast.
Gornje naj bi bil hec. (Je pa način razmiljanja pr nih drugačen. Jejo žive živali, tud pse, proizvajajo strpene izdelke za zapadnjake (npr mleko za zahodno deco…). Sem pač deu nihovga jedilnika. Hvala gre “kravjim dečkom”.
je pa res, da večina požrtij ne gre čez usta ampak prek finančnih poti in krogov.
Zunaj sije sonce in mrzlo je.
lp

Poslednji mohikanec?
Kljub mrtvilu strani to ni pokazatelj, da bi kultura gluhih izumirala.
Namreč, ta stran nima s kulturo gluhih nič, je namreč zgolj servis, ko ga pač rabiš.
Za polnovredno življenje kultura ni dovolj.
Srečno 2015!

Vesel v novem letu ugotavljam, da je očitno vsem lepo in da dobro živite. Verjetno nam bo še naprej šlo v ti smer.

Sicer sem pa mal gledal za baterije 675 in uvidel, da je zunaj cena vsaj pol nižja kot pri nas.
na netu so pa eni jamrali, da so jim prek spleta poslali baterije s pretečenim rokom trajanja.
Nekdo da tu kot preprodajalec več v žep kot stane zunaj? Nkol ne bomo švica, švicali pa bomo, in to krvavo. zganeraj.

Zakaj sem gledal za 675? Ker je nov slušni aparat zame bistveno boljši od prejšnjega. Vsaj 20%.
Bom že našel protisredstvo proti našim pijavkam.
Na tuje svete pa ne dam dosti. Ti beremnpr na portalu dela, kaj nam en tip svetuje pr naših financah. Npr, da naj šparamo za stara leta? Obresti nula in še davek na obresti. Skladom pa ne zaupam. V slo mihel zaupa sam enmu.
Lp srečkoti!

Mihau
sedaj imaš vrednotnico za baterije. Če je državi vseno koliko stanejo pripomočki, naj plača. Če pa nimaš vrednotnice, pošlji ZS in dobiš link, kjer naterije za PV stanejo 35 centov z dostavo v SLO in stare največ mesec dni. Dostava v 3-5 delovnih dneh.

Dobil sem baterije, cel kup, bo trajalo in trajalo, da jih ponucam. Sam sem dal nekih 70 E.

Ja, moram priznat, da sem z novim, Rondo procesorjem zelo zadovoljen. Močnejši zvok, bistveno bolje leži za uhljem in ne moti očal. Zadovoljen sem. Ko ga rabim, me reši. Vmes pa sem član kulture gluhih. Gledam, živim in delam med vrsticami. Kar dosti misli bistvu sem za svet zgolj On Demand, sicer sem sam svoj svet. Superca, raj na Zemlji.
Ja, umaknil sem se, ker ni alternativ v ti zasedbi in tem načinu.
Celo Bog je izgleda padel pri meni na testu.

Me bluzijo z neko demokracijo, ki je zgolj to da lahko volim tipe, ki mi jih drugi dajo na razpolago. Ko so izvoljeni imajo 4 leta prost, prednosten dostop do mojega tekočega računa in denarnice. Nimam nikakršne demokratične možnosti, da bi karkoli ugotavljal. Mi je zdaj jasno da volitev izvira iz besede vol, teletov stric. So nam ukinili z ustavo možnost referenduma, in mirno ste požrli, clani zasedbe.
In po štirih letih zazija na mojem računu velika luknja. In nihče ni kriv. Menda zgolj jaz,ker da sem napačno volil. Če bi za drugega, dvomim, da bi bilo kaj drugače.Saj ne, da mi že huda prede, ampak težko mi je živet sredi bede okoli mene. Lačni otroci, brezposelni, reveži, kriminal, kraje, napihnjenci, večvrednost tujega, gniloba v medijih….

Kaj je še lepega, tu, zdaj in jutri, razen moje kulture gluhega, da se lahko distanciram od tega.
Ja, lepo mi je biti v naši domovini gluh!!!!!!!!!!!!!!!

Kultura gluhih ni to, da se delaš gluhega, ampak predvsem znakovni jezik gluhih. Ta pa , kot opažam, ne izumira, ampak se celo razvija.

New Report

Close