Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Osebe s senzornimi ovirami PV kaj izbrati MED-EL ali COCHLEAR

PV kaj izbrati MED-EL ali COCHLEAR

Lep pozdrav

Moj sin bo čez nekaj mesecev dobil PV. Sin je star 7 mesecev in ima izgubo sluha 100db na obeh ušesih.

Sedaj pa vprašanje katerega proizvajalca PV izrati. MED-EL ali COCHLEAR?

Osebno se mi bolj dopade COCHLEAR predvsem zaradi zaščite pred vodo, ki je pri polnilni bateriji IP57 ( za tiste ki niste iz foha to je zaščita pred prahom in vodo, 5 pomeni dust tight 7 pa water immersion up to 1m)
Kar se mi pri otrocih zdi zelo velikega pomena, da se lahko špricajo in čofotajo po vodi.

MED-EL ne navaja podatka zaščite. Sedaj ne vem ali ni primeren za vodo ali pač samo nnimajo podatka. Bil sem že na Widex servisu, ki naj bi bil zastopnik tudi za MED-EL pa po pravici povedano nisem kej dost zvedel. Na trenutne sem imel občutek, da vso stvar poznam celo bolje kot gospa, ki mi je stvar predstavljala.

Rad bi slišal mogoče mnenja iz prve roke od staršev ali celo samih uporabnikov PV.

Hvala za odgovore

LP

Miha

Pozdravljeni,

PV so na splošno precej občutljivi na vlago in eno so specifikacije na papirju, drugo pa je praksa. Cochlear ima IP57 zaščito samo pri modelu N5 procesorja pri uporabi polnilnih baterij, pri ostalih pa ne. Osebno tega procesorja še nisem videl in ne morem komentirati, kako je v praksi, moja hčerka ima Medel, za katerega lahko potrdim, da je precej občutljiv na vlago in ga je treba redno sušiti (skoraj obvezno vsako noč). V vseh ostalih pogledih smo z Medel-om zelo zadovoljni in če bi lahko izbirali, bi se ponovno odločili zanj. Na Widexu pa itak niso ravno strokovnjaki za PV, so sicer pooblščeni zastopnik, ampak vse pošiljajo direkt v avstrijo.

LP

Živjo

Kater procesor pa ima vaša hčerka OPUS 2?
Mi lahko poveste več s kakšnimi problemi se srečujete kot starš in kako vse to doživlja vaša hčerka? Ker si niti ne predstavljam kaj nas vse čaka. Vrjamem, da bo sin slišal in govoril vendar se zavedam, da kljub temu bo vrjetno veliko omejitev in problemov.

Kako take otroke sprejemajo v vrtcu, šoli, drugi otroci in kako učiteljice?

Če vam je slučajno neprijetno o tem govoriti po forumu mi lahko pišete tud na email [email protected]

nova
Uredništvo priporoča

Jaz bi se na vašem mestu obrnila direktno na proizvajalca in postavila vprašanja tam. Kaj so prednosti in kaj slabosti. Poleg tega lahko preberete forume na katerih se posamezniki pogovarjajo o uporabi Pv. Navadno so vsi zelo prijazni in dobite ogromno informacij. Vsaj jaz imam take izkušnje.

Pozdravljeni!
Moj sin ima Med-el in še ne govori. Mislim, da je v bistvu vseeno, kateri model je, kajti razvoj govora je odvisen od samega otroka….
Je pa zelo “trpežen”, kajti nekajkrat je letel po zraku in pristal na trdih tleh…. (ko je bil otrok še majhen)
Mislim, da sta modela enakovredna, na vašem mestu bi prepustila izbiro kar kirurgom na ORL.
Na poti v nov svet vam želim veliko uspeha in poguma….
LP
Naomi

No to da sta enaka ni čisto res. Saj na papirju ni.
Med el ima možnost 56 000 proženj v sekundi in 90 virtualnih elektrod. Medtem ko Cohlear ima možnost 30 000 proženj in 43 virtualnih elektrod. Najpomembnejše je, da ima MED-EL še cca 50% prostih kapacitet na vsadku medtem ko cohlear že izkorišča celotno zmoglivost. In nimajo več možnosti napredka ( razen če razvijejo nov vsadek).
Cohlear je v tem trenutku na stopnji MED-ELa iz leta 2006.

Poleg teh dveh pa obstaja še Advanced Bionics, ki pa je še precej boljši od MED-ELa, Uporablja 120 virtualnih elektrod in ima 90 000 impulzov v sekundi. Poleg tega pa je vodoodporen IP68.
Vendar kolikor vem ga v sloveniji še ni. Zato sem stopil v kontakt z Advanced Bionicom in iščemo možnosti, da bi se njihov produkt dobil tudi v sloveniji. Oni so zainteresirani, vrjetno pa se bo ustavilo pri ZZZS in ORL.

Od objave te teme sem preštudiral že vse možno gradivo, tako da mi je sedaj bolj jasno kako in kaj. Glede na to, da sem diplomiral iz elektrotehnike mi branje tehničnih podatkov ne predstavlja problemov. Še vedno pa je to na papirju rad bi pa slišal od ljudi, ki to uporabljajo oz od staršev. Predvsem kakšni so vsakdanji problemi, kako se obnese v hrupnem okolju….

Recimo en dober link kjer razloži razliko med vsemi tremi :

http://funnyoldlife.wordpress.com/cochlear-implants/choosing-a-brand/

Zdravo,
moj sin ima Medel-ov vsadek. Prvi je deloval nekaj mesecev in so ga morali po letu in pol zamenjat(ponovna operacija)i. Sedaj deluje brezhibno že 6,5 let in upam, da za vedno. Kolikor jaz vidim otroke z obema vsadkoma, se govor razvije pri obeh. Bistvena prednost pri Medelu je, da ni potrebno kirurško odstraniti nobenega dela(magneta), če mora otrok na MRI preiskavo. Če je prisotna še kakšna druga poškodba, je to zelo pomemben podatek.
Kar se pa tiče polnilnih baterij, pa niso vredne naziva. Zdržijo okoli 8 ur. Otrok si jih sam ne zna zamenjat. Tako smo na cink-zrak baterijah iz Kitajske, ki zdržijo približno tri dni. Pa še primerjava v SLO stane baterija okoli 1€ ,malo več, v ZDA pa z SLO DDV in poštnino 0,41€. Cena je odvisna od razpoloženja carinika na pošti. Do sedaj nisem še nikoli plačal enakih dajatev za nespremenjeno osnovno ceno iz ZDA.

Veliko uspehov pri rehabilitaciji. Rezultati pridejo, samo počakati je potrebno.

Gorazd

Spoštovani mbor.
Seveda mi je jasno, da ste tehnične podatke preštudiral-tudi mi smo jih.
Občasno tudi kontaktiramo z Medelom, toda zdelo se mi je, da niste spraševal po tem.Hotela sem vam samo posredovati informacijo, da sem zaradi teh podatkov tudi sama bila navdušena, da je moj otrok dobil Medel.
Toda, ko so drugi otroci spregovorili prej s Cohlearjem, sem pač dobila vtis, da je govor odvisen bolj od drugih, kot tehniških dejavnikov…
Vse dobro,Naomi

Spoštovani,

vesela sem, da se je razvila debata in izmenjava izkušenj.

Za dodatne informacije bodo vam iz prve roke posredovali tudi surdopedagogi, ki se ukvarjajo s tem in poznajo razliko med različnimi modeli. Vkolikor ste iz Ljubljane, se lahko oglasite pri njih. Delajo z otroki, ki imajo polžkov vsadek.

Razvoj govora ni odvisen samo od polžkovega vsadka, pač od drugih dejavnikov, ki so v nekaterih pogledih celo pomembnejši. To je, da je otrok sprejet ne glede na to, da je gluh; da ima dobro neverbalno komunikacijo s starši, da so njegove želje in potrebe razumljene ter da starši zaupajo in spodbujajo njegove sposobnosti in krepijo njegovo samostojnost.

Zelo priporočam uporabo znakovnega jezika, saj spodbuja delovanje možganskih polovic in je v oporo pri učenju poslušanja. Vzpostavljajo se nove nevronske povezave, ki spodbujajo boljši izkoristek delovanja možganov in hkrati izboljšajo razvoj govora in jezika. Govor in jezik sta dva različna pojma; nekdo ima lahko zelo lep govor, vendar ima skromnejši jezik; nekdo bo vrtel jezik kot namazan, pa bo imel manj razumljiv govor. V tem primeru je jezik na prvem mestu, saj z njim lahko dobimo druga znanja. Priporočila zdravnikov so znana, da celo odsvetujejo znakovni jezik; sami pa nimajo prakse pri pridobivanju jezika z gluhim otrokom. Zato je potrebna zdrava pamet. Uporabnik polžkovega vsadka je vedno gluh, ko odloži aparat.

Znakovni jezik za dojenčke in otroke je pri nas vse bolj uporabljan med slišečimi otroki: http://babysigns.si/

S tem lahko pričnete že danes, da boste vzpostavili komunikacijo. Pomemben je očesni kontakt z otrokom, mimika, počasno in razločno govorjenje, njegove roke položite na usta, da čuti vibracije, premik ustnic..

Podarite mu tudi kulturo gluhih, to je jezik, umetnost, zgodovina… Danes ne bi imeli telefona, če ne bi izumitelj Graham Bell imel gluho mater. Edisonovi izumi so znani, Goya je oglušel v odrasli dobi, Beethowen je napisal zadnjo simfonijo na pamet, ne da bi slišal svojo glasbo.

Lepo vas pozdravljam!

mag. Petra Rezar

Zdravo,

preden otrok dobi PV in si z njim pomaga, mora med otrokom in svetom potekati komunikacija. Gluhi so za to precej prikrajšani. Zato je zgodnja komunikacija z kretno zlata vredna. Mi smo v zavodu dosegli, da se je otrok začel uradno učiti kretnje šele, ko je prvi vsadek odpovedal. To je bilo prepozno in je izgubil dve leti komunikacije. Poleg tega pri vsaki dejavnosti povezani z vodo, PV ni uporaben. Tedaj pridejo kretnje precej prav, če želimo komunicirati. Vsaj na osnovnem nivoju.

LP Gorazd

Cochlear- BAHA, bi priporočala vsem, ki bi radi slišali isto ko slišeči 🙂

Lep pozdrav!

A ni baha pripeta na kladivce? Torej pride v upoštev samo pri zdravem polžku. Mogoče se motim.

No stvar je taka. Dobil sem veze pri Advanced Bionicu, oni bi zrihtali vse. Šolali naše kirurge, defektologe, celo poslali svojga kirurga. No ampak na ORLu niso hotli niti slišat o tem.
Potem nam ni preostalo drugega kot, da sem se odločil za MED-EL.
Operacija je predvidena za drugo polovico tega leta. Do takrat še mam čas, da si premislim. Ampak mislim, da bom ostal kr pri MED-ELu.

Mi pa razmišljamo o obojestranski vsaditvi…
Samo razmišljamo zaenkrat….
LP

Kakšen pa je pogoj za bilateralni implantacijo? A ZZZS to plača al morš sam plačat? Če ja koliko to sploh pride?
Al morš kakim drugim kriterijem ustrezat? Ker dolgoročno bi jaz tudi bil za bilateralno. V tujini recimo ZDA, imajo večinoma vsi bilateralno. Pri nas pa baje 4 otroci.

Lp

Miha

Bilateralno je do sedaj plačal ZZZS, vendar ne vem kako bo, ko se bo število kandidatov povečalo in v času varčevanja.
Ima dobre in slabe strani-čez nekaj let ne vemo, kam bo tehnologija napredovala. Baje je dobro eno uho “šparat”????
Sicer pa je odvisno od funkcionalnosti otroka.

Ko sem na lastene oči videla in kaj je še važnejše – slišala otroka z oboljestranskim vsadkom, sem bila osupla- na govoru se ni poznalo, pri treh letih je bolje komuniciral kot slišeči vrstniki.

Res, fenomenalno…
LP

Sprašujem se, kako to, da nikomur ne pade na pamet, da bi si kar se tiče plačevanja in napotitev obrnil direktno na ZZZS ali pa si prebral zakone (vse je na spletu). Sama imam s tem zelo dobre izkušnje in dboim odgovor na mail in iz prve roke, pa še če mi rečejo drugače potem lahko jasno pokažem, da je ta in ta odgovoril tako in tako na podlagi tega in tega.
Toliko vprašanj glede organizacije. Tudi z vprašanjem v tujino ni težav. Odgovor sem jaz dobila v pičlih 15 minutah.
Primerni so tudi strokovni posveti ki se odvijajo naokoli.
Kar pa se tiče znanja znakovnega jezika menim da je zelo pozitivno. Lahko ga vzamemo tako kot znanje še enega jezika in otroku in tudi sebi omogočamo dodatna znanja, ki vedno koristijo. In zankovni jezik je idealen za sporazumevanje na daljavo :), ko ne želiš da vsi vedo kaj hočeš dopovedati drugemu.
Priporočam tudi branje tujih spletnih strani, forumov, zgodb. Tudi debate na tujih forumih. Kajti menim, daje tujina (zahod) bistveno bolj odprta do invalidnosti in vs invalidne osebe lažje sprejema kot enakovredne neinvalidnim osebam. Sama imam dobre izkušnje iz Anglije.
Kakorkoli, z vsakim pripomočkom si še vedno gluh, ko le tega ne uporabljaš več. In lahko te izda procesor, baterija ali karkoli drugega. Ali pa je hrup okoli tebe premočan in ne zmoreš več. Kajti pomembno se je zavedati tudi vpliva hrupa na posameznika in kaj le ta povzroča. Menim, daje nujno otroke naučiti čim več, predvsem pa jim skušati dati moč. Samozavest. Delati na tem, da to pridobijo. Občutek enakosti. Sprejetosti.

Hojla.
Sam imam že 12 let medel, in sem zvečine zadovoljen.Moti me le krhkost ohišja (trenutno imam spet oškrbljeno ohišje; ne vem od česa) in to da bi včasih rabil večjo jakost. Jakost ojačitve je kleč. Hrup ni taka ovira, le če istočasno govori pet ljudi je mora.
Vedno prihajajo novi zmogljivejši in lepši aparati, ampak ne moreš čakat; važno je tu in zdaj. Pri vsakomur, predvsem pri otroku, ki razvija govor. Ura izgubljena ne vrne …
Bolj kot kabli in elektrode se je meni zdelo važno procesiranje govora. Program aparata.
In ni vse aparat. Važna je rehabilitacija, čas vsaditve, in stanje možganov in živcev. So pa menda ti plastični in se prilagajajo. Na začetku menda najbolj. In zamujeno se ne vrne.
Vlaga? Sam vsa leta dehidriram in pazim da se ne zmoči.

Se pa povsem strinhjam s predhodnikom. Najbolj ključen je značaj, samozavest, podjetnost. Tako pri zdravem kot pri gluhem, z vsadkom ali brez. Govor in sluh je v drugem planu.

10 ljudi bo z istimi kartami doseglo deset različnih rezultatov v lajfu. glede uspeha, sreče, zdravja…
lp

En teden nazaj smo imeli elektro-kohleografijo in EAPMD. Rezultati so: elektro kohleografija 105dB neoziven. EAPMD odziv na levem ušesu pri 500uA in pri desnem 700uA.

Kaj sedaj to pomeni? Je to v normalnih mejah?
Na ORL imamo kontrolo šele 28.5 in do takrat tavam v temi kaj pomeninijo ti rezultati. Če mi zna kdo kaj več razložit o teh testih bi bilo super.

Lp

Miha

daljnega leta 2001 tudi mihelj ni imel obetajočih izvidov elektrike iz polža in možganskega debla (dr Butinar). operirali so me zgolj iz kao usmiljenja, in me svarili naj ne pričakujem od posega preveč.
Po operaciji nisem imel nikakršnih bolečin ali težav.
Ko so mi priklopili zunanji del medela, s procesorjem in nastavili elektrode, sem prvo sekundo povsem normalno slišal, in že čez eno uro normalno po mobitelu govoril s svojci.

Nauk:
Resda so si v 10 letih nabrali nove izkušnje, vendar ne vzeti sedanje napovedi kot suho zlato, niti pozitivnih niti negativnih.
Praksa oz potek po operaciji bo pokazala, kako in kaj.

Aparat se zlahka v 15 minutah odstrani, če je treba.
In, zdaj so nedvomno notranji deli z elektrodami, ki so po moji presoji pomembnejši, boljši kot so bili v moji eri. in kirurgi imajo več izkušenj.
(zakaj je po moje notranji del važnejši – ker dolgo ostaja v tebi tak kot je, zunanje komponente in programe pa lahko nadgrajujejo nonstop.)

skratka, ni za vreči puške v koruzo že vnaprej.
na šloganje vnaprej ne dasm dosti. dejstva naj govore.

Oproščam se ker sem šparal velike začetnice. pač nisem politik ali novinar.
lp

Ne sej ne mislim, da bi blo kaj narobe (saj upam). Samo sprašujem, če so to podatki v normalnih mejah ali kaj extremni. Ker se mi niti sanja ne kakšne podatke se pričakuje pri tem testu.
No v najslabšem primeru bom to zvedel čez dober teden dni na ORLju.

New Report

Close