Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Osebe s senzornimi ovirami Gluhi in glasba

Gluhi in glasba

Pozdravljeni!

Zanima me ali gluhi poslušajo glasbo?

Kaj jim pomeni ritem, kaj melodija, kaj besedilo?

Vesela bom, če bo kdo zapisal svoje izkušnje.

Lep pozdrav!

Pozdravljena!

Ali gluhi poslušajo glasbo??

100% gluhi NE,saj niti ne slišijo!!
Sam imam 81% izgube po Fowlerju(naglušen) pa tudi več ne poslušam,ker večinoma ne razumem vseh besedil…

Kaj jim pomeni ritem, kaj melodija, kaj besedilo?

Sam besedila razumem ko prečitam medtem ko melodijo bolj površno obvladam zato se več ne ukvarjam!
Gluhi pa vsekakor ne razumejo niti melodije in ne ritma…(to je moje mišljenje)

Upam,da se bo Petra odgovorila ki še po vsej verjetnosti še slabše sliši….Sam pa sem vse povedal

Gluhi poslušajo in ustvarjajo glasbo.

Vse je stvar vzgoje in učenja ter družine in okolja, v katerem živijo gluhi.

Načeloma gluhi čutijo vibracije, poslušajo z baloni, in uživajo v njej, nekatere vrste agresivne glasbe kot je trd rock ali trda, vznemirjajoča glasba, pa so lahko moteče, ker so tudi neprijetne za telo.

Gluhi igrajo na klavir, tolkala, ena od teh je svetovno znana glasbenica Evelyn Glennie, dobitnica več nagrad, tudi najvišjih grammy nagrad.

Bethoween je oglušel v zadnjih letih življenja in napisal najslavnejša dela, ki so danes med najpomembnejšimi glasbenimi deli. Ustvarjal je po lastnem občutku in spominu.

Torej?

mag. Petra Rezar
nova
Uredništvo priporoča

Ga. Petra – TOČNO.
Vse je v naših glavah, samo ozavestiti ne znamo. To pa zaradi današnjega ritma življenja, žgrešenih vrednot , odtujitve od narave in verjetno še kaj….

LP

Besedilo ni najpomembnejše, da se uživat tud če ti ni jasno zakaj se gre. Včasih so besedila beda od bede.
Mihelj je gluh kot mina. Spontano Zaznava le nizke frekvence in vibracije. z vsadkom pa blazno v glazbi uživa.
Od opere do popevk. Najraj makaronarske ker je dosti samoglasnikov. Tud juga gre.
Ne prenese pa frajtonarce in bebavih viž, ki so vse glih. Žigažaga.
Drugo pa je klaviaturna harmonika.
Jeseni bo morda mihelj mel nov program za procesor, ki da je še prijaznejši do poslušanja glazbe.
Kokr mihel ve o ludvigu, je bil 1A izvajalec glazbe. Ko je oglušel je blo z vrhunskim izvajalstvom konec.
Kar pa seveda ni isto kot gluho razbijanje po tipkah al bobnu.
Res pa je da je v modernem žanru fines vedno manj. Glavno je nabijanje in videoposnetki, spoti in scenografija.
Ja, ko nisem imel vsadka, sem blazno pogrešal glazbo, ki je govorica srca in duha.

Mihau-ko sem poslušala CD, kako se glasba sliši skozi polžka, mi nikakor ni bilo všeč…
Zato mojemu sinu nerada prižgem radio… A delam NAROBE????
Pa še spraševala sem se vedno, ali naj prižgem ,ali ne… pa sem mu raje pela- pa čeprav nimam posluha, toda zdi se mi, da je rad poslušal….
Saj res včasih ne vem, kaj je prav in kaj ne,…
LP

Dajte mu baročno glasbo, vse, kar je povezano z barokom, spodbuja možgane, ker se preklopijo na alfa stanje, v stanje, ko se največ naučimo. Mozart, Bethoween, vse, kar je dobro tudi za meditacijo.

Uporabite slušni aparat za drugo uho, ne se omejiti le na polžkov vsadek.
Jakost naj bo nižja, in prijetna.

Naj otrok sam pove, kaj rad posluša, vi pa mu le kar pojte, tudi v tisto uho direktno, nekaterim otrokom je noro všeč, da jim mama poje, čeprav ne slišijo, čutijo pa vibracije, to petje ni le petje, je tudi čustvena toplina, ljubezen do otroka … kar le tako naprej, potem pa itak otroci zrastejo …

mag. Petra Rezar

Kar mihelna poslušajte, ker ve iz prve roke.
Če otrok nečesa ne bo hotel poslušat vam bo že to pokazal.
Sedaj mora dobivati čimveč in čimbolj raznovrstnih zvokov da jih analizira v možganih in si ustvari svoj svet zvoka.
In ni prav da mu to odtegnete.
Ustvarjanje povezav in subjektivno doživljanje je stvar možganov. Oni sami ustvarjajo zveze in asociacije.

Vsak človek po svoje analizira vstopne podatke.
Logično, da 12 elektrod ni isto kot polž, ki ima zvezne frekvence, od nizke dovisoke.
Ampak bolje nekaj kot nič.

Zase lahko rečem, da moji možgani, moj procesor to predela v čudovito glazbo.
In tako si bo tudi vaš otrok ustvaril iz prejetih signalov svoj svet glazbe.
Vi niste on. Zato ne morete presojati iz njegovega zornega kota.

Njegovi možhani hlastajo za zvoki zato mu jih dajte, čimbolj pestro.
Čimveč naj posluša.
S časoma bo ločil barok in rokoko gospe Petre od žaganja frajtonarce do latinolaverskih pesmi.
Je pač tko da je enim všeč rock drugim metalka, tretjim pa rokoko.
Individualna izbira.
Najhujša pa je tišina, karkoli je bolje.

ja, kdo pa pravi, da je zvok sploh to, kar sliši naše uho-je predelava valov naših možgančkov, ki nosijo še marsikaj…..

Nad 20 kHz ultrazvok je za nas meja, vsi poa vemo, da obstajajo valovanja še nad in pod tem.

Kar sta mi odgovorila je zame lepo potrdilo iz prakse z novimi spodbudami, upi….
Vem, da bo tudi nam uspelo, samo čas rabimo… Ko opazujem otroke s PV-6 letnike, se sploh ne opazi razlika. So kljub teotiji, da je hrup zelo moteč…. razsoltirali zvoke……

LP

Pozdravljeni!

Hvala vsem za zapisane izkušnje.

Moj naglušen otrok odklanja vse, kar je povezano z glasbo, pravi da se ne želi z njo več ukvarjati. Mislim, da bi se z g. RobertH kar strinjal.
Sama sicer mislim, da se bo z leti kaj spremenilo, morda v stilu g. mihau, ki pravi da je tišina najhujša, in bo našel zvrst, ki mu bo ustrezala.

Prijetnih zvokov in lepo poletje

Jaz nisem ljubitelj glasbe,niti nimam prižganih TV ali radia ker jih niti ne poslušam ali pa ne gledam….
Včasih po TV kaj pogledam ampak to redko,redko,- vsega 2 uri na teden…!!

Prav ta teden so tradicionalni soboški dnevi in sem si ogledal program prireditev in sem se odločil na ogled Riblje Čorbe samo zaradi kontroverznega Bora Đorđevića in pa njihovega stila glasbe….V mladih letih sem bil njihov oboževalec ko sem še skoraj bil slišeč….!!

Lep pozdrav!

Mihelj tudi zelo malo gleda TV. deloma zaradi oči, ker jih štedi, zaradi izgube časa in ker je program tak.
Program je poden, vse je po istem kopitu, nasilje za nasiljem.
Človek s TV izgubi stik z okoljem in družbo.
Vsi čepijo doma, jejo čips in bulijo. TV je strup za družbo.
Nadalje, Včasih po celem dnevu buljenja sploh ne veš več kaj si videl. Vse je glih.
TV človeka manipulira, vzgaja mržnjo in fovšijo med nami.
Prevečkrat širijo polresnice, laži. Na koncu jim niti na pamet ne pade da bi se opravičili.
Novinarji se majo za ek folk ki da si zasluži fajn plačilo.

Pa so ena revšeta, pristranski, nekritični zlonamerni, zavajujoči.
Teško se da slišat obe plati medalje na TV.

In da banda to dela z mojim denarjem, ki mi ga ukradejo z neko kao naročnino, ki je obvezna.

Enkrat sem od blizu srečal vodilnega, zabuhlega, tolstega, s polnimi vračami hrane z nakupa, kot da prihaja z nekdanjega ponterosa v trstu
Če si tako telesno zanemarjen, tudi v glavi verjetno ni vse v redu.
Blazna debelost in zanemarjenost kaže da z glavo ni vse v redu.

In tak tip bo odločal kaj je za SLO in miheljna zanimivo in vzgojno?

Naj fant raje stopi na vago in mal manj žre. Naj nosi svoje vrečke in se baše, ampak ne na mihelnov račun.
Čem finega gospoda s kravato, počesanega in urejenega.
Ne pa klošarja.
In da ne rečem kakšne ogabne reči včasih kažejo. Zgolj za rumeni tisk in za gledanost.

Skratka čimvečkrat rečmo TV NE.
Pejmo raj na sprehod, v makar v bife, nasmehnimo se luštni koki in ji pomežiknimo, ne pa doma zaprti bulit v trobilo, terminatorja civilizacije in civiliziranosti.

Sem že enkrat rekel da bi rad dal svojo naročnino kaki drugi TV ne pa RTV SLO.

Jaz pa kar z robertH ne strinjam. sem gluha, imam 93% izgube sluha po Fowlerju, glasbo a zmeraj poslušam, slišim besedilo, ritem, melodijo, seveda s pomočjo slušnega aparata. mene glasba pomirja, ni dneva brez glasbe. tako je to odvisno od človeka do človeka.

Rebecka pozdravljena!!

Sam sem napisal,da 100% gluhi ne razumejo besedila,ritem,melodije….
Lepo je,da si ljubiteljica glasbe in da še vedno poslušaš vendar pa sem prepričan,da večkrat se motiš pri petju!

Nismo vsi enaki,moj starejša hčerka je za glasbo,mlajša pa za Rebelde pa sta obe slišeči,jaz sem za športne in politične novice medtem ko moja žena ni nikjer med naštetimi….

Lp

RobertH, ne bodi tako prepričan 😉

Robert, a rebelde je neka južnoameriška žajfa ko pubertetnice okol laufajo poblajhane in s karirastimi minikrili?

Mislim, da ti ne bi škodilo če bi raje več gledal dokumentarce pa national geographic etc.
Šport naj ti bo.
Ampak politične novice?!

Dnar odloča in multinacjonalke.
Ti je mihelj ravnokar povedal vse politične novice v enem stavku.

Korist, dobiček, računica, prikrivanje etc so pa keywords politike.

Sem že napisal,da zelo malo gledam TV,ker mi vzame preveč časa….
Zadnja dva dni sem gledal večinoma BBC program samo zaradi dveh smrti zelo znanih oseb,ki me je zelo prizadela smrt Farrah Fawcet!

V glavnem gledam samo na POP TV trenja in preverjeno…
Za kaj druge stvari pa niti nimam časa(niti športa dosti ne gledam)!!

Lp

AHOJ!
jaz sem slišeča, pa ZELO malo poslušam glasbo… Rada imam tišino. Je pa res, da ko poslušam muziko, jo dam ful naglas.
Torej: poslušanje je del osebnosti….in spet nimamo merila, kaj je prav in kaj ne…..

LP

ok za tiste ki so v tej temi zaradi njenega naslova;

Tudi slišeči frekvence izpod cca 200 Hz (nizke frekvence, bass) ne poslušamo z ušesi temveč s telesom. Razločujemo lahko med intenziteto in frekvenco vibracij, tudi med subsoničnimi (ušesom ne slišnim) frekvencam. Vendar pa s tem spektrom frekvenc večinoma konkretno operira le nekaj zvrsti eksperimentalne elektronike. Nesmiselno je razglabljati o tem ali gluhi slišijo glasbo narejeno za slišeče, ker tudi če jo poslušajo slišijo le tiste udarce ali sekvence kjer se zvok v frekvenčnem spektru spusti na raven vibracij ozrioma pod zgoraj omenjeno mejo slišnega/čutnega in dvomim da popolnoma gluh clovek lahko uziva le delčku zvočne slike, ker ni namenjena njemu. Zanimivo bi se bilo posvetiti in izdelovati glasbo posebaj za gluhe, in operirati samo z čutnim spektrom. Preko čutenja glasbe skozi telo lahko razločujemo intenziteto tona, trajanje tona, in z različnimi frekvencami tresljajev tako tudi neke vrste melodiko. Sigurno kaj takega ljudje ze pocnejo, ko se pozanimam vam javim še kaj 🙂

Lp,

Še nekaj bi dodal;

ker se ukvarjam s produkcijo , tudi eksperimentalno, lahko proizvedem tovrstno glasbo, vendar ne poznam nikogar ki bi bil gluh, da bi prisel do nekega feedbacka. Zanima me če je kdo tu zainteresiran za poiskus, oziroma bi bil pripravljen poslušat tak izdelek?

lahko objavim tu, ali pa mi zainteresirani pišite na mail [email protected]

New Report

Close