Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Osebe s senzornimi ovirami Super novica!!

Super novica!!

Pozdravljeni!

Spet se vem oglašam in sicer z super novico. Tisti,ki niste brali prej mojih sporočil naj samo na kratko povzamem. Sem mamica 1 leto stare punčke Sare. Gluha je že od rojstva, vzroka nikoli niso odkrili. Marca je imela operacijo PV in zdaj smo dobili še zunanji del vsadka. Ker Sara plazi in se že postavlja na noge, naredi pa tudi ob opori par korakov, smo iskali čelado, ki bi ublažila padce, da se ne bi udarila tam kjer ima vsadek. Čelado smo iskali na vseh možnih straneh Slovenije,ampak na žalost zgleda,da se je ne da dobiti. Zelo pazimo,da Sara ne bi padla oz. da pade na mehko in da se ne udari. Zaenkrat nam kar uspeva.
Ga. Petra, rada bi se vam lepo zahvalila za naslove in telefonske številke od Inštitita RS za rehabilitacijo.

Sedaj pa k super novici. V sredo smo bili v avdiološki ambulanti, kjer je Sara končno dobila zunanji del vsadka. Nastavili so ji na nižjo glasnost, ampak se je kljub temu čudovito odzvala. Ko so ji predvajali zvoke se je čisto umirila in poslušala. Sicer še vleče zunanji del vsadka z ušesa,ampak mislim da se bo kmalu navadila na njega. Od včeraj se že kar pozna, da se počasi navaja,saj ga je danes manj vlekla. Čez tri tedne gremo na ponovno nastavljanje. Za zdaj so ji nastavili 4 programe različnih glasnosti in vsak drugi dan,če se bo Sara vredu odzvala (da ne bo jokala,si vlekla PV dol,…) lahko prestavimo na višji program. Za enkrat vredu kaže,saj smo že na drugem programu. 😉

Tako sem vesela, da se ne da povedati. Mogoče bo pa moja punčka le lahko normalno slišala in se naučila govoriti :))

Čez 14 dni imamo tudi prvo obravnavo v ZGN Ljubljana, da se dogovorimo za terapijo za razvoj govora. S fantom bova hodila v zavod tudi na tečaj znakovnega jezika. Če bomo več znali,nam ne bo škodilo,ne? 🙂

Naj bo to za enkrat vse. Ko bo kaj novega,pa spet pišem.

LP!

Nataša

PS: Tisti ki ste gluhi ali pa imate gluhe otroke,ki so kandidati za operacijo PV, vam priporočam to operacijo, sploh če vam ne pomagajo slušni aparati. Sari se je odprl nov svet odkar sliši,čeprav zvokov še ne loči. Postala je bolj dovzetna za stvari in tudi oglaša se bolj kot prej. Je bolj vesel otrok,čeprav se hitro utrudi, kadar uporablja PV.

Spoštovana Tasy!

Iskreno čestitam za uspeh in me veseli, da ste našli pot, ki vam daje iskrice upanja za naprej.

Postopoma se bo deklica navajala na aparat, saj jo zvoki utrujajo, ker zahtevajo maksimalno pozornost od nje. Navadite pa jo tudi na to, da bo brez zunanjega dela aparata pri tistih aktivnostih, kot so športne aktivnosti ali tam, kjer so možnosti, da bi se poškodovala.
Deklica vsekakor potrebuje znakovni jezik, da pridobi pojme in besedni zaklad, tako in tako pa otroci postopoma vedno več govorijo in vse manj uporabljajo znakovni jezik. Istočasno pa tak način uporabe obeh jezikov spodbuja razvoj otroka in boljši izkoristek možganov.

Srečno naprej! Vesela bom vaših novic tudi za naprej:-)

mag. Petra Rezar

me pa prav zanima kako enoletni otrok doživlja zvoke? Po moje podobno, šele kasneje se zave kaj pomenijo. In tko je tle pri naši deklici.

Čutilo za zvok je drugačno kot za vid. Je mehanično, bolj dinamično. In zvok in kretnja nista za možgane enakovredna, Vsaj po moje. žal.

Sem že dost časa bluzil, da se ekonomsko in drugače itekako izide vsadek pri otroku in pri osebi ki je že slišala.
In to je dejstvo.
Pa so nekateri bluzili, da jim bo otrok očital čez leta, pa o mini preostankih sluha, ki da jih vsadek uniči.
Pa o tveganju…
V živjenju je vse tvegano, od doma do ceste do športa do vsadka.
Tu je kost efekt, ni kaj.
Otrok bo verjetno lahko šel v mejnstrim izobraževanja in bo imel več šans na trgu dela in pri izobrazbi.

nova
Uredništvo priporoča

Ja, mislim, da se starši otrok, ki so gluhi, pa imajo PV vseeno matramo…
Ne poznamo kretenj, zaradi tega imamo slabo vest, da ne pomagamo še na tak način,…

Naš mali se je komaj sedaj začel koliko, toliko odzivati, čebljati kot pol leta star otrok….
Ne vem, če glih gre tako lepo po tekočem traku, oz. vsaj pri nas ne.
Mučimo se, zdi se mi, da kar pecej že razume, čeprav tega vseeno ne morem trditi 100%,je drugače “fenomenalen, nekaj posebnega, odnese 80 % pozornosti, ostala še tri članska familija pa 20,….

Zvečer si zmatran, ko ga pa pogledaš, je spet vse pozabljeno,..
Vmes se še vedno ne zavbedam, da je gluh, vem samo, da enkrat bomo komunicirali…

Ne predstavljam si, kaj bi šele bilo brez PV, čeprav so tu tudi obstranske zadeve in , kot pravi mihau: kje pa ni obstranskih zadev, kdo pa ima garancijo, koliko slušečih ljudi pa ne zna živeti, komunicirati, pa se tega sploh ne zavedajo (po eni strani blagor njim- ubogi po duhu,….)….
In če je to pripomoček, ki ga imajo pač gluhi, je to potrebno izkoristiti,…
saj je pa veliko medicinskih pripomočkov, implantov,…. in jih ljudje pač koristimo. Bodimo radi, da sploh so. Seveda pa je lastna presoja, ali pripomoček vzameš, ali pa zavržeš- to nobenga ne briga… ……

Ja , še marsikaj bi se dalo debatirat….

Tasy, veliko sreče in uspeha vam želim….

LP

Spoštovana Naomi!

Zahvaljujem se vam za vaše izkušnje. Mislim, da bi tudi druge zanimale vaše obstranske izkušnje, saj je prav to tudi namen naše debate.
Morda se bo še kdo oglasil, ki bo povedal svojo izkušnjo. Niti dva uporabnika PV si nista niti nujno podobna po izkušnjah. Vsak je doživel izkušnjo na svoj način in tako je prav.
Lep pozdrav vsem!

mag. Petra Rezar

Gospa Petra, hvala.
Tudi meni se zdi, da v realnosti obstaja še veliko takih “obstranskih” izkušenj, katere pa se žal z malim napredkom človeka, ki je dobil PV preskočijo. Nekako tako, kot pozabiš vse neprespane noči pri otroku, neprespane noči študija,.. ko prideš na cilj, negativno zavržeš…

Če bo naš mali enkrat govoril (upam, da bo), bo tudi z moje strani verjetno vse pozabljeno, toda NIKOLI ne bom rekla, da je PV nekaj enostavnega, da otrok z njim sliši in kar komunicira.
Po mojih izkušnjah se vsega UČIMO, drilamo poslušanje, razumevanje govora in vmes seveda imamo velike padce, tudi obup, toda enkrat bo….

Zelo me vleče, da bi se naučila kretenj, toda na straneh zavoda nisem našla termina za kak seminar-verjetno sem letos že prepozna??

LP še enkrat.

Spoštovana Naomi,

nikakor ni prepozno za seminar. Prav nasprotno, zaželjeno je, da z otrokom vzpostavite komunikacijo tudi na tej ravni.
Preverila bom, kako je s tem, prva stopnja ima seminar vsak ponedeljek ob 17. uri v prostorih zavoda, vkolikor bi vas zanimalo.

Konkretni podatki bodo še sledili.

Lep pozdrav!

Petra Rezar

mag. Petra Rezar

Spoštovana ga.Naomi!

Lahko se pridružite skupini na začetni stopnji tečaja, kjer boste dobili nekaj osnov, nekaj pa bo tudi iz gradiva.
Poskusiti je vredno, vsak ponedeljek ob 17. uri, vodi ga Katja Krajnc in je običajno v zbornici zavoda.
Morda je zaželjeno, da se predhodno po telefonu slišite z njo, da vam pojasni nekaj zadev in poda gradivo.

Sporočite, da vam posredujem kontakte ali pa pokličite na zavod in sicer na številko: 01/580 05 00.

Lep pozdrav!

mag. Petra Rezar

Ga. Petra, še enkrat hvala.
Bom poklicala, pa bomo videli…
Želja je velika, toda vmes so zapore: služba, razdalja (Prekmurje), varstvo.
Ampak se čutm prav dolžna ta “svet” komunikacije prenesti sinu.

Lp

Sama hodim na tečaj kretanja na ZGN, ki ga imamo še 5x, zadnjič pa imamo izpit (prevajanje kretanja predavateljice). Celoten tečaj traja cca. 15x, enkrat na teden in se organizira dvakrat na leto, jeseni in spomladi. Tudi na Zvezi tolmačev organizirajo tečaje. Slednji vam lahko tudi dajo CD s kretnjami, če se tečaja še ne boste tako hitro udeležili, ki pa naj bi bil starejši in ne dela na Visti Windows (vsaj pri meni ne). Na ZGN tudi obstaja nek CD, ki pa je čudežno nedosegljiv. Na tečaju delaš s pomočjo učbernika, kamor si tudi vpisuješ opise posameznih kretenj.
Sama sem mamica šlišeče enoletnice s katero občasno kretam. Naša punca zna kretat: ni, ni (seveda pa je tudi njena finomotorika še bolj švoh). NAš štiriletnik pa kreta svoje ime. Sploh jim je zelo zabavno, ko kaj ponavljam doma. Za kretanje sem se začela zanimati preko prijateljice Petre (tu moderatorke). Ko sem raziskovala to področje naprej, sem ugotovila, da v ZDA v nekaterih vrtcih za slišeče uporabljajo kretnje (baby sign) zaradi lažjega razumevanja. Dokazali so, da taki otroci, ki so deležni tudi kretanja, začnejo prej govort in imajo večji besedni zaklad. Zaradi Petre in lastnih slišečih otrok sem se vključila v tečaj, da vse preiskusim sama. Nisem preveč dosledna, a vseeno zelo uživam. Mislim tudi, da mi bo kretanje omehčalo moj trd, tog nastop in neizraznost obraza.
Kretnje same so dokaj naravne, kar naenkrat ugotoviš, da nekatere že skoz uporabljaš oz. jih prepoznaš pri kakih javnih osebah. Samo spomnite se dvoročne abecede, ki nas jo je večina prakticirala v osnovni šoli. Z rahlimi spremembami postane “pravilna” in zelo majhen korak je do še lažje enoročne.
Priporočam vsem!

Spoštovana ga. Naomi!

Ninčuli najlepša hvala za pojasnila!
Glede na oddaljenost, pa sploh je to zelo težko, a uresničljivo je preko spleta. Danes, ko imamo vso to moderno tehnologijo in kamero preko spleta, se to da urediti tudi brez odvečnih kilometrov, da preko tega pridobite nekaj osnov znakovnega jezika
Vsekakor bi toplo priporočila, da se najprej povežete v bližini doma, s kakšnim društvom gluhih in naglušnih, kjer bi dobili prvi vtis. V Mariboru je ena od tolmačic mlada Marija Koser, ki je vodila tudi tečaje in se spozna na začetniške težave.

Če želite naročiti Slovar slovenskega znakovnega jezika, ga lahko naročite na telefonski številki 01 436 47 92 ali na elektronskem naslovu [email protected].

Lep pozdrav!

mag. Petra Rezar

Pozdravljena Naomi!

Mislim,da se midva poznava….

Sam več ne pišem na ta forum ampak,ker si iz Prekmurja pa ti bom odgovoril…
Kar se tiče tečaja govorice rok(kretnje) se dogovori v društvu gluhih in naglušnih Murska Sobota,Staneta Rozmana 12(plavobela stavba – višje je Borza dela) in se tam dogovori o tem…V Murski Soboti je tudi tolmačica Žnidarič Mirana,(041 380 311-pozdravi jo v mojem imenu),da ti vse pove o tem!!Sam žal ne morem nič pomagati,ker sem 6.leto na “cesti” in nisem nikjer član društva,lahko pa pomagam tudi “drugače” po telefonu ali kje na kavici….!!

Lep pozdrav!!

Robert,
Mi ni jasno kaj sem se ti zameru, da nočeš več pisat sem. Al pa maš tresavico in stežka tipkaš?

Sem slab za vice pravit;
Star vic je bil o nekom ki mu je uhajala voda, in prjatlu reče da je super, le voda mu uhaja.
In zdravu se je pol pr psihjatru. (Ne pri urologu, ki je šef za to)
In ko se spet srečata s prjatlom mu reče, da je bolje (ozdravlen?)
Voda mu še uhaja, sekira se pa ne več.

Navk je, da nimaš izdelane strategije in taktike in da nič ne narediš v ti smeri.
Pol si pa jezen na cel svet, še na mihelna in ta forum.
Pomagat si je treba sam in pol ti pomaga še Bog in cel svet.

Kako je kaj pr vas?
Menda bo Mura kmalu nehala teči.
Jim je le uspelo.
Fajn se mej.

Pozdravljen Mihau!!

Da jaz nočem pisat ne krivim tebe in tudi nimam kaj zamerit….
Zakaj nočem pisati na ta forum pa je MOJA STVAR(neka zamera je ali pustiva to)!

Prav danes me je znanec iz Ljubljane vprašal kako je z Muro!!
Sam sem rekel,da Mura teče le da je nekako plitva…!
Drugače pa “delavska” Mura je pod velikanski vprašaj!!Mi sami delavci Mure niti ne vemo kaj bo z to Muro??
To samo lahko napišem,da so obrati kot so Mura-partnerji, Mura-Ženska oblačila, Mura-Moška oblačila,Mura-Muralist in Mura-EHM za sebe kar pomeni,da dobički in prihodki-odhodki(če so??) bodo obračunani v vsakem svojem obratu in ne več na UPRAVI kot doslej…Vsak obrat bo pa določen procent(ne vem koliko??) moral dati tudi UPRAVI oz.Mura d.d.,!
Mislim,da sem nekako dobro razložil!!

Obeta se hud padec zaposlenosti v Muri tako,da naj bi bilo zaposlenih le 2.500-zdaj nas je okrog 3500(leta 2004 nas je bilo 7.000)…!!
Predsednik uprave g.Huber Franc je odstopil zaradi “bojaznosti”da ne bi prišlo do stečaja kot se je to zgodilo pred kratkim v mesnici Pomurka!!

V glavnem popolnoma žalostno je danes v Pomurju kjer je danes kar 8000 nezaposlenih oziroma je toliko prijavljenih na Borzi dela!!

Lep pozdrav na Primorsko!!

Ahoj vsem skupaj!
Ja, oglasila sem se na društvu v MS in moram povedat, da sem imela ves čas marsikaj pred nosom…
Verjetno bo tečaj v sami MS, prav tako pa vidim, da v bližnji okolici tudi nisi sam…
Ja, Robert, poznava se in hvala za vse tvoje informacije in spodbude.
Če boš kaj rabil, piši.

LP vsem

Pozdravljena!!

“Če boš kaj rabil, piši.”

Mogoče bom te rabil kdaj kasneje….ne bom pa pisal na ta fprum ampak te bom enkrat poklical!!
Nekakšna povpraševanja imam za tebe….!!

Lp

Zdravo Robert!

Lepo da name nis jezen. Me veseli.

Žal ni le v prekmurju tako.
Cela slo je v vrtincu, ki jo vleče na dno.
Ni šans za rešitev.
Kar kapitan in krmar ne vesta kira smer je prava.
Diagnoza je napačna in karkoli ukrepajo ne more uspet, ker je diagnoza narobe.
Bolj ko bodo ukrepali, več dnarja bodo vrgli skozi okno.
Pa saj ni njihov, je državen (iz žepov državlanov) in državnega dnarja ni tko škopda kot zasebnega.

Dobra stran zgodbe je ta, da so rabilicelih 20 let da sesuli vse kar so dobili od prejšnega sistema.
Lahko bi sesuli vse že na začetku, kot so madžari pa slovaki… evrokitajci, garači za kitajsko mezdo.

Bomo vidli ko bo krah vzel še šolstvo, zdravstvo, penzjone.
Le stvar časa je.

Sem mislu da bo kaj boli, a ko vidim, kako in koga se nastavlja, vidim da ni šans.

Vse sami neki profesorji, pa doktorati pa politologi…
En sam larifari in bluz.
Ten titule čist nič ne pomenijo.
Lohka nardiš doktorat iz teme ali imajo rjave krave v mesecu maju daljšo dlako kot črne. Uporabiš vzorca po sto krav, zmeriš, narediš statistiko in maš doktorat. 9 stopnja.
In pol pametuješ kot mrkajič, damjan in ostali.
Zdaj so pa vsi potihnili oz se potuhnili, pa je mrkajič tolko vedu o vsem.

Ja, gnitja civilizacije se s krepitvijo bank in tajkunov res ne da rešit.

Pa kaj bi bluzil.
Zase vem, mnenje ostalih mi pa dol visi.
Pejte v butego kdo še ma in zapravlajte, potrošnički.

Joj, čist sem skrenil

Pozdrav prekmurcem in predvsem robertu.

Morda bom za radgonski sejem spet videl to lepo deželo in ludi.
In tud to me drži pokonci v butalah zdaj.

Tasy, pa je res super novica! sem vesela za vse vas in nas!
pa še moja izkušnja- moj sin je pri 1 letu dobil zunanji del PV, in takoj se je bistveno spremenil, predvsem je bil neverjeten napredek glede motorike (prej ni niti sedel, plazil…) zdaj samo še hodi ne. 🙂
PV pusti čisto pri miru, medtem ko je aparatke skoz dol metal in po treh mesecih je začel razumevati. ko rečeš pa pa pomaha, če ga vprašaš kje je lučka jo pokaže, prav tako avto. ponavlja muuuuu… NORO!zdaj ko je pogruntal, da besede nekaj pomenijo, pa vse kaže in “sprašuje” kako se reče. skratka mi smo res noro zadovoljni. je pa še vseeno veliko dela, sploh ker amo blazno živahnega otroka in moraš kar nekaj energije vložiti v motivaacijo. ampak je vredno in jaz lahko samo rečem, hvala tistemu, ki je pogruntal PV!

New Report

Close