Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Osebe s senzornimi ovirami Nekaj vprašanj o znakovnem jeziku

Nekaj vprašanj o znakovnem jeziku

Pozdravljeni.

Delam seminar o kulturigluhih, življenju gluhih in gluhosti na sploh, tako da sem se dotaknila tudi znakovnega jezika. Bega in muči pa me ena zadeva, saj sem o njej našla veliko, a si sama ne znam prav pojasniti. Jasno mi je, da so znakovni jeziki na posameznih geografskih področjih različni in se razdelijo v različne skupine, zanima pa me, če se sam znakovni jezik deli na enoročno in dvoročno abecedo? Kaj pa enoročna prstna? Je to posebej?

Zelo bom hvaležna, če mi nekdo to razloži. Mogoče je zelo amatersko vprašanje, ampak se obračam na vas, saj mi bo tukaj zagoovo znal kdo pojasniti.

Hvala.

Aja, pa še to me zanima: koliko je šol, ki so specializirane prav za gluhe in naglušne? Samo v Ljubljani, Mariboru in na Primorskem, ali še kje?

Lepo pozdravljeni!

V Sloveniji so tri šole za gluhe in naglušne, v katerih je vedno manj gluhih in naglušnih otrok. Zakon o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami je v Sloveniji povzročil, da so v vseh zavodih za usposabljanje začutili osip otrok s posebnimi potrebami. Zato so zavodi za gluhe in naglušne bili prisiljeni nuditi dodatne programe za učence z govornimi montjami in z znaki avtizma.

Enoročna in dvoročna abeceda sta sestavni del znakovnega jezika. Posamezne države uporabljajo dogovorjeno ročno abecedo, to je lahko enoročna ali dvoročna abeceda ali kombinacija obeh.

Upam, da sem odgovorila na vaša vprašanja in veliko uspeha pri sestavljanju seminarske naloge.

mag. Petra Rezar

Najlepša hvala za vaš odgovor, mi bo zelo pomagal. Sploh, ker smo še vsi na začetku študija in nas o tovrstnih zadevah še niso najbolje podučili. Smo bolj pri osnovah in temeljnih pedagoških predmetih kot v specialnopedagoških.

Tako da se vam iskreno zahvaljujem za hiter odgovor.

Pozdravljena Valentina!!

Bi pa priporočil,da bi obiskali najbližje društvo gluhih in naglušnih in bi morda še kdo bolj podrobneje povedal kaj Vas najbolj zanima…večina sekretarjev je slišečih tako,da lahko v miru obiščete!

New Report

Close