Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Osebe s senzornimi ovirami Zahtevamo tolmača in podnaslavljanje na volilnih oddajah!

Zahtevamo tolmača in podnaslavljanje na volilnih oddajah!

V Sloveniji je približno 2500 gluhih in še nekajkrat toliko naglušnih, ki so prav tako kot normalno slišeči, ljudje z vsemi temeljnimi človekovimi pravicami in svoboščinami. Temeljni človekovi pravici sta tudi pravica do informiranja in pravica do enakega obravnavanja, ne glede na invalidnost, tj. gluhoto oz. naglušnost. RTV Slovenija gluhim in naglušnim pravice do informiranja in s tem tudi enakega obravnavanja ne glede na invalidnost gluhim in naglušnim ne zagotavlja v zadostni meri, saj ne podnaslavlja vseh oddaj, mnoge oddaje, ki so sicer podnaslovljene, pa so podnaslovljene nekakovostno, marsikdaj pa so podnaslovljene le ponovitve, ki pa so na sporedu ob manj gledanih terminih, ko so gluhi in naglušni gledalci v službi ali v šoli. Še slabše je poskrbljeno za gluhe, katerim je materni jezik znakovni jezik, saj je oddaj, ki so opremljene s tolmačem, zanemarljivo malo. Gluhi in naglušni zahtevamo od odgovornih na RTV Slovenija, da vse oddaje podnaslovijo in opremijo s tolmačem, saj je to tehnično izvedljivo.

V Jani, ki je izšla 2.9.2008, je bil objavljen članek na to problematiko. Oddaje so za čas volitev opremljene tudi s tolmači:-).

Lp!

mag. Petra Rezar

Zdravo,
sem enkrat malo pokukal na neko volilno oddajo. Tekst je bil z zamudo, pomanjkljiv (manjkalo je kar je govorec povedal, le povzetek), številne napake.

Mi pa ni jasno, zakaj bi radi temu besedičenju sledili oz bili radi informirani?

Prvo je to, da so volitve že odločene.
Drugo je to, da so obljube eno, kar je pa pol v praksi je pa čisto nekaj drugega.

Aja, mihelj gre tokrat zadnjič na volitve.
Kasneje kot penzjonar ne bo hodil, ker za militaristično oboroževalski dezuz, ki bi kolaboriral (sodeloval) s komerkoli, ne bo volil.
Kdo že “da” vsakemu ki za vslugo plača?
Da ti neki podjetnik v zvezi z nakupom “Domovine” reče, da ni dobil 2,3 mio EU ampak samo 800 tisoč. Zasluženih?
HALO!,
ma(s)lo morgen.
Kolko let mora delat murina delavka da zasluži teh 800 tisoč?
Ja stranke kjer vse člane pele scat nekdo ki nikakor ne spada med upokojence (drugič naj bo precednik upokojencem 20 letnik), sklecari, nakupuje vsakovrstno predrago orožje, mihel ne bo volil.
Ergo, tokrat zadnjič.

Skratka, podnapisi so slabi.
Ziher sem, da se da dobit visokokvalitene tipkarje, ki bi sprot tipkali.

nova
Uredništvo priporoča

Ni treba volit desusa. Lahko voliš tudi kaj drugega.

Penzjonarji, vsaj večina, je obremenjena predvsem s tem, kako preživati z mizerno penzijo. (so pa plače še nižje, kar je tud res, in kolk bodo meli ti delavci ob takih plačah penzjona je vprašajne za nobel price).
In mihel bo del njih.

Nadalje je prašajne za brate grim kako si lahko nekdo s 400 evri lahko uredi stanovansko vprašane, ma otroke, se obleče….

Mihel ima zdaj eno stranko kot preferenco, in njeno prvo spremljevalko. Pa ne bo delal reklame zanjo.
Morte sami pridet do tega.
Ni pa nikjer vse 100%.
Je pa res, da mihel zaupa le sebi. ker ve, da je nepokvarliv, ker je iz plastike.

Ampak v penzjonu, se bo moj zorni kot menal.
In zato bom pol volil kar doma in to tko: muuuuuuuu.
Takrat bom gledal le na kvaliteto lajfa. Kako volitve in blebetači.

Butale once, butale for ever.

snoč sem gledal ravno zaradi tega podforuma zgolj gledal podnaslovitev predvolilne bluzunge na TV.Za skromnega je zadostovalo. Ob tem, da je bilo kar nekaj kiksov; npr zamenjava besed in tiskarski škrati, in potem se je pomen povsem spremenil.

Dve reči pa sem le odnesel.
Zastopnik dezuza je bil naglušen in v glasnem vseobčem mrmranju mu ni potegnilo, kaj ga je novinarka vprašala. To ga je tako zmedlo, da je kljub temu, da sta mu je krebsova ponovila vprašane, odgovarjal čisto nekaj tretjega. Je pa bil tip zvesti branilec obrambnega ministrstva, orožarstva, nata, sklecarja… Kaki branilec penzjonerjev. In naglušnih.

SNS in g Barovič sta se mihelnu včiri zdeli že zdaj vladni stranki.

Pa ne bi rekel tega, in bi obdržal zase, ampak dve reči sta ga zrevoltirali:

Bluz o plačah v javnem sektorju. Miheln je šel za 200 evrov dol. Pa bo to sam do konca leta. Ker pol gre mihel gre čav bav na deponijo.
( se pravi, na tistih 30% kar so nam vzeli (na zahtevo mednarodnih finančnih institucij, da naj bo država cnej) zaradi nesledenja inflaciji, še dodatnih 200)
Ne bom več nastavljal.

Drugo pa je, da so sesuli vrhunski kajak klub v tacnu.
Zgodil se je v njem narod, ko srbini za časa slobodana. Nihče vas ne bo tepel, kosovce. In kam jih je opripeljalo? K sreč je v lublan še en kajak klub.

Aja, in razodetje v pravi barvi je bil g Barovič.

Jaz bom podprl eno izmed neparlamentarnih strank. Pravijo, da nikomur v javnem sektorju ni šla plača dol. Kako to, da je tebi šla dol?

I.
od leta 2002 ni bilo usklajevanja plač z inflacijo, del pa so jemali za nek pokojninski sklad.
Torej so plače dejansko znižali, vsaj za vrednost inflacije.

II.
Na plačilnem listku je dvoje:
Prevedena plača in primerljiva plača. Ker je prevedena za 200 Ev nižja, pomeni, da je plača po novem znižana.
Nadalje so spremenili (znižali) dodatek za delovno dobo in pogoje dela, ob tem da pogojev niso izboljšali.
Pa še dolžino dopusta so skrajšali za 5 dni.

3x ni nateg.

Aja, za obvezen pokojninski sklad še jemljejo.

Iz tega obveznega pokojninskega sklada boš ob upokojitvi dobil pokojnino, ki je boš full vesel. Veš, da so danes pokojnine iz ZPIZ-a nizke?

1. Kot prvo mihelj nikomur v SLO ne zaupa denarja za več let in da mu ga bodo pol oplojenega dali.
Mogočev avstriji ali na finskem bi ampak tle ne.

sem bil zdej kak dan na morju v lošinju in je mrgolelo penzjonerjov, posezonsko, in so fajn papcali in se namakali. Še za naprej.
Torej vsi le nimajo tako mizernih.

Ja,
tole sem ti hotel reči, ker si omenjal izvenparlamentarne stranke.
Če boš volil izvenparlamentarno stranko ali če ne greš volit je čisto ista figa.
Delanje luknje v morje. No effect.
Poanta zanje je zgolj reklamiranje in samopromocija. A misliš, da imajo sami pri sebi vsaj miljoninko upanja da bodo prišli v parlament?

Gre se jim le za promocijo in propagiranje lastne ideje.
O volitvi in izvolitvi se jim ne sanja.
To je kolateralno.

Mihelj se vedno vpraša,kdo ima možnost priti v parlament.
Že tako nisem pristaš volitev.
Lahko imaš še tako prav in tako genijalno idejo in predloge, ampak odloča zgolj velikost črede!!

In potem dobijo 1 ali 2 procenta nad polovico in si 100% prilastijo državo, naša življenja, naše zdravje, šolanje naših otrok…………….

Pa naj mi še kdo reč, da je demokracija idealna oblika. Zame je tiranija večine nad manjšino oz posameznikom.
Moč mase ne pa moč argumenta.

Pa pustmo to bluzungo, saj je že vse odločeno.

Če ti ne bi plačevali v tisti pokojninski sklad, bi dobil neto 10 EUR več na račun vsak mesec. Ali ti manjka tistih 10 EUR na mesec? Preostalih 10 EUR namreč itak pobere država. Potem imaš pa res borno plačico.

Mi je figo mar ali je 10 ali 1000 evrov.
Ta denar sem krvavo prigaral, in nobena mona nima moralne pravice da mi to krade.
Eni namreč še vemo kaj je morala.

Lahko pa pridejo s pendreki in paralizatorjem in mi kar vzamejo.
In to je to kar je.
S pozicije moči.

10 ali dvajset evrov nekolu ki ima 400 evrov presneto dosti pomeni.
Npr kruh za cel mesec.

Ne vedel, da v javna sektor tako nizek plača. Jaz misli da samo v moj podjetje jaz nizek plača. Jaz zasluži 400 EUR neto. Vsak mesec. Dela v proizvodnja. V mizarsko podjetje. Tam bedno. V proizvodnja plača nizek, a šefi plača visok. Dela pa ogromno. Veliko nadura.

Oprosti,
kje sem v svojih postih zapisal, da je plača v javnem sektorju 400 evrov ali da jo imam jaz 400 evrov?
Zdaj je bilo govora zgol o plačni reformi v stilu b. zeta in kako so mihelna…

Pa vidim, da ni samo življenje gluhih en sam nesporazum in nerazumevanje.
To je splošen pojav. Pa verjetno ne samo tle.
Sam tam je še morala in poštenje ter solidarnost, tle pa tega ni. (glej npr skandinavce).

Povej mi, kakšne perspektive oz bodočnost imaš, če maš zdaj ob nadurah 400 evrov??
Kdaj misliš da boš prišel na 1000?
Kako si lahko s 400 kupiš hrano, obleko, poskrbiš za stanovanje, maš otroke….
A ti zlahka 10 al 20 evrov vržeš proč (daš tatovom in špekulantom)?

Predlagam ti dvoje:
Ali razmisli da greš kam ven, kjer je bolje
ali pa si zrihtaj, da boš dobival mastne provizije od kakšnih poslov. Stvar je povsem zakonita in običajna v pravičnem in demokratičnem svetu.

Miha sicer tega drugega ne bo izvedel, ker se strinja z trditvijo iz basni, da en krivičen tolar deset pravičnih sne.
Za prvo pa je prestar hrast, in ima že prevelike korenine, da se bi drugje uspešno prijel.
Ampak pred 30 leti pa bi. Nova zelandija in avstralija, vaš bi bil. Skandinavija je premrzla in pretemna zame.

En kjučnih problemov so nesposobni managerji z leplivimi prsti.
Ne znajo vam zrihtat dovolj donosne proizvodnje.
Znajo le likvidirat podjetje, podkupit tiste ki odločajo in zemlišče prodat kot zazidalno.

Kmalu bo vse drugače za mihelna. Vse.

Danes je bil cv merkatorju podnapis. Predvolilni.
Mlečni izdelek, ki ga stalno kupujem se je podražil.
Zadnjič je bil podnapis pod špageti. Iz 0,90 so šli na 1,10.
In še in še.
Tudi na plačnem listku sem dobil znaten podnapis (znižanje).

Mislim, da so podnapisi v zvezi z volitvami zelo jasni.
Za tistega, ki vidi in ni butast.

Je pa žlahtna pl(—-)(besedne vislice) snoč izjavil, da ima ovsaj 3 mio evrov premoženja in da če mu v valiži prnesejo 5 mio evrov, takoj pusti politiko.

Poanta pogovora je bila ta, da naj bi bili bogati politiki boljši kot taki ki niso bogati, ker da v politiki ne želijo zaslužit ampak so v njej le za zabavo in za fitness.
Mihlja so sicer osebne izkušnje naučile, da človek več kot ima, bolj je pogolten.
Plemeniti sanja o 5 miljonih eu, za mihelja je že 1000 dost. V naslednjem mandatu bo sanjal že o 50 ali 100 miljonih. Mihelj pa o 100 eu.

Skratka, vse se draži, plača dol, farbajo me pa da je bolje in da za naprej zelo0 dobro kaže-
Za koga???

Vi pa kar berte krulave volilne podnapise.
Se vidmo v trgovini pr blagajni!!

Evo plonk, da ne bote rekli, da s podnapisi mihelj bluzi:

“V Sloveniji smo tako v juliju na letni ravni beležili kar 11,9-odstotni dvig cen hrane, medtem ko so se cene hrane v državah območja evra v povprečju povzpele za 6,7 odstotka. “

Plonkal sem le evrsko cono, ker je to najbolj primerljivo – enaka valuta in enaki predpisi.
Ob tem da je vaš mihel šel s plačo celo dol, ne pa da bi sledil inflaciji.
Ja, prava paraolimpiada, in zlate medale za vse akterje.

In sedaj?

Če bi gluhi vedeli koga voliti bi sigurno zmagal SDS. Pred štirimi leti je bil na volilnih oddajah tolmač, gluhi so volili pravo stranko in zmagal je SDS, zdaj so pa spet prišli na vlado komunisti in spet bo še slabše.

Mi dol visi in ne mislim nikogar branit, ampak butalcev ne prenesem!
Ne bi polemiziral namreč zdaj, tik pred koncem. Ko grem v penzjo, na deponijo.

Pa le bom, ker si je tip kot nick vzel brojko 13 na katero sem čustveno zelo navezan. Nosi mi srečo.

To kar bluziš je namreč zgolj tvoje, osebno, subjektivno in zato pristransko mnenje in zato ga ne prodajaj ostalim kot absolutno resnico.

Zaradi zapisa dvomim, da si član skupine mens ki zbira ljudi z nadpovprečnim IQ.

Prejšnjič je po mihelnovem zmagal sds zaradi higiene, spremembe, ker so ljudje upali, da bo bolje. Ker smo bli siti afer in švinglaraja ropovga.

Teb je očitno blo zadna 4 leta boli, miheljnu pa še komu pa ne.
Je bil Rop poden, ampak kasnej so ga v znatni meri prekosili. Še bistveno hujši poden je bil.

Nikaki komunisti niso zdaj prišli na oblast. Že 20 let je kapitalizem iz 19 stoletja, hujši kot v nemčiji, če še nisi opazil.
Ob osamosvojitvi je bla večina zdanjih akterjev še zlo mladih.
In kradli so do zdej vsi. Kao levi in kao desno.
A v sds ni bivših partijcev?
Mihel nkol ni bil komunajza, in zato ima pravico da obojim pove da so bli not. Gospod sds je bil tud v partiji. Mihel pa ni hotel!
Očitno bo slabše le tebi.
Zadna 4 leta ni bila važna sposobnost in znane ampak strankarska pripadnost ali nepripadnost. In tega ne moreš zanikat

Men pa ne bo ne boli ne slabi ker grem na deponijo. Hočem namreč še met kaj od živlena.
Pa bi bil tih ampak da zavajaš folk je sprevrženo dejanje.
Mihel zaupa le sebi.
Simpatična pa sta mu bla od vodij na debatah neki šrot in malo manj še peče.

Skratka, naj vladajo 4 leta, in če ga bodi biksali jih bodo volilci zamenali leta 12. Al pa še prej.
To je princip demokracije.

Bolj ko razmišljam, bol je gornji tekst butast in lažniv.
Pa le par premis.
Kako trinajstjka ve kako so vsi gluhi glasovali zadnič?
Kako misli, da bi bilo glasov dovolj za zmago. Saj so gluhi tudi otroci, ki še ne volijo in nekateri so pa tudi gluhi in drugače nesrečno prizadeti in tudi ne volijo. Morda je mislil da naj bi naglušni volili po njegovo? Kdo bi vedel.
Nadalje,
na prejšnjih volilnih zborish je bil tolmač in vse ostalo tokrat pa da ni bilo.
Dragec naš, o tem kako se bo tolmačilo gluhim je verjetno leta 2004 odločal lds, ki pa ni imel večjega vpliva na TV, tokrat leta 2008 pa povsem sds., saj je postala TV last koalicije.

Ja, bedaki in lažnivci me pa pogrejejo.

raj nerkaj časa ne bom gledal gor na ta forum. Podobno kot tudi od nedele ne berem več časopisov, le tv spored v petek in ostal del cajtnga za podkurit peč, brez branja.

New Report

Close