Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Osebe s senzornimi ovirami Gluhi in zaposlitev

Gluhi in zaposlitev

Pozdravljeni!

Sedaj, ko aktivno iščem zaposlitev, ugotavljam, da se mnogi delodajalci ustrašijo, ko vidijo v življenjepisu, da sem gluha oseba. Mnogi mi niti ne odgovorijo, drugi prijazno odvrnejo, da nisem prišel v ožji izbor… No, jim niti ne zamerim – pač gre za njihovo podjetje, oni odločajo, kdo bo delal pri njih.

Opažam, da ima tudi uradna izobrazba veliko težo. Sam nisem dokončal študija (bil sem na Fakulteti za računalništvo in informatiko), ker so se pojavile nepremostljive ovire zaradi gluhote. Od srednješolske izobrazbe pa mi je ostalo bolj malo znanja.

Kljub temu sem dobil obetavno zaposlitev; urejena je bila prek programa Zavoda za zaposlovanja, zaposlitvena rehabilitacija pa tako. Najprej sem moral skozi invalidsko komisijo, potem pa so mi povedali, da se neko podjetje zanima zame. Kontrolor. To je to, sem si mislil; ni ravno računalništvo niti elektrotehnika, pa vendar je delo.

Na žalost sem kmalu ugotovil, da je bilo podjetje precej neurejeno. Delavce so izkoriščali, bilo je čedalje več in več nadur, pojavljale so se kraje in govorice, skratka postalo ne nevzdržno. Ko sem ugotovil, da nisem imel več nadzora nad svojim življenjem, sem dal odpoved. Sem prepameten, da bi me predolgo izkoriščali.

Žal pa nisem bil dovolj pameten, da bi si poiskal drugo delo pred odpovedjo. In tako sedaj brez denarja zaman iščem primerno zaposlitev ter ugotavljam, da je težje, kot se sliši. Z zakoni imamo uveljavljenih kar nekaj pravic, a kaj, ko se to ne pokaže kaj dosti.

Kje so podjetja, ki zaposljujejo invalide, predvsem gluhe? Prava muka je najti kakršnekoli informacije o tem. Ali mogoče iščem na napačnem kraju?

Pa sem svoje povedal… poln sem vprašanj in mnenj, a vam bom z njimi zaenkrat prizanesel. Rad bi slišal kaj od vas; saj veste, kako to gre – več glav več ve.

Lep pozdrav!

Če ti delodajalec niti ne odgovori, da nisi sprejet na delovno mesto, na katerega si se prijavil, je to kršitev Zakona o delovnih razmerjih in to lahko prijaviš inšpekciji za delo…
Zdaj pa k stvari. Če imaš opravljeno računalniško srednjo šolo, najti zaposlitev ne bi smel biti prevelik problem, saj so osebe z računalniško izobrazbo precej iskane. Poskusi pošiljati prošnje za eventuelno prosta delovna mesta, tj. pošlješ prošnjo kar na slepo, potem pa, ko koga rabijo, upoštevajo tudi tvojo prošnjo.
Kar se pa tiče Fakultete za računalništvo in informatiko, bi ti pa želel povedati, da je to ena najtežjih fakultet v Sloveniji nasploh in to ne le za gluhe, pač pa tudi za slišeče. Pri študiju računalništva in informatike je namreč ogromno matematike, knjige za ta predmet pa so napisane v jeziku, ki ga 99 % človeštva ne razume… Razumejo ga le matematiki… Poznam kar nekaj (zdravih – slišečih) ljudi, ki so bili v OŠ in SŠ odlični, potem pa so na fakulteti za računalništvo pogrnili na vsej črti.

Srednja šola je bila elektrotehnična (imam izobrazbo elektrotehnik elektronik), od tega znanja se bolj malo spomnim, je bilo dolgo nazaj… to smer sem izbral samo zato, ker je bila nemščina obvezen predmet na takratni edini računalniški srednji šoli (Univerza v LJ). Vsak tak občutek so dali.

Se strinjam, da je bila FRI ena velika zmeda… profesorji so dobro zaslužili z izdajanjem svojega gradiva, ki je seveda bilo obvezno in predvsem drago. Bog ne daj, če je profesor opazil, da imaš skopirano knjigo.

Predavanja pa so bila najhujša… veliko kolegov je vodilo slabe zapiske, tako da si z njimi nisem mogel pomagati, poleg tega pa je bila večina kolokvijev in izpitov USTNO napovedanih. Za en predmet sploh nisem vedel, da obstajajo praktične vaje! In tako cel semester me ni bilo tam, dokler me niso pri izpitu čudno pogledali, češ kako da nimam ocene z praktičnih vaj. Štala.

Saj sem se trudil, vendar sem kmalu tako zaostal, da ni več šlo naprej.

nova
Uredništvo priporoča

Lepo pozdravljeni!
Ni nujno, da v življenjepisu napišete, da ste gluha oseba kot tudi ni pomembno, kakšne barve je mačka, da lovi miš, če razumete poanto. Izpostavite le svoje znanje in sposobnosti in to tudi šteje. Na samem razgovoru pa lahko pokažete vse, kar znate in da ste kljub oviri zelo samostojni in sposobni. Je pa dobro imeti kakšne zveze…
Glede prejšnje službe, razumem, da so izkoriščali vse, kar se je dalo in to je vedno povsod, kjer se da. Bolje bi bilo, da bi vas odpustili zaradi sluha in bi prejemali nekaj pomoči …
Zaradi pred leti propadlega podjetja Dan je veliko gluhih ostalo na cesti, namigujejo pa, da bo država morda ustanovila še eno invalidsko podjetje, v katerem bi vi imeli sigurno priložnost. Če le morete, se ponovno vpišite na študij, ki bi vam ustrezal. Ni res, da je ta fakulteta ne vem kako najtežja na svetu, če so drugi doštudirali in diplomirali. Osip izpadlih študentov je povsod nujen in prav je tako, saj nekdo, ki nima osnovnih sposobnosti, ne more opravljati dela, za katero ni sposoben. V vašem primeru bi zadeve sedaj potekale precej drugače. Le pojavlja se mi vprašanje, zakaj se v tem primeru med študijem niste obrnili na zavod, oziroma mobilno službo, ki ste jo gotovo imeli v srednji šoli?

Lep pozdrav!

mag. Petra Rezar

Da malo zabluzim. Pa je to zgolj moje subjektivno, nekritično mnenje.

Sin je končal ta faks in ga je zelo pohvalil, tudi svetovljanstvo in sposobnosti pedagogov. In nikoli ni rekel da je tam zmeda, ampak je celo hvalil.
Imajo pa tak način, freh, kot g Mrkaič, ekonomski fizik.
Pride dekan in ti reče, da kaj sploh tle sploh delate, saj bo večina padla. Pejte raj za vratarje in slične brozge reče študentom.
Ostro ko nož, ameriški stil. In osip je blazen.
Je študij težak in imajo svoj sistem, katerega se pač moraš držat.

Na splošno pa. Dons med študenti ni dosti kolegialnosti. Ljudje so se spremenili. Vsak se grebe zase. Pomagaš boš kolegu, kasnej pa ti bo on odžrl službo al študijsko mesto.

Pač ljudi se vzgaja v ti smeri, da naj poskrbi vsak sam zase in svoj žep, ostali so ti figa mar. vsak kao da je imel enako možnost.
naj se sami znajdejo.

Vprašal bi nadalje gospo, ki v stilu tega faksa reče, da kdor pač ni sposoben in nima osnovnih sposobnosti, naj pač na faksu pade in gre na človeški odpad. Naj se vleže dol in gagne. Je pač zguba.

Mihel meni pa tko. To so ljudje, vsaj včasih so bili, (danes smo vsi zgolj potrošniki ne pa več človek oz ljudje).
Važen si le v toliko kolikor si potrošnik in davkoplačevalec.

Kaj jaz vidim pri tem:
Nasposobne pedagoge in svetovalno službo na osnovni in srednji šoli.
Izrazito neprijazno in nehumano šolstvo in vse kar gre zraven.
Lažejo, da jim gre za demografijo, da je vsak človek važen, da naj majo slovenci otroke.
Ugotoviti bi morali za kaj je otrok sposoben, kaj ga veseli in kaj zmore, in omogočiti mu bi morali, da se v to usmeri in doštudira.
pa to sploh ni pomembno.
Važen je le uspeh v 3 in 4 letniku srednje šole in pike na maturi. Kar si pa imel na maturi nikoli v življenju ne boš več rabil. Na faksu namreč začneš znova. (razen tisti predmeti, ki so za tvoj študij pomembni).
Skratka za vpis na faks so važne pike in slično ne pa veselje do štidija, sposobnosti…
In tak poklic boš pol delal do smrti oz te zaznamuje za cel lajf.

V našem šolskem sistemu bi Ajnštan bil klošar. Ne bi uspel s svojo relativnostjo in ostalim. V jarku bi ležal in pil.
To je ogledalo naših razmer.
Nekdo ki je v nečem genijalen je lahko v ostalih predmetih čista nula. In pri nas, niti osnovne šole ne bi končal. Pa naj gospa goraj reče kar hoče.
Ni mihel s hruške padel.

Skratka, nekateri ljudje (brezposelni, falirani študentje in dijaki, invalidi…) so odveč, družba in država jih ne rabi.

In radi bi da bi kot brezpravne mravle tekmovali s kitajci in indijci pri delu v nemogočih razmerah, zgolj za skodelico riža na teden.

Zakaj bi 20 let šolali slovenca pa še vrtec prej, če lahko dobimo indijca ali filipica, ki je že inženir računalništva praktično zastojn. Formiran strokovnjak katerega izobraževanje nas ni nič stalo! Kakšen prihranek za državo in družbo.
To da je to genocid nad slovenci kot narodom je zgolj kolateralna škoda.

Pa je to zgoraj zgolj moja blodnja in z realnostjo nima amanikake zveze.

Pozdravljeni,

predvsem Petri je namenjeno tole pisanje. Ni res da bo država ustanovila invalidsko podjetje za glueh, ampak je zvezi gluhih in naglušnih dana pobuda naj sama ustanovi invalidsko podjetje ob pomoči ministrstva. Tako bi se lahko gluhi zaposlili. Prou zanima me, če bo zveza gluhih to storila!!! Verjetno ne ker to pomeni delo in je lažje breme prelagat na druge ter se hvalit kaj je naredila. jaz ne opazim nič da bi za mene kot gluho osebo kaj naredila.pa vi?

Hvala za dopolnitev informacije. Upajmo, da se bo nekaj res zgodilo. Po samem zakonu imajo društva in organizacije možnost ustanavljati tudi invalidska podjetja. A to ni sedaj stvar razprave.

Glede samega izpada študentov, je potrebno vedeti, da je vedno en delež študentov; nekateri se vpisujejo zaradi statusa in socialne varnosti, drugi pa trenutno nimajo možnosti za tisti študij, ki jih zanima, tretji pa potrebujejo pravo pomoč, s tem mislim na študente s posebnimi potrebami, in med njimi je tudi vedno kakšen, ki ne bi zmogel študija. Tudi vsi smo različni in imamo različne želje in to spoštujmo.

LP!

mag. Petra Rezar

Me res zanima kdo spoštuje slovenske ajnštajne ki ležijo v jarkih?

Kar se pa podjetja tiče, sem zelo v dvomih.
Tam je treba nekaj proizvajat in predvsem prodajat.
Zato se šlepajo gor neki managerji, in zakonitost je, da manager gleda predvsem na svoj žep, ne pa na zaposlene.
Tudi invalidni managerji niso dosti boljši, saj imamo med invalidi uspešne poslovneže, ki znajo molzt, pa kaj imajo invalidi od tega?
Razen da so molženi.
Vsaj zadržan, čene celo proti podjetju.

Bi pa mlademu mipeju rekel naj se vpiše na pedagoško oz defektologijo al kaj sličnega in sekira mu bo padla v med.
Kot je nekaterim.
Boš na sončni strani in onih na drugi strani ne boš več razumel.
Ta da trenutno nimajo možnosti za študi ki jih veseli rečemo lahko kar da TRAJNO nimajo.
In to je svinjarija o kateri vam govorim. Človek ne more študirat to kar ga veseli in za kar je sposoben!!
In to je spričevalo našga šolstva.
Cvek, sedite, vsi od ministra navzdol.

Nadalje predvsem imajo status študenta zato da lahko delajo preko študenntsjkega servisa.
Ker jesti in spati nekje tudi morajo.
Pa kaj vam bi, gospodi, bluzil!
žBom raj pogledal na netu kaj počno podgane v tibetu z domorodci.
Vsi EU je glavna ekonomska korist, zato je cel EU za Kitajce, tud če ti tibetance masakrirajo.


Imam eno pripombo. Zavod za gluhe in naglušne Ljubljana in mobilna služba pri problemih pri študiju ne pomagata nič. Sam sem imel kar nekaj problemov pri študiju in sem se obrnil najprej na mobilno službo, ki pa je le molče sočustvovala z menoj, naredila pa nič. nato sem se obrnil še na druge delavce zavoda (predvsem psihologinjo), oni pa so mi rekli, da zame niso pristojni, da v skladu z Zakonom o integraciji z integriranci ne smejo delati in slično. Sem kar malo razočaran nad zavodom. Hotel sem tudi že napisati uradno (pisno) pritožbo nad ravnanjem zavoda, a je nisem.

Pozdravljeni Mipe in vsi ostali!

Naredili ste napako glede vaše odpovedi v vaši nekdanji “izkoriščevalski” službi.
Ker ste trenutno brezposelni človek Vas sprašujem ali iščete delo kot elektrotehnik,elektronik ali pa kot “višja sila”!!Pod višjo silo bi prišel brez problema v katerokoli podjetje,v nasprotnem primeru pa je že Petra napisala(poznanstva)!!
Kakšna je vaša nadaljna usoda oziroma katera pot je vaša(študij ali služba) pa veste Vi sami!!

Lp

Malo ciničnega pelina, ki je verjetno zelo subjektiven, me je pa k temu vzpodbudil robertov post.

Razen gospe smo očitno tukaj vsi nekaj zagrenjeni, zaradi sebe ali drugih.
A je normalno, da delaš poln šiht v turnusih ko robot za 350 evrov neto, pa ti stalno trobijo, da si še predraga delovna sila in da bodo prenesli proizvodnjo proti vzhodu, kjer da je delovna sila cenejša. Kasneje pa naj bi z dobičkom iz proizvodnje na kitajskem financirali drago delovno silo v muri do upokojitve.
Par momentov je:
1. Greš v trgovino in stane ena murina obleka skoraj toliko kot dobi delavka neto za cel mesec.
2. murine obleke so kvalitetne, ti trajajo več let in so kar dobro kreirane, nič slabše kot zahodneje.
3. azijske tekstilne oblekice ne vzdržijo niti eno sezono, ker se ti že prvi teden začnejo cefrati pošivih…
4. Nisem tako bogat da bi poceni in slabo kupoval.
5. razmere v aziji (stanovanja, cena hrane, cena ostalega, …) niso enake kot v slo.
6. Delavce tam mv kao komunizmu zatirajo kot sužnje (smo ravno brali lahko o tem včeraj na portalu.
7. Včasih smo temu rekli dampinške cene. In država bio na to morala nabiti carino. Nema uvoza brez carine če je delavec v aziji nečloveško plačan. In če se ne obnašajo ekološko in s tem šparajo in ceneje proizvajajo.
8. ko gre taka delavka v penzijo dobi višjo najnižjo penzijo, kot je imela plače za poln garaški šiht. In še pravijo da je predraga.
9. Ob vsem tem pa si managerji delijo bajne plače in nagrade, sesuvajo in prevzemajo podjetja ki so jim zaupana, lastnikom se cedita med in mleko.
Da ne govorim kako kasirajo politiki funkcionarji in povezinastavljenci.
10. vse nas bodo prodali tuji oblasti kot pred dvesto elti bo.
Hlapčevalo se bo.
11. Zunaj ni tako. Če bi mihel lahko zavrtel čas za trideset let nazaj, bi takoj zaprosil avstzralijo ali novo zelandijo za imigracijsko vizo. TU NE BI BIL NITI EN DAN VEČ. Ker smo poden o0d civilizacije in prijaznosti do človeka.
Mačeha ni mati in zato vezi do nje niso tako močne. Domovina je tam, kjer ti je lepo, so govorili včasih.

Epilog:
Će imaš družino, otroke, moraš potrpet, če jih pa nimaš, kot jih očitno nima g mipe, mu pa sranja ni treba prenašat.
Mlad je, in svet je njegov! Kako bo izkoristil priložnosti je odvisno le od njegovega značaja in grebatorstva.
Iz neba, samo od sebe pa nič ne bo padlo.
Iskat je treba vse možne rešitve, ne pa jokcat!
Ima pravico in dolžnost da skuša zlesti na zeleno vejo.

Skratka, robert bi na koncu moral napisat, po moje: je povsem odvisno od vas (ne pa: veste vi sami)

Pozdravljeni,
bom malo opisal svoje izkušnje pri študiju. Kadarkoli sem se obrnil na ‘uradne organe’, recimo Zavod ali mobilno službo, so mi pomagali z nasveti, največkrat pa so priporočili tolmača. No, problem je v tem, da tolmača ne morem vzeti povsod, tolmač namreč stane (po porabljenih pro bono urah) in predavanj je ogromno. Izpiti, kolokviji, zagovori… zelo veliko je dialogov. Drugi problem pa je, da ne obvladam znakovnega jezika. Kaj mi bo tolmač, če pogosteje lažje razumem govor kot pa znakovni jezik? Zakaj bi plačeval za nekaj, kar mi ne pomaga preveč in živčira vse ljudi okrog mene do te mere, da se oddaljijo od mene? Že imam raje osebni stik. To je osebna izkušnja. Pri meni tolmač ne pomaga.

Naprej, pogosto mi je bilo priporočeno, naj se naučim znakovnega jezika. Pa poglejmo… Prvo stopnjo imam opravljeno, vendar ne znam več, ker ga sploh ne uporabljam. Ko sem delal drugo stopnjo, sem začel zaostajati, ker nimam stikov z gluhimi. Društvo gluhih? Vsako sredo sem šel v društvo, sčasoma pa mi je presedlo zaradi mesečnih stroškov in večinoma nisem imel nič od tega. Ko sem dobil službo, zaradi nadur ter utrujenosti sploh nisem mogel več na društvo, pa so mi začeli težiti, naj pridem pa to… to pa povzroča stres. Vem, da mi hočejo dobro, vendar mi to ni nič pomagalo.

Nisem za družbo; vedno, kadar sem v družbi, sploh ne vem, za kaj se sploh gre, ne glede na to ali je debata govorna ali znakovna. Kolikokrat sem se smejal šalam, ki jih sploh nisem razumel?

In tako sem se skozi dolga leta postopoma izoliral od obeh svetov. Hvala za vse lepe nasvete, vendar sem že preutrujen za študij. Nimam več volje; moj edini cilj je brezskrbno življenje v miru, da se posvetim edini dejavnosti, ki mi daje namen… pisanju.

Pa vendar se še vedno borim za prihodnost, naj bo še tako klavrna. Potrebujem logopeda, kjer ne bom obubožal zaradi stroškov prevoza, vozniški izpit bi mi mogoče prišel prav, ker ga povsod delodajalci zahtevajo (včeraj sem bil na razgovoru za skladiščnika, kjer so me kot prvo vprašali, ali lahko vozim kombi). Pa še znanje si moram utrditi in certifikate osvojiti; očitno je, da te delodajalci takoj odpišejo, če nimaš kakih profesionalnih certifikatov ali diplom.

Kar pa zadeva zadnje službe, bil sem na robu živčnega zloma, sicer pa sem miren in potrpežljiv tip. Sebe si sploh ne morem predstavljati v taki službi po desetletjih. Veliko je razočaranih ljudi, ki so po desetletjih šihta ostali brez volje.

Dokler sem še mlad, si ne pustim vzeti še tistega malega, kar mi je ostalo. Denar ni vreden mojega osebnega zdravja in prihodnosti. Raje se prebijam skozi z nekaj drobiža kot da nesrečen štejem zlate palice.

“Zakaj bi plačeval za nekaj, kar mi ne pomaga preveč in živčira vse ljudi okrog mene do te mere, da se oddaljijo od mene?”

Lep pozdrav Mipe!
Le od kod ta informacija, da bi plačeval tolmača? Po samem zakonu je jasno, da vse stroške krije država in nihče drug. Študentom poleg predavanj s tolmačem, pripada še 100 ur letno. Pravzaprav je bolje kot še nikoli prej. Ne glede na znanje znakovnega jezika, lahko tolmač zelo pomaga pri samem predavanju, saj omogoča spremljanje predavanja, vključevanje v dialoge … Vse je le stvar navade. Prav tu se pojavi razmišljanje, da integrirani ne želijo tolmača na predavanjih, čeprav ne morejo spremljati predavanj. Večina bere z ustnic in v teh primerih je tolmač v veliko pomoč, ker olajša sprejem informacij ne glede na to, da uporabnik zna ali ne obvlada znakovnega jezika. Tu je tudi zato tolmač v veliko pomoč in tudi pri samem vključevanju v družbo. Potrebno je le se organizirati in dogovoriti. Zaenkrat ima večina pozitivne poglede na tolmača.
O samem vključevanju v društvo pa povsem razumem, pač ni bilo prave možnosti, ali človeka, ki bi vas na prijazen način vodil skozi druženje in spodbujal. Zelo pa me veseli, da je pisanje na nek način prava pot komunikacije.

mag. Petra Rezar

Zveza gluhih nikoli ninic naredila za gluhe in tudi nikoli ne bo ednina resitev je zamenjati vse zaposlene ..gluhi zbudite se pogljete v kaksnem dreku smo dost je cakanja

Prosim, da se odločite za bolj natančne komentarje ali opis problema, ki ga želite osvetliti.
Manjka nam samokritičnosti in odprtosti za dialoge, pobude, izražanje potreb.

Saj to je to, a ne:-)

mag. Petra Rezar

Petra kaj numnosti bluzis saj ves kaj se dogaja

Mislim, da bi se skupaj strinjali, da je brez imen in prič in dokumentacije težko karkoli spremeniti. Le konkretna dejstva so lahko uporabna in primerna za nadaljno obravnavo tako na policiji kot v protikorupcijski komisiji ali pri inšpektorjih, da lahko sprožijo katerokoli postopek.

Strinjam se z vami, da se marsikaj dogaja.

mag. Petra Rezar

Hej Mipe!

Kako si kaj? Tudi jaz sem v istem dreku, kadar sem v družbi. Ojoj kakšna mora. In tako sem tudi jaz prisiljena biti samotarka, čeprav nisem tak tip človeka. Pa še brez službe sem zaradi tega, čeprav imam tri poklice. Nič pa ne kaže da bo kaj kmalu!

Lep pozdravček tudi ostalim!

M.

Upam,da si zaposlena….

Tale zadnji stavek : kakšna je razlika med :” je povsem odvisno od vas ali veste vi sami” ??

New Report

Close