Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Osebe s senzornimi ovirami Slušne vaje s polževim vsadkom

Slušne vaje s polževim vsadkom

Spoštovani!

Končno se je pojavil en forum, kjer bi lahko našel pomoč za svoj problem.

Upam, da se bo na tem forumu našel kdo, ki pozna problematiko polževih vsadkov. Zanima me, če je res, da se z veliko vaje (ki pa ni prav nič prijetna, v nasprotju s tem, kar piše v raznih brošurah o polževem vsadku) da, če nosiš polžev vsadek, izboljšati sluh. Jaz imam polžev vsadek že dve leti, pa kljub mnogo vaje in uničenim popoldnevom in večerom ni nobenega napredka. Zvoke okolja sicer razumem, a govora nikakor ne.
Zanima me, ali je iz pedagoškega stališča dobro imeti slušne vaje zvečer, po 20. uri? Slušnim vajam nekateri res pravijo “igranje”, vendar pa je to igranje v resnici višja matematika! Marsikdaj moram prav veliko misliti, da uganem, katera beseda je bila izrečena. Tako npr. besedo žoga slišim skoraj kot jamranje, večkrat tudi naslednji dan slišim isto besedo popolnoma drugače kot prejšnji dan.
Poleg tega se pri teh slušnih vajah zelo hitro utrudim, saj so mi precej bolj naporne kot kajkoli drugega. Po dveh urah hoje sem manj utrujen kot po 15 minutah slušnih vaj! Še več: hoja in šport me sprostita, slušne vaje me pa razdražijo, nekako tako kot otroci razdražijo psa z neumnimi šalami, da potem ta ugrizne.
Dopoldne slušnih vaj ne morem imeti, ker sem dopoldne v službi, ki je tudi kar precej naporna, tako da sem popoldne, ko jih imam, že preveč utrujen. Potem se pa mama prav čudi, zakaj ne napredujem. Moral bi biti spočit, ne pa utrujen, ko začnem z vajami.
Zakaj pa je potrebno, da je pouk dopoldne in ni dobro, če je popoldne? Zato, da bodo otroci spočiti v šoli in da se bodo česa naučili! Vsaj jaz, kot laik tako mislim!
Kaj naj storim za boljši napredek pri poslušanju? Nekoč sem tudi prebral, da ušesa niso violina in da se torej poslušanja ne da naučiti z vajo tako kot igranja violine.

Lp

xyz/2!

Spoštovani!
Kot vidim, ste pred težkim problemom. Ker ne poznam vaše zgodovine sluha, lahko domnevam, da ste bili dalj časa močno naglušni ali celo gluhi?

Glede polževega vsadka je treba vedeti, da v večini primerov pomaga, v večini pa ne. To je tista uganka, pred katero so postavljene vse osebe s polžkovim vsadkom. Zagotovo pa so vaje v večernih urah naporne za vas. Naporneje pa je tudi zato, ker je lahko pristop napačen. Morda bi se splačalo, da se obrnete na strokovno pomoč.
Poslušanje je povezano tudi s slušnim spominom. Zato je to res hud miselen napor. In kot berem, imate vaje sami doma? V tem primeru bi vam priporočila strokovno pomoč, le tako boste lahko optimalno izkoristili polžkov vsadek. O tem, ali boste popolnoma usvojili poslušanje in prepoznavanje govora pa je že druga zgodba. Realno, ja in ne.
Druga možnost je, da imate napačne nastavitve v aparatu samem in zato se morate oglasiti na ORL kliniki, da vam na novo nastavijo prave mere za poslušanje. To pa verjetno že poznate.

Svetujem vam, da se s tem ne obremenjujte preveč in bodite do sebe prizanesljivi. Pomembno je le, da ste srečni in zadovoljni ne glede na okolico in ljudi, ki vas obkrožajo. Problem ni v vas, pač v pričakovanjih ljudi.
Vkolikor bi želeli imeti strokovno pomoč, se lahko obrnete neposredno na Zavod za gluhe in naglušne v Ljubljani, kjer deluje logopedska služba, ali pa se oglasite v Mariboru oziroma Portorožu, v šolah za gluhe otroke. Tam imajo usposobljene strokovnjake. Če želite, vam posredujem kontaktne podatke.

Lep pozdrav!

Ne gre za napačno metodo slušnih vaj, saj doma delamo ravno tako, kot delava s surdopedagoginjo iz ZGNL. Problem pa je v tem, da besedo slišim vsakokrat drugače: enkrat kot zmazek, drugič pa bolj jasno. Tako npr. besedo “hiša” slišim kot “hiiiii”, besedo “osa” pa zelo jasno.
Kaj je to slušni spomin? Ali si bom moral zapomniti te “hiiiii” in “haha” namesto normalno razumljenih izgovorjenih besed???? Preden sem dobil polžev vsadek, sem bil 7 let praktično gluh, zdaj pa imam polžev vsadek že dve leti in ni nobenega napredka.

nova
Uredništvo priporoča

Možno je, da so določene težave pri prepoznavanju – recimo mnogi slišeči ob določenem zračnem pritisku ne slišijo dobro zvokov ali pa preprosto, ne gre kljub trudu.

Slušni spomin je sposobnost prepoznavanja zvokov, ki pa je v polžkovem vsadku nekaj drugega kot pri zdravem ušesu. Zvoki so nekaj drugega, so bolj kovinski, računalniški in zato primerjava med obema ni prava. Velja pa pravilo, da polžkov vsadek najbolje pomaga tistim, ki so pred kratkim oglušeli in ta čas jim zelo pomaga že prej razvita sposobnost poslušanja. Ta sposobnost poslušanja pa je seveda povezana s slušnim spominom. Enkrat se seveda sliši čista beseda “hiša”, drugič pa malo drugače. Na to pa vplivata tudi koncentracija in utrujenost.

Najbolje je, da se o teh težavah posvetujte s surdopedagoginjo. Priporočljivo pa je pridobiti tudi kakšno mnenje drugih, ki se ukvarjajo s tem. Lahko pa je resnica samo v tem, da stvar pač ne gre kljub trudu. Pričakovanja naj bodo realna. Nekateri so zadovoljni, če samo slišijo zvoke ne da bi ga prepoznavali, drugi si seveda želijo in pričakujejo, da bodo nenadoma slišali in razumeli vse kot slišeči. Zato je polžkov vsadek nepredvidljiv pri starejših otrokih in odraslih ljudeh. Ponavljam, ne pričakujte preveč od sebe in bodite do sebe prizanesljivi.
Jaz za nobeno ceno ne želim polžkovega vsadka, dokler ni jasno, kaj lahko pričakujem od njega. Navsezadnje bo tehnika napredovala tako, da bo to samo še majhen čip, ki se vsadi pod kožo. In nikoli se nisem naučila poslušati kljub 12 letnemu trudu v vrtcu in osnovni šoli. Večina gluhih nosi slušne aparate za orientacijo v prostoru, ne da bi kdaj razumela besedo.

Zanima me še, kako naj se naročim na fiting (nastavitev polževega vsadka) glede na to, da ne morem telefonirati. Na živce mi gre to, da me mora vselej naročiti moja mati. Kako se vi gluhi naročite za zdravniški pregled?

Priporočam eno zares vredno stvar: >http://www.sprintrelayonline.com

Pardon:

Pardon:

Zanima me tudi, na osnovi česa ste se odločili za polžkov vsadek? Kaj so vam zdravniki predstavili? Ali je bil kratek čas med odločitvijo in čakanjem na operacijo?
Prav tako me zanima tudi za druge primere.
Hvala!

Osnova za odločitev za operacijo so bile naslednje:
– Razvit govor
– Solidno odgledovanje
– Slušni aparat mi je do pred 10 leti pomagal pri telefoniranju, vsakdanjem pogovoru in sledenju pouku v šoli
– Nadpovprečni inteligenčni količnik
– Družabnost in komunikativnost
– Mogoče še kaj, pa se trenutno ne spomnim…

Med odločanjem za operacijo in samo operacijo pa je res minilo celih 6 let. To pa zato, ker sta moji ušesi nekako “narobe” zgrajeni in bi bila operacija tvegana. Tako so z njo odlašali. Operirali so me v tujini, ne v Sloveniji. Operiran sem bil pred 2 letoma.

Ravno v tem je težava. Kljub velikemu pričakovanju, da boš slišal, kot si želel slišati, ni uspelo. Presenečen pa sem v tej meri, da ti niso pred operacijo opozorili, da ni rečeno, da boš bolje slišal. Že vrabčki čivkajo, da za polžkov vsadek naj bodo kandidati čim mlajši. Je pa zopet res, da okoli odločitve polžkovega vsadka odgovarja posameznik sam, če je polnoleten. V tvojem primeru je bilo preveliko pričakovanje in še premalo informacij. Naslednje, kar se mi je utrinilo, je kvaliteta polžkovega vsadka in kvaliteta same operacije. Tudi to igra vlogo. Bil sem na seminarju, kjer se je govorilo o polžkovem vsadku. Poudarek je bil tudi na kvaliteto.
Lahko pa, da potrebuješ veliko več vaj in potrpljenja. In ne nazadnje. Zaradi naprezanja, da bi slišali, postane uho utrujeno. Dovolj je dobrih 15 minut počitka. In razlika je opazna

Vlad

Takrat, ko sem se odločal za CI, sem bil še mladoleten, in v tem je težava. O vsem so odločali moji starši, sam nisem imel nobene besede pri vsem. Potem je sledilo dolgo čakanje, zdravniki pa so mislili, da nimam nobenih novih pripomb in me niso poslušali, in potem operacija, kar na hitro. Od prvih preiskav do operacije je minilo 7 let in pol.

Polžkov vsadek je po mnenju svetovne federacije gluhih nekaj, kar je treba jemati z rezervo. So tri skupine gluhih s PV, ki imajo tudi različne koristi in odnos do njega samega. Priporočam, da se o tem malo pozanimaš v intervjuju z Liiso Kaupinen ali pri svetovni federaciji gluhih (WFD) oziroma pri Beverly Biderman (tudi sama ima implant in je strokovnjakinja za to področje) – mislim, da ima svojo spletno stran ali neke povezave.
LP!

Katere tri skupine oseb s PV so? Jaz o tem še nisem slišal ničesar! Kateri je elektronski naslov Beverly Biderman? Tega sem že enkrat dobil, a sem ga izgubil.

Hi!
Sem mati 2 leti starega sinčka, ki je pred 4 meseci dobil polžkov vsadek. Seveda kot pri večini smo pričakovali odziv. Fant je zelo brihten in si vse izbori vizualno. Hodimo na šlušne vaje-individualno eno uro tedensko, toda sama nimam pravega občutka, ali fant sploh sliši… Na zvoke se ne obrača, je pa postal bolj glasen in je začel spuščati različne zvoke…
Ne vem več, kaj je res in kaj ni, bolj ko prebiran literaturo, forume, bolj sem zmedena….
Ali je doživljal kdo kaj podobnega?
Hvala

Spoštovana Naomi!

To, da fant spušča zvokove, je precej pogost pojav pri otrocih, ki so dobili PV, nekaterim pomeni neko ugodje, saj slišijo sebe in se ne zavedajo, da so včasih s tem moteči za okolico. PV pa ni zagotovilo, da se bo fant naučil tudi poslušanja pogovora. Vkolikor imate še ušesni aparat na drugem ušesu, ga tudi uporabljajte istočasno, saj se bodo tako bolj enakomerno postavljale nevronske povezave med obema polovicama možganov in to je izredno pomembno za razvoj otroka na vseh področjih.

Vsekakor pa se obrnite na terapevtko s temi vprašanji glede PV, saj je vam dolžna pojasniti vse te zadeve.

Za dodatne informacije sem vam na voljo, morda se bo oglasil tudi kdo s podobno izkušnjo.

mag. Petra Rezar

naomi, 4 mesece še ni veliko. Saj eni se začnejo zelo kmalu odzivati na zvok, nekateri pa rabijo pol leta. dajte času čas.
lahko me spomnite na te besede, ko bomo čakali na odziv pri našem škratku.

čeprav z zamudo, se VSEM, ki ste mi karkoli odgovorili iskreni zahvaljujem in želim čim uspešnejše spopdanje s težavami, ki jih prinaša svet tišine med slušnimi, obenem pa spoznavanje dobrin in korioščenje prednosti, ki jih vsaka drugačnost doprinese.
LP

New Report

Close