Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Preventivni pregled dojk mamografija

mamografija

Pozdravljeni,

stara sem 44 let in pred sedmimi leti sem prebolela raka jajčnikov (kirurška odstranitev rodil, preventivna kemoterapija). Od takrat naprej 1x letno hodim na momografijo. FRada bi vaše mnenje glede pogostosti mamografije oziroma smiselnosti. Vem, da obstaja pri mamografiji oziroma pri stisku dojke, ki se zgodi ob slikanju, velika možnost poškodovanja celic.
kakšno je vaše mnenje glede tega?

lep pozdrav in hvala za odgovor

Dosedanje preiskave kažejo v smeri, da mamografija lahko vpliva tudi na pojav raka na dojki in njena prepogosta in prezgodnja uporaba seveda ni priporočljiva. Zato se priporočila glede njene uporabe z leti spreminjajo. Tudi naprave se izboljšujejo in vedno manj sevajo.
Predvsem mamografija ni metoda, ki bi bila preventivna, v pravem smislu besede, ampak je (po mojem mnenju) predvsem diagnostična metoda. Tumorji namreč kar nekaj let rastejo v tkivu dojke, preden so na mamografski sliki vidni.
Seveda obstajajo določena priporočila, kdaj se jo izvaja pogosteje, kot na 2 leti. Tudi starostna meja se ščasoma dviguje in to predvsem zato, ker je žlezno tkivo v dojki, pred menopavzo, še gostejše in je mamografija v tem primeru še manj zanesljiva.
Zaradi raka na jajčnikih spadate v skupino preiskovank, kjer se preventivno mamografijo izvaja pogosteje, kot na 2 leti. Če se boste odločila za večje razmake, bo to najverjetneje na vašo odgovornost. Poskusite se posvetovati z vašim zdravnikom onkologom, če bi lahko del mamografij nadomestila z ultrazvoki ali magnetno resonanco, vprašajte za drugo mnenje. Vsi onkologi ne razmišljajo popolnoma enako.
Metodo BreastScan, kot dopolnilo, vam pa priporočam v vsakem primeru, ne glede na pogostost mamografij. Ker odlično dopolnjuje mamografijo in izboljšuje natančnost le te.

New Report

Close