Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Preventivni pregled dojk metoda breastscan

metoda breastscan

Pozdravljeni.
Moja mama spada v skupino, ki bi morala obiskovati mamografijo vsakih 6 mesecev. Ima namreč veliko zatrdlin, vozličkov, zgostitev. Zdaj me zanima, kako je z metodo breastscan v takem primeru. Je zanesljiva in predvsem ali lahko potem, če opravlja preglede z metodo breastscan, mamografijo opravlja redkeje?

Tudi sama imam dojke z vozlički, stara sem 27 let imam enega otroka. Bi bilo mogoce tudi pa metno, da grem pocasi na kaksen ultrazvok ali pa pregled po metodi breastscan?

hvala za odgovore

Pozdravljena,

metoda BreastScan spremlja metabolizem celic v tkivu dojke, zato je v primeru nejasne mamografije, še posebej dobrodošlo dopolnilo. Več metod med sabo dopolnjujemo, manjša je verjetnost, da bomo bolezen zgrešili in jo odkrili v poznejši fazi njenega razvoja.
Metoda BreastScan namreč ni odvisna od vidnih informacij (kot mamografija), zato se njena natančnost, ne glede na večjo gostoto žleznega tkiva v dojkah, ne spreminja.
Pogostost mamografij se ščasoma lahko tudi omeji, tukaj ni splošnega priporočila, ampak je vse odvisno od vrste vidnih sprememb na mamografski sliki ter izmerjene temperature. Vsekakor metodo BreastScan vaši mami priporočam, če je le možno, naj prinese s sabo dosedanje izvide.
Tudi vi lahko uporavite metodo BreastScan, kot preventivo. Do 35. leta starosti, se pregledi izvajajo na 2 leti.

Pozdravljeni!

Zanima me, kakšen je postopek preventive v primeru , da breastscan metoda pokaže povečano temperaturo , mamografija in UZ pa ne pokažeta sprememb.Ali to pomeni, da se v dojki nekaj kuha in da je treba čakati, da bo zadeva vidna, da se lahko ukrepa? Ali so še drugi vzroki za povečano temperaturo ? Koliko je še dovoljena razlika v temperaturi med eno in drugo dojko?

Za odgovor se najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljena,

vsaka sprememba temperature v tkivu, seveda ne pomeni rakavo obolenje, zato nas tega ni potrebno biti strah. Tako, kot telo dobi splošno temperaturo, ko imunski sistem “ureja” določene težave, se dogaja tudi lokalno. Ni nujno, da gre za rakav proces, lahko gre tudi za vnetni proces, hormonski vpliv, določene ginekološke težave, ki so vezane na hormonska nihanja (predmenopavza, menopavza, policistični jajčniki), težave s ščitnico, včasih celo temperatura posledično nakazuje težave v vratnem ali hrbtnem delu hrbtenice.
Če je temperatura v tkivu dojke nepravilno razporejena, jo je potrebno spremljati daljše časovno obdobje. Vsaka bolezen ima namreč več faz nastajanja in te faze trajajo določeno obdobje, tudi leta. Tumorji v tkivu dojk rastejo do velikosti 1 cm, več let. Strokovnjaki menijo, da vsaj 3-5 let. Šele okrog 1 cm velikosti, jih UZ ali mamografska diagnostika opazita (žal tudi pri tem velikosti ne odkrijeta vseh tumorjev). Z izmerjeno temperaturo, pa lahko aktivnost celic ter delovanje tkiva spremljamo že prej, ko so na ostali diagnstiki tumorji še nevidni.
Lahko bi rekli, da si z metodo BreastScan, njenimi podatki o izmerjeni temperaturi ter ugotovitvijo o povišanem metabolizmu celic v tkivu dojke, “kupimo čas”, saj lahko v tem obdobju pogledamo v kakšnem stanju je naše telo, ga prečistimo, uravnamo eventuelno zakisanost telesa, uredimo življenjski stil, slabe razvade, okrepimo duševno in telesno stabilnost in s tem vplivamo na izboljšanje zdravja (vse to je zelo pomembno tudi v času zdravljenja, če smo res zboleli za rakom dojke).
V tem obdobju, ko v tkivu ni opaziti sprememb, temperatura pa nakazuje sum, seveda hodimo na redne kontrole merjenja temperature ter tudi ostale diagnostike. V primeru nastanka tumorja le tega tako prej zaznamo, kot pa bi sicer če temperature ne bi merili.
Upam, da sem vam zadovoljivo odgovorila na vaše vprašanje. Glede vašega drugega vprašanja, pa bi vam lahko konkretno odgovorila samo po izmeri vaše temperature in njeno trenutno razporeditev. Opazuje se namreč več parametrov, globinsko, površinsko temperaturo ter nivo telesne temperature, tako da odgovor na vaše tovrstno vprašanje ni možen brez vseh teh podatkov.

Pozdravljeni,

Že nekaj mesecev čutim bolečine v obeh dojkah. Te bolečine so prisotne zadnji mesec vsak dan-boli me na dotik, in včasih tudi tako.
Ne vem tudi kako bi opisala, da so mi dojke postale nekako “težke”.
Na pregledu za dojke nisem bila še nikoli, saj sem stara šele 25 let.
Kaj mi svetujete, obisk zdravnika ali obisk pri vas?

Je breast scan vedno samoplačniški?

Hvala za odgovor, lp, K.S.

Največkrat je občutljivost dojk vezana na hormonska nihanja. Da se stanje umiri, si lahko pomagate z uravnoteženo prehrano, dodajanjem zdravih maščob (laneno, konopljino, svetlinovo olje…), z redno fizično aktivnostjo, izogibajte se sladkorju in beli moki, meso naj bo na vašem jedilniku samo občasno, nadomestite ga s plavo ribo (sardele, inčuni, losos), ukinite kofein, ne pretiravajte z alkoholom ter pijte zadostne količine vode.
Glede na vaše leta ter opisane težave, priporočam da v preventivne namene opravite metodo BreastScan. Metoda je zaenkrat samo samoplačniška.

Mene pa zanima, na podlagi česa ing. radiologije svetuje ženskam metodo, katero odsvetujejo vsi zdravniki radiologi ter onkologi? Prosim za strokovno razlago.

Spoštovani/na,

hvala za zastavljeno vprašanje. Ne vem, kaj točno ste mislili/la pod strokovno razlago, ko ste mi postavili/la vprašanje. Potrudila se bom in vam po svojih najboljših močeh poskušala odgovoriti na vaše vprašanje.

Po izobrazbi sem Inženir radiologije. V letu 2001 sem pridobila tudi potreben certifikat in od leta 2001 naprej preglede dojk z metodo BreastScan redno izvajam. V tem obdobju sem dodatno opravila še šolanje za refleksoterapevta, uspešno opravila diplomo ter pridobila nacionalno poklicno kvalifikacijo za poklic refleksoterapevt.

Medicinska radiotermometrija je medicinska metoda in sodi med funkcionalno diagnostiko, to je jasno že vrsto let. Lahko bi rekli, da je medicinska radiotermometrija oz. metoda BreastScan, nadgradnja termometrije, kjer gre za površinsko merjenje temperature (poskusi merjenja temperature v dojkah s pomočjo termometrije so se tudi pri nas, v Sloveniji, poskusno izvajali že v 80. letih). Zaradi zgradbe dojke, je bila termometrija, kot metoda, premalo uspešna. zato se je tudi razvoj nadaljeval v tej smeri, vse do sonde, katera uspešno zmore izmeriti temperaturo tudi v globini tkiva dojke.

Potrebno je poudariti, da medicinska radiotermometrija oz. metoda BreastScan ne nadomešča nobene od drugih morfoloških metod, katere se uporabljajo pri diagnostiki dojk. Kvečjemu, zelo uspešno dopolnjuje vso ostalo diagnostiko. Pri mlajših ženskah pa ima metoda še dodatno veliko preventivno vrednost, saj razen samopregledovanja, mlajše ženske nimajo primerne preventivne metode, ki bi jim zagotovila zadovoljivo varnost (zaradi gostote tkiva dojke, mamografija pri mlajših ženskah zelo izgublja na natančnosti, pa tudi v preventivne namene, mamografije zaradi njene škodljivosti, redno ne moremo izvajati, bolezni dojk pa je pri mlajših ženskah na žalost, iz leta v leto, vedno več).

Ali bo medicinska stroka, po posameznih državah, radiotermometrijo v praksi tudi dejansko uporabila in sprejela, je pa že popolnoma drugo vprašanje. Seveda ne bo držalo, da vsi radiologi in onkologi v Sloveniji metodo BreastScan odsvetujejo. Tudi v naši državi so zdravniki, kateri od vsega začetka, metodo BreastScan oz. medicinsko radiotermometrijo, zelo podpirajo. Izredno pa me veseli ,da je iz leta v leto več takih zdravnikov (od osebnih zdravnikov, ginekologov, radiologov, onkologov, pa tudi delavci ostalih profilov, medicinske sestre in ostali zdravstveni profili ), kateri metodo BreastScan ženskam tudi priporočajo. Predvidevam, da se to dogaja tudi zato, ker zdravniki iz leta v leto pridobivajo vedno več povratnih informacij žensk, katere izvajajo metodo BreastScan in si želijo dodatno preveriti svoje zdravje ali najti vir svojih trenutnih zdravstvenih težav.
Seveda je uradno mnenje Onkološkega inštituta odklonilno, vendar v praksi opažam, da je tovrstnih odklonilnih mnenj vedno manj, da je vedno bolj zaželjeno dopolnjevanje oz. kombiniranje metod med seboj, sodelovanje s posameznimi zdravniki pa je vedno boljše – v dobro žensk seveda.

Več o sami metodi, si lahko preberete na http://www.mo-gy.si/o-metodi-breastscan/

New Report

Close