Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Preventivni pregled dojk benigne spremembe

benigne spremembe

Pozdravljeni,

Ker moj bris ni bil v redu in ga moram opraviti še enkrat so me poslali tudi na mamografijo.
Stara sem 42 let. Mamografija je pokazala benigne spremembe leve dojke. Zanima me kaj to pomeni, vem da ni rak, samo me zanima, če te spremembe lahko vodijo k raku in kaj naj naredim?

P.S.
Leva dojka me tudi občasno boli.

Lp

Benigne spremembe, so lahko različne, lahko gre za benigne ciste, benigne tumorje, fibrocistično tkivo, mastopatijo,…tako, da bi res težko komentirala vaš izvid. Prav tako je iz napisanega težko oceniti ali gre za spremembe, ki lahko vodijo k raku. Vse je odvisno od narave spremembe ter še od nekaterih drugih faktorjev.
Zaenkrat se mi zdi zelo pomembno, da se udeležite vseh rednih priporočenih kontrol. Če želite, lahko redne kontrole dopolnite še z metodo BreastScan, ki pa je samoplačniška. Glede na izmerjeno temperaturo – oceno trenutne aktivnosti celic in glede na rezultate vseh ostalih diagnostik, bi veliko lažje sklepali o nevarnosti za razvoj raka, oz. bi veliko lažje ovrgli sum na maligen proces v tkivu dojke.

Moji hčeri stari15 let so v oktobru 2010 opravili incizijo d.dojke,zaradi histološke preiskave,katera je bila negativna oz.vzrok za zatrdlino je bilo kronično vnetje.
Sedaj nas skrbi ,ker ima omenjeno dojko manjšo oz druga ji raste hitreje.
Ali se bosta obe dojki izenačili v velikosti in po kolikšnem času?

Različna velikost je že moteča!

Prosim za vaše mnenje!

Danijela

nova
Uredništvo priporoča

Če je bila opravljena samo incizija dojke, ne vidim razloga, zakaj bi bila dojka desna dojka manjša. Popolne simetrije dojk sicer ni, največkrat je leva nekoliko večja. Včasih se dogaja, da ena od dojk zaostaja v rasti, pa se potem kasneje dokaj izenači.
Priporočala bi vam, da se z vašim vprašanjem obrnete na kirurga, ki je opravil poseg. Ker dobro pozna primer, vam bo najlažje odgovoril na vaše vprašanje.

Pozdravljeni!

Sem mama 2 otrok,stara 33 let, 5,5 meseca od drugega poroda in ne dojim več kake 3 mesece. Že več let hodim na UZ kontrole dojk zaradi fibroadenoma v desni dojki in po predzadnjem UZ pred tremi leti so ga našli tudi v levi dojki.

Pred mesecem dni sem bila ponovno na UZ dojk, kjer mi je zdravnica našla samo fibroadenom v desni dojki v velikosti 1,3 cm, medtem ko v levi dojki ne. Čudno se mi zdi, da ni ničesar našla, če pa sama še vedno tipljem neko bulico.Tudi bezgavke so po njenem izvidu ok, čeprav si v levi pazduhi tipljem za lešnik veliko bulo.Naj povem, da sem na to kontrolo odšla v drugo ambulanto, samoplačniško zaradi dolge čakalne dobe v prejšnji ambulanti. Zdravnici na UZ sem povedala, da tipljem “vse mogoče” v mojih dojkah, vendar me je potolažila,da gre le za zgradbo dojk. Imam pa tudi majhne prsi,komaj 70a. Sem zelo zbegana in prestrašena, ker nevem, ali naj grem ponovno na UZ, čeprav osebna zdravnica meni,da bi se v 1 mesecu težko razvilo kaj resnega.

Hkrati bi še vprašala: Na kolobarju dojk opažam,skupke belih mozoljčkov in občasno mi iz obeh bradavic, če jih stisnem, še vedno priteče mlečni izcedek . Verjetno je to povezano z hormoni? In pa na desni dojki se mi je kak cm od kolobarja naredil kakšen cm velik svetlo rdeč flek, ne boli in pod njim ni ničesar tipati. Pokazala sem ga dermatologu in osebni zdravnici, ki pravi, da gre za dermatitis. Sedaj ga že kakšen teden mažem z Canestenom, vendar nekega izboljšanja ni. Bi lahko bil kakorkoli povezan z dojkami?

Se opravičujem, da sem vam hkrati nasula toliko vprašanj in se vam obenem zahvaljujem za vaše odgovore.
S spoštovanjem

Nič vas ne stane, če UZ dojk čez nekaj mesecev ponovite, še posebej, če boste še vedno čutila tipne spremembe v dojki in pazduhi. Lahko se sedaj naročite na napotnico in ko boste prišla na vrsto, ga ponovite.
Beli mozoljčki na bradavici, so lojnice. Izcedek pa je res najverjetneje povezan s hormonskim ravnovesjem. Pomembno je, da ga opazujete in v primeru, da bi se spremenil (barva, vonj), je potrebno ponovno k zdravniku.
Če rdečina v nekaj dnevih ne bo popustila, pojdite nazaj k zdravniku.

Zaenkrat toliko.
V upanju na najboljše, vas pozdravljam,

Hvala za vaše mnenje. Na žalost mi res ne preostane drugega,da čakam še dober mesec, da pridem na ponovni UZ.

1. Me pa zanima v vezi teh belih mozoljčkov na kolobarjih in opažam jih tudi na bradavicah dojk, ali jih je potrebno zdraviti oz. s čim mazati? Pod nekaterimi se je naredila majhna rdečina in izgleda, kot da bi se vneli?

2. Piše tudi,da je nevarno, kadar se pojavi pomarančna koža na dojki. Jaz opažam, sploh če pogledam pri “umetni” svetlobi,da imam dosti pomarančne kože, sploh na manjši dojki. Kako naj ločim strije in uvenelo, nagubano dojko od nevarnega znaka pomarančna koža na dojki?. Ali se pod takšno kožo načeloma nahaja maligni tumor?

Hvala in lep pozdrav!

Hvala za vaše mnenje! Čeprav sem žalostna, da bom morala še 1 mesec čakati do naslednjega UZ na napotnico in upati,da ni nič hudega.

Bi pa še hkrati postavila sledeča vprašanja:

1. Ali je potrebno te bele mozoljčke na bradavicah in kolobarjih dojk s čim zdraviti oz.kako jih odpraviti.

2. Ali je možno, da bi se mi v 2 mesecih od zadnjega UZ razvila maligna tvorba,ki jo tipljem v levi dojki, velikosti cca. 5 mm in je zdravnik na takratnem UZ zaradi majhnosti sploh ne bi videl oz. smatral za kaj nevarnega.

Namreč tale tvorba me izredno bega in straši.

Hvala vam še 1x.

V primeru raka na dojki, se tumorji razvijajo v povprečju 3-5 let, da zrastejo do 1 cm. Da zrastejo do 1,5 cm rabijo še več, nekje do 7 let. Njihova rast je relativno počasna. V tem obdobju jih spremljamo z metodami, ki so nam na voljo. Vsaka metoda vidi spremembe v določenem obdobju, na določen način, vsaka jih lahko tudi spregleda. Žal je pač tako.
Kaj lahko naredite sama? Lahko uporabite samoplačniško metodo, metodo BreastScan, s pomočjo katere lahko spremljamo metabolizem celic v tkivu dojke. Če bo meritev v mejah priporočenega, lahko v 90% ovržemo sum na razvoj rakavega obolenja. Ko boste prišla na vrsto, boste seveda naredila še UZ dojk, kjer se bo pa spremljalo vidne informacije (vidno bo, a je tumor večji, enak ali manjši, kot na prvem UZ pregledu). Več metod med sabo kombiniramo, večjo varnost dosežemo. To je osnovno pravilo, ki ga je potrebno upoštevati. Metoda BreastScan je nov način pregledovanja, sodi med funkcionalno diagnostiko in vam jo priporočam.
Mozoljčke poskusite namazati npr. z naravno ognjičevo kremo, ki umirja vnetja in pospešuje celjenje kože.

Pozdravljeni!
Zelo lepo bi prosila, če bi lahko razložili naslednjo diagnozo:
Dojki sta obojestransko fibrolipomatoznno displastično spremenjeni.
V desni dojki sta vidni dve mikrokalcinaciji benignega videza.
Suspektnih mikrokakcinacij, makrocist ali infiltrativnih lezij ni.
Aksili sta b.p.

Izvid je prejela moja babi, ki je opravila mamografijo. Stara je 62 let in me zanima ali se imamo kaj bati. Glede na to da sem raziskala in opazila, da bi naj se ji nabiral samo kalcij v dojki, sem zasledila da lahko to vodi do cist in tako naprej.
Ampak raje preverim, kot da bi nas kaj presenetilo.
Lp, Mateja

Diagnoza trenutno ne nakazuje sprememb, ki bi bila sumljive za rak dojke. Kot dopolnilo lahko opravi še metodo BreastScan,[/url] s katero lahko trenutno diagnozo dodatno še potrdi. Kaj se lahko iz trenutno razvidnega tkiva še razvije, je nemogoče napovedati. Potrebno je metode med seboj dopolnjevati in jih občasno ponavljati. Vse se med seboj dopolnjujejo.

Upam, da sem vam z odgovorom vsaj delno pomagala. V tem duhu vas pozdravljam in želim lep dan,

New Report

Close