Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Preventivni pregled dojk dojenje-rak

dojenje-rak

Mene zanima naslednje:
stara sem 25 let in imam dva otroka. Prvič sem dojila dve leti in pol(dokler nisem drugič zanosila) potem imela približno pol leta pavzo in sedaj polno dojim že eno leto ter nameravam še približno pol leta. Ali res dojenje pripomore k zmanjšanju tveganja za nastanek raka na dojkah? Pred prvo nosečnostjo sem si dojke redno pregledovala sedaj pa si jih ne saj imam vedno občutljive. Ali bi si morala tudi med dojenjem pregledovati dojke? Zanima me tudi : po drugem porodu se mi je večkrat zgodilo, da se mi je vnela desna dojka, kar se je pokazalo tako, da sem prejšnji večer dobila visoko vročino, dojka je bila polna mleka, ter trda na otip in me je bolela(posebej pri dojenju), naslednji dan je bila bolečina hujša. To je ponavadi trajalo nekaj dni. Ponovilo se je parkrat. Ali lahko to pomeni kakšno tveganje za nastanek raka? Zanima me tudi kdaj naj bi ženska prvič opravila pregled pri zdravniku in mamograf (upam da sem pravilno napisala)? V družini drugače nimamo rakavih obolenj.

hvala in lep pozdrav!

Dojenje ni dejavnik, ki bi vplival na nastanek raka dojke in ste zaradi tega lahko popolnoma mirna.
Vendar je redna skrb in redno pregledovanje dojk priporočljivo, tudi zaradi težav z mastitisi in zamašitvami mlečnih vodov, ki lahko spremljajo dojenje.
Ponavljajoči mastitisi in zamašitve mlečnih vodov lahko pustijo posledice v sami dojki t.i. fibroze, ki se tipajo kot trakaste formacije občasno so lahko tudi občutljive, boleče.
Vsekakor bi vam ob takih težavah svetovala takojšen obisk pri vašem ginekologu oz. splošnem zdravniku.

Ko na dojki opazite občutljivo mesto, rdeč madež ali boleč vozliček, je vzrok zanj najbrž zamašen mlečni vod. Mlečni vod, ki nima dobrega pretoka se vname in pritisk za vodom povzroči vnetje tkiva.
Čeprav ni mogoče kar tako na oko videti, ali je infekcija bakterijskega izvora ali je vročina le splošen znak vnetja, je pomembno da mati obišče zdravnika.
Le bakterijsko vnetje dojke je potrebno zdraviti z antibiotiki, vendar takimi, ki dojenja ne onemogočajo, saj je pogosto dojenje na prizadeti strani pomemben korak na poti do ozdravitve!
Kadar mamico tarejo ponavljajoči se mastitisi, dojenja ni potrebno prekiniti, temveč je poleg zdravljenja potrebno poiskati tudi vzroke.
Poleg bakterij so vzroki za mastitis ter zamašene vode tudi:
– dojenček je preskočil obrok
– dolgotrajen pritisk na prsi
– pretesen modrček, pritisk materinega prsta med dojenjem (mnoge matere se bojijo, da dojenček med dojenjem ne more dihati in s prstom pritiskajo na tkivo)
– nepravilno pristavljanje dojenčka – dojenček zagrabi le bradavico in dejansko ne sesa dobro, kar povzroča zastajanje mleka
– mati je prezaposlena in premalo počiva.

Takoj, ko opazite zamašen vod ali prve znake mastitisa začnite z domačim zdravljenjem: s hladnimi obkladki si lahko blažite bolečino, s toplimi obkladki pa si pomagajte tik pred podojem, da mleko lažje steče. Kaj pomaga? Najprej in še posebej: počitek in še enkrat počitek. Nato – pogosto dojenje (brez dodatnega črpanja) le na otrokovo zahtevo, še posebej je dobro, da kakšen dan vedno začnete s podojem na boleči dojki, ko otrok še močno sesa. Nato – zelo zelo nežna masaža v bolečem predelu (ki ga prej pogrejete s toplimi obkladki), le s konicami prstov, najbolje pod toplim tušem. In ne nazadnje – sprememba položaja med dojenjem, poskusite otroka dojiti sede, če jo ponavadi dojite leže ali obratno. Za zamašene mlečne vode je odličen tudi (začasen) položaj, ko otroka položite na hrbet, na posteljo, z malce privzignjenim vzglavjem (npr. na blazini), se nad njim splazite na vse štiri in mu ponudite dojko v “prostem padu”. Sliši se smešno, vendar je to položaj, kjer prav nič ne pritiska na dojko (ne modrček, ne položaj otroka, ne materini prsti,…) in je odličen za odpravljanje zamašenih vodov.

Mnogokrat so ponavljajoči se mastitisi tudi opomin, ki ga telo pošlje materi, naj upočasni ritem, naj več počiva in se bolj posveča dojenčku. Kadar se pojavi mastitis kmalu po že prebolelem mastitisu, je to skoraj vedno znak, da se vaše telo ni znebilo prve infekcije. Če se zamašeni vodi ali infekcije pojavljajo pogosto, potem je to znak, da je nekaj narobe z materinim splošnim zdravjem ali življenjskim stilom. Prepričajte se, da se zdravo prehranjujete, da popijete dovolj tekočine ter da dovolj počivate.

Mamografija diagnostična metoda, ki se v vaših letih še ni primerna. Uporablja po 40 letu starosti ženske.
Približno pol leta po končanem dojenju lahko preverite stanje vaših dojk z metodo BreastScan, ki je primerna za pregledovanje žensk vseh starost in je popolnoma neškodljiva.
V primeru, da so omenjene težave hujše in ponavljajoče,vam metodo priporočem že predčasno. Seveda pa se je treba, kot sem že omenila na začetku, najprej obrniti na svojega ginekologa oz. splošnega zdravnika.

Več informacij o sami metodi in še veliko drugih koristnih informacij si lahko preberete na:

Upam, da sem vam vsaj malo pomagala in olajšala vaše težave.

Prijetno materinstvo vam želim.

New Report

Close