Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija ali je možno, da je šumenje povezano s tem

ali je možno, da je šumenje povezano s tem

Pozdravljeni. S hčerko sva bili na kontroli. Izvid je sledeč.

Prihaja na kontrolo po odstranitvi timpanalne cevke desno. Od takrat brez težav, trenutno malo prehlajena.

ADG: prevodna okvara sluha, desno med 30 in 40 dB, levo med 20 in 30.

Ty desno B, levo C.

Ponovno priporočam steroidno pršilo zvečer 1 vpih v vsako nosnico. Večkrat na dan pitje z zamašenim nosom in poskusi po Valsalvi. Kontrola čez pol leta.

Zdaj pa vprašanja.

Kaj pomeni to za njen sluh, oziroma napovedi za naprej. Stara je 6 let, ravnokar začela s šolo in s tem tudi že prvi infekti. Kaj lahko še sami naredimo, da ji izboljšamo stanje? vpihe imava že od marca. Skrbi me, da bi ga imela predolgo.

Sva pa odstranili žrelnico in mandeljne lani, do letos je pa imela cevki, s tem da je levo izpadla že marca od vnetju ušesa, desno sva jo pa odstranili avgusta. Hvala za vaše odgovore. Lp Sena

Spoštovani,

vaši hčerki se je takoj po izpadu timpanalnih cevk ponovil izlivni otitis. S tem pa slabši sluh. To pomeni, da kljub odstranitvi žrelnice še ni vzpostavljena prehodnost Evstahijevih tub – to je pri starosti 6 let še kar pogosto.

Ob virusnih okužbah se zadebeli sluznice Evstahijevih tub in ušesi se ne prezračita. V ta namen je zelo dobro, da uporabljate nosni glukokortikoid – želimo, da bi se sluznica stanjšala in tubi odprli. Dolgotrajna večletna uporaba je tudi za otroke dokazano varna.

Manever po Valsalvi je izenačevanje pritiska, s tem poskušamo odpreti tubi in prezračiti ušesa. Za otroke je to včasih težko, tega se lahko naučijo s pomočju uporabe balončka (oglejte si na internetu način uporabe). Ta balonček vam priporočam večkrat na dan.

Preverite sluh decembra. Če bo sluh še vedno slab in bo timpanogram B, priporočam ponovno operacijo – ponovni prerez bobničev in ponovno vstavitev timpanalnih cevk:

V šoli naj deklica sedi spredaj!

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni. Bi imela pa eno vprašanje. V času novoletnih praznikov je hčerka prebolela ponovno vnetje ušes, iz obeh ji je tekel gnoj 3 dni. Drugače bolečin nima, ni nahodna. Hvala za vaš odgovor. Lp

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

vnetje srednjega ušesa se začne po prehladu, ko je otečena sluznica nosu, žrela, Evstahijevih cevk.
Ko priteče v sluhovod gnoj, pomeni, da je počil bobnič – to ne pomeni vnetja sluhovoda.
Ob bolečinah, kot jih omenjate, začnite takoj v nos dajati dekongestivne kapljice 3×2 do 5 dni. Če to ne bo pomagalo, bo seveda nastopilo vnetje srednjega ušesa (vdor bakterij iz žrela v srednje uho).

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni,

danes bi moral s sodelavci na zabavo in prednovoletno druženje, a nisem razpoložen, ne za kramljanje, ne za mehurčke, kaj šele za praznične krožnike. Ne bi rad, da me kolegice vidijo naglušnega, saj sem ponavadi najbolj glasen, tako rekoč all over the place. Že 7 tednov mi šumi v levem ušesu.

Res pa je, da sem že 3 mesece zelo obremenjen, mogoče sem celo pretiraval v zadnjem času, večkrat sem ga vzel in potegnil, ne le eno, kar eno in pol. Rad bi ostal v takšni kondiciji še naprej.

Zanima me ali je možno, da je šumenje povezano s tem?

Hvala za odgovor.

pozdravljeni,

res škoda, da se zaradi šumenja v ušesu in naglušnosti niste udeležili letošnje božično – novoletne zabave. Res pa je, da bi glasna glasba lahko še poslabšala morebitno okvaro notranjega ušesa – slušnih čutnic.

Vaš opis žal ne zadostuje za diagnozo, možna je prevodna izguba sluha (zaradi zaprte Evstahijeve tube kot posledice vdihovanja tujih snovi v nos) ali pa nenadna okvara notranjega ušesa.

Pogosto jemanje cele ene in pol povzroči zvišanje krvnega tlaka, premočno bitje srca, pospešen pulz, okvare žilic. Tudi zato vam lahko šumi.

Potrebna bo otomikroskopija, timpanogram, ADG – meritev sluha, video HIT – meritev ravnotežja. Glede na vaše visoke obremenitve in pogosto vdihovanje tujih snovi v nos je potrebna še endoskopija nosu.

Lp,

 

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close