Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Preventivni pregled dojk kdaj na pregled

kdaj na pregled

Lep pozdrav vsem,

stara sem 29 let, imam redne menstruacije, KT sem nehala jemati cca 3-4 leta nazaj.
Nimam težav z dojkami – npr. ni bolečin, izcedka, ipd. Rahlo jih že načenja gravitacija, ampak je to seveda zgolj estetski problem. Otrok še nimam.

V skrbeh pa sem, ker 1) dojk še nikoli nisem imela pregledanih s strani zdravnika in 2) ker sem že pozabila kakšne so tipne spremembe v dojkah, saj so dnevi šolskega izobraževanja že zdavnaj mimo.

Moje dojke so namreč po občutku peskaste, kot da imajo male vozliče ali bunkice/ciste. Ne vem kako naj to ločim od morebitnih tumorjev???

Babičina sestra je umrla za rakom dojke.

Ne vem ali bi morala iti na pregled?

Lepo pozdravljeni,

zastavila ste dobro vprašanje, saj zaradi pojava raka dojke pri vedno mlajših ženskah, moramo razmišljati o preventivnih pregledih že bistveno prej, kot pa so o tem razmišljele naše mame.
Žal vedno več mladih žensk zboli za rakom dojke, pa ne bi želela vzbujati strahu, ampak dejstva so enostavno taka in prej jih bomo sprejele in pričele upoštevati, prej se lahko zaščitimo pred to boleznijo.
Danes imamo na razpolago več različnih diagnostičnih metod, za odkrivanje bolezni dojk, nekatere od njih so uporabne že tudi pred 50. letom starosti.
Tukaj mislim predvsem metodo BreastScan, katera temelji na merjenju temperature v tkivu dojk in spremljanju metabolizma v tkivu, se pravi spremljamo obnašanje tkiva in s tem možne nastajajoče bolezni. Metoda nima omejitev glede let in je popolnoma neinvazivna in preventivna. Daje osnovno informacijo o delovanju tkiva, se pravi lahko z rednimi meritvami potrjujemo, da se tkivo dojk obnaša zdravo.
Druga metoda je ultrazvok dojk, s katerim pridobimo sliko dojke in skušamo bolezen v tkivu dojk odkriti oz. potrditi. Metodi se med seboj dopolnjujeta in se po potrebi kombinirata.
Tretja diagnostična metoda je mamografija, katera je tudi slikovna tehnika, vendar se v vašem življenjskem obdobju, izvaja le po potrebi, v primeru močnega suma na bolezen.
Kot preventivno tehniko, vam priporočamo metodo BreastScan, katera se do 35. leta starosti izvaja na 2 leti. Če se boste ob tem še redno samopregledovala in ohranila zdrav življenjski stil, ste za svoje zdravje naredila veliko.
Samopregledovanje dojk mora potekati redno, saj le tako lahko vzdržujemo občutek, kako se žlezno tkivo pod prsti otipa. Na tkivo se moramo navaditi, kar ob pravilnem samopregledovanju traja kar nekaj mesecev. Res je, da je tkivo lahko precej različne strukture, če je na dotik grobo zrničasto, imamo nekoliko težje delo.
Tukaj imate dostop do navodil za samopregledovanje, na koncu imate tudi dostop do rožnate knjižice, katera je brezplačno dostopna tudi v katerikoli naši ordinaciji in jo dobite tudi ob pregledu.
http://www.mo-gy.si/samopregledovanje-dojk/

Upam, da sem vam z odgovorom vsaj malce pomagala in vas v tem duhu še enkrat prav lepo pozdravljam,

New Report

Close