Najdi forum

Pozdravljeni,
pri branju tega foruma opažam da ima podobne težave kar veliko ljudi, vendar so vsi starejši.
Prosila bi za vaše mnenje, glede na naslednje podatke:
Stara sem 27 let, do sedaj zdrava, veliko se ukvarjam s športom ( kolesarim, smučam, pohodništvo…). V mesecu septembru so se mi med tekom začele pojavljati težave in sicer najprej mravljinčenje od kolena do kolka po desni nogi , nato se je to razširilo po celi nogi v stopalo…zato sem s tekom prenehala, težave pa so se stopnjevale. Med hojo po stopnicah ali malo hitrejšo hojo po ravnem so se mi pojavili mravljinci po celi nogi, do sredine hrbtenice, nad nogo sem za nekaj trenutkov izgubila nadzor, če sem hotela stopiti nanjo bi kar padla in šla je kar po svoje ne tja kamor bi jaz želela. Po nekaj mesecih so se te težave same od sebe umirile ( obstaja le še čuden občutek, nelagodje, kot bi bile lesena noga, na tej nogi nimam spontanih refleksov v kolenu in peti ). S tem ko so te težave izzvenele so se pojavile bolečine v križu predvsem na desni strani, ta pa se širi tudi na levo in včasih v zadnjo plat ter po desni nogi.Bolečine so prisotne ves čas, včasih bolj , včasih manj.
Opravila sem MR, RTG ter pregled pri nevrologu in nevrokirurgu, ki pa sta nekako vsak na svojem bregu in prav to me bega.
Nevrokirurg mi ob vseh izvidih reče da gre za lumboischilagijo, naj opravim FTH, ter da naj se ne ukvarjam s športom, naj počivam in ob bolečinah vzamem analgetike. Kontrola čez pol leta.
Nevrolog pa me vodi pod diagnozo radikularna okvara L4 – L5 predvsem desno,ki je posledica protruzije diska na tem nivoju in stenoze obeh recesusov na tem nivoju, priporoča konzervativno zdravljenje, FTH, naj se s športom normalno ukvarjam, naj le ne dvigujem težjih bremen, v kolikor pride do poslabšanja moči v spodnjih okončinah, sfinkterskih motenj pa pregled pri nevrokirurgu.
MR: primerno oblikovana lumbalna lordoza, normalna intenziteta signala diskov, primerno visoki korpusi, degenerativne spremembe na nivoju L4 – L 5, v aksialnih rezih je zaradi protruzije diska v nivoju L 4- L5 prisotna stenoza obeh recesusov in foramnov, stenozne spremembe so izrazitejše na desni strani
RTG LSH: bp
FTH: po 10 terapijah z magnetom in vibracijami ni bilo izboljšanja, celo več bolečin je bilo prisotnih

Kaj po vašem mnenju lahko in kaj ne?Kaj mi priporočate, kaj bi se še lahko naredilo ?
Sama sem namreč mnenja, da sem malo premlada, da bi sedela doma z družino. Odrekla sem se že zimskim športom, pomlad pa mi sigurno ne bo dala miru. Lahko kolesarim ( vozimo po 5-6 ur dnevno po makedamu, asfaltu…), hodim v planine ( hoje za 4-6 ur obe smeri ) ?

Hvala za pomoč

Nevrolog in nevrokirurg nista vsak na svojem bregu, njuno mnenje je namreč precej podobno in pravilno. Sam bi rekel, da gre za lumboishialgijo s prizadetostjo živca L4-L5 desno.
Vaša obraba vretenc je za vašo starost bistveno večja, kot bi smela biti, bojim se, da je to zaradi pretiravanja s športnimi aktivnostmi. Sam sem imel že veliko aktivnih športnikov, ki so imeli zaradi prevelikih obremenitev bistveno “starejšo” hrbtenico. Vemo, da je ukvarjanje s športom zdravo, vendar le pri zdravem človeku. Pri vas bi svetoval, da telesa ne izzivate, da bistveno zmanjšate obremenitve s športom oziroma, da celo za nekaj časa prenehate, medtem pozdravite probleme v ledvenem delu hrbtenice (vožnja s kolesom po makadamu te probleme samo povečuje) in nato postopoma pričnete z obremenjevanjem z raznimi športnimi aktivnostmi. Če problema ledvenega dela ne rešite, se bojim, da bo stanje le slabše. Moramo namreč vedeti, da je bolečina telesa le opozorilo, da določenih stvari ne smemo početi.
Predlagam, da se s slikami oglasite na pregledu, kjer bomo lahko točno določili način zdravljenja in vrsto in količino primernih obremenitev za telo.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni,

mene pa zanima, če je pri tej “okvari” priporočljiva masža, ali bolje da se hrbet ne masira.

Hvala,
Lea

nova
Uredništvo priporoča

Masaža bi lahko delno pomagala le če ne gre za akutne težave (prizadetost živčne korenine ali samega živca) ampak le za zakrčenost mišic, vse je torej odvisno od klinične slike.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni,

V sredini Oktobra 2010 sem bil na nevrokirurgiji operiran hernia discus L4-L5. Stanje sedaj je dobro, vsak dan izvajam vaje, ki so mi jih pokazali v zdravilišču. Nekatere vaje (ki naj bi bile prelahke-za stabilizacijo) sem v zadnjem času prenehal izvajati, sedaj več ali manj izvajam klasične trebušnjake in pa hrbtnjake(leže na trebuhu, roke za glavo in vzdigovanje prsi,ram in glave), vzdigovanje rok pred seboj, izmenično desna roka-leva noga…,Pri izvajanju teh vaj nimam nikakršnih bolečin ali težav, če pa se malo močnejše potipam po rani kjer sem bil operiran čutim nekakšno bolečino (kot da bi me kost bolela).

Prijatelj, ki je imel enako operacijo je dajal, da mu je zdravnik odsvetoval izvajanje hrbtnih vaj(kot sem jih zgoraj opisal), meni osebno pa ni še nihče od zdravnikov o tem karkoli posebej opozoril.
Zato bi vas lepo prosil za vaše mnenje ali lahko zgornje vaje še vedno normalno izvajam ali so lahko škodljive(posebej hrbtnjaki)?…ter katere stvari glede gibanja oz.športa lahko počnem?

Najlepša hvala za vaš odgovor in lepo pozdravljeni.

Vaje v ležečem položaju ( na hrbtu ali trebuhu) načeloma ne bi smele škodovati, njihova intenzivnost pa je seveda odvisna od fizičnega stanja mišic, tako, da po enakih terapijah lahko pacienti dobijo popolnoma različne vaje. Vsekakor je treba upoštevati mnenje in nasvete nevrokirurga oz. fizioterapevta, ki vam jih je dal.
Ne da bi vas videl težko prevzamem odgovornost, da bi vam lahko svetoval glede gibanja in ukvarjanja s športom.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni,
ali mi lahko razložite, kaj pomeni moj izvid MR LS HRBTENICE kot sledi:

“Zmerna sinistrokonveksna skliotična deviacija. Izravnana lumbalna lordoza, retrolisteza v višini L4-L5 za 3 do 4 mm, nakazana retrolisteza v nivoju L5-S1. Zmerno do izrazito difuzna spondiloza. Dokaj izrazita spondilartroza v višini LS prehoda.
Zmerna degeneracija i.v. diskusov L2-L3 in L4-L5, začetna v nivoju L5-S1.
V višini L4-L5 se diferencira večja dorzalna centralna in zlasti levostranska paracentralna diskus hernija, ki je delno ekstrudirana v kavdalni smeri, vse do levega lateralnega recesusa- izrazito utesnjuje duralno vrečo in korenino na levi strani.
V sakralnem delu spinalnega kanala je nekaj manjših perinevralnih cist.
Prikazan del medule spinalis, filum terminale in kavde ekvina so v mejah normale.
Mnenje:
Napredovale degenerativne spremembe. Večja diskus hernija v višini L4-L5 centralno in levo paracentralno.”

Naj se obrnem na nevrokirurga ali ortopeda ali je možna kakšna drugačna rešitev mojega problema? Bolečine imam že 7 mesecev in segajo do gležnja leve noge…..težko stojim, hodim, malo spim……

Hvala za hiter odgovor in lepo pozdravljeni!

Izvid je sicer dokaj resen, na srečo pa je hrbtenični kanal v mejah normale, tako, da bi še lahko poizkusili z manualno terapijo.
Glavni problem je hernija L4-L5, kjer mislim, da operativni poseg v tej fazi še ni nujno potreben. Po moji oceni (glede na ostale spremembe) gre že za zelo staro hernijo, morda tudi več kot 10 let in bi njene simptome z manualno terapijo lahko ublažili ali celo odpravil, zato vas vabim, da se s slikami in izvidi oglasite v naši ordinaciji.[/url]

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!

imam vprašanje o mojem MRI izvidu

Mnenje: Izrazita kongenitalna stenoza spinalnega kanala. Epiduralna lipomotoza. Začetna do zmerne difuzne degenerativne sprermembe ( izrazita degeneracija malega sklepa v višini L5-S1 desno). Manjši protruziji iv.diskusov L4-l5 IN L5-S1

Za vaš odgovor se vam že v naprej zahvaljujem.

Navedli ste sicer izvid, veliko pa je seveda odvisno od simptomov, ki ta izvid spremljajo.
Manjše protruzije in degeneracije ne pomenijo nič posebnega – najprej je potrebno videti, ali je vzrok vaših težav v razraščanju maščobnega tkiva znotraj spinalnega kanala in ali to tkivo oža spinalni kanal. V kolikor je to vzrok bo verjetno s časom potreben operativni poseg, če pa je ta vzrok izključen, lahko pomagamo z manualno medicino.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Lep pozdrav!

Jaz sem dobil diagnozo rupturirane diskus hernije L-S1 desno pa me zanima če se da to pozdraviti z manualno terapijo. Čutim tudi da se gluhost oz trdota stopala na desni strani zmanjšuje oz. zboljšuje.

Izvid MRI je pa sledeči:

Primerno oblikovana lumbalna lordoza v sagitalni ravnini.
Nakazana hondroza nivoja L5-S1 z zmerno stenozo desnega foramna.
Stenozantne spremembe kaže tudi v foramen v nivoju L4-L5.
V aksialni rezih je prisotna blaga centralna protruzija diska v nivoju L4-L5

Nivo L5-S1 kaže obsežno, najverjetneje sekvestrirano diskus hernijo desno z obsežno stenozo spinalnega kanala z desne strani.

Izvid EMG

z meritvami ugotavljamo normalne motorične in senzorične hitrosti na spodnjih okončinah. Z igelnim EMG registriram kronične nevropatske spremembe potenciala motoričnih enot v mišicah oživčeni strani korenine L5 desno blage in S1 desno zmerne stopnje. Spontane aktivnosti ne registriram.

Pozdravljeni,

v mesecu maju sem bla na ponovnem MRI, nazadnje 2009. Stara sem 50 let in imam tezave z hrbtenico ze skoraj 5 let, Bila mi je obljubljena operacija pod nujno, za 2008 katero se nisem mogla takoj odlociti – sedaj poteka neoperativno zdravljenje, ki obsega fizoterapijo, vaje , plavanje, tablete v kombinaciji z inekcijami – vendar se stanje slabsa. ko me je 2009
ponovno hudo zvilo – pa sem bila premlada za operacijo.stalez -sluzba

Bila sem tudi na slikanju EMG kjer je napisano na izvidu; -Zmerno do huje izrazeno kronicno radikulopatijo z znaki reaktivacije lezije, ugotavljam na nivoju L5 desno. v desni nogi imam mravljince 3 prsti in ko zjutraj stopim na nogo imam cel glezenj bolec.ko se razhodim je boljse

MRI -izvid
Vidna je poudarjena fizioloska limbalna kordoza
diska L4/L5 in L5/S1 sta dehidrirana nekoliko znizana
v nivoju L4/L5 je vidna ruptura anulus fibrozusa z manjso fokalno desnostransko protruzijo diska, ki je v tesnam stiku z pripadajoco korenino – motnost drazenja
v nivoju L5/S! pa je vidna manjsa fokalna dorzalna centralna nekoliko bolj levostranska protruzija diska, ki je v tesnem stiku z levo korenino S1 – prav tako moznost drazenja
zacetne spondilosticne spremembe lumbalne hrbtenice
v nivoju L4/L5 so vidne spremembe tipa MODICA2
v korpusu L1 je na T1 in T2 sekvenci vidna hiperintenzivna ovalna sprememba ki zajema polovicobkorpusa. Vidne so poudarjene vertikalne trbekule – videz hemangioma
na nivoju L3/L4 so vidni znaki bulginga diska
na MRI je vidna amputacija desnega radikularnega rokavcka L4/L5
duralna vreca je primerno siroka
lani sem bila operirana in so mi odstranili maternico – zaradi miomov

Kontrolo z izvidom imam 5. junija in napisano imam prepoved dvigovanja bremen nad 3 kg, kar pa v moji sluzbi sploh ni mogoce Svetuje se naprej neoperativno zdravljenje, kar pa mi dosti ne pomaga in je vsako leto slabse, kaj mi je storiti?
Prosim vas za razlago izvida ,ker je veliko vec stvari napisanih kot je bilo na MRI iz leta 2oo9
Zakaj ne smem dvigovati stvari tezjih od 3kg kaj se mi lahko zgodi?

Iskrena hvala vam za vas odgovor Zdenka

Spoštovani!
Stara sem 37 let. Pred mesecem dni me je “usekalo” v križu, tako da se še danes ne morem popolnoma zravnat. Bolečina se NE širi v nogo, imam pa občutek nesigurnosti pri hoji, tresenja desne noge ob obremenitvah. Stanje je precej boljše kot je bilo, saj sem noge skorajda vlekla za sabo, danes pa je bolečina prisotna le pri hoji – po daljši hoji (cca 15 min) me spet začne vleči navzdol in desno, noge se tresejo – predvsem desna. Hkrati čutim bolečine v samem križu, kot bi imela 10-kilsko utež, ki vleče dol. Opravila sem MR LS hrbtenice, ki je sledeč:

Nakazano izravnana ledvena lordoza.

I.v. diskusa Th 12-L1 in L1-L2 sta začetno degenerirana

I.v. diskus L2-L3 je izrazito degeneriran, difuzno malenkost protrudiran

I.v. diskus L3-L4 je začetno degeneriran

I.v. hondroza Modic 1 L4-L5 z zmerno do izrazito degeneriranim in difuzno protrudiranim diskusom s centralno dorzalno diskus hernijo, malenkost bolj desnostransko, ki nekoliko vtiskuje duralno vrečo in lahko draži korenino L5 desno.
Začetne, minimalne erozije priležnih terminalnih plošč.

I.v. hondroza Modic 2 L5-S1 z izrazito degeneriranim in difuzno protrudiranim diskusom, minimalnimi erozijami priležnih terminalnih plošč ter dorzolateralnimi osteofit disk kompleksi brez pomembnejših utesnitev.

Začetna do zmerna spondiloza L2-L3, L4-L5 in L5-S1
Začetna spondilartroza, zmerna na zadnjih dveh nivojih z majhnimi izlivi v fasetnih sklepih
Majhne Schmorlove hernije ma mivojih Th12 in L1-L2

Mnenje:
Zmerne do izrazite degenerativne spremembe ledvene hrbtenice.
Centralna dorzalna diskus hernija L4-L5 – draženje korenine L5 desno?
I.v. hondroza Modic 2 L4-L5 in L5-S1 z minimalnimi erozijami priležnih terminalnih plošč.
Majhne Schmorlove hernije Th 12 do L2

Lepo vas prosim za obrazložitev izvida ter vaše mnenje, kaj sledi – način zdravljenja. Hvala že vnaprej
Lep pozdrav!

Opažene so degenerativne spremembe po celem ledvenem delu hrbtenice, najbolj je prizadeta ploščica v segmentu L4-L5, kjer so spremembe bolj sveže, medtem, ko gre v segmentu L5-S1 za starejše spremembe.
Občutek težke noge je običajno povezan z napetostjo določenih mišic kot posledica draženja živčne korenine.
Svetujem, da se s slikami oglasite v naši ordinaciji, mislim, da vam z manualno medicino lahko pomagamo.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Za Tomica:

Gre za stare spremembe – če niso prisotne bolečineje potrebno le paziti na gibe, da ne bi izvedli kako provokacijo.
Hernija je namreč stara, ruptirana, morda sama sčasoma izgine, še bolj gotov rezultat pa bi dosegli, če bi se oglasili s slikami v naši ordinaciji. Z manualno terapijo bi izboljšali krvni obtok v hrbtenici, za tem bi bila morda dovolj navadna masaža pri maserju in določene vrste telovadbe.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Za Zdenkaa:

Glede na to, da je spinalni kanal primerno širok bi bilo po moje pametno z operativnim posegom še malo počakati. Operacija je nujna v takih primerih le pri neznosnih bolečinah ali nepokretnosti.
EMG ni pokazala motnje živcev, kjer naj bi bila hernija, verjetno gre le za draženje.
Samo na osnovi slik brez pregleda se sicer težko odločim, vendar mislkim, da vam z manualno medicino lahko pomagamo.
Pri dvigovanju je bolj kot teža pomembna tehnika dvigovanja, treba je paziti, da se ne sprovocira bolečina.
V pismu ste navedli zelo veliko dejstev – na pregledu bi lahko ugotovil, katera bistveno vplivajo na simptome in svetoval možnosti in način zdravljenja.

lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Spoštovani!

Stara sem 33 let in že 3 mesece imam bolečine v predelu križa, bolečine se širijo v levo nogo, in sicer do kolena. Opravila sem fizioterapijo, vendar vaje niso pomagale nič.V službi stojim in sedim (5-6 ur), doma popoldne veliko delam za računalnikom, s športom se ne ukvarjam veliko, imam preveiko telesno težo.
Specialist me je poslal z diagnozo Discopathia L5-L6 na magnetno resonanco.
Pred 10 dnevi sem opravila MRI LS HRBTENICE IN ME MIELOGRAFIJA in me zanima, kaj mi svetujete po naslednjih izvidih (operacija ali ?).
“Blags dekstokonveksna deviacija lumbalne hrbtenice. Malo izvravnana lumbalna lordoza. Spinalni kanal lumbalno je kongenitalno malo ožji. V višini L5-S1 je dokaj velika levostranska dorzolateralna diskus hernija, ki izpolnjuje sprednji epiduralni prostor in levi lateralni recesus ter utesnjuje duralno vrečo s sprednje leve strani za polovico širine. V levem lateralnem recesusu je leva korenina S1 utesnjena. Zmerno je zožen tudi desni lateralni recesus, kompresije desne korenine S1 pa ni videti. Desni radikularni rokavček je še ohranjen. Hernija meri 2,2*0,8*1,2 cm in je izrazito širokobazna. Matični i.v. disk L5-S1 je degeneriran, znižan za polovico višine, na priležnih terminalnih ploskvah pa je degenerativni edem v okviru aktivne i.v. osteohondroze. V višini L4-L5 je zmerna degeneracija in difuzna dorzolateralna protruzija i.v. diska, v centralnem delu je tudi fisura anulus fibrosusa, duralna vreča je s sprednje strani zožena za cca eno četrtino, v tej višini pa je blaga stenoza tudi z dorzalne strani zaradi zadebeljitev na malih sklepih in zadebeljenih ligmentih flava. Prepričljivih kompresij korenin na tem segmentu ni. Na proksimalnih segmentih TH12 ni posebnosti.
Mnenje:Dokaj velika dorzalna in levostranska dorzolateralna diskus hernija L5-S1 z znaki kompresije korenine S1 in utesnitev duralne vreče za polovico.
Aktivna i.v. osteohondroza L5-S1.
Difuzna dorzolateralna protruzija i.v. diska L4-L5 in zmerna stenoza L4-L5.

hvala za odgovor in lp, Maja

Deviacija in lordoza kažeta na akutne težave v ledvenem delu.
Gre za dokaj veliko hernijo, ki draži korenino S1. Dobro je to, da ni stika z mozgom.
Verjetno bo potreben operativni poseg, lahko pa prej poizkusimo z manualno medicino – po cca 3 terapijah bomo videli, ali obstoja možnost. Ocenjujem, da je cca 20 % možnosti, da bi vaš primer lahko pozdravili z manualno terapijo.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Spoštovani

star sem 27 let ter imam težave v predelu križa že 7 mesecev,enkrat je bolečina hujša drugič manj občutna.Bolečina se širi v levi del noge.Opravil sem MR LS HRBTENICE ter me zanima kaj mi svetujete glede na izvide:
I.v. diskus L4-5 jes zmerno degeneriran,centralno dorzalno herniiran.hernija minimalno utiskuje duralno vrečo ter korenino L5 desno v lateralnem recesusu medtem ko je z levo v tesnem kontaktu.
Začetna spondiloartroza L4-5
Ter RTG LUMBALNE HRBTENICE V 2 PROJEKCIJAH
Blaga “S” deviacija.
Masivnejši procesus transcersus na L5,in v tesnem kontaktu z maso lateralis sakruma,v tem neoartrosu še ni videti degenerativnih sprememb.Višina korpusa in širina intervertebralnih prostorov je videti še ohranjena.

Kaj naj storim?Nisem še obiskav fizioterapevta,ter sem k ordopedu naročen komaj čez 2 meseca.Z športom se delno okvarjam,večkrat sem hodiv v hribe vendar mi škoduje.

Najlepša hvala za odgovor ter nasvete.Žane

Spoštovani

star sem 27 let ter imam težave v predelu križa že 7 mesecev,enkrat je bolečina hujša drugič manj občutna.Bolečina se širi v levi del noge.Opravil sem MR LS HRBTENICE ter me zanima kaj mi svetujete glede na izvide:
I.v. diskus L4-5 jes zmerno degeneriran,centralno dorzalno herniiran.hernija minimalno utiskuje duralno vrečo ter korenino L5 desno v lateralnem recesusu medtem ko je z levo v tesnem kontaktu.
Začetna spondiloartroza L4-5
Ter RTG LUMBALNE HRBTENICE V 2 PROJEKCIJAH
Blaga “S” deviacija.
Masivnejši procesus transcersus na L5,in v tesnem kontaktu z maso lateralis sakruma,v tem neoartrosu še ni videti degenerativnih sprememb.Višina korpusa in širina intervertebralnih prostorov je videti še ohranjena.

Kaj naj storim?Nisem še obiskav fizioterapevta,ter sem k ordopedu naročen komaj čez 2 meseca.Z športom se delno okvarjam,večkrat sem hodiv v hribe vendar mi škoduje.

Najlepša hvala za odgovor ter nasvete.Žane

New Report

Close