Najdi forum

MRI ledveno križnične hrtenice

Spoštovani,

zanima me kakšno je vaše strokovno mnenje na nedavno opravljen MRI ledveno križnične hrtenice;
Rotacija v levo, izravnana lordoza, zmerne degenerativne spremembe, manjše protruzije diskov L2-L3 intaforaminalno levo, L4-L5 intraforaminalno desno ter L5-S1 centralno.

Moja starost : 45 let. Pred tem opravljenim MRI imam že nekaj let vsaj 3 x letno močne bolečine v ledvenem delu hrbtenice (ponavadi mine bolečina v max. 3 tednih – izjemno boleč predklon), letos poleti še išijas po levi strani, sprednje stegno slabo čutim, dostikrat mi trza mišica nad levim kolenom.
Jutranja okorelost v ledvenem delu je dokaj moteča, predklon je izredno slab, ga skoraj ni, dokler se malo ne razgibam. V preteklosti cca še leto nazaj, tudi težave z mokrenjem – manjše uhajanje vode po opravljeni mali potrebi, od spomladi do jeseni pa me moti zares dokaj pretirano potenje zlasti zjutraj pod pazduhami in tekom dneva (tudi po hrbtu in trebušnem delu).

Kakšn nasvet oz. terapijo ter športno vadbo mi svetujete, glede na opisane težave da bo bolečin čim manj in za boljše zdravo življenje? Do sedaj sem se trudil z dokaj rednim gibanjem – tek in dokaj redno raznoliko prehrano.

Vnaprej hvala za odgovor in

lep pozdrav

Jože

Pozdravljeni,

izvid MRI kaže na znake obrabnih sprememb, ki so za vašo starost precej normalno izražene oziroma niso kritične. Manjše protruzije diskov sicer nakazujejo na izraženo obrabo, vendar v večini primerov ne povzročajo izrazite simptomatike. Izvid ne opisuje stanja živcev oziroma sprememb le-teh, niti ni nikjer opisana sprememba hrbtenjače. Nepravilna ukrivljenost, ki jo izvid opisuje (rotacija v levo, izrvnana lordoza) pa sicer kaže na znake bolečin. To kaže na stanje, da nekje v tem delu prihaja do razdraženosti enega ali več živčnih pletežev. Na katerem nivoju, ni znano, dejstvo pa je, da hrbtenica sčasoma razvije položaj, v katerem zmanjša pritisk na razdražen živec (t.i. protibolečinska drža).
Predvidevam, da izvid ni tako skopo zapisan kot vaš prepis. Prav tako bi morali za natančen nasvet poleg izvida pogledati tudi slike, ki ste jih prejeli na CD-ju in opraviti nevrološki pregled. Drugi simptomi, ki jih navajate (potenje, uhajanje urina) po vsej verjetnosti niso povezani s spremembami hrbtenice, le če do njih prihaja zaradi bolečin.
V kolikor se odločite, se lahko naročite na pregled v eni izmed naših ordinacij: http://www.mo-gy.si/i-htm/

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

New Report

Close