Najdi forum

Pozdravljeni,

stara sem 23 let. Na slikanje sem bila napotena zaradi močnih bolečin v ledvenem predelu ter nogah. Prosim za razlago rtg izvida

“S” deviacija lumbalne hrbtenice, poudarjena lordoza, sacrum acutum.
Hondroza L5-S1.
Primerna struktura prikazanega skeleta.

Močna bolečina traja že od konca aprila 2018, zdravnik mi izvida ni znal razložiti, na ortopeda in fizioterapijo še čakam

Hvala

Pozdravljeni,

tako imenovana S devicacija pomeni izrazito držo, nepravilno ukrivljenost, ki jo hrbtenica razvije, da bi zmanjšala pritisk na razdražen živec. Poljudno jo imenujemo tudi protibolečinska drža. Vsekakor je eden od glavnih znakov bolečine.
Sprememba je precej izrazita, možno je dvoje: ali gre za vnetje (to žal ni vidno na RTG slikah, bi pa bilo vidno na podlagi slik MRI), lahko pa, da gre zgolj za draženje živca kot posledica obrabnih sprememb v spodnjem delu ledvene hrbtenice. V kolikor gre za slednje, vam s tehnikami manualne medicine lahko uspešno pomagamo.
Za bolj natančen nasvet bi morali opraviti klinični pregled. V kolikor se odločite za obisk ene izmed ordinacij MOGY (http://www.mo-gy.si/i-htm/), se naročite na prvi pregled, s seboj pa poleg izvidov prinesite tudi slike.

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!

Sedaj sem opravila tudi pregled pri ortopedu, ki me je poslal na MR L/S hrbtenice

Izvid ortopeda pravi:
[…] V statusu je gospa samostojno pokretna, gibljivost v ledveni hrbtenici je izrazito omejena, predklon izvede le do kolen, zaklon prav tako omejen, boleč v višini L5-S1. Hojo po prstih ter petah izvede. Tudi status ter groba mišična moč sta v mejah normale. Lasegue obojestransko pozitiven, desno že pri 40°, levo pri 50°. Elly obojestransko nakazano pozitiven. […]
Mnenje: klinična slika kaže na henio disci, ki je najverjetneje centralna. Najverjetneje na nivoju L5-S1 ter draži obe korenini. […]
Dg.: HD L5-S1 dex. Suspekta

Mr izvid pa pravi:
Blaga sinistrokonveksna deviacija ledvene hrbtenice.
Višina korpusov vretenc in intenziteta signala skeleta sta primerni.
I.v. diski so ohranjeni.
Conus medule in filum terminale sta v mejah normalnega. Kongenitalno normalno širok spinalni kanal.
Paravertebralna mehka tkiva so v mejah normalnega.
Brez pomembnejše stenoze spinalnega kanala ali nevroforaminov.

Zanima me vaše mnenje. Če prav razumem MR izvid, pri meni ne gre za hernijo ali za patološke spremembe. Kljub temu imam velike probleme z bolečinami v križu ter nogah in občasnimi mravljinci v levi nogi. Zaradi bolečine ne morem niti sedeti niti stati dalj časa, pomaga mi hoja ter ležanje. Kaj bi bil lahko razlog za moje probleme?

Vnaprej se zahvaljujem za vaše mnenje.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

izvid kaže na drugo možnost in sicer gre za okvaro medvretenčne ploščice v prostoru L5-S1, deviacija oziroma ukrivljenost hrbtenice je napačna zaradi draženja živca v tem delu. Poudarjena lordoza in sakrum akutum so posebnosti drže, po vsej verjetnosti zaradi bolečin in oslabelih trebušnih mišic.
S tehnikami manualne medicine zdravimo številne podobne primere, lahko se naročite na pregled v eno izmed naših ordinacij, s seboj pa poleg izvida prinesite tudi slike.
Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

New Report

Close