Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Manualna medicina – zdravljenje gibalnega sistema zvit hrbet v desno, močne bolečine, izvid MRI vratu

zvit hrbet v desno, močne bolečine, izvid MRI vratu

Pozdravljeni,
pišem sem, ker se zanimam za manualno terapijo, v želji, da bi si stanje izboljšala in da ne bi naredila kakšnega nepravilnega koraka na poti k okrevanju.
Ozadje: na kratko, stara sem 28 let, na desno ramo sem si približno dva meseca nazaj oprtala zelo težko torbo. Naslednji dan sem se zbudila zvita v desno stran, v hudih bolečinah, težko sem dihala, ker se je bolečina raztezala od vratu do za desno lopatico, preko do desne roke, ki mi jo je mravljinčilo in je nisem mogla uporabljati. Preživela sem vsaj en mesec tako, vmes bila na urgenci, dobila predpisano doretto v kombinaciji s ketonalom, dobila nujno napotnico za ortopeda, nato magnet in fizioterapijo (vendar so me obravnavali zaradi mišičnih težav, izvidov magneta še ni bilo, ortoped pa je menil, da je vzrok bolečine v mišicah).
Prilagam vam izvid MRI cervikalne hrbtenice, v upanju, da mi ga lahko razložite:
Preiskava pokaže izravnano cervikalno lordozo v sagitalni ravnini.
Korpusti so strukturno in morfološko v normalnih mejah.
Degenerativne spremembe diska v nivoju c6-c7 z manjšo protruzijo pod zadnji longitudinalni ligament.
V ostalih nivojih so višine ohranjene.
medula je v normalnih mejah.
V aksialnih rezih je v nivoju c3-c4 spinalni kanal primerno širok.
V c4-c5 je minimalno zoožen zaradi manjše centralne protruzije diska in blage stenoze sprednjega epiduralnega prostora in desnega nevroforamna.
Nivo c5-c6 je v normalnih mejah.
Nivo c6-c7 kaže disk osteofit kompleks, ki utesnjuje desni nevroforamen, lahko povzroča kompresijo korenine.
Nivo c7-th1 je v normalnih mejah.
Zaključek: stenozantne spremembe spinalnega kanala v nivoju c6-c7 zaradi disk osteofit kompleksa, ki utesnjuje desni nevroforamen. V manjši meri prizadet tudi nivo c4-c5.

Danes sem v redu, vendar me še vedno muči vrat, vsake toliko mi bolečina ustreli (ob premiku) pod desno lopatico in v desno ramo. Fizioterapija, ki mi jo je dežurni ortoped v UKC Lj predpisal, je naslavljala mišice, predvsem po elektroterapiji me vrat bolj boli kot prej, ko sem preprosto mirovala. Naj omenim, da se mi je isto zvitje hrbta v desno smer zgodilo že cca. 3-4 leta nazaj, vendar se je popravilo v kakšnem tednu, takrat sem mislila, da gre za nateg mišic, danes imam občutek kot da se mi zadeva ponavlja, saj gre za identične simptome, ki sedaj nočejo pojenjati.
Moja konkretna vprašanja so: ali menite, da bi morala iti na nadaljno obravnavo k nevrokirurgu ali ortopedu? sprašujem zato, ker me namerava moja zdravnica poslati naprej za interpretacijo izvidov in možno fizioterapijo ali karkoli drugega, vendar sva čakali na izvid magneta.
Ker ne bi rada še dlje zavlačevala in vem, da bom kar nekaj časa čakala na nadaljno obravnavo, me zanima ali menite, da bi mi manualna terapija lahko izboljšala stanje, popravila ukrivljenost vratu in pomagala, da lahko začnem delati na tem, da si utrdim mišice ob vratni hrbtenici, da preprečim ponavljanje?
Sprašujem zato, ker sklepam, da mi nihče ne bo predlagal kakšne operacije (ne da si je želim), vendar, kaj se lahko glede tega sploh naredi? če pravilno razumem, bi bilo treba vrat spraviti v nekakšno normalno stanje in nato začet utrjevati mišice? Kako mislite, da bi bilo treba pravilno postopati v mojem primeru?
Hvaležna bom vašega odgovora.
Lep pozdrav

Pozdravljeni,

nepravilna ukrivljenost hrbtenice v vratnem delu kaže na akutno stanje. Gre za ukrivljenost, ki jo hrbtenica razvije, da bi zmanjšala pritisk na razdražen živec (t.i. protibolečinska drža). Vaš MRI izvid kaže na precej izražene obrabne spremembe, ki niso tipične za vašo starost. Je pa dejstvo, da so spremembe degenerativne in nikakor ne morejo biti posledica poškodbe izpred nekaj mesecev. Spremembe so stare že več let (minimalno 5 let), predvsem v prostoru C6-C7, kjer gre za prisotnost izrastka, osteofita. V tem prostoru je utesnjeno tudi izstopišče živca na desni strani.
S tehnikami manualne medicine uspešno zdravimo številne podobne primere. Obrabne spremembe, ki so že nastale, sicer ne moremo odpraviti, lahko pa učinkovito zmanjšamo oziroma odpravimo simptome in s tem spremembe tudi zaustavimo. Ukrivljenost se posledično popravi sama, ko bolečine izvenijo, saj jo povzroča zakrčenost mišic ob hrbtenici zaradi bolečin.
Na podlagi izvida kakšrna koli operacija ne pride v poštev, spremembe nikakor niso izražene do te mere.
V kolikor se odločite za zdravljenje s tehnikami manualne medicine, vam posredujem povezavo do kontaktnih informacij ordinacij za naročilo: http://www.mo-gy.si/i-htm/

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

New Report

Close