Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Manualna medicina – zdravljenje gibalnega sistema discus hernija, protruzija, hondroza, spondilatroza

discus hernija, protruzija, hondroza, spondilatroza

Imam 42 let in 115 kg (vsakih 5 let +5kg)
Veliko sedečega dela (pc,avto,sestanki) premalo aktiven, ko pa aktiven pa delo okoli hiše, občasno plavanje in sprehod, pozimi 1-2 smucanje, poleti apnea na morju. Kaj redne vaje pomenijo za telo vidim sedaj ko ca 2 mes redno telovadim (zjutraj, cez dan in zvecer)

Težava:
stalno rahlo žarišče v lumbagu od konca marca 2018 naprej
v dobrem stanju rahli mravljinci v obeh bedrih in občutek mokrih oz. hladnih stopal
zmanjšana moč v križu
občutek negotovosti, zaradi potencialnega iziva večjega žarišča in bolečine
nemiren sedeč kot tud ležeč položaj, brez nenehnega gibanja nevzdržno, ker se žarišče samo povečuje
zaspim v rahli bolečini, zbudim v stanju negotovosti, da se bo boleči del za bolečino negativno premaknil in povzroči kaj hujšega. Vsak gib je negotov. Če hodim ca 1km ali pa dlje časa ležim na hrbtu sta hromi obe bedri včasih manj včasih bolj

na DH L5/S1sem bil operiran 11/99 takrat star 23 let od takrat nekih vecjih tezav razen pri vecjih obremenitvah ni bilo. Zadeva se je cez noc regenerirala in je bilo ok.
Izogibal sem se sunkovitim gibom in predklonom, dvigovanje le, ce je slo iz pocepa ali pa s strani

Izvidi:
Blaga skoliotična devIjacija lumbosakralne hrbtenice
Prirojeno nekoliko ožji spinalni kanal ledvene hrbtenice – kratki predikli
Mešana maščobna edematozna degenaracija termalnih plošč L5-S1, Modic 1-2
Dehidracija intervertebralnega diska L4-L5 in degenaracija L5-S1
Protruzija diska po celotni cirkumferenci v višini L3-L4 z zožanjem sprednjega likvorskega prostora, brez utesnitve nevralnih struktur
Protruzija diska po celotni cirkumferenci v višini L4-L5 s fisuro anulusa. Zožan je sprednji likvorski prostor in oba intervertebralna foramna, izraziteje desni. Utesnitve korenin ni
St. po levostranski laminektomiji v višini L5-S1. V isti višini je prodrudriran disk po celotni cirkumferenci z dorzalnimi skeletnimi naplastitvami, izraziteje levostransko dorzolateralno. Utesnjen je sprdnji likvorski prostor in korenina v levem recesusu. Utesnjen je predvse levi intervertebralni foramen, v katerem so spremembe v stiku s korenino.
Spondilatroza od L3-S1 – skeletne naplastitve in hipertrofirana ligamenta flava
Signa konusa je primeren
MNENJE: St. po laminektomiji v višini L5-S. Degenerativno stenozantne spremembe v višini L4-L5 in L5-S1

Radiološka diagnoza

G551 kompresijske okvare živčnih korenin in pletežev pri okvarah medvretenčne ploščice (sidkusa) (M50-M551+)

_______________

Izvid ortopeda, brez da bi si resneje pogledal MRI Izvid

HD centralis L4-L5
St post op HD L5-S1 sin

Vprašanje
Se da to mojo stanje z vajami, raztezanjem, kiropraktiko ipd izboljsat, da samo tega neprestanega žarišča ni kot prej glede ostalega sem se ze pred 19 leti sprijaznil ?
V mislim imam zmanjsanje protruzije ali premik nazaj, da bo zmanšan pritisk na zivce
rehidracija diska L4/L5, da bo se nekaj casa v taktu
spondilatroza, skeletne naplastitve se da to kako zmanšat

Hvala vnaprej za mnenje
Aleks

Pozdravljeni,

vsako stanje po posegu na hrbtenici zaradi kakršne koli okvare medvretenčne ploščice ali sklepa, pozvroča zmanjšano gibljivost tega predela in spremembe, ki se čez čas “preselijo” v zgornje prostore sklepov. Pri vas gre za klasično sliko 20 let po OP. Nikjer ni zaznanega pritiska na hrbtenjačo, kar je zelo pozitivno in pomeni, da je stanje (še) obvladljivo in bi vas lahko sprejeli na obravnavo. Simptomi mravljinčenja, hladnih okončin idr. se pojavljajo zaradi zmanjšanega krvnega obtoka, ki iz ledvenega dela hrbtenice poteka v noge. Bolečine so znak zoženih medvretenčnih prostorov oziroma sprememb medvretenčnih ploščic, kjer prihaja do draženja živčnih pletežev. Izvid opisuje vse te spremembe.
Velika težava je tudi povečana telesna teža, upam si trditi, da do sprememb ne bi prišlo tako hitro oziroma sploh ne, če zaradi povečane teže ne bi bilo (pre)obremenitev na spodnji del hrbtenice.
Za natančen nasvet glede možnosti in uspešnosti zdravljenja bi morali opraviti klinični pregled. Priporočam, da se naročite v eno izmed naših ordinacij, s seboj pa poleg izvidov prinesete tudi slike. http://www.mo-gy.si/i-htm/
Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Hvala za odgovor !

se vidimo v MB

lp
Sandi

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

Tudi jaz imam postavljeno diagnozo v nivoju L5-S1 desnostranska ekstruzija i. v. diska povzroča izrazito stenozo desnega recesusa. Del diska se širi tudi ascendentno desno za korlusom L5, posledično je zmerno zožrn proksimslni del desnega nevroforamna.

MR sem opravljala, ker sem imela cca. 3 tedne zelo hude bolečine, ki so ovirale spanje/sedenje/stanje… Trenutno sem brez bolečin, je pa res, da gleženj desne noge ni takšen, kot bi moral biti. Na peto se ne morem postaviti, del stopala je kot rahlo omravljinčen.

Glede na to, da še čakam na obisk ortopeda, kaj lahko sama pripomorem k izboljšanju oz. neposlabšanju tega stanja? Je smiseln obisk vaše ambulante? Bi ojačitev mišic v tem predelu olajša stanje?
Stara sem 34 let, delo, ki ga opravljam, terja od mene sedeče delo, poleg tega sem mama dveh fantkov (stara 3 in 1 leto), kar pomeni, da moram mlajšega še vedno dosti dvigovati.

Hvala za vaš odgovor.

Pozdravljeni,

v vašem primeru gre verjetno za t.i. radikulopatijo korenine L5 pri čemer so spremembe v mišičnih ekstenzorjih zaradi draženja živca. Živec se obnavlja cca. 1 mm dnevno, zato je postopek tovrstnega okrevanja precej dolgotrajen. Priporočal bi vam različne vrste stimulacij živčevja in krvnega obtoka v predelu ledvene hrbtenice in noge, kot na primer različne oblike fizioterapije, elektrostimulacijo, lasersko akupunkturo, tehnike manualne medicine. Številne podobne primere uspešno zdravimo tudi v naših ordinacijah.
Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

New Report

Close