Najdi forum

MR ledvene hrbtenice

Pozdravljeni,

prosil bi, če bi mi lahko razložili izvid in kako naj ukrepam. Kako huda je okvara?
Na MR sem šel, ker imam že nekaj časa občasne težave z išiasom, včasih traja bolečina po nogi tudi 3-4 mesece, potem pa popusti. Star sem 35 let, predvidevam, da so težave zaradi preveč sedenja in premalo aktivnosti.

IZVID:
Spinalni kanal je razvojno primernih dimenzij.
Na vretencih so začetne degenerativne spremembe malih sklepov.
Diska L4-L5 in L5-S1 sta normalno visoka in slabše hidrirana.
Disk L4-L5 je herniiran. Hernija je centralno in desno, vtiska duralno vrečo in jo odriva posteriorno, odriva desno korenino lateralno ob mali sklep. Levo korenino pa nekoliko utesnjuje na vstopu v recesus.

Disk L5-S1 ima širokobazno protruzijo centralno in desno. Protruzija sega le do desne korenine.

Ostalo je normalno.

Zanima me še ali bi omenjene težave v hrbtenici lahko imele vpliv na mehur. Imam problem, da moram vedno urgentno na vodo (nenadno močno tiščanje).

Hvala in lep pozdrav,
Peter

Pozdravljeni,

izvid opisuje spremembo dveh medvretenčnih ploščic, najbolj izrazita je hernija diska na nivoju L4-L5. Njena paramedialna usmerjenost je sicer precej resna, vendar je zelo pozitivno, da na tem nivoju ni več hrbtenjače. Tudi klinična slika kaže na to, da ne gre za mehansko vkleščenost živca.
S tehnikami manualne medicine uspešno zdravimo številne podobne primere. Priporočam, da se naročite na pregled v eno izmed naših ordinacij, s seboj pa prinesete tudi izvide in slike.
Posredujem vam povezavo do kontaktnih informacij ordinacij: http://www.mo-gy.si/i-htm/
Lep pozdrav.

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!
Sem 23 letna punca, ki sem se redno ukvarjala z športom. Jahanje, plavanje, nogomet, ritmična gimnastika itd. in na koncu še z fitnesom, ki pa mislim, da mi je lahko povzročil trenutne poškodbe, ki jih imam na ledvenem delu hrbtenice. Šla sem na dve MR ledvene hrbtenice in sicer na eno v MEDILAB 19.1.2918 ter drugo v Izolski splošni bolnišnici 11.3.2018. Zanima me, kateri izvid je pristni oziroma kateri je slabši in kaj sploh pomenita. Bi prosila tudi, če mi lahko na lestvici od 1 do 10 ocenite, kako hude so težave, da se bom vsaj malo znala orjentirati. Je pa tudi res, da sem imela mravljince v obeh nogah ter bolečine, ki pa so po jogi za hrbet, trebušnjakih ter plankih, izginile in se niso pojavile že dobre 2 meseca

MEDILAB 19.1
Dehidrirani i.v. disci v nivojih od L3-S1. Višina i.v. diskov je videti ohranjena. Višina korpusov vretenc in intenziteta signala skeleta sta primerni. Conus medule in filum teitalno normalno širok spinalni kanal.
V nivojih L3-4 centralna protruzija i.v. diska s fisuro anulusa zožuje spinalni kanal za eno tretino.
V nivojih L4-5 centralna protruzija i.v. diska s fisuro anulusa zožuje spinalni kanal za eno tretino.
Blago utesnjena sta oba nevroforomana v kvadalnem delu. V ostalih nivojih ledvene hrbtenice ne vidim pomembnejše stenoze spinalnega kanala ali nevroforamnov.

IZVID LEDVENE HRBTENICE Izola 11.3
Izrazito horizontalno položen sakrum, fiziološka ledvena lordoza je malo izravnana. I.v. hondroza L3-L4, L4-L5 in L5-S1, medvretenčna ploščica so desicirane, sicer je višina diskov ohranjena. V višini L3-L4 je vidna majhna centralnaprotruzija medvretenčne ploščice. Znaki začetne spondiloartroze L4-L5. Utesnitev korenin ni videti. I.v. foramni in spinalni kanal so normalne širine . Struktura skeleta je normalna.

Kateri izvid naj upoštevam in kakšno zdravljenje pride v poštev.
Najlpša hvala za odgovor in lep pozdrav,
Anja Kržišnik

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

izvida sta sicer drugače napisana, vendar se bistveno ne razlikujeta. Dejstvo je, da gre za precej izražene spremembe za vašo starost. V spodnjem delu ledvene hrbtenice gre za spremembo medvretenčnih ploščic na dveh nivojih, kar posledično verjetno povzroča draženje enega ali več živčnih pletežev v tem delu. Obrabne spremembe bodo ob prekomerni aktivnosti zgolj naraščale, zato vam priporočam, da poiščete strokovno pomoč. Že nastalih sprememb se sicer ne da opraviti, lahko pa njihovo napredovanje zaustavimo, predvsem pa lajžamo oziroma odpravimo simptome, ki jih spremembe povzročajo.
S tehnikami manualne medicine uspešno zdravimo številne podobne primere. Nepravilna ukrivljenost hrbtenice (izravnana lordoza) tudi v vašem primeru kaže na znake bolečin. Hrbtenica to ukrivljenost namreč razvije, da bi zmanjšala pritisk na razdražen živec (t.i. protibolečinska drža).
Priporočam, da se naročite na pregled v eno izmed naših ordinacij, s seboj pa poleg izvidov prinesete tudi slike. http://www.mo-gy.si/i-htm/
Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Fizioloska humbalna lordoza. Manjsa otocka mascobne degeneracije vkorpusih t 12 ter l 3, ostali skelet je strukturno v mejah normale. Blaga epiduralna lipomatoza brez pomembne utesnitve primerno siroke terminalne vrece. Intervertebralna hondoza l 4 – 5, disk je protrudiran, bolj paramedialno dorzalno brez pomembne utesnitve bliznjih struktur. Tudi medvretencna diska L 2-L4 sta protrudirana v obeh visinah malo bolj utesnjen desni i. V. Foramen. Drugih pataloskih sprememb, tudi takih ki bi pojasnjevale levostransko lumbalgijo, pa tudi visje do T 12 tudi na hrbtenjaci s konusom nevidim. Pa se DIAGNOZE M54. 4 lumboishialgia sin. (LV.) M42. 97 Osteochondrosis L IV. V. HVALA ZE V NAPREJ

Pozdravljeni,

Stara sem 36 let in že 7 let se ukvarjam z bolj ali manj prisotno bolečino v hrbtenici. Čez sem dala že vrsto samoplačniških in uradno napotenih terapij, a pomagalo ni nič, kvečjemu gre na slabše. Objavljam MR iz leta 2012 in tistega, ki sem ga dobila pred dnevi. Predvsem me skrbi predlagani operativni poseg. Je res tako resno ali bi se dalo reševati tudi na drug način? Pa še nekaj mi ni čisto jasno. Omenja se probleme bolj na levi strani, mene pa boli po celi desni nogi, od kolka navzdol.

MR 12.10.2012
Preiskava pokaže začetne degenerativne spremembe v smislu spondiloze na vseh segmentih lumbalne hrbtenice. Začetna spondiloartroza kot hondroza med spodnjimi segmenti ter posebej na višini segmentov L4-L5. Na tej višini sta mala sklepadegenerativno spremenjena.
Prisotna protruzija degenerativno spremenjenega diska centralno ter z leve komprimira duralno vrečo ter sega v paracentralno regijo na levi strani. Sam kanal je yožen, bistvene prizadetosti nevroforamnov ni videti.
Na ostalih segmentih so nevroforamni prosti, sam spinalni kanal je nekoliko zožen v celotnem poteku.

MR 16.4.2018
Kongenitalno ožji spinalni kanal ledveno.
Nakazana sinistrokonveksna skoliotična deviacija L/S prehoda.
Na nivojih L2-3 in L3-4 sta i.v. diska nekoliko degenerirana in blago znižana.
Na nivoju L3-4 drobna centralna hernija diska, ki ne povzroča utesnitev nevralnih struktur.
Na nivoju L4-5 blaga spondilartroza, i.v. disk je degeneriran in zmerno znižan, prisotna je velika centralna in bolj levostranska paracentralna hernija diska, ki izrazito utesnjuje spinalni kanala, likvor je praktično popolnoma iztisnjen, ohranjen premer duralne vreče je cca 4 mm, popolnoma je utesnjen levi lateralni recessus, dokaj izrazito tudi desni.
Relativno ohranjen nivo L5-S1.
V ostalem so prikazane strukture v mejah normalnega.
Mnenje: Na nivoju L4-5 velika hernija diska, ki izrazito utesnjuje spinalni kanal in levo korenino L5, dokaj izrazito tudi desno – potreben je posvet pri ortopedu glede OP posega. Na nivoju L3-4 drobna centralna hernija diska, ki ne povzroča utesnitev. Kongenitalno ožji spinalni kanal ledveno.

Objava čaka odobritev

New Report

Close