Najdi forum

MR lumbo-sakralne hrbtenice

Spoštovani,

Na hrbtenici sem bila operirana že tri krat (vse težave so na segmentu L5-S1). Prva operacija je bila leta 2007, ko mi je viselo stopalo. Od takrat tudi moj Ahilov refleks ni več odziven. Potem sem imela 9 let miru (uspešno donosila in brez težav rodila hčero). Leta 2016 sem bila operirana drugič: kostna formacija, ki je močno zožila duralno vrečo in oba recesusa. Letos pa recidivantna diskus hernija.
Dva meseca po operaciji sem se počutila super. Potem pa so se spet pojavile težave. Najhuje je ponoči, ko zatrdim tako, da se ne morem obrniti. Ležati na trebuhu sploh ne morem; po novem pa tudi na hrbtu z iztegnjenimi nogami ne. S težavo se zjutraj oblečem, umijem, obujem: ko se razhodim, pa je nekoliko bolje. Ker me težave skrbijo, sem opravila magnet s kontrastom:
Zmerna skoliotična deviacija lumbalne hrbtenice.
Mešan edematozno-maščobni signal terminalne plošče L5-S1-Modic 1-2.
Dehidracija intervertebralnega diska L5-S1.
Stanje po levostranski laminektomiji v višini L5-S1. V višini L5-S1 je vidna protruzija diska po celotni cirkumferenci, izraziteje levostransko dorzolateralno. Po aplikaciji kontrastnega sredstva se obarvajo mehkotkivne spremembe okrog levega lateralnega recesusa in ob duralni vreči levo v spinalnem kanalu na mestu kirurškega pristopa-adhezivne spremembe po operaciji. Pripadajoča leva korenina je v recesusu še vedno videti zadebeljena-lahko kronično. Nekoliko utesnejna duralna vreča z leve strani. Zožen je levi intervertebralni foramen, ki ga ožijo predvsem degenerativne spremembe fasetnega sklepa-skeletne naplastitve, utesnitve korenine v foramnu ne vidim.
Redno delam vaje in hodim cca 2km.
Lepo prosim, če mi razložite kaj mi povzroča bolečine. Je to protruzija? Kaj naj naredim, da bi zadevo zaključila?
Za odgovor se vam že v naprej najlepše zahvaljujem.
Nataša

Pozdravljeni,

sicer brez kliničnega pregleda in zgolj na podlagi vašega zapisa sklepam, da izvedba prvega posega v vašem primeru ni bila nujno potrebna, le-ta pa je privedel do posledic, zaradi katerih je bil poseg leta 2016 nujen. Gre za izražene spremembe, ki so nastale kot anatomske spremembe zaradi operativnih posegov – zarastline, ki vodijo do okvare krvnega obtoka v določenih delih in povzročajo draženje živčnih pletežev).
Zdravljenje primera, kot je vaš, je zelo zahtevno, saj ne gre za degenerativne spremembe ali dedne posebnosti, pač pa za spremembe, ki so posledice posegov. Protruzija L5-S1 po vsej verjetnosti ne povzroča nobenih simptomov.
Za natančen nasvet glede možnosti in uspešnosti zdravljenja bi moral opraviti klinični pregled. S tehnikami manualne medicine v kombinaciji z lasersko akupunkturo, ki jo izvajam, imam v podobnih primerih pozitivne izkušnje. Priporočam vam, da se naročite na pregled k meni v Maribor ali Moravske Toplice, s seboj pa poleg izvidov prinesete tudi slike.

Posredujem vam povezavo do kontaktnih informacij ordinacij: http://www.mo-gy.si/i-htm/

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

New Report

Close