Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Manualna medicina – zdravljenje gibalnega sistema Bolecine v ledvenem delu hrbtenice, kolenih in stegnu

Bolecine v ledvenem delu hrbtenice, kolenih in stegnu

Spoštovani!

Obračam se na vas za razlago MRI izvida ledvene hrbtenice (v dveh ravninah v običajnih sekvencah).

Najprej naj opišem težavo z zvezi z bolečinami. Sem star 46 let, delo je pretežno sedeče, dokaj športno aktiven (tek 2-3 na teden in vaje za moč). Pred enim letom se mi je med tekom pojavila bolečina v zadnjem delu desnega kolena med. Prenehal sem s tekom za nekaj časa, začetna težava pa se je le stopnjevala – bolečina v zadnjem delu desnega stegna oz občutek da mi nekaj zateguje ta del, včasih rahli občutek mravljinčenja v prstih desne noge. Vaje za hrbtenico, ki mi jih je priporočal fizioterapevt, so rahko ublažile prvotne težave, vendar se mi je pred 3 meseci pojavila bolečina v ledvenem delu hrbtenice pri zasuku, pri pri hoji (še posebno po neravni površini) in podobne bolečine kod v desnem kolenu tudi v levem kolenu. Po vseh teh težavah je bila narejena pred 1 tednom MR ledvene hrbtenice.

MR izvid

Blaga sinistrokonveksna deviacija nekoliko izravnana ledvena lordoza.

Blaga spondilatroza, zmerna L 4-5.

Utesnitev naravnih struktur ni.

V desni iliakalni kosti je v višini diskovertebralnega prostora L 4-5 nekaj več kot 1 cm velika dobro omejena formacija hiperintenzivnega signala na T2 sekvenci, ki je pa prikazana samo v aksialni ravnini in jo etiološko ni možno opredeliti. Potrebna je nadaljna diagnostična obdelava, MRI medenice.

Ostale prikazane strukture izgledajo v mejah normale.

Prosim vas za laično interpretacijo izvida (še posebno me skrbi tisti del z zvezi z ilakalno kostjo) in ali mi lahko pomagate odpraviti bolečine z manualno medicino.

Hvala za interpretacijo izvida in nasvet glede uporabe manualne medicine.

Z lepimi pozdravi,

Tomaž

Pozdravljeni,

vaš izvid opisuje klasično sliko lumboišialgije z razdraženo korenino L5 oziroma S1, torej v prostoru L5-S1. Sinistro konveksna deviacija hrbtenice v tem delu pomeni t.i. protibolečinsko držo, ki jo hrbtenica razvije, da bi zmanjšala pritisk na razdražen živec. Na isti ravni izvid opisuje hiperintenzivni signal medenične kosti v velikosti 1 cm, kar pa je potrebno preveriti. Glede na to, da je omenjena tvorba lokalno omejena, verjetno ne gre za nič kritičnega (npr. posledica vnetja, limfom idr.). Vendar vam vseeno priporočam, da se sprva obrnete na splošnega zdravnika, ki naj vam izda napotnico za analizo krvne slike ter MRI medenice.
Kar se tiče išijasa, je zdravljenje s tehnikami manualne medicine zelo uspešno, vendar vam priporočam (kot tudi radiolog), da še pred tem opravite potrebno diagnostiko za določitev omenjene tvorbe.
Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Spoštovani!

Najlepša hvala za hiter odgovor.

Sem skušal zaslediti na spletu še kakšen drugačen vzrok tega intenzivnega signala na medenični kosti, vendar nisem najdel kaj drugega limfon in vnetje. A mi lahko prosim naštejete tudi druge mogoče vzroke tega signala.

Z lepimi pozdravi,

Tomaž

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

kot rečeno je potrebno opraviti diagnostiko omenjene tvorbe, skladno z navodilom radiologa. Kaj vse omenjena tvorba lahko pomeni, nima nikakšrnega smisla ugotavljati, temveč je potrebno ugotoviti, kaj dejansko je. Priporočam, da skladno z navodili opravite dodatne preiskave.
Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

pozdravljeni,že skoraj 6 mesecev imam bolečine v ledvenem delu na desni strani,ki se pojavijo med fizično aktivnostjo(tek,pri igri z otroci),težave so tudi v službi med vožnjo vozila,kjer pri sedečem položaju z iztegnjeno desno nogo pritiskam na plin,pri kolesarjenju težav ni.otroped mi je pri vizualnem pregledu določil diagnozo FASETNI SINDROM(ENTEZITIS PERITROHANTERICA DEX.)pa me zanima kako zadevo sanirati.lp zdravko

Pozdravljeni,

t.i. sindrom entezitis je izjemno redka sprememba, na podlagi vašega (sicer skopega) zapisa s precejšnjo verjetnostjo predvidevam, da gre, vezano na opis simptomov v vašem primeru za draženje korenine L5 ali S1. Priporočam, da opravite RTG slikanje ledvenega dela in se naročite na pregled v eno izmed naših ordinacij. Na tej podlagi vam bomo lahko natančno svetovali glede možnosti nadaljnjega zdravljenja.
lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

New Report

Close