Najdi forum

Prosim za razlago izvida in nasvet

Pozdravljeni!
Že od malega vem, da imam skoliozo. V najstniških letih sem hodila na fizioterapijo, kasneje sem vaje opustila (mladost je pač norost). Do sedaj nisem imela težav, niti v nosečnosti ne (razen pač občasnega nosečniškega išiasa, ampak ni bilo hudo, trajalo je kak teden potem pa je bilo vse ok).

Ker me že od poletja mučijo bolečine v hrbtenici, sem se odločila obiskati svojega osebnega zdravnika. Poslal me je na RTG in izvid je takšen:

V spodnjem delu je torakalna hrbtenica rahlo ukrivljena v desno. Na posameznih robovih vretenc so vidni manjši osteofiti.
Ukrivljenost hrbtenice se iz torakalnega dela nadaljuje v lumbalni del. Hrbtenica je bolj ukrivljena v levo, vretenca pa so v spodnjem delu bolj rotirana. Na robovih so manjši obrobni osteofiti. Suspektna tudi hondroza L5-S1.

Mi lahko prosim poveste kaj to pomeni (po domače) za mene oz. za moje telo. Kaj pomeni hondroza?

Imam pa še eno vprašanje. Z možem načrtujeva naraščaj. Kaj takšen izvid pomeni za morebitno nosečnost? Lahko pričakujem hude težave? Mi priporočate, da najprej rešim težavo (še se sploh da rešit – kako?)

Hvala za vaš odgovor.

Pozdravljeni,

najprej naj omenim, da izvid nima nikarkšnega vpliva na nosečnost. Poledice otroške skolioze verjetno tudi nimajo nekega bistvenega vpliva, izvid pa opisuje obrabne spremembe, predvsem v spodnjem delu ledvene hrbtenice (L5-S1), ki pa nikakor niso kritične, so pa po vsej verjetnosti vzrok težav, ki jih opisujete.
S tehnikami manualne medicine uspešno zdravimo številne podobne primere. Za bolj natančen nasvet bi morali opraviti klinični pregled, poleg izvida pa bi morali pregledati tudi slike.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

New Report

Close