Najdi forum

Imamo grozen problem, ki je po včerajšnjem skorajda inkvizicijskem mučenju v banji prerastel vse normalne okvire. Kopamo se radi, pod pogojem seveda, da si ne peremo las. Takrat sva potrebna dva – eden, da ga drži, drugi, da mu za silo zmoči, našamponira in spere lase. Mali (2 leti) se dere kot jesihar, nama govori, da naju ne mara, sama pa imam občutek, da sem srednjeveški mučitelj, ki otroku še stopnjuje travme glede pranja las. Vodo ima rad, vendar ne po glavi!
Imate kakšne podobne izkušnje? Sinu predemo glavo zdaj 1krat na 14 dni, kolikor je pač nujno potrebno zaradi osnovne higiene, kopamo se na dva dni, včasih ga poskušam nahecati, da bi se sam polival po glavi, pa se vse skupaj ponavadi konča s histeričnim dretjem. Poskušali smo s posebnim obročem okoli glave, ki naj bi preprečil vadi in milnici v oči, pa ga je strgal z glave in se še bolj drl!
Kaj naj storim? Otrok sem mi smili, hkrati pa lasje morajo biti oprani, sdaj bo sicer dobil temenice. Prijateljičin sin (5 let) si glave ni umil že pol leta in ima lasišče zapacano, da je joj! Ona se ne sekira, jaz pa tega ne želim!
NA POMOČ!!!
T.

Živio, Tinkara!
Jasno, da jih imamo in to trikratne.
Ne vem, kaj je s temi otroki, ampak ko dopolnijo dve leti, umivanje las postane prava muka. (In hvala bogu – mine).
Probleme smo reševali zelo različno. Pri Zali sem v veliko kad postavila malo kad, ona se je vsedla vanjo in nagnila glavo nazaj.
Pri Mariši se je upor pojavil okoli 18 meseca – iznenada. Po kakih dveh mesecih muk, kot jih opisuješ, sem jo peljala k frizerju, kjer se mi je vsedla v naročje in nagnila glavo nazaj. (Ima izjemno goste lase že od rojstva dalje, tako da je bilo umivanje las nujno potrebno.) Pri frizerju se je prav gosposko obnašala, hi, hi. No, potem sem jo še parkrat peljala k frizerju, da je ugotovila, da je potrebno glavo nagniti nazaj. Ko pa je še dojela, da ji pri nazaj nagnjeni glavi voda ne teče v oči in ušesa!!, smo isto prakticirali še doma. Veliko kad sem popolnoma izpraznila, Mariša se je vsedla vanjo in glavo močno nagnila nazaj.
Pri Aljažu uporabljamo različne trike. Vodo ima izjemno rad, tako da včasih izvajamo “potapljanje” (z ustrezno poplavo okolice), namen pa je seveda dosežen, ker je glava mokra. Šamponiranja seveda tudi on ne mara; ga pa občasno dovoli Mariši, pa tudi sestrični Živi. Če grejo vsi hkrati v kad, imajo toliko pene in šampona, da bi lahko okopali vojsko otrok. Pogosto hodimo tudi v bazene (od kar pomnim), kjer Aljaž (od kar je shodil), skače v vodo: pred kopanjem in po njem pa se je seveda potrebno stuširati. Ko je bil Aljaž star 20 mesecev, smo ga ostrigli na krtačko, tako da je bilo neprijetnega mučenja čim manj.
Veliko uspeha vam želim!
Nina

Živjo, Nina!
Ja, krtačko smo na velikansko grozo naših babic tudi mi uvedli. Grozo pa pravim zato, ker ima naš mulo prekrasne blond skravžlane laske (če so malo daljši), da je kot ljubek princ iz slikanic, kar so mi seveda babice takoj očitale ob ostriženi buči, češ, da zdaj pa ne bo imel več kodrčkov. Sem jim pa gladko zabrusila, da potem lahko onidve otroku pereta glavo.
T

nova
Uredništvo priporoča

Prav prijetno je bilo prebrati tole. Tudi moja hči, ko je bila stara tam okrog leta in pol in do nekako 5 leta, nikakor ni dovolila umiti glave. Glavo sem ji umivala 1x na 4 dni, dokler je bila majhna tako, da je ležala na mizi(na kateri je bila deka in brisača), glavco ji je gledala od mize, na stolu spodaj pa škaf z vodo.
Eden ji je držal glavo in vrat, da ni visela dol, drugi ji je telo, jaz pa sem ji prala glavo. Drla se je pa tako, da je bila groza in strah. Vedno sem mislila, da je to zaradi udarca v glavo, ki ga je utrpela ob prometni nesreči. Ko je imela štiri leta, nikakor ni prenesla tuša, je pa dovolila vsaj polivanje vode po glavi, kar se mi zdi nujno, da se izpere šampon.
Danes tudi vnukinja ne mara pranja glave, čeprav si sama “umiva glavco” ko je v vodi. Njen sedaj, ima leto in pol, peremo glavco kar v pomivalnem koritu v kuhinji.
Na pult damo debelo frotirko, potem jo hči drži in sproti pazi, da ji milnica ne pride v oči, jaz pa jo umivam. Ne mara, da se ji vodo poliva po glavici, zato najprej vodo nanašam z roko, proti koncu pa počasi polivam. To je zaenkrat najboljši način.

lp

No, krasno, naš je tudi belolas.Preden smo ga prvič ostrigli, je izgledal kot nordijska princesa, saj ima tudi svetlo modre oči in nežen dekliški obrazek, pa še čisto drobčkan je (ampak samo, dokler ne izvleče meča…).
Nina

Lep novoletni pozdrav!

Skoraj ni otroka, ki bi si rad pral lase. Pri nas je bilo tako katastrofalno, da so sosedje najbrž mislili, da koga koljemo, tako je naša mala miška kričala. Jaz sem bila mokra od nog do glave ( od vode in od potu), potem pa je bilo treba vse to še počesati in posušiti ( imela je krasne dolge lase). Potem sva se dogovorili tako, da je ostala zunaj kadi, glavico je nagnila naprej v kad, na oči pa si je pritiskala brisačko, jaz pa sem ji s tušem oprala lase, kar se da hitro. Cvilila je še vedno
( menda iz navade, saj je ni nič peklo ), smo pa tako zvozili kar nekaj let. Dokler si ni začela prati las sama. So se pa potem pojavile druge težave – zaradi slabo opranega šampona ( prhljaj).
Vsem vam in vašim zlatim in zlatolasim kričačem želim prav posebno lepo, zdravo in nepozabno leto,

Lenja

Pozdravljene!

Srečnega pa zdravega vsem skupaj!
Vidim, da imate vse podobne probleme. Naša 15 mesečna hči si prav tako noče umivati las, čeprav se zelo, zelo rada namaka, tušira in umiva. Gorje pa, če se približaš njemim lasem. Enkrat na 10 dni imava z možem “telovadbo”. On jo drži, jaz pa kar se da hitro namilim in splahnem te božje laske. Lahko si samo mislite, kaj počne ona. Najprej se dere, nato ji celo zastane dih, da postane vsa plava in trda. To je zame tak napor, da postanem v momentu potna in živčna. GROZA!!!!
Pravijo, da bo to minilo. Upanje mora zadnje umreti.
Aja, pa še to. Moja punca si ne pusti niti striči las in niti nohtov. Vsa zgodba se ponovi, čim vidi škarje. Nohte ji strižem, ko trdo spi (2-3 zjutraj). Lase ji strižemo tako da jo mož drži, jaz pa ji pristriže le toliko, da ji lasje ne gredo v oči. Seveda je rezultat temu primeren – moderna frizura na stopničke. Pa se ne sekiram, zame je kljub temu najlepša.
Če ima kdo kakšno dobro idejo, jo bomo radi preizkusili.
CIAO

Ja zakaj so pa že pred časi naredili otroške šampone? Da otrok ne pečejo oči vendar. Imajo jih pa tako pavsod, če ne pa v najbližji drogeriji povprašajte.

Zdaj ko je otroka že strah pranja glave bo treba pa uporabit kakšno finto. Predlagam da se skupaj usedeta v kad in si polek ostalega univanja in igranja skupaj z otroškum šamponom še umijeta lase. Ali pa za začetek samo zmočita glavo in nato posušita, potem je na vrsti podmornica, pa podmornica s šamponom in peno v vodi, potem smo pa že skoraj tam.
Pri nas ni nikoli problem s tem, večji problem je otroka (4 leta) spravit iz kadi, ker on bi še plaval, se tunkal, čistil ploščice, paračke …

Pravi šampon naj pa še počaka.

Zdravo,

jaz sem imela nekaj mal težav, ampak ni bilo tako hudo, sem pa vedno punčko že od samega rojstva kopala čisto vsak dan, tudi danes to počneva čisto vsak dan. Seveda, kakšen dan preskočimo milo, v vodi je pa otrok vsak dan. Mogoče je ta doslednost tudi doprinesla k temu, da je vedno bilo lažje tudi glavo umit. Midve sva poskusile tudi to zvijačo, da sem ji vzela njeno najljubšo punčko in jaz sem njej umivala lase ona pa svoji punčki, pa je nekako šlo.

Zdaj sem prav ponosna ker si je že večkrat čisto sama “po odraslo” umila laske!!

Sem tudi jaz tako mislila. Otroški šamponi čisto lepo pečejo.
Smo jih že kar nekaj zamenjali, in kupili tiste najbolj priporočljive, pa vseeno pečejo.

lp

Ko sem bila majhna sem se grozno bala pranja las, ker so mi vodo polivali po celi glavi in sem imela občutek, da se bom zadušila, ker mi je šla voda v nos. Še danes se na morju nikoli ne potopim cela v vodo (skakanje v vodo odpade!), ker mi je strah, da ne bom mogla dihati ostal. Imam zelo dolge lase in si jih nikoli ne sperem tako, da bi mi voda tekla po celem obrazu. Moj fant me sicer debelo gleda, ampak meni to odgovarja.

Ne polivajte otrok po celi glavi. Naj se raje nagne nazaj in mu tako sperite lase. Nekdo naj bo zraven z brisačo in naj mu takoj obriše vodo, če bo prikapljala na obraz. Lahko ima tudi sam brisačo. Če je pa večji pa naj se nagne naprej z brisačo v roki. Ne dopovedujte mu, da je voda na obrazu nekaj normalnega. Ne bo pomagalo. Raje naj ima trdo obljubo, da ga boste takoj obrisali. In potem ga dejansko tudi morate. Če vam ne bo zaupal, se bo drl.

Pozdravljene!

Tudi pri nas se spopadamo s pranjem las, kar je očitno najhujša oblika ‘mučenja’ naših mulcev. Še par mesecev nazaj se je hčerka sama polivala po laseh, zdaj pa (14 mesecev) jok in histerija. Včasih se sicer zamoti z igračkami v banji in niti ne ve, da ji lase šamponiram, spiranje pa je že druga zgodba. Kakorkoli, kopam jo lahko sama, a ko je na vrsti pranje las mora biti zraven še mož. O tem, da bi nagnila glavo nazaj (seveda jo eden od naju drži, drugi spira), ni govora in še bolj kriči, tako da ostane samo še polivanje in hitro brisanje z brisačo.
Zato me zanima kje se kupi poseben obroč, ki se namesti okoli glavice, ki ga omenjaTinkara. Bi poskusila še z njim, če bo kaj pomagalo.

Pozdrav vsem. N.

Tudi pri nas enaka zgodba, dretje na kvadrat. Pri umivanju glave jo skupaj z možem komaj obvladava. Pa smo z njo od majhnega hodili na plavanje in se praktično vsak dan kopali, pri enem letu se je brez problemov tunkala, zdaj pa pade v jok, če samo omeniš pranje las. To se je začelo pri približno letu in pol. Mislim, da šampon ne igra prevelike vloge, saj pazimo, da ji nikoli ne gre v oči, problem je močenje las in voda na obrazu. Čeprav veliko vadimo nagibanje glave nazaj in se na suhem zvira, da je veselje, ko je dejansko čas za izpiranje šampona, ni variante, da bi se nagnila. Ko je končno mučenja konec in jo zavijemo v brisačo, naredi v dretju kratek predah, ki se z vključitvijo fena ponovi. Lasje ji umivamo na dva do tri tedne.
Tudi ona si ni pustila striči las, oz. le med jokom in ponavadi se je naveličala, ko je bila na pol ostrižena. Začuda pa da pri frizerju mir. Seveda ni vsak dober, mora biti tak, ki ima poseben stol za otroke, po možnosti v obliki avtomobila in medtem, ko ona veselo hupa in šofira, jo frizerka brez težav ostriže. (sevda na suho)

Obroč dobiš v Sparu, pa tudi v drugih trgovinah z otroško opremo. Stane pribl. 1500 SIT. Je kar udoben, a pri nas ni pomagal.
T.

Mi pa , hvalabogu, nimamo problema z pranjem las, ne pri starejsem in ne pri mlajsem ( 7 let in 2,5 let ).Se pa vedno kopata skupaj in mogoce tudi to pomaga, da se spricata in kar tekmujeta , kdo bo imel prej umite lase.Verjetno vam nisem kaj dosti pomagala,kljub temu pa vam zelim cim manj joka pri umivanju glav

Lp Mojca

Pozdravljeni
Brisačo zmocite ,dajte na oci ,nato normalno operite lase. Otrok ne bo imel občutka da mu tece kaj na obraz.lp

New Report

Close