Najdi forum

debel otrok

Lepo pozdravljeni!

Imam dvoletno hčerko, ki je kar precej okrogla( 19kg) Tudi če se trudim, da bi ji dajala le zdravo hrano, kar izključuje vse možne sladkarije in mastno hrano, mi nikakor ne uspe, da bi se ji postava vsaj malo popravila. Imam težavo in sicer so to babice, ki nikakor nočejo poslušati, če rečem, da ne dovolim sladkarij in salam, pa ne vem še česa. Pravita, da preveč kompliciram in naj otrok je, če pa tako rad je!!
Že stokrat sem jima povedala, da ji lahko kupita tudi sadje ali jogurt, ni nujno, da mora biti to pa čokolada, pa bomboni.
Kaj naj naredim. Že sedaj ji sosedovi otroci pravijo bajsika?
Da ne bo kdo mislil, da me moti to, da je moj otrok debel, ne, vendar vem, da to ni niti zdravo, niti dobro za človekovo osebnost. Ko bo šla v šolo, bo tarča opazk in zmerljivk, kasneje, ko bo večja in v puberterti pa bo hujšala za vsako ceno. Takrat najbrž ne bo ob njej nobene babice, da bi ji pomagale, ampak mama!

Kaj naj naredim?

Morda bi se obe vpisali h kakšni telovadbi, kjer delajo skupaj starši in otroci.
Drugače je pa tako, da je bila tudi naša bajsika,imela je sicer 17 kil pri dveh letih, zdaj pa jih ima 18 pri petih letih in pol .V širino ni šla več, samo še v višino.

LP, Kaja

Ni moj namen vnašati razdor v vašo družino, ampak tako kot je potrebno otroku
postaviti meje, jih je potrebno postaviti tudi babicam.
Po neuspelih pogovorih (hmmm pogovori so se potekali zelo vredu, samo v praksi se babice niso držale pravil), sva šla celo tako daleč, da se nekaj časa nikoli ni zgodilo to, da bi bil otrok sam z babicami.
Da ne bo kdo mislil da se bile zahteve nerazumne, vse je dovoljeno, le sladkarije samo po kosilu in kasneje obvezno umivanje zobkov ali košček jabolka.

just my opinion
LP

nova
Uredništvo priporoča

ne vem koliko in kolikokrat je otrok z babico…..naj vam povem,da so nekatere raziskave v svetu pokazale,da so otroci debelih staršev tudi debeli,ampak tudi posvojeni otroci debelih staršev so debeli……kaj nam to pove……da je to stvar navade in razvade in ne genov….
zanimivo bi bilo vedeti vašo višino in težo….
dejstvo je,da bi se morali vi skupaj z otrokom “igrati” telovadbo in črtati z jedilnika vse sladkarije in sladke sokove….namesto tega sadje,sadje,sadje…pusto meso….sicer pa se posvetujte z zdravnikom…..

Stanje ni kar tako! Mascobne celice se ji namrec na tak nacin delijo in njihovo stevilo bo ostalo taksno za vedno! To pomeni, da bo vedno silno tezko shujsala! Strinjam se s tistimi, ki tukaj pravijo, da morate postaviti meje tudi dedku in babici. Nikar ne popuscajte, ker gre za zdravje vasega otroka! Predebeli otroci se s tem problemom otepajo tudi kasneje, lahko nastopijo tudi tezave z zilnim sistemom in to pri se zelo mladih ljudeh.

Mož je lahko rečem kar presuh, sama pa sem imela kar nekaj težav s težo-prav tako zaradi slabih prehranjevalnih navad doma( pojej do konca, ali pa ne greš od mize, so bili vsakodnevni stavki pri mizi, ko sem bila še otrok. V srednji šoli sem zavestno shujšala za 15 kg in težo zdaj z pravilno prehrano in gibanjem tudi vzdržujem. Velika sem 174cm in imam 60kg.
Sicer je moževa mama kar precej okrogla, pa moj oče tudi-oba pa pretiravata s hrano kar se le da!

hvala za odgovore, Anica

Ne dovolite torej, da isti starsi, ki so vas naucili slabih prehranjevalnih navad in tega, da jeste ne glede na obcutek sitosti, vcepijo to tudi vasi hcerki! Sami vidite posledice. Sicer pa spremenite jedilnik tudi doma, jejte bolj zdravo in se bo poznalo tudi vam.

Otrok je občutljivo in ranljivo bitje. Naj se babica in dedek vprašata, ali jima bo deklica v prihodnosti hvaležna za te sladkarije. Razvajata jo lahko tudi drugače (z izleti, sprehodi, igranjem…), pa lepimi oblekicami, lasnimi sponkami…

Anica – vztrajaj pri svojem in bodi odločna. Sama sem bila debeluška do 4. razreda osnovne šole, občutka da sem debela pa se nisem znebila niti, ko sem imela 56 kg pri 168 cm. Imam dva otroka – mlajši lahko je kolikor hoče in je suh kot moj mož, starejši (prvošolček) pa ima takšno presnovo, kot jaz – ves čas giblje, malo je, pozna pa se mu vse. Vendar paziva, da ne prekorači meje – sladkarij doma v glavnem nimamo, razen, če jih dobi za kakšno darilo od prijateljev. S starši smo tudi razčistili – ni prijeten razgovor, vendar se da (gre preprosto za pravilo- kot druga pravila, ki se jih je treba držati).

Če imata vnučko rada, potem bosta delala v njeno dobro. Sedaj ji rast pomaga, da se znebi odvečnih kg, kasneje bo to težje.

Špela

Draga Anica,

Debelost v otroštvi še ne pomeni, da bo tudi v kasnejših letih debal. Sama se bila tako debela, da sem se komaj premikala, sedaj pa sem (brez kakršni koli diet) prav suha.Velika sem 180 cm in tehtam 60 kg.

Seveda, pa je prav, da ji malo omejiš sladkarije. S tem ne mislim, da ne sme dobiti nič sladkega – en do dva bombončka na dan ji ne bosta škodila.

LP, Mojca
Anica je pisal/pisala:
>
> Lepo pozdravljeni!
>
> Imam dvoletno hčerko, ki je kar precej okrogla( 19kg) Tudi če
> se trudim, da bi ji dajala le zdravo hrano, kar izključuje
> vse možne sladkarije in mastno hrano, mi nikakor ne uspe, da
> bi se ji postava vsaj malo popravila. Imam težavo in sicer so
> to babice, ki nikakor nočejo poslušati, če rečem, da ne
> dovolim sladkarij in salam, pa ne vem še česa. Pravita, da
> preveč kompliciram in naj otrok je, če pa tako rad je!!
> Že stokrat sem jima povedala, da ji lahko kupita tudi sadje
> ali jogurt, ni nujno, da mora biti to pa čokolada, pa bomboni.
> Kaj naj naredim. Že sedaj ji sosedovi otroci pravijo bajsika?
> Da ne bo kdo mislil, da me moti to, da je moj otrok debel,
> ne, vendar vem, da to ni niti zdravo, niti dobro za človekovo
> osebnost. Ko bo šla v šolo, bo tarča opazk in zmerljivk,
> kasneje, ko bo večja in v puberterti pa bo hujšala za vsako
> ceno. Takrat najbrž ne bo ob njej nobene babice, da bi ji
> pomagale, ampak mama!
>
> Kaj naj naredim?

Tudi sama sem bila zelo debela v otroštvu.V šoli sem bila tarča-kot ste omenili vi in ni mi bilo lahko hoditi v šolo,ker so me stalno zmerjali z bajso,špeh bombo inp. Velikokrat sem se zjokala,ker mi ni nihče stal ob strani.Nikoli nisem imela prijateljic. Do 6.razreda sem se tako zredila,da sem jih imela kar 85kg.Največji problem so bile seveda obleke.Bilo me je tako sram, da sem si raje zbrala kakšno igračo,namesto obleke. Nosila sem vedno isto. Tudi moji mami ni bilo ravno lahko,zato se je odločila,da moram nujno na dieto (po zdravniškem receptu)-tudi ona je morala malo. In res sem začela hujšati začetek januarja in bila pol leta na dieti.Kot ponavadi mi je bilo prvi teden zelo težko,potem pa nič več. Ne boste verjeli,vendar sem shujšala za celih 30kg-torej na 55kg. Bila sem najsrečnejša punca na svetu. Tako,da sem bila v 7.razredu normalno dekle.V šoli so me vsi občudovali in takoj sem si pridobila nove prijateljice. Vesela sem,da sem v življenju dosegla tako velik cilj ! Od takrat dalje sem se zredila največ za 7kg,kar še zdaleč ni toliko. Vendar sem takoj spet shujšala. Edino kar me moti je,da sem od takrat dalje stalno na dieti.Redim se in hujšam.
Želim vam povedati,da ukrepajte zdaj,ko je še otrok zelo mlad in ne čakajte na to,kar sem jaz. Toliko kg,ki jih ima vaša hčerka sedaj jih je moja mami imela v 2. razredu. Tudi hčerki boste povzročali veliko manj bolezni,če bo shujšala,ker res ni zdravo. Verjetno se joka,če ne dobi kar želi.Vendar to ni prav,ker bo tega navajena in bo želela vedno več. Kar naj se zjoka,se bo že umirila. Tudi jaz sem želela vedno več in ste videli kje sem pristala.
O tem malo razmislite. Upam,da boste iz tega potegnili kakšno pozitivno zamisel.

Lep pozdrav

Nika

Jas sem start 12 let in imam kar 92kg in sem visoki 174 cm.Hočem se vključiti v kakšen šport vendar se vedno sramujem da bi jas tam bil edini debeli in brez kondicije.Je še sploh kakšno upanje zame?

Jaz mislim, da so določene stvari tako pomembne, da se ne moremo iti ali bodo drugi to razumeli ali ne ali bodo užaljeni ali ne. To ni pomembno. Pomemben pa je otrok. Toliko kil kot ima vaša hči pri dveh letih imajo nekateri otroci pri vstopu v šolo! Po drugi strani je pa res, da se otroci z rastjo tudi ne redijo nujno. Ampak na to se ni za zanašat.
Torej, kaj bi bilo dobro narediti? Jasno povedat staršem – brez razmišljanja al bodo zamerili al ne – kakšna so pravila prehranjevanja za vašo hči. Jasno tudi povedat, da pričakujete, da se jih držijo. Če tega ne zmorejo, potem je pa treba ukrepat. Oddit takoj domov, če ste na obisku in otroka spet futrajo. Ali pa enostavno prekinit kontakte. Če so ljudje kolikor toliko normalni, bi se morale stvari v nekaj mesecih uredit. Če niso, je pa treba vedet, da je otrok prvi in najpomembnejši, in da je užaljena babica dovolj stara, da razčisti stvari pri sebi.

Prosim, ne dovoli babicam, da mu dajajo kar ne dovoliš, danes ni kot včasih, da je močen otrok zdrav, ker je tudi hrana drugačna, lahko pa se tudi razvije odvisnost od hrane in se želodček takooo razširi, da je otrok non-stop lačen, in si ne more več pomagati, ker če dobi samo eno čokoladico ali sendvič manj kot po navadi, ima občutek da bo umrl od lakote. 19 kg sem imela jaz v osnovni šoli. Probaj mu v pavzi med otroki dati navado da pije navadno vodo brez dodanih okusov.

to spodaj je izi varianta, kam to lahko pelje
http://www.youtube.com/watch?v=OdKkMr5iALM&feature=related

Ja mamica, še hvala bogu, da lahko krivdo obesiš nekomu drugemu. Mamica pač ne more biti kriva za debelega otroka, če pa jo drugi pitajo in hranijo….sami izgovori…tako kot pri večini staršev debelih otrok.
Če bi bilo odvisno samo od hrane, bi mojadva morala biti kot pujska…pa sta skoraj presuha. Gibanje,gibanje,gibanje…to je to, kar oblikuje otroka.

Niso babice krive za debelost, ampak mamice.
Red v prehrani je osnova. Točne ure hranjenja in KOLIČINE! Naj deklica še tako zdravo je, očitno poje preveč ali pa premalo porabi.
Gibanje je druga osnova.
Babice so pa za cerkljat in na tistih obiskih otrok ne more pojest toliko sladkarij, da se zaradi tega redi.

Najprej jasno postavi meje.

Drugič – ne se bat, otrok je star 2 leti. Moja sestrična je bila najbolj bajsast otrok, kar sem jih videla :)) Potem pa od treh naprej trlica in je še zdaj pri čez 30, ne samo to, res lepotica.

Po drugi strani pa – jaz sem bila tudi malo bolj buckasta, do kakšnih desetih let. Še zdaj nisem najbolj suha, vmes sem pa bila npr. Moja mama je namreč suha in mi ni vcepljala nezdravih navad, ampak moj problem je bil, da me je babica razvadla, da mi ni treba jest sadja in zelenjave in sem jo vedno prepričala, da mi naredi sendvič…

Tako da pri svojih otrokih bom pozorna – namreč sorodniki partnerja pretiravajop z nezdravo hrano in navadami, ni nihče nekaj debel, ampak non stop poslušam o nezdravih dietah in enih bedarijah… In pijejo nezdrave pijače, kar pa mi doma nismo nikoli – a je res to tako težko,d a tega enostavno NE kupiš v trgovini?

Podam vam link kjer lahko kontaktirate preko spletne strani Aljo Furlan, uspešno pravljičarko ki je napisala že več kot 15 knjig. piše tudi pravljice po meri za probleme ki jih imajo otroci ali starši z otroki kot je ta primer. V pravljici se pojavi njegovo ime, njegov junak itd.. Moram povedati da deluje, pomagala je že veliko otrokom, Alja pomaga tudi na raznih osnovnih šolah. LP LINK: http://aljafurlan.si/

Za ta problem je Alja knjigo že napisala: Šim: o pogumu in zdravju
varjanta vse polnozrnato itd… več na spletni strani

Face ste, dajete nasvete mamici za otroka, ki je danes star 15 let ;).

Pozdravljeni,
snemamo novinarski prispevek o problemu predebelih otrok. Zanima, me če bi bila katera družina pripravljena podati intervju. Najlepša hvala.

hej,
moja hčerka tehta 47,3 in visoka je 152 cm stara pa 10 let
zanima me kaj naj naredim saj je različne stvari in če vse uzamem si z denarjem kupi druge sladkarije.
ali lahko kdo priporoča diete, da je nebom vsak dan isto hranila
vseh diet bom zelo vesela

New Report

Close