Najdi forum

prehod na gosto hrano

Moj malček je dopolnil 5 mesecev in zdaj je začel okušati najprej jabolčni in nato tudi korenčkov sok; slednji se mu ne zdi najbolj okusen.
Do 5.meseca pa je bil dojen, včasih pa je popil tudi nekaj Hipp-ovega čaja s komarčkom.
Zanima me kako ste druge mamice uvajale gosto hrano?
Koliko časa so otroci okušali sok, predno ste hrano zgostili?
Mnenja so različna, zato bi rada prebrala več odgovorov.

Hvala za pomoč,

Mi smo mu po 5 mesecu zaceli pocasi dodajati hrano. Najprej korenckov nato jabolcni sok, kak teden. Nato smo jabolko in koren skuhali in spasirali kak teden (dve cajni zlicki), pocasi pa smo dodajali rumeno zelenjavo (koleraba, krompir), nato pa se spinaco, bucke, brokoli, cvetaco.., vse bolj malo soljeno in bez dodatkov. Pri sadju smo postopoma uvedli banane, marelice, breskve..
Cez poletje, ko je bila pa sveza zelenjava pa smo dodajali se paradiznik, papriko, kumarice.. in tam do enega leta pocasi vso hrano.
Nismo pa uporabljali konzervirane hrane, pastet, hrenovk… Tega se tudi sicer v velikem loku izogibamo. Otroku pa na zacetku novi okusi niso nujno vsec, ampak z malo truda in dobre volje bo otrok jedel vse. Veliko uspehov.

Jaz sem začela po tretjem mesecu dodajati Rižkota, nato pa so sledili sokovi (najprej gosti jagodni), kasneje pa še kuhana zelenjava z zelo malo putrčka, predvsem korenček in cvetača. Vse to pa zato, ker sem dojila samo en mesec in pol. Žal.

Lp Lela

nova
Uredništvo priporoča

Sem mamica sedem mesečne deklice. Sama sem pričela z uvajanjem goste hrane, ko je hčerka dopolnila štiri mesece. Za tako zgodnje uvajanje sem se odločila, saj je hčerka zelo zgodaj pokazala zanimanje za hrano. Ko smo pri mizi jedli nas je vedno oponašala, segala je po hrani in jo nosla v usta. Ob vsakem poskusu na novi okus je bila navdušena. Drugače je bila polno dojena. Začela sem z gostimi sokovi (približno en teden), nato s sadjem (banana, jabolko, hruška), sledila je zelenjava (cvetača, brokoli, koleraba, por, krompir…). Vsak nov okus sem dodajala postopno in jo hranila z isto vrsto zelenjave cel teden. Vedno sem k že znanemu okuso dodala novega. Moram pa reči, da moja hčerka ni prav nič izbirčna. Po dopolnjenem šestem mesecu sem pričela dodajati še meso (teletina, piščanec, puranje meso). Mislim, da je potrebno ob uvajanju na gosto hrano predvsem prisluhniti otroku. Otroci so različni. Eni prej sprejmejo nov okus, drugi kasneje. Nikoli ne smete otroka siliti s hrano, ki mu ni po godu. Raje jo za nekaj časa odstranite z jedilnika in mu jo ponovno ponudite čez nekaj časa. Pri hčerki sem bila v dilemi kako gosta in kako na drobno naj bo pripravljena hrana. Veliko sem se ubadala okrog tega. Sedaj ji pripravim vsak dan gostejšo hrano z večjimi koščki in če vidim, da ji to ne ustreza, ji pač naknadno še bolje spasiram. Hrano le nekoliko osolim in ji dodam pol žličke olivnega olja. Z dojenjem še vedno nadaljujem tako, da dojim trikrat na dan. Zjutraj, popoldan in pred spanjem.
Sama sem mnenja, da se je potrebno prilagoditi otroku. Otrok naj bo tisti, ki bo diktiral tempo in način uvajanja na gosto hrano, ne pa priročnik ali mnenje znanke. Vi najbolje poznate svojega otroka. Prisluhnite mu in zagotavljam vam, da se ne boste zmotili.

Lep pozdrav.

New Report

Close