Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Ali sem dolžan svojim nečakom zagotoviti stike?

Ali sem dolžan svojim nečakom zagotoviti stike?

Spoštovani,

ali mi lahko prosim poveste, ali sem kot stric svojih nečakov po zakonu dolžan svojim nečakom zagotoviti stike, tj. da imajo moji nečaki stike z menoj? Kako pogosto naj bi imel stike s svojimi nečaki? Nečaki so še predšolski otroci in sam ne vidim smisla v druženju z njimi, imam svoje interese in me druženje z nečaki bolj kot ne obremenjuje še zlasti zato, ker se s svakinjo ne razumem najbolje.

p.s: Prosim za odgovor moderatorke

Pozdravljeni!

Mene moji sodelavci na CSD učijo, da pri tolmačenju zakonov vedno uporabim najprej »zdravo pamet«. In mislim da je tu odgovor jasen (čeprav bova pogledala tudi v zakon), bolj se mi dozdeva, da je vaš problem pravzaprav drugje, ampak zadostiva najprej zakonu.

Zakon pravi takole:
106.a člen
(1) Otrok ima pravico do stikov z drugimi osebami, s katerimi je družinsko povezan in nanje osebno navezan, razen če je to v nasprotju z otrokovo koristjo. Šteje se, da so take osebe predvsem otrokovi stari starši, bratje in sestre, polbratje in polsestre, nekdanji rejniki, prejšnji ali sedanji zakonec oziroma zunajzakonski partner enega ali drugega od njegovih staršev.
(2) O stikih se sporazumejo otrokovi starši, otrok, če je sposoben razumeti pomen sporazuma, in osebe iz prejšnjega odstavka.[
u][/u]

In še moja razlaga: Ta člen zakona je napisan predvsem za primere, ko sorodniki (in otroci) želijo stike z otrokom (predvsem babice in sorodniki razvezanih staršev), pa to starši preprečujejo. Takrat država poseže vmes in »preglasi« voljo staršev in zaščiti interes otroka. Imamo take primere. Ne morejo pa vas prisiliti v nič, če vi to ne želite.

Dolžnosti (preživljanja in vzgajanja) do otrok imata samo starša. Tako je odnos s stricem privilegij od katerega imata lahko korist obe strani, če je seveda stricu do tega. Če vam ni do tega, pa je to otroku bolj v škodo (vaš odnos je v nasprotju z otrokovo koristjo) in je za otroke bolje, da vas ni v njunem življenju, kot pa da ste in jim ob tem sporočate, da so vam v nadlogo in vam gredo na živce.

In kje je pravzaprav vaš problem? Da vam nekdo (brat, svakinja, mama?) teži, da bi morali in kako je treba in… bla bla bla … Mirno in jasno povejte, da je to vaša stvar in odločitev in dajte tem otrokom res toliko pozornosti in energije, kot si sami resnično želite, kajti le tako bodo kaj imeli od tega … in odkorakajte iz prizorišča bitke. Škoda vseh nadaljnjih besed (vaših ali njihovih).

Alenka O.

pozdravljeni!
zanima me… z sestro sma skregani in na vsak način hoče videti mojega sina, jaz se pa z tem ne strinjam in me zanima ali ga ima pravico videti?
v naprej hvala za odgovor!

New Report

Close