Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja kaj že znajo 4-letniki

kaj že znajo 4-letniki

Naša 4-letnica bo kmalu začela hoditi v vrtec (po novem letu) in me zanima, kaj vse 4-letniki počnejo v vrtcu, da ne bo poleg vsega stresa, ki bo že itak z njo zaradi začetka obiskovanja vrtca, še dodatno obremenjena, da ona pač ne zna delat, kar delajo ostali.
Je namreč zelo ležerna punca, tako da ona bi kar cel dan risanke gledala.
Sicer se trudim čim več ukvarjati z njo v didaktičnem smislu, ampak še vedno zelo slabo barva, riše samo čičke čačke, ne zna sestriči neke oblike, knjigice sicer rada posluša, a ne zna sama obnoviti pravljice. Za oblačenje in slačenje je zeloo nerodna, ne zna si narezati hrane, ne obriše si sama ritke po veliki potrebi.
Njeno močno področje so edino sestavljanke, te zelo rada dela in tudi dobro ji gre.

Kaj mi svetujete, da še “treniram” z njo, kaj v vrtcu pričakujejo, da toliko star otrok zna?

Nekdo ji prižge televizor, da lahko gleda risanke. Koliko ste aktivni z njo vi in tisti, ki jo varujejo. Otrok potrebuje nadzor, igre, samostojnost, naloge….
Različni so bom pa opisala našo 3 in poletnico. Je v vrtcu.
Škarje uporablja varno že od drugega leta. Reklame razreže po stvareh, ki jo zanimajo. Recimo stol, kavč, mizico, dam ji lepilo in to potem sama nalepi. Če se potrudi zelo lepo, če je utrujena šlampasto. Obleče se sama obuje tudi, pospravi igrače, igra se trgovino do najmanjših detajlov, Je sama uporablja tudi nož, nož pa ima tudi, ko ji dam da zreže krompir. Ni nerodna temveč pazljiva, ker se zelo boji poškodovati. Nariše srček, punčko, hišo, podpiše se…

Ne vem no jaz imam sicer pol manjšega…(27 mesecev), pa v vrtcu sami jedo, uporabljajo nož (no samo za namazati, rezanje jim še ne gre), riše kroge in “ravne” črte, obuje sam copatke, se sezuje, sami se slečejo, oblačenja se še učijo… učijo se 4 barve (ampak to vaša pa verjetno že zna)….
Je pa tako, da če ni zainteresirana je jaz kaj posebaj nebi pripravljala, če gre njen razvoj priblišno po Denverjevem testu nismaš kaj skrbeti (no pa tudi če ne bi šel)… otroci se izredno hitro učijo in osvajajo nove veščine. Naš lani ko je šl v vrtec z 15 meseci, še ni sam jedel niti pil iz kozarčka (in niti ni imel interesa za to), no po prvem tednu obiskovanja vrtca, je začel sam jesti, piti brez polivanja iz kozarca pa še v prvem mesecu…..
Tako, da če sedaj nima interesa, mislim da ga bo imela ko bo opazovala ostale… ne skrbi res…ti bo pa kaka mamica 4 letnika bolj vedela povedati kaj delajo, morda da boš imela samo za orentacijo…

nova
Uredništvo priporoča

sem v skupini ,ki dopolnjujejo 4. leto.Lahko rečem,da so si zelo različni,tudi rišejo eni že zelo realno drugi kot si sama napisala “čičke račke”,lahko pa rečem,da se vsi samostojno oblečejo slečejo, zatlačijo majčke(verjetno tudi zato ker sva pri teh stareh zelo vztrajni).Poizkušaj ji čim večkrat ponuditi stvari, za katere vidiš ,da ji delajo probleme.Noža ji ne bo še porebno uporabljati,ritko pa si lahko poizkuša obrisati, vi pa potem preverite.Za njeno samozavest boste naredili največ če bo čim bolj samostojna.Tv pa je res bol za nagrado ali ena risanka zvečer.

komaj 4 letna v vrtcu, sama obleče in sleče vse razen majčke čez glavo,
sama se v vrtcu sezuje in obuje copatke, pospravi čevlje, obesi bundico, da rutko, trak v predal,
druge mamice pomagajo svojim, jaz le, če me prosi, pač stojim zraven,

pribor uporablja, tudi z nozem se matra, je nadvse zadovoljna, če si juho nalije s sklede sama,
da hrano na krožnik, pripravi in pospravi svoj krožnik, podlago, kozarec, in sicer z mize na pult oz. v predal podlage,

riše rožice, hiše, srčke, glavonožce kao ljudi, pozna 4-5 barv, reže že celo leto in več, razne oblike, jih lepi, dela z luknjačem svoje okraske, niza okraske na šivanko za ogrlice in zapestnice, palstične in lesene perlice, hamma perlice
sestavljenke obožuje, se sama zaigra za uro ali tudi več, legice tudi, zida stolpe, ki se pridno podirajo, oblači in slači punčke,
presenetila me je z lepljenjem pravokotnih sličic lepo eno do druge na A4 format s skoraj nič poševnimi

je pa res, da ima starejšo sestrico in jo morda tudi ta potegne naprej,
risanke bi tudi kar naprej bulla, pa ji ne dovolim, prižge računalnik, TV, samo do svojega programa ne zna,

iz vrtca pozna veliko lepih besed, ki jih doma ne poznamo oz uporabljamo domače, uporablja izraze, ki jih doma ne uporabljamo,
sinoči za kopanje mi pravi, a lase tudi, jaz pa njenj, ne ti ne las, ona pa meni a samo telo tam kjer je koža, 🙂
aja, ritko obriše, jaz samo preverim, stušira se s tušem v roki sama, tudi po hrbtu, jaz potem samo še enkrat,

tako moja, a so zelo različni, srečno

če bi se ukvarjala z njo bi potem hči vedela vsaj osnove.
kaj te briga kaj delajo v vrtcu,tvoja pač ne zna in kaj zdaj.Šele zdaj bi ti otroka začela kaj učit-zaradi vrtca( ta je pa dobra)
Hči bo zelo vesela da bo v vrtcu,ker bo postala samostojna oseba in ne oseba ki ji mama ponudi vse na krožniku

Ne obremenjuj se s tem. Eden zna pri štirih držati škarje v roki, a sanja se mu me kako obuti copate. Drugi obuje čevlje, svinčnika ps ne zna prijeti v roko. Če se zna pri štirih podpisati je pač zanimivo, ni pa nujno, da bo vedno najboljši. S tvojo punčko ni nič narobe. Eni prej drugi kasneje.

Si ne predstavljam – od toliko glupih, nesramnih, nerazumevajočih —————mon, da uspejo sociolizirat svoje sončke. Ali imqjo nekaj besede tudi OČETJE?

Vse, kar zgoraj opisujete, je plod vaše domišljije in želja.

V večini so tri – štiriletniki še total neprilagojeni (zaradi zafrustriranih mamic).
So pa zelo dojemljivi za pogovor, opisovanje, pomaganje (recimo v trgovini, pri pranju, pospravljanu… – čeprav bi si vsaka želela to čim prej opraviti sama, haha). So zelo občutljivi,
že RAZUMEVAJOČI, in zelo zelo veseli – srečni – da jih zaposlite, da se ukvarjate z njimi, pogovarjate, kaj ‘resnega’ poklepetate……..pa da greste z njimi na sprehod (tudi v škornjih in z dežnikom), da

to bitjece ve, da ga imam/o zelo radi in je pri nas na VARNEM !!!!!!!!!

Ne sodit drugih po svojih!

Naš 4 letnik ne riše in ne barva, rad pa riše z vodenimi ali tempera barvami s čopičem. rad modleira iz plastelina.

Slači /oblači se sam, že dolgo, obuva tudi. Sam umiva zobe (popravim za njim), zloži vso svojo obleko v nulo. Sam se tušira in sam posortira, kaj gre v pranje (gate, štumfi) in kaj še lahko obleče. Brisanje ritke še ne gre.

Rad modelira, sestavlja puzzle in se igra z legicami. Nadvse rad kuha in muzicira! Ves čas poje.

Barve pozna od nekdaj, loči enih 8 ali 10 avtomobilskih znamk, pozna nekaj črk in številk, večino zelenjave in sadja, pa tudi kako zdravilno rastlino (npr. šentjanževko!).

Rad gre na igrišče, skače po lužah, risank ne mara in TV na sploh ne.

Aja. Ni v vrtcu. Je kar z monasto zafrustrirano mamo :)))

Jah, moja hči pa zna samo v trgovino kupiti štruco kruha in liter mleka, pa tudi na bankomatu je že dvigovala denar. Točno toliko kot sem ji rekla. Preden prečka cesto, lepo pogleda levo in desno, ko je semafor počaka na zeleno. Pa tudi ploščinske integrale zna računati. Je pa stara tam nekje tri leta in pol.

Samo za primerjavo … imam eno 5,5 letnico in 4 letnico, pa npr. 4 letnica zlaga puzzle (do nekej 50 kosov), 5 letnici pa niti tisti z 20 kosi ne grejo. ,5 letnica je pri 3 letih risala princeske in take fantazije, da je bilo prelepo gledat – glavonožce je prerasla pri 2 letih (zdaj pri 5,5 letih kao ne zna več nič), 4 letnica naredi krog za obraz in dve piki za oči. O številkah se nobeni ne sanja (ok, za sili stejeta oba do 10, a se motita in vidim, da v resnici nimata pojma, ker je to nek le priučen dril, brez logike), pišeta tud ne, 5 letnica sicer pozna par črk, a spet, kot vidim, naučen dril, sanja se ji pa ne nič. S škarjami reže 4 letnica dobro, 5 letnica si skor prste poreže, majice pa obvezno. Obleče se bolje 4 letnica (ja, hecno, a res, ima daljše roke), obujeta obe. Zobe 5 letnica opere v nulo, 4 letnica s ščetko raje kljuko drgne ali pa si jezik umiva (vse le zob ne). Riti si nobena ne obriše, 5 letnica v vrtcu le za lulanje, pa verjetno 4 letnica tudi, a je rit umazan, smrdeča, torej je obrisna slabo. Itd.

Tvoj otrok je šel čez sistematiko in če je bilo vse v redu, pač pade v piovprečej. Verjemi, tam do 8-9 leta se, ne glede na obvladane veščine, otroci precej povprečijo …

naš triletnik riše pozna 7 barv napiše ime z narobe obrnjenim s oblači slači zaveze vezalke nož uporablja tv računalnik neomejeno pozna 9 držav zna poimenovati stvari pozna 11 črk poje stušira se sam ritko tudi sam obriše jz sploh ne preverjam pleše telovadi imajo tudi že nemščino in angleško delavnico obe obiskuje.pa k pevskim plesnim hodi.igra že klavir,harmoniko(pravo).hoče tudi že brati povezuje po tri črjke z pomočjo.hodi v glasbebno šolo,igra nogomet košarko,odbojko……pozna živali,rastline

Sori, samo tvoja petletnica sigurno ni v povprečju. Ne obvlada stvari, ki jih obvlada večina 4 letnikov. ne pozna črk, številk…v našem vrtvu v skupini 5letnikov ni enega samega, ki se ne bi znal podpisati. Da si ne zna obrisati riti pri skoraj 6-ih letih? Sori, nauči jo, to je tvoja lenoba. Da se ne zna obleči? Omg, spet sori, samo to je pa že res čudno. Ne zna uporabljati škarij??? Ja kaj pa potem zna?

Iskren in mislim da učinkovit nasvet: sprintaj si program za vrtce do 4 leta in vsak dan počnita kaj od navedenega. Bo že prinesla notri. Brez stresa. Vsaj otrok nekaj prej drugo kasneje. Ena moja hčerka je pri dopolnjenih dveh letih brez napake prepoznavala in poimenovala 14 barv, Druga pa 4 barve in še to je znala povedat samo zadnji del besede npr “mena” za rumena itd. Pa sta seveda obe o.k.

Čarobnost otrok je v tem da si niso enaki, vsak nekaj prej osvoji..vsi srkajo, so željni novega znanja samo da eni eno stvar prej oz. “iz prve” obvladajo drugi pa malo kasneje. Je pa kar treba delat na razvoju (na netu imaš odlične vaje, igrice, ideje..sploh pa program za vrtce po letih in skoraj dnevih) da bo otrok lahko sodeloval v kasnejšem okolju.. . Če boš delala sama s hčerko bosta lahko zadeve osvojile hitreje kot če se vzgojiteljica “ukvarja2 z desetimi in štirje od njih naprimer motijo kar je za skupine seveda normalno. Zato pa so inidivualni študiji dražji a tudi bolj intenzivni. Srečno!

Nesramno je sploh komentirati otroke,ker vsak otrok po sebi sam je POSEBEN.
Če pa zmedena mamica vpraša za nasvet to še ne pomeni da je slaba mati,temveč rabi nasvet in ljube mamice če že nimate pameten odgovor,bodite raje tiho.
Jaz mislim tudi večina mamic,katere obsojajo ubožico,so sigurno dale otroka že s 1 letom v vrtec,drugi so jih vzgojili in zdaj se delajo pametne.
Ponavljam, če vas gospa vpraša za nasvet,ne rabi obsojanje,temveč pomoč,nasvet karkoli uporabnega.
Če tega ne veste pri odraslemu,potem mi se zdi,da pri otroku tudi zelo slabo funkcionira,pustite jo raje pri miru.
Če vam je do klepeta,ali obsojanja sam naprej v prvo kavarno na kavico in klepet 🙂
Forum je namenjen za pomoč,ne trače.
Vam gospa majhen nasvet,poiščite si na spletu nasvete od strokovnjakov,ne od takšnih “olikanih” damic.
lp vsem.

lp

New Report

Close