Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja POMOČ prehrana 6 mesečnika

POMOČ prehrana 6 mesečnika

Lepo pozdravljeni.

Imam 6 mesečnika, ki ogromnooooo poje, Ko enkrat začne jest, se ne vstavi…. dajem mu zelenjavne in sadne kašice (jabolko, korenček, banano, borovnice, slivo, tudi Frutke in gresek že poje, krompir pa sva poskusila samo 1x. – ni mu bil všeč – to je prva hrana, ki je ni maral.

Poje praktično vse, kar mu pride pod zob in ko je že vidno sit, še vedno odpira usta in joka – hoče še!

Primerno temu je tudi debel.

Danes sem mu dala Frutek iz jabolka in korenčka (pripravljamo se za na morje, pa sem poskusila pač kako se obnese, če mu ne kuham sama) + 2dcl mleka. Frutek ima 125g, popil pa je še 2 dcl mleka na “ex”. Medtem, ko je jedel frutek je jokal, ker sem mu dajala prepočasi…

Ne vem več kaj naj storim. Res ne. Sposoben je pojest tudi banano – celo in bit še lačen! Še jaz sem zelooo sita od cele banane. banana še odraslega drži par ur, ne pa dojenčka!

Prosim za kakršen koli nasvet. Sram meje, ker je debel, bojim se tudi za njegovo zdravje, če bo ostal debel…
Kolegice me čudno gledajo… kako je lahko takšen… jaz pa mu ne znam pomagat. Spet ni tako katastrofalno debel… vendar občutno preveč.

Koliko hrane, kakšen obrok naj poje 6 mesečni dojenček in kolikokrat na dan. prosim napišite kako ste hranile vaše dojenčke tekom celega dne.

Najlepša hvala.

Jaz sem mu dala kolikor je želel pojesti, nisem nič gledala teh tabel.
Tvoj pa res kar veliko poje, moj še sedaj pri 10 mesecih ne poje cele banane, niti celega frutka, pa tudi doji se čez ne. Koliko pa kaj tehta?

Sej ne vem, sem ti kar malo folž, glede na dejstvo, da imam doma obraten problem in se še pri letu in pol borimo za vsako žlico.
Smo pa imeli pri naši punci podobno, kot opisuješ – na začetku mi je bilo celo všeč, ker je gosto hrano tako lepo sprejela in sem bila zaradi tega tudi malo sama kriva…
Predlagam ti, da se zadeve lotiš počasi, mogoče izbiraš sadje in zelenjavo, ki kalorično niso tako močne, postopoma začneš opuščati mleko po obroku (ali pa mu recimo narediš mleko bolj vodeno, če že ne gre brez njega). Namesto žitnih kašic z mlekom, mu pondi samo mleko, ali pa samo jogurt.

Toliko od mene – upam, da dobiš še kak nasvet

nova
Uredništvo priporoča

Sama sem svojima fantoma dajala veliko za pit. Čaja. In sta manj pojedla.

Kaj pa pravi otrokov pediater?

Kako lahko 6 mesečnik toliko poje, če naj bi se pri 6ih mesecih gh šele uvajala? Zakaj si tako hitela? Predidevam, da tudi ni dojen in je že adaptiranega mleka popil mnogo preveč.

Pri uvajanju bi morala it zelo postopoma. Midva sva od 5,5 m do 7 m prišla na cel obrok, Potem sva dodala še enega do 8,5 pa je imel 3 cele obroke + dojenje. Pri 12 m je imel 5 obrokov, plus jutranje in večerno dojenje.

Ne sodi po sebi …

Moj prvi otrok je bila punčka, velika punčka, in ona je pri 6 mesecih za obrok pojedla celo banano + 2,5 dcl mleka. Pa je zdržalo 3 ure. nasitilo jo je zares, zares šele pravo kosilo (meso, testenine, krompir, zelenjava, maščobe), pa ne 180-200 ml (kot priporočajo), temveč tud 400 ml. Debela ni bila, je bila pa velika. Ogromno je jedla tam nekej do enega leta, potem se je zadeva ustavila, mislim, količinsko ni napredovala. Se mi zdi, da zdaj, pri 5 letih še vedno enako poje …

Kaj vem, tvoj otrok pogreša pravo, gosto, močno hrano. ta ga bo verjetno nasitila. razni korenčki, jabolčki, krompirčki … to ni nasitno. zapolni želodček, kaorične vrednosti pa nima. Edino banan, no. Ta je nasitna. A da bi nadomestila 200 ml mleka (veliko ima pri 6 m obrok mleka tudi 300 ml), bi otrok moral pojesti 2-3 banane, odvisno od velikosti. Ker mleko je kalorično, je mastno, zato nasiti. Pri mojih je “frutek” zadostil le tečnarjenju do pravega obroka, torej za pol ure.

No, ti povem urnik za mojo prvo deklico pri starosti 6-7 mesecev:
* zjutraj takoj 250-280 ml mleka
* ker sva bile zunaj, je zunaj kaj grizljala, npr. čez eno uro
* čez dve uri nepr jabolko + banana + 150-200 ml mleka
* čez 2 uri kosilo (kot za odrasle, le manj slano in malo bolj mastno in zmiksano), recimo 300 ml, precej goste konstitucije
* čez slabe 4 ure malica, ne vem več kaj, ali kakšna kašica + malo sadeža ali + kak frutek
* čez 2 uri je bil sigurno že večer in je včasih pojedla kašico, samo ji nisem dajala, ker je zahtevala vedno še potem vsaj 250 ml mleka, tako da je bila le na mleku zvečer.

Ponoči ni jedla.
Pila ni nič, ne čaja, ne vode, ne soka ( s težavo je začela pti, male količine, šele okoli 2,5 let)

jaz ti svetujem to, da otroka hraniš LE, če je res lačen. Se pravi, držiš se glavnih obrokov, za malice pa vidiš, ali je sploh res lačen, ali sploh ni. Ne imeti v glavi, da mora imeti ne vem koliko obrokov. Ker če enkrat veliko poje, ga laghko tudi dolg drži. 😉

Sicer pa pač otroku daš za jest toliko, da je sit. Če daješ sadje, daj čisto sadje, tudi zelenjavo čisto z malo, malo maščobe. Sicer bo pa izgubil potem, ko bo hodil.

Pazi, da tudi pije in pazi na grickanje. Skorjica kruha, piškotek itd. Vse to mu ne dajati – saj je čist možno,d a mu ne daješ, ampak za vsak slučaj tudi to omenim.

V glavnem, če ga zdravo prehranjuješ, si ne delaj skrbi! ko bo malo bolj aktiven, bo izgubil in tudi nehal bo skoz jesti. Jaz sem imela dva taka jedca. 🙂 Pa sta se lepo umirila, pa shjušala,kar sta imela preveč.

Ja tudi meni ni jasno kako lahko toliko poje. Zato pa sprašujem.

Adaptiranega mleka – Novalac poje 2dcl, torej 200 ml in mu je to dovolj za 4 ure. Če bi mu dala več, bi pojedel več. Dam mu samo 5 žličk Novalaca, kar bi sicer zadostovalo za okrog 160 ml. Gosto hrano uvajamo od 4, 5 meseca po nasvetu pediatrinje! Začeli smo samo z bučko, korenčkom in bili do sedaj samo na temu. Ker je bučka vodena in nekalorična mi je bilo nekako logično, da je še lačen, jokal je dokler ni dobil svoje porcije mleka. Čez 4 ure je bil spet lačen. naslednjo posvetovalnico imamo zaradi dopustov šele septembra, do takrat bo imel že 100 kg.

Na listu, ki nam ga je dala pediatrinja in v vseh knjigah piše naj bi se začelo gosto hrano uvajati pri 4 mesecih in pri 5. meseceh naj bi jedel že porcijo iz mesa in krompirja. !!! tako, da smo v bistvu celo v zaostanku.

Nimam tehtnice, vendar bi mogel imet okrog 8 kg. Rodil pa se je s 2860g. !!!

Enostavno nimam več idej kako naj ga prelisičim, koliko naj mu dam jesti,…

Pomagajte mi prosim.

mi smo pričeli z hrano pri 4 mesecih, ker je mleko zavračala , jedla je pasirano hrano .

Pa saj 8 kg niti ni tako veliko, sploh ker je na adaptiranem mleku. Kot so ti predhodnice svetovale, drži se obrokov, vmes pa mu nič dajat. Moj pri 6 mesecih goste hrane sploh še ni sprejel, pojedel je kakšno žličko ali 2. Sicer p bodi srečna, da ti lepo je, mi se še sedaj borimo.:)

Ja tudi meni ni jasno kako lahko toliko poje. Zato pa sprašujem.

Adaptiranega mleka – Novalac poje 2dcl, torej 200 ml in mu je to dovolj za 4 ure. Če bi mu dala več, bi pojedel več. Dam mu samo 5 žličk Novalaca, kar bi sicer zadostovalo za okrog 160 ml. Gosto hrano uvajamo od 4, 5 meseca po nasvetu pediatrinje! Začeli smo samo z bučko, korenčkom in bili do sedaj samo na temu. Ker je bučka vodena in nekalorična mi je bilo nekako logično, da je še lačen, jokal je dokler ni dobil svoje porcije mleka. Čez 4 ure je bil spet lačen. naslednjo posvetovalnico imamo zaradi dopustov šele septembra, do takrat bo imel že 100 kg.

Na listu, ki nam ga je dala pediatrinja in v vseh knjigah piše naj bi se začelo gosto hrano uvajati pri 4 mesecih in pri 5. meseceh naj bi jedel že porcijo iz mesa in krompirja. !!! tako, da smo v bistvu celo v zaostanku.

Nimam tehtnice, vendar bi mogel imet okrog 8 kg. Rodil pa se je s 2860g. !!!

Enostavno nimam več idej kako naj ga prelisičim, koliko naj mu dam jesti,…

Pomagajte mi prosim.[/quote]

Hm, ko tole preberem …ja, tvoj otrok je lačen. V bistvu on za obrok popije le 160 ml mleka, to da redčiš ne igra vloge in s tem prenehaj, ker ga dobesedno izstradaš, potem se pa ne more nasititi. 160 ml mleka otroci popijejo pri 2 mesecih. Resno, daj mu zjutraj tisto flašo, pa 7 meric mleka in se bo orok zares najedel za tiste 3-4 ure. Potem pa začni z uvajanjem prave hrane. prave. OH, to otrok rabi. In meso. Boš videla, kako bo jedel in se najedel. In z zmanjšanjem količine popiteg amleka čez 2-3 mesece, pa spovečanim giobanjem, bo otrok udi začel izgubljati šlaufke.

Od bučke, niti ne korenčka se otrok ne bo najedel. Bi se ti? Poskusi tako razmišljati … da si prestradan, ampak res prestradana, kaj bi si zaželela pojesti? Koliko? Bi navalila na bučke ali na polno skledo testenin. Če si pa bolj drobčaken postave, potem nisi preveč verodostojna za ta odgovor, pa povprašaj moža … Resno, ker vem, kako tečen zna biti lačen otrok.
6 mesečniki imajo v povprečju 5-6 obrokov na dan, od tega sta dva kao malici, če že bolj obvladuje GH. tako da varianta hranjenje le na 4 ure ? Ok, če ti uspe…

Sicer pa, se mi zdi da si zelo obremenjena z otrokovo telesno težo. Prav strah sije ven. In v tem strahu in skrbi, da se ne redi, ti otroka mučiš, dobesedno. Otrok je lačen. daj mu jesti, prosim.

Sicer pa. Srečno. In ne skrbi. Ko bi ti videla kakšni “sumo borci” so ob osvojitvi hoje shujšali na vrabčke … potem so se pa začele druge težave, ker so bili naenkrat preveč preveč suhi.

Za vse pametnjakovičke, smernice uvajanja goste hrane so se v zadnjih dveh letih spremenile. Zdaj se gosto hrano uvaja prej, pri 4 mesecih.

Svetujem ti, da postopno uvedeš še kakšno bolj nasitno reč, npr. polento, riž, krompir … Ne vem, kdaj naj bi se sedaj uvajal gluten. Mislim pa, da je že čas.

Uvedi tudi meso in ribe. Kar pogumno. V obrok dodaj tudi žličko ali dve kakovostnega hladno stiskanega rastlinskega olja. Najboljše je sicer oljčno, a otrokom večinoma njegov intenzivni okus ni všeč, zato lahko dodaš tudi repično.

Tvoj je očitno že toliko velik, da ga samo mleko, sadje in zelenjava ne nasiti. Obrok naj bo gost, če ima že kakšen zob, mu daj tudi kakšen košček hrane za žvečit.

Tvoj otrok ima čisto normalno težo za svojo starost!

http://med.over.net/forum5/file.php/46/42820/Babsen1.jpg

Ne stradaj ga in ne bodi tako obremenjena z njegovo težo. Noramlno ga nahrani takrat, ko je lačen. Ni treba ravno kombinirat AM z banano, po banani naj lepo popije vodo ali nesladkan čaj. Če bo protestiral, pa mu daj še.

Ti povem primer – moj otrok je imel 10 kg pri 5 mesecih. Potem se je začel plazit in kobacat in pri 2 letih ima samo 13 kg.

moja soseda poje pri 3eh letih toliko kot en odrasel človek. pri dveh letih je pojedla dva polna krožnika zelenjavne spasirane juhe, pa še ni bilo dovolj. dokler ni začela okoli tekat je imela kar lepe šlaufke okoli rokic in nogic, potem pa je z začetkom tekanja okoli to vse šlo. danes mala je in poje vse. avgusta bo dopolnila 3 leta zdaj, pa poje 3 palačinke z nutelo kot en obrok. kot en obrok poje dve jajčki pečeni na oko in kruh. aja, danes je suhcene sorte..

otroku daj jesti kolikor želi.


[/quote]

Pa saj ne poje prav nič preveč, še premalo! Jaoooooo brihtne matere, seveda ima otrok pri 6 mesecih 8 kg, rodil se je pa s slabe 3, na mesec naj bi pridobival od pol do ene kile! ti bi naraščanje otrokove teže v prvem letu bremzala ali kakO????????? Ene ste ubrisane do konca, brez kančna zdrave pameti in zblojene ko kure. Korenček in bučko mu daješ že slaba dva meseca, otrok bi jedel pa komot že polento z golaževo omako!

DAJ OTROKU JESTI! IN TO OD 5 DO 8X DNEVNO!!! IN TO KONKRETNE OBROKE, NE PA NONSTOP NEKE BUČKE. Kako pišeš, pojedel svoj obrok mleka, čez 4 ure pa spet lačen, ja madona, otrok mora jesti na TRI URE!!! Mora jesti meso, jogurte, polento, krompir, ja zelenjavo in sadje seveda tudi, ampak tudi beljakovine in OH! Pa kak košček kruha za glodat, če že lahko. Pa po vsakem obroku še mleko! Če hoče celo, pa celo flašo. Če hoče dve, pa dve. Pri nas, vsi bili veliki in močni otroci, je že bilo tako! OTROK IMA NARAVNI MEHANIZEM SITOSTI, KI MU PREPREČUJE, DA BI SE PREKOMERNO REDIL – ČE JE LE HRANJEN S PRAVILNIM RAZMERJEM SNOVI!

Naš je pri 4 mesecih vagal 8 kil, pri 12-ih 12, zdaj pri treh letih: 15. Da rečeš, da bo imel otrok do naslednje posvetovalnice 100 kg, pa nisi gladka, res ne. Otrok ni anoreksična večna hujšarica ampak rastoč organizem, ki toliko, kolikor ZAHTEVA, TUDI PORABI!


[/quote]

Pa saj ne poje prav nič preveč, še premalo! Jaoooooo brihtne matere, seveda ima otrok pri 6 mesecih 8 kg, rodil se je pa s slabe 3, na mesec naj bi pridobival od pol do ene kile! ti bi naraščanje otrokove teže v prvem letu bremzala ali kakO????????? Ene ste ubrisane do konca, brez kančna zdrave pameti in zblojene ko kure. Korenček in bučko mu daješ že slaba dva meseca, otrok bi jedel pa komot že polento z golaževo omako!

DAJ OTROKU JESTI! IN TO OD 5 DO 8X DNEVNO!!! IN TO KONKRETNE OBROKE, NE PA NONSTOP NEKE BUČKE. Kako pišeš, pojedel svoj obrok mleka, čez 4 ure pa spet lačen, ja madona, otrok mora jesti na TRI URE!!! Mora jesti meso, jogurte, polento, krompir, ja zelenjavo in sadje seveda tudi, ampak tudi beljakovine in OH! Pa kak košček kruha za glodat, če že lahko. Pa po vsakem obroku še mleko! Če hoče celo, pa celo flašo. Če hoče dve, pa dve. Pri nas, vsi bili veliki in močni otroci, je že bilo tako! OTROK IMA NARAVNI MEHANIZEM SITOSTI, KI MU PREPREČUJE, DA BI SE PREKOMERNO REDIL – ČE JE LE HRANJEN S PRAVILNIM RAZMERJEM SNOVI!

Naš je pri 4 mesecih vagal 8 kil, pri 12-ih 12, zdaj pri treh letih: 15. Da rečeš, da bo imel otrok do naslednje posvetovalnice 100 kg, pa nisi gladka, res ne. Otrok ni anoreksična večna hujšarica ampak rastoč organizem, ki toliko, kolikor ZAHTEVA, TUDI PORABI![/quote]

Dobro, mogoče sem res ubrisana, ampak mene je sestra na prejšnji posvetovalnici zelo nadrla, da je predebel. majhen je, ni velik. Pa tudi nisem rekla, da ima 8 kg, ampak tam nekje… najbržže čez 8. Dobival je 1kg na mesec, le v zadnjem mesecu (pred posvetovalnico) “le” 400g. Na prejšnji posvetovalnici jih še 7 ni imel, pa me je nadrla.
Ne vem kako govoriš za jogurt… ko pa mi lepo piše na listih, da jogurta ne. Kakšen golaž! Ne vem kot, da smo z drugega sveta. Počasi bi mogla začet ribo in piščančka, pa zajčka baje. Ampak ali vidiš kako različna so mnenja? 8 obrokov? Meni so rekli v posvetovalnici 4 – 5 obrokov, s tem, da nočnega črtaš… mi pa imamo še vedno tudi nočni obrok.

Lej spoštujem tvoje mnenje, saj se gre za mojega otroka in ti si si vzela čas in mi svetovala, toda prosim ne me nadirat, ker mi je že brez tega dovolj hudo, ob teh komentarjih sem pa še bolj zmedena.

Vem, da je lačen. Saj je non stop lačen… Zvečer dobi tudi gresek, brez skrbi, da ga ne stradam… toda poje bistveno več kot sosedov ali sestrin, ali vsi ostali njegovi vrstniki. To, da zaostajamo z mesom pa vem… ker kot sem že napisala, krompir sem začela uvajat… pa ga zaenkrat ne mara, po dopustu bo pa še piščanček. In nekaj mi negre skup. Kako je lačen… pa tako se redi?

Lina, razumem tvojo stisko in občudujem te, kako zrelo odgovarjaš na odrezave in žaljive komentarje.
Pri nas je ravno obraten problem: 9-mesečnik je presuh in iz pregleda v pregled pada po krivulji. Na zadnjem pregledu, ki je bil pri natanko 9-ih mesecih, je tehtal slabih 8 kg (porodna teža 3 kg). Sestra me postrani gleda, kot da ga stradam oziroma neustrezno hranim, čeprav se držim vseh navodil, kako pravilno hraniti otroka. Ne dobiva prigrizkov, pije zgolj vodo, a če pri enem obroku poje 250 g, potem bo naslednji obrok gladko izpustil. Na obrok namreč v povprečju poje od 100 do 150 g, ima pa zgolj 4 obroke dnevno. Če uvedem še petega, bo izpustil enega od naslednjih obrokov oziroma se bodo zaužite količine ustrezno zmanjšale. Mleko zavrača in sem ga morala na ta račun opustiti, tako da ga zaužije zgolj s kašicami. Do 6. meseca na obrok ni popil več kot 120 ml mleka. Prav nasmejala sem se, ko sem prebrala komentar, da naj bi otrok pri 2 mesecih na obrok popil 160 ml mleka. Mislim, da bi ta gospa morala imeti resen pogovor z mojim sinom, ki je to količino zmazal šele pri 6-ih mesecih!
Smernice, ki jih omenjaš v svojih odgovorih, so povsem ustrezne, tako da se jih kar drži in pozabi na traparije o golažu. Mislim, da si odgovorna mamica in da čisto pravilno ravnaš s svojim otrokom.

Zdravo,no,naj ti dam nasvet še jaz!;)
Kaj,ko bi mu pred obrokom ponudila čaj,naj ga kar krepko popije,ter šele nato kašice?
Pri nečaku je delovalo,morda bo tudi pri tvojem sinu!

To je vse lepo in prav in tudi količine poitega mleka so vedno omenjene, kot povprečne, vendar … tvoj otrok je SIT, njen pa je LAČEN, torej mu zavestno odteguje hrano, ga pušča lačnega, ker se boji, da bo/je predebel. In to pri 6 mesecih. . Ne vem, jaz dojenčka stradat ne bi mogla.

Kar se pa tiče sester in primerjav, pa avtorici svetujem, da vse skupaj malo z rezervo jemlej, ker ji sicer grozi kakšna nevrotična motnja. pa tudi, mnogo sester je totalno nezainteresiranih in samo neke tabelce gledajo in so skratka neživljnjske. Tudi to, da uvajaš eno živilo mesec, dva je grozota. Živilo, novo uvajaša na par dni … kako bo sicer otrok do 10-12 meseca osvojilč kompleten jedilnik. In ja, po dveh mesecih uvajanja naj bi otrok kar lepo v celoti nadomestil dva mlečna obroka, tvoj, ki pa rad je, pa sploh. Na tak način mu boš zamerila Gh, saj se z njo ne naje. In se sparšuješ, zakaj imate nočne obroke? Zato, ker je otrok lačen. Le zato. žal mi je, a ponavljam – otroka stradaš. ne moreš TI odločiti, kdaj je otrok sit. odločil bo on. In bog pomagaj njegovi samopodobi kasneje, če se takoj ne vzameš v roke … hujšat že dojenčka. In prosim, razumi, da ne šteje volumen, šteje kalorična vrednost. In bučke, korenček (tudi krompirček) ima tega bore malo. S tem otroka ne boš nikoli nasitila, pa če poje pol litra.

Pa ne mislim, da je kaj narobe s tabo. Te razumem. Prvi otrok, brez samozavesti, polna strahov. nehaj brati. nehaj spraševati. Osnovne smernice si dobila (kdaj začeti uvajati, česa v prvem letu ne sme), ostalo delaj po občutku oz. sledi otroku. vse kar bo izven tega, mu boš le škodila – s sabo, ss svojo psiho.

Srečno. In zaupaj si.

New Report

Close