Najdi forum

Navajanje na kahlico

Prosila bi za vaše izkušnje z navajanjem otrok na kahlo / WC. Pri kateri starosti otroka ste začele, koliko časa je trajalo, da so zadevo obvladali, s kakšnimi metodami ste se lotili podviga. Predvsem me zanimajo izkušnje tistih, ki so se tega lotile bolj zgodaj.
Prijateljica mi je povedala, da je ona svojim otrokom pri 3 letih vzela plenice (šla na dopust brez njih), otroku razložila, da od zdaj naprej hodi na WC in je bilo to to. Otrok se je nekoliko upiral, a ne preveč.
Moj otrok je še manjši, a razmišljam, kako se tega lotiti, ker se mi zdi čakanje do 3 leta nekoliko predolgo. Sodobne nasvete “čakaj, da bodo pripravljeni” pripisujem medijskim konstruktom multinacionalk, ki prodajajo plenice in jim je seveda v interesu, da prodajajo plenice za otroke vsaj do osnovne šole. Seveda mora otrok izpolniti nekaj pogojev – recimo, da kontrolira mehur in da je mehur toliko velik, da ne rabi lulat vsake pol ure ampak čakat, da otrok sam reče, da bo od zdaj hodil na wc, ker je že velik, se mi zdi pa pretirano.
Torej – vaše izkušnje prosim!
In seveda hvala zanje!

Posadiš ga na kahlico. Če kaj naredi, ga pohvališ, sicer ga posedeš večkrat na dan.Ne bo kar uspelo, a s časom bo dobil občutek, da se tam nekaj dogaja….

Je bil star 3 leta in par mesecev nazaj je začel lulat na kahlico ali wc z nastavkom.Ampak kakat pa noče in na začetku se je kar pokakal v hlačke tako da zdaj vedno kadar ga kakat me prosi za pleničko.Tudi ponoči ima se pleničko.Jaz se ne obremenjujem s tem,ker nekaj forsirat in silit ne mores.

nova
Uredništvo priporoča

Malo po drugem letu je kar v redu (pri nas 2 leti in 3 mesece). Bilo par nesreč, ampak res samo tu in tam. Ima pa še pleničko ponoči (sedaj je stara malo več kot 3 leta), bomo v kratkem brez. Samo da se mamica opogumi.

Prvi otrok – začela navajati malo pred 2. roj. dnem, začel hoditi na kahlico pri 2 letih 4 mesecih.
Drugi otrok vse ponavlja za prvim, zato je v vseh stvareh hitrejši od prvega. Sedaj je star točno 1 leto in pol pa že lula in kaka na kahlico – ne še sam pove, ampak, če ga dam gor, takoj lula, če se mu mudi, sicer pove, da ne bo. Po obroku ga dam na kahlico in začne kakati. Starejši je za kakanje sam povedal, kdaj bo kakal. Prvega smo spodbujali, nagrajevali, a je šlo kar težko, pri drugemu pa spontano, čisto slučajno in je že šlo – mislila sem kot pri prvemu čakati do 2. leta, a se je izkazalo, da lahko že prej začnemo.

Glede navajanja na kahlico ni pravil – pri enemu gre tako, pri drugemu drugače. Vedno pa gre za sodelovanje staršev in otoka. Kjer starši ne pokažejo prave volje, je otrok pri 3 letih še v plenicah – razen redkih izjem (zdravstvene težave, dokazana nezrelost otroka…)

Hčerka, motorično napredna, je šla na kahlico pri 8 mesecih (ko sem jo previjala, sem jo posadila na kahlico in je vedno kaj naredila). Seveda je še naprej imela plenico. Čez dan je enkrat sama rekla, da je noče in je bila čez dan suha pred drugim letom. Ponoči je bila suha malo pred 3. letom, tudi sama rekla, da noče več plenice, s tem da sem jo še kakšna pol leta “za vsak slučaj” dala na kahlo okrog polnoči, preden sem šla spat in se je napol v spanju polulala, potem pa nazaj spat. Od 3,5 leta se ponoči sama zbudi in gre na kahlico.

Sin je imel precej težav z motoriko zaradi operacije, pozno je sedel in tako sem ga na kahlico prvič dala šele malo po 1. letu in tako vedno ob vsakem previjanju. Še zdaj ima plenico dan in noč, star je 2,5 leti, vendar zdaj vse večkrat že sam pove, da ga lulat in takrat mu dam plenico dol in gre na kahlo. Smo tudi probali brez plenice nonstop, pa je bil kar naprej moker, ker ni vedno povedal. Računam pa, da bo letos poleti suh vsaj čez dan, za ponoči bo gotovo treba še kako leto počakat.

Meni je mama svetovala, naj ga med previjanjem dam za minuto na kahlo od 6. meseca, ko začne sam sedeti. Ker mu je takrat še zanimivo sedeti in ni problem biti pri miru. Ker ga previjam vedno po obroku, ko tudi kaka, je kakanje na kahlo kar osvojil, tako da je to pri letu in pol pravilo. Tudi ko smo bili na potovanju, je “izven reda” najavil, da hoče kakat, sem mu rekla, da naj malo počaka, ustavila na prvem počivališču in je res počakal do tedaj in naredil kup v kahlo.
Za lulanje pa ne vem čisto, kako se lotiti, ker pogosto opazim, da lula še tedaj, ko ga odvijam iz plenice. Kadar lula, ko je na wcju, ga pohvalim in povem, da je lulal, da bi prepoznal besedo (tako sem nareč psa naučila, da ve, kaj je to). Previjam ga na 3 ure, kar je seveda preveč, da bi zdržal z lulanjem. Ko se bom odločila, da se navajanja konkretno lotim, sem mislila ga enostavno dajati na eno uro na wc za minuto, pohvaliti, če kaj naredi, plenico nazaj gor in naprej igra.
A ste ve pri odvajanju kar vzele plenico in je potem lulal v hlače, dokler se ni navadil? Kaj pa uporaba nekih “trening hlačk”? Ali se da s plenico, dokler ne osvoji vsaj 90%?

Če bi jih začeli že v porodnišnici navajat, bi mogoče trajalo do srednje šole?

Za prvi rojstni dan je dobil kahljico in jo imel za igranje, za sedenje na njej, včasih za lulanje.Povedali smo mu zakaj je haljica – kakšen je njen namen. Pred drugim rojstnim dnevom smo mu preko dneva vzeli pleničko stran, ker je sam rekel lulat, ulat, ulat in lulav v hlačke. Trajalo kakšen teden, da mu je vklopilo, da je kahljica za lulanje. ko je bil en teden suh, smo vzeli tudi ponoči. Tako je suh od drugega leta starosti – lulanje, ponoči in podnevi, kakanje pa smo osvojili pol leta kasneje – pol leta je še govoril naj dam pleničko za pokakat. Nato je tudi kakal v kahljico. Potem smo imeli fazo zadrževanja kakanja – kar je trajalo kake tri mesece – kakal tudi v tuš kabino tretji dan, po zadrževanju, nikoli v hlačke. Pediatrinja mi je rekla, naj kaka kamorkoli, samo da ne zadržuje več kot tri dni. Potem mu je enkrat med kakanjem v tušu – pod tušem padla klobasica na nogo in je začel vreščati, da sem mislila, da ga bo pobralo. Sem rekla, da naj klobaso pobere in jo nese v stranišče, da nič ne naredi hudega. Jo je pobral, nesel v stranišče in od takrat naprej kakamo tudi vsak dan v stranišče. Tako, da lahko rečem da do dveh let in pol kakanje in lulanje v stranišče. Na kahljico samo še v primeru, če ga tišči takrat ko kdo drug sedi an WC-ju in mora it.

Pri nas je bilo pa tako, da je nekaj mesecev pred 3 roj. dnem začel sam, da ga lulat in je šel, čez nekaj tednov pa še kakat in to je to.

Na kahlo smo ga posedli pri 9 mesecih ko še ni hodil in odpadel je tudi vzorec vstajanja in bežanja s kahlice…Gor smo ga dajali ob vsakem previjanju. Zelo hitro je kakal izključno na kahlo. Suh je bil pri 2 letih, v 14 dneh tako podnevi kot ponoči.

Pa en lep dan želim, Joan

Jaz ti bom pa rekla, da tole, da mora biti otrok pripravljen ni noben konstrukt. Tisti, ki smo imela otroka, ki je potreboval več časa to še predobro vemo. AMpak pustimo zdaj to.

Jaz bi ga redno dajala na kahlico. za vsako lužico ali kakanje pohvalila. Pa poleti bi ga imela brez plenice zunaj, da vidi in opazi, ko mu teče. Potem boš pa že sama vidla, kako otrok na vse skupaj reagira. Jaz vem, da majhnemu otroku ne bi kar plenice odvzela. Se dobijo tudi take plenice, ki so zlepljene pri strani. AMpak se mi zdi,d a so to za večje otroke. Tam 2-3 let. Ker tako majhen otrok se mora šele naučiti, kako in kaj se mu tam spodaj dogaja.

Meni se zdi brezzveze izgubljati čas in energijo, da bi uvajanje trajalo pol leta. Punca je bila stara dve in pol, ko sem ji vzela plenico. Dojela je takoj, v treh dneh je bila suha podnevi, v enem mesecu ponoči. Sin je bil ponoči suh že dva meseca prej, kot smo odstranili pleničko podnevi. Ravno tako smo pri dveh in pol poskusili, ni šlo, spet čez par dni, ni šlo, tu in tam sem mu dala plenico dol in ga vsake pol ure vprašala, če gre lulat. Pa je rekel, da ne. In pol se je polulal. Če se je to zgodilo trikrat zaporedoma, sem vedela, da ni pripraljen. Pri dveh letih in devetih mesecih je sistem poštekal, samo s kakanjem so še bile težave. V kakšnem mesecu dni je tudi to minilo. Tretjega nameravam ravno tako začeti navajati poleti, ko bo ravno dobro dopolnil dve leti. Bomo videli, če bo prezgodaj, bomo pač poskusili pozneje.
Mimogrede- tašča je tudi mene strašila, da je treba začeti dajati na kahlico že pred prvim rojstnim dnevom, a sem prišla do zakljjučka, da je mnogo prezgodaj. Vse ob svojem času.

Jaz tudi ne razumem sistema, da začneš pri 8ih mesecih posedat na kahlico in potem traja tako ali tako do 2-3 leta, da so suhi (torej cca 1,5 let “odvajanja od plenice”). Zakaj ne počakaš na to, da je otrok malo starejši, bolj kapira zadevo in je pripravljen na kahlico – pa proces zaključiš v parih tednih in si prišparaš več kot leto posedanja na kahlico?

Ko sem se lotila svojega prvega odvajati od plenice, sem to naredila “študijsko” in seveda kupila knjigo o navajanju na kahlo. No nekaj pametnega pa je iz te knjige ostalo. Nekako tako: če začneš odvajti pri 2 letih odvajaš do treh, če pa začneš pri treh odvajaš nekaj dni.

No, pri nas večji ni hotel slišati, da bi hodil na kahlo in vsi poskusi so bili samo mučenje nas in njega. Ni hotel na kahlo in pika. Na svoj 3. rojstni dan je rekel, da ne bo imel plenice in od takrat suh.

Mlajši pa je tudi malo pred tretjim RD pogruntal in tudi brez težav.

Meni je precej bolj udobno, če se otrok pokaka v WC, kot če se mu razmaže po celi riti. Glede na to, da je tudi on zainteresiran za to, je verjetno tudi njemu bolje.

Hvala vsem za izkušnje. Me prav zanima, kako se bo izšlo in če bo res trajalo do 3. leta. 🙂

Naša je bila suha pred drugim letom, uspeli pa smo v 14 dneh, kolikor smo bili na morju. Enostavno ji plenice, razen za spanje, nisem več dala gor. Ves čas sem jo spraševala, če jo lulat ali pa sem jo kar prijela in nosila na stranišče ali pa “zalizi travico”. Včasih je seveda ušlo v hlačke, ampak to je pač del procesa. Smo malce več oblekic nosili s sabo. Kahle nismo imeli, ker je ni zanimala.

Istočasno smo do neumornosti prebirali knjigico “Matevžku je uspelo”. In tako je uspelo tudi njej. Je bila zelo vesela, ker je bila kar naenkrat tudi ona velika punca.

Ponoči pa je bila suha malo pred tretjim letom. Nisem hotela istočasno. Začeli smo tako, da sem ji razložila, kaj bomo počeli. Potem sem na začetku, preden sem šla sama spat, šla k njej v sobo in jo odnesla lulat. Tako je potem zdržala do jutra. Seveda ne vedno, ampak ni trajalo dolgo, da je bila suha celo noč.

Kakšno olajšanje, ko smo se znebili plenic! : )

A zakaj pri 8 mes na kahlo?

Zakaj pa pucat prvi zob? Saj si jih do 12 let ne bo znal zares temeljito umit?
Zakaj mu dat pri 9 mes žlico v roke? Saj se še nadalnjega pol leta ne bo sam najedel?
Zakaj mu dajat svinčnik v roke pri letu ali letu in pol? Saj še 6 let ne bo pisal in še vaj 2 ne kaj razpoznavnega narisal?
Zakaj ga učit umivanja rok pri 18 mes, saj si jih še lep čas ne bo sma umil?
Zakaj ga učiti oblačenja od najzgodnješe dobe, saj se tja do 3. leta še ne bo sam oblekel? Itd itd itd…

Ja, tudi na kahlo gre, ko sedi, to je običajno okoli 8. mes zato, da se nanjo navadi, da dojame, da to ni igrača in če se slučajno polula, da je fanj, ker ni treba tistega “punklja” s sabo nosit. Ta doba je fina tudi zato, ker na kahli res obsedi, tisto minutko ali dve, saj še ne hodi in ne zna vstati,s tem se pa tudi navadi, da se na kahli sedi.

Imam 3 svoje otroke, v zadnjih 8 letih pa sem varovala vsega skupaj 9 otrok. Tisti, ki so jih že doma navajali na kahlo in jih posedali nanjo (ali na nastavek na WCju), so dosti prej čisti in suhi. Moji trije so bili konkretno vsi suhi in čisti precej pred 2. letom, najhitrejši pri 16 mes, najbolj počasen (nedonošenček) pa pri 19 mes. Vsi so bili hkrati suhi tudi med dnevnim spanjem (cca. z enim tednom zamika), ponoči pa cca 2 mes kasneje. Suhi in čisti pomeni, da so bili res suhi in čisti, ne da jim je še 5 x na teden “uhajalo”. Vsi so najprej kakali na kahlo (zadnji direkt na WC), šele potem lulali. V 8 letih sem imela en sam primer, da otroka do 3 let nismo osvobodili plenic, vendar veliko točno zaradi mentalitete “bo že, je pa ja bolj komot menjat plenico, kot pobrista npr. lužo”. Tako sem se jaz od pon do petka trudila, ampak čez vikend je bilo spet na “izi”, plenico gor pa gremo, dokler se otrok sam ni uprl in kategorično zavrnil plenico. Ampak je trajalo skoraj do 3,5 let.

Velika večina otrok (pustimo vse z razvojnimi težavami in boleznimi sečil) je za odvajanje zrela med 18. in 24. mes in se takrat zelo lepo in brez stresa odvadijo plenic, z minimalnim vložkom staršev. Treba je samo kak teden potrpljenja, malenkostno pripravljenost, otroku pomagati in za njim BREZ KREGANJA, a s pojansilom pospraviti. Sama za nobenim nisem brisala luž kaj dlje, kot slab teden. Ko pa to dobo zamudimo, smo pečeni tja do 3. ali celo do 4. leta, ker je to obdobje “NE”jev, upora, uveljavljanja svoje volje, kljubovanja, trme…

Otroka smo na kahko posadili pri cca. 9 mesecih. Ker je bil oz. je zelo, zelo živahen otrok, sem ga želela na sedenje na kahli navaditi čimprej, da se ne bi kasneje preveč upiral.

Tudi ta ideja, da bi bil otrok kar naprej v plenici, se mi upira. No, ne vem, meni ne bi bilo preveč prijetno v čem takem cel dan.

Pri 20 mesecih sploh ne kaka več v plenice, ker vsakič pove, da ga kakat. Za lulat pove skoraj vsakič, včasih trenutek prepozno.

Evo, me je tale razprava pozitivno spodbudila 🙂 in sem svojemu 20-mesečniku praktično v enem dnevu ukinila plenico čez dan oziroma si jo je kar sam ukinil, ker zdaj se kar jezi, ko mu zvečer želim dat plenico. Samo prvi dan ukinitve je dvakrat malenkost prepozno povedal za lulat. Drugi dan je pravočasno povedal vsakič, tretji dan tudi …

Moram pa povedat tudi to, da je bil pred tem v stanovanju veliko brez pleničke, nagec od pasu navzdol, praktično ves čas smo mu “ritko zračili”. In mogoče je tudi to kaj vplivalo na hitro ukinitev … ker je pač vsakič, ko se je polulal kam na tla, to videl, dobro zaznal. Potem je pa hitro pogruntal, da lahko svoje lulanje tudi “napove” in midva sva ga ob opozorilu nesla na kahlo ali stranišče.

Pa srečno …

New Report

Close