Starševstvo in vzgoja

Odgovarjajo: mag. Nataša Durjava, EAGT geštalt izkustvena psihoterapevtka • prof. Andreja Vukmir, spec. zakonske in družinske terapije • Mirjana Frankovič, transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj

Nenadna sprememba v obnašanju partnerjevega otroka...

Default avatar

Jalur

soncnica977 je napisal/a:
Default avatar

Jalur

Uh...malo prehitro sem enter stisnila.

Postavi se v mamino kožo: Poleg hiperaktivnega otroka, ki še ni dovolj star, da bi bil brez nadzora, mora še tudi kaj postoriti po hiši. Mora skuhati, oprati, pomagati pri šolskih nalogah..., pa ne samo 2x2 dni na mesec. Hvala bogu, da ima pomoč staršev, ker vem, kako je, ko nobene pomoči nimaš. Kar se hrane tiče, bi rekla, da spada k izsiljevanju. In ker pri vas potem dobi pomfri ali makarone s kečapom, potem doma verjetno maltretira mamo, ker "pri ateju je kečap pri vsakem obroku". In mama je besna na vas, ker otroka razvajate.
Jaz še vedno ne razumem, kako vam je lahko težko imet otroka 4 dni na mesec, ko ga ima mama lahko 26 dni, pa pol toliko ne jamra. Pa ne se zgovarjat na to, da ima ona pomoč. Jaz sem sama s 3 otroci 3 leta, najmlajši je bil še v plenicah in nimam nobene pomoči. Očetu in njegovi partnerki pa se zdita dva dneva na mesec predolga. Verjamem, da vam poruši vašo dnevno rutino, ampak to je nekomu vsakodnevna rutina. Če pa otroku popuščate samo zato, da je življenje teh par dni za vas lažje... ne delate otroku nobene usluge.
Default avatar

LadyBanana

mah malo pozabljate, da ni isto vzgajati in rihtati svojega otroka ali pa partnerjevega in verjetno je lažje nekomu 3 svoje otroke porihtat kot pa enega partnerjevega... tle je predvsem vloga partnerja, da poskrbi za svojega otroka in da mu on postavi meje in vzgojne metode... ker lahko kaj hitro kdo dobi pod nos, ti men ne boš govorila, nisi moja mami.... tko da...
Default avatar

Jalur

Je pa zanimivo, da imajo v glavnem "ta nove" probleme s partnerjevimi otroci, očetje se ne pritožujejo preveč.
Default avatar

LadyBanana

Jalur.... seveda, da se ne pritožujejo, ker jim je bolj kot ne vseeno, ker v večini preložijo na ta novo, ker je to ponavadi "žensko delo". Pa tudi ni veliko moške populacije tu, tko da je težko soditi. Verjemi pa, da imajo tudi "ta novi" probleme z otroci od partnerke....
Default avatar

mene tle zanima predvsem otrok

Nisi ti kriva, da otrok nima več svoje jedrne družine, ampak on tudi ni. Meni se vseeno zdi, da je primarno, da ima otrok svojega očeta, dobrega ali slabega. Na tebi ni niti da ga vzgajaš, ali kaj drugega. Se pa ne rini med otroka in njegovega očeta in ne soli pameti očetu, kako naj vzgaja otroka. Otrok si ne more poiskati drugega očeta. Ti si lahko poiščeš drugega partnerja. Postavi se v otrokovo kožo. Je precej drugače. Ti pa nisi tam, da skrbiš, da se bo razvil v zrelo osebo ali da popravljaš vzgojo njegovih ločenih staršev.
Pa vse dobro ti želim. Moj nasvet, če je otrok star tako malo... move on...
Default avatar

jasnaaaaaaaaaa

Že kar nekaj časa je od tega... Upam, da ste stvari uredili. Smo v podobni situaciji... Poročaj, kako in kaj.
Default avatar

Fighter1

Jao, ''ženska'', usmeri svoje mlade možgane v svojega otroka, sebe in svojega trenutnega partnerja, ne toliko v bivšo, ker izgubljaš svoj čas in zastrupljaš s tem le sebe in svojega otroka. Preboli jo že 1x. Deluješ popolnoma nezrelo. Ukvarjaš se s problemom, ki sploh ni tvoj. Bivša pa se ti smeji za hrbtom, ko se tako ubadaš z njo, no. Dej, no že 1x!! No. Nooo. Jao.
Default avatar

Serga123

Fighter1 je napisal/a:
Ahahaha, ahahaha. Res, ja. Ma pozabi, da bo to lahko prebolelo, zenska sanja o bivsi zeni prijatelja, zenska ne more spat zaradi nje, od jutra do vecera ima samo njo v glavi. Po mojem ima more ker si zamislja, kako je njen prijatelj seksal z bivso in sta delala otroke, pa se ji mesa :).
Default avatar

vezalka

no, že res, da so otroci zelo pomembni, še bolj pa kako jih usmerjamo, če je tako hiperaktiven in če se že vsake stvari boji, rad nagaja, trmari, nima prijateljev in na koncu komandira in izsiljuje, je to resen problem dvojne ali trojne vzgoje, mama, stari starši, razširjena družina in sedaj še šola, otrok mora živeti 4 načine življenja. Spomnite se svojih starih staršev, tam je bilo vse dovoljeno, če kaj doma ni štimalo, pa grem k babici, so nam hoteli ugajati.
Me zanima, če se otrok ukvarja še s kakšno dejavnostjo po šoli, a ima kakšno željo, kaj ga veseli, ker po opisanem ima vikende proste, mora iti na dvorišče oz. v naravo, da ga sprehodite, igrati nogomet, se z nim igrati.
Išče pozornost samo skozi aktivnosti ali tudi skozi pogovor. Mogoče bi v tej smeri razmislila, ker tedenske aktivnosti bi ga zamotile, imeli bi se o čem pogovarjat čez vikende in čez teden bi oče prevzel to skrb, da bi ga peljal na trening nogometa, karateja oz. kaj ga veseli, imel bi prijatelje izven šole, ki bi se jim moral prilagajati, se z njimi družiti prostovoljno.
Istočasno bi sama naredila nek svoj odnos, recimo moški, ki se tiče samo njiju in bi pozabil na po domače rečeno, bedarije. Na področju nagajivosti je glavni, če bi pa moral tekmovati s sebi enakimi pa je drugače, mogoče mu bo celo šlo in se bo sprostil, ko bo prišel tudi v stik z dojenčkom.
Ne vem, probajte ga zaposlit z nečim, kar ga veseli, ker očitno je v tej mali glavici preveč stvari, na katere ne zna odreagirati, tudi po enem letu.

Moderatorji

mag. Nataša Durjava , EAGT geštalt izkustvena psihoterapevtka
durjavaN
prof. Andreja Vukmir , spec. zakonske in družinske terapije
Zavod Pogled
Mirjana Frankovič , transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj
MirjanaFrankovic