Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Volilna pravica za vse državljane

Volilna pravica za vse državljane

Pred leti, ko sem bil še kot nadebudni mladenič aktiven v podmladku ene od političnih strank, sem prišel na idejo, da bi starši lahko koristili volilno pravico tudi za svoje otroke in sem tudi pripravil predlog spremembe ustreznega člena ustave. S tem bi dosegli, da so v parlamentu zastopani predstavniki vseh državljanov. Volilna pravica bi bila po načelu 1 državljan 1 glas. Seveda ker na vseh področjih dokler otroci niso samostojni, za svoje otroke skrbijo starši, bi tudi tukaj za njihovo volilno pravico skrbeli starši.
Zdaj, ko sem tudi jaz starš, sem vedno bolj prepričan kako zelo prav sem imel in mi je žal, da se nisem še nekoliko bolj angažiral s tem predlogom. Naj povem, da posledica tega predloga (v kolikor bi ga uspeli uzakoniti), bi bila, spremenjeni volilni programi vseh političnih strank v smer več ugodnosti za otroke (nižji davki za otroške obleke, igrače, zastonj vrtci…). Politične stranke bi bile prisiljene upoštevati tudi interese tistih državljanov, ki do sedaj niso imeli volilne pravice (mladoletnih državljanov). Sedem članska družina bi po novem imela sedem glasov.
Me pa zanima kaj o tem mislite tukaj na forumu velikih družin.

Fenomenalno! Mi bi lahko kmalu glasovali s šestimi glasovi. Seveda, saj se tudi o drugih pomembnih odločitvah odločamo namesto otrok!

Izjemna ideja!

meni je tvoj predlog čisto mimo ..

nova
Uredništvo priporoča


Prosim še za argumente. Predno so dobile ženske volilno pravico, je bilo tudi nekaterim predlog čist mimo, in tudi preden so temnopolti dobili v ZDA volilno pravico, je bilo nekaterim belcem to čist mimo. Zdaj smo praktično na tej stopnji, da upoštevamo samo še mladoletne in bo oblast zastopala vse sloje družbe. Končno bi bil parlament to, kar bi moral biti – odsev ljudstva.

Kaj jaz vem. Nekako tako vidim to volilno previco otrokom kot vsiljevanje mnenja staršev, saj otrok pač ni sposoben odločati o takih stvareh. Mogoče malo starejši že, mlajši pa nikakor. Potem to pač ni volja otrok, ampak njihovih staršev. Podobno kot prenašanje katerekoli vere s staršev na otroke. Ne vem, mogoče se motim.

Se vam ne zdi, da starši otroku itak vsiljujemo vse, od tega da morejo jesti zdravo hrano, več kuhane hrane, manj sladkarij… do tega, da jih silimo da se umivajo, hodijo v vrtec, šolo…, da jim silimo svoje takšno ali drugačno prepričanje? Vse zato ker jih imamo radi in bi jim radi dali ali privzgojili nekaj za kar smo prepričani, da je dobro zanje.
Ne vidim razkoraka med interesi staršev in tega kaj je dobro za njihove otroke. Denimo da ima neka stranka v programu brezplačne vrtce, druga stranka pa da more biti na šolskih jedilnikih vsk dan obvezno čokolada kolikor je hoče otrok pojesti. Seveda bi starši glasovali za prvo stranko, čeprav bi verjetno otrok raje glasoval za drugo. Starši bi otroku vsilili svojo voljo, vendar je ta volja v interesu otroka, saj bi pomagala k blagostanju družine v kateri ta otrok živi.
Moj predlog samo prispeva k temu da tisti ki skrbi in vzdržuje še koga drugega kot samega sebe, ima večjo težo pri odločanju, saj ga tudi vsak nov zakon bolj prizadane, kot onega ki skrbi samo zase.

S tega gledišča bi se mogoče lahko strinjala z vami.

Morda bi prej prišel s predlogom,d a se volilna pravica znaiža na mejo 16. let.
Pri vseh spremembah, je potrebna postopnost.
Sicer pa je predlog vreden vsaj debate.

Kaj pa če bi podelili volilno pravico še kužkom, hrčkom, kanarčkom …? Kaj ti ni jasno, da je bistvo volilne pravice, da človek SAM izrazi SVOJO voljo?

Bom povzela kar ančko, tudi mene je volilna pravica takoj spomnila na prenašanje vere s staršev na otroke. Ne, vsak naj se odloča tako kot misli, da je prav, predvsem pa naj se odloča sam.

To, o čem vsem se odločamo namesto otrok mi ne gre skupaj z vol. pravico, vero.
Skupaj mešaš hruške in jabolka.

O strankah in njihovi dejavnosti, saj veš kako pravijo, vrana vrani ne izkljuje oči in korito je isto, samo prasci se menjajo.

Z vašim predlogom bi bili na boljšem samo Jelinčiči in njemu podobni, ki bi ponujali žur do jutranjih ur. To pa ni tisto kar bi doseglo moj cilj. Moj cilj je, da bi se razmere in pogoji mladostnikom izboljšale in ne poslabšale. Bolje bi seveda bilo, da starši ki otroka ali mladoletnika živijo, odločijo kaj bodo volili, saj je vendar tudi finančno breme in tudi siceršna odgovornost njihova. Seveda se starši lahko odločijo, da svojemu otroku že toliko zaupajo, da se bo znal sam pravilno odločiti. Pri nas doma bi se o vsem pogovorili, vsi bi povedali svoja mnenja o katerih bi diskutirali in se verjetno na koncu enotno odločili koga bomo volili.

Mojih otrok prosim da ne enačiš s hrčki.

Se vam ne zdi, da bi morala neka mati, ki ima tri otroke imeti večji vpliv na odločanje, kot nek posameznik?

Se vam ne zdi, da bi morala neka mati, ki ima tri otroke imeti večji vpliv na odločanje, kot nek posameznik?[/quote]meni se ne zdi ,mam imam kar precej nad povprečjem veliko družino
meni se ne zdi prav da si jemljem pravico in volim namesto otrok ,ker imam načelo da imamo otroke na “izposojo” ne pa v lastnino …in četudi bi nam podelili kdaj to pravico jo jaz in moj mož zagotovo ne bi izkoristila ( govorim samo o glasovih otrok ) mislim da je starostna meja z namenom ,tako pri alkoholu ,kot pri vožnji ,kot pri volitvah …volimo takrat ko lahko vsak posameznik prispeva glas in potem za ta glas odgovarja kot posameznik ,jaz pa kot mati ne mislim mojih odločitev prelagati dobesedno na otroke

sem prebrala vse tvoje argumente ,vem kam kaj misliš ,niti ni tako napačno razmišljanje ,mogoče na to gledam drugače ,ker sem nad politiko in volitvami že zdavnaj obupala

Bom poskusil vprašanje nekoliko zasukat. Potemtakem, če vas prav razumem, je bolje sploh ne imeti pravice, kot imeti pravico preko svojih staršev. Jaz mislim, da je bolje pravico imeti, pa čeprav preko staršev.
Recimo da je državljanov 2 milijona, vsi zakoni ki jih državni zbor sprejme, veljajo za vse državljane, res je sicer da nekateri zakoni ne prizadenejo direktno otroka ampak njihove starše, vendar v ustavi piše da smo vsi državljani enaki pred zakonom. Vpliv na sprejem zakonov imajo volilni upravičenci, denimo da jih je 1,5 milijona, ki vplivajo na to kateri program in v kolikšni meri se bo upošteval pri pripravi zakonov. Torej vsak ki ima volilno pravico, lahko voli za sebe + namesto tistih državljanov ki nimajo volilne pravice. Vsak volivec glasuje za 1,33 državljana. Če je temu tako, pa pomeni, da popoln tujec, ki ima povsem svoje interese in mu je malo mar zate in za tvojega otroka, glasuje še zanj, čeprav si zanj ti kazensko pravno in finančno odgovorna.


Že večkrat sem opazila, da se staršem, ki imate veliko otrok rahlo zasuka v glavi. Po tvoji ideji pa resnično izginejo vsi dvomi.
Najbolje da bojo volile res tudi mačke, psi, morski konjički…Zakaj pa ne? Saj bodo uveljaljali vendar našo voljo.
Bog marija kam svet pelje.

Vkolikor boste vi dosegli da bodo mačke, psi, morski konjički… dobili državljanstvo, po tej logiki bi jim pripadale enake pravice kot vsem državljanom. Seveda sem jaz strogo proti, da živali enačite z ljudmi.
Želel sem argumentirano razpravo, če nimaš argumentov ni potrebno preiti na nivo žalitve.

Zgrožena sem nad tem, da ljudje, kakršen je 5xATI, gor spravljajo otroke. Prav rada bi vedela, v kateri stranki si ti bil ti aktiven. Nikoli namreč ne bi želela voliti te stranke. Ti bi jim dal samo aktivno volilno pravico ali tudi pasivno? Saj menda ločiš med tema dvema, če spreminjaš ustavo. Res, komaj čakam, da bomo v parlement izvolili kakšnega vrtičkarja. Verjetno bo naredil manj škode kot člani tvoje stranke. Menda ti je do zdaj že jasno, da volilna pravica ne pomeni samo pravico voliti, ampak tudi biti voljen (in izvoljen). Le zakaj bi volilna pravica ostala enaka, ko pa bi ti rad imel več glasov, kajne? In potem bodo vsi tvoji otroci, tudi tisti, ki še niti mama in ata ne znajo reči, lahko volili za tebi ljubko stranko, ker seveda boš ti upošteval njihovo mnenje. Ki ti ga bodo sporočili kako, pred kakcev, bruhcev ali na kakšen drug način? Pa da ne bom jaz, ki sem velika poznavalka ustavnega prava, tukaj sredi noči pisala predolgih romanov. Veš, kdaj se bo zgodilo to, kar ti tukaj flancaš? Ko bodo sloni leteli, nič prej. Mogoče bi namesto delanja šestega otroka odprl kakšno knjigo. Se boš malo manj smešil. In prepričana sem, da tvoja stranka ne bo vesela, če boš tukaj napisal njeno ime. Nobena stranka namreč ni ponosna na takšne člane.

Saj ne gre za pravno vprašanje, ampak za politično. Pravna služba itak vsako politično odločitev spiše pravno korektno, zato imamo vas pavnike, mar ne? Bolj me skrbi tvoj odnos do demokracije. Si morda nestrpna do drugače mislečih? Imaš težavo s pluralizmom, ozirima s političnim sistemom v katerem živimo? Nekomu, ki ne razmišlja tako kot ti, bi najraje prepovedala povedat svoje mnenje. Pa ne samo to, nekomu ki razmišlja s svojo glavo, bi najraje prepovedala imeti otroke. Poglej prinčipesa. Itak če mi ne uspe z argumenti prepričat dovolj velike večine, bo ostalo tako kot je. Če nas bo pa večina mislilo drugače, bo pa tako kot misli večina, saj je vendar demokracija in naj te potolažim, za spremembo ustave more biti dvotretjinska večina.
Jaz vsekakor pričakujem še kakšno argumentirano mnenje za ali proti mojem predlogu.

Jaz ti sploh nisem oporokala možnosti, da poveš svoje mnenje. Povedal si ga. Samo tvoje mnenje se mi zdi grozljivo topoumno in zato mi je grozljivo, da ga boš prenesel na svoje otroke. Ker sem prepričana, da enako topoumno razmišljaš tudi o drugih stvareh, kar pomeni, da bomo nekoč imeli pet odraslih, ki bodo tako razmišljali. In ne, to ni samo politično vprašanje, je tudi in predvsem pravno vprašanje. Verjamem pa, da si ti v svojem razmišljanju samo politično motiviran, za pravo in demokracijo ti ni mar. Tebi osnove niso jasne in ker ti niso jasne, se ti to, kar pišeš, sploh ne zdi čudno. Aja, in da se razumeva – jaz ti nisem prepovedovala imeti otroke, jaz sem samo zgrožena, da jih imaš. In ko omenjaš prepričevanje in argumente, seveda ti ne bo uspelo prepričati večine in seveda nimaš argumentov. Si boš moral izmisliti kaj drugega. Z veseljem bom čakala nadaljevanje in bom tvojo serijo predlogov imenovala serijal absurdov.

New Report

Close