Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja vaje za črko r- KDO VE?

vaje za črko r- KDO VE?

Živjo, moj sinek je star 3,5 let in še vedno ne izgovori črke r. pediatrinja naša je bolj tako tako, za vsako stvar moram prosit na kolenih….baje naj bi bilo to do 4 leta še ok, samo v vrtcu ga že malo zbadajao….skaratka, kje najdem kakšne vaje, kako naj delava, če že do logopeda ne morem? Pozna kdo kakšnega prijaznega logopeda, ki bi mi po tel kaj predlagal, če že do nega ne morem?

hvala za vso pomoč!

imaš čist simpl vaje in vaje delajo mojstra.avto gre brrrrrrrrrrrrrrm ,rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrriba rrribi rrreže rrrep :))

takšne simpl besede,ki se začnejo na R

Ok, to vse delava, pa ne gre in ne gre…. 🙁 riba, raca, rak, brrrrr….vse kar mi pride na misel….) potem pa opazi kaj se igrava oz. kaj bi rada pa ne želi več….:(

nova
Uredništvo priporoča

Naša logopedinja pravi takole:
Če otrok do 5-ega leta ne reče r ni nič narobe. Potem pa naj le stopi do logopeda. ker če učiš 3 ali 4 letnika “R” je to tako, kot bi 11 mesečnega otroka ki še ne hodi, učil hodit. Kajti večina jih bi shodila v roku parih mesecev brez kakršne koli intervencije. Seveda pa ni nič narobe, če delata vaje že zdaj, bosta vse skupaj malo pospešila. Te vaje pa niti slučajno niso take, kot je rekla en pred mano. Ker otrok se mora naučiti zatresti jeziček na pravem mestu in če bo takole po svoje govoril (jiba, jaca, jak ali liba, laca, lak) še naprej, se ne bo ničesar naučil, ali pa celo začel pogrkovat..

Moja hčerka pri petih letih še ni rekla “R”, potem naju je zdravnica napotila do logopedinje, kjer sva se naučili (Obe) vaje za “R”, te vaje sva delali VSAK večer po 5 minut in v enem mesecu in pol je hčerki uspelo.

Vaj pa je bilo veliko – dva lista besed, ki se začnejo na “r” ali pa ga imajo na sredini.
1. R pa ne izgovoriš klasično ampak npr. TRI izgovoriš TDI:
TRIGLAV – TDIGLAV, TRAK – TDAK, …..TDOJKA, TDAVA, TDAJEKT,…
2. R oz. DR izgovoriš tako, da daš jezik med ustnice in zatreseš (oglašanje motroja):
DREVO, DRUŽINA, DRAGO, DRAGICA,
3. BR izgovoriš tako, da rečeš B in zatreseš ustnice (kot oglašanje avta):
BRINA, BREDA, BRAVO, BRESKEV, BROŠKA,….
4. R rečeš tako da z jezikom oblizuješ zgornjo ustnico zunaj in znotraj (jezik gor in dol) – enostavno pokazat, vendar zelo težko napisat:
RIBA, RACA, RAK,…..
5. Tleskanje z jezikom ob nebo
6. oblizovanje ustnic
….

Pridružujem se odgovoru popek1. Dopolnila bi samo še to, da je za izgovor črke R pomembna tudi prstna motorika, vaje s prsti, ter risanje na velik papir enakih potez(npr velike kroge-ponavljanje v istem krogu, ravne črte v eno stran-ponavljanja, .., če se še spomnem je to grafomotorika), rezanje s škarjami, vezanje vezalk, in drobna motorika, vstavljanje žebljičkov …
Vendar pa ima vaš otrok še veliko časa do izgovora črke R. Če boste dali nekoliko poudarka na spretnosti s prsti mislim da ne bo težav, jeziček in izgovorjavo pa pustite za enkrat, ker je nas logopedinja posvarila pred vajami na brrrr.
Mi smo šli k logopedu med 5-6 letom in je črka R v nekaj mesecih priletela iz ust.
lep pozdrav

A namesto r reče l ali j? Vkolikor reče l, ni potrebna panika, r bo prišel sam od sebe, vkolikor pa ga zamenjuje z j, pa čimprej poiščite dobrega logopeda, lp

Ne sekiraj se! Moje 3 so začele z r-jem pri šestem letu. Ne prehitevaj in pusti času čas.

Popek bravo.
Res je tako. Do petega ali šestega leta nic sekirat. Nas je star 4 kmalu pa še ne zna rečt r.
Pa hvala boogu, da še ne pravim. Ker zdej je še tak fajn otročji brez r. Tak, da midva se večjemu kdaj pohecama da riba ni jiba in to je tudi vse.
Nc sekirat uglavnem. Telo in um se razvijata brez našega posredovanja.

Pri 4,5 je moj sin izrekel r. Ampak prej smo se mu pa nasmejali da je kaj. riba,raca rak – to je bilo iba, aca ak. – ker je poznal foro kje je r. Ampak portorož pa je bila študija – pojtorož. Evo in je rekel r. Potem pa se je sam hvalil kako zna povedti črko r. In je nastopal: iba, ua… gasilec. No pri gasilcih smo se ustavili. Kar veliko začudenje pa je bilo ko je na plaži naenkrat začel : dirigent dirigira. Že tako težko kombinacijo je izgovarjal kar naprej. V prepričanju da smo z r rešeni, smo ga pobarali po ribi, uri… No to je še dolgo ostalo iba, ua, aca….. Počakati velja do 6 let. Pri njegovih vrstnikih sem opazila, da še danes, v prvem razredu nekateri pozabijo na r. Mogočle z njimi vadi logoped.

Zato pa je pri 5 letih sistematski pregled- tudi logoped, da vam pomaga, če je potrebno.Do takrat pa nič panike, čeprav kakšna vaja v igri ne bo škodila.

Da vam povem kako se naucit crko R izgovorit…crka R se izgovori tako kot crki t in d…jaz sem to prebrala po formih tuki gor…stara sm 22 let pa sm to vidla pa sem si rekla grem probat mogoce mi bo pa uspelo…in vzela sem fon…dala svojo najljubso pesem…in se snemala in uspelo je….

Pozdravljena mhm150
Upam da bos odgovorila
A vi ste zdaj stara 22 let in ste se zdaj naučila al kdaj??
Jaz imam 12 let in sm precej obupana
R znam povedati bolj tako
Saj sliši se ne ravno raznike vendar ni enako in še vedno se bojim včasih kaj povedati
Mi lahko pomagate kako in kaj

Pozdravljeni! Naj dodam se: Prosim če mi kdorkoli kakorkoli in kadarkoli pomaga
Lahko mi pošljeste vaje
Naj vam se povem:
Jaz sem se prejšnje leto naucila povedat rrrrrrrrrrr na dolgo zato tudi v besedi povem na dolgo in je čudno pa se ton zvoka mi spremeni
Kako to rešiti?? Prosim res zelo bi bila vesela če bi pomagali.
Zdaj bodo počitnice kmalu. A mislite da se da kakšnega logopeda plačati da pride na dom ?
Jaz si to želim zelo močno zato prosim usi komentiranje in mi uresničite to željo
Hvala usem

Pozdravljena.
Najlazje taksen nacin probaj izgovorit T in D da dobis vsaj malo obcutka…Namrec na forumih sem prebrala da se R izgovori isto kot T ali D….nato da ti bo lazje poskusaj si dati kaksno pesem na racnalniku vzami mobilni telefon in se snemaj…..bos videla da bo uspelo…vsaj meni je brez pomoci logopeda….veliko sreceee 🙂

No naj se povem jaz sem rabila vec kot 15 let da sem se ga naucila izgovorit….logopedija mi ni pomagala stara sem bila 21 let ko sem se ga naucila….vaj nazalost nimam….

Bom povedala malo po spominu, saj smo se s tem pri sinu ukvarjali kakih 10 let nazaj.
Predvsem ne siliti v izgovarjanje R-ja, ker se zna zgoditi, da bo otrok izgovarjal J ali grleni R, slednjega pa je še teže odpraviti.
In preverite, če sploh izgovarja L. Ker marsikdo izgovarja J, ampak preslišimo. Najprej je treba znati izgovoriti L.
Torej najprej so potrebne vaje za gibljivost jezika: drsenje z jezikom po robovih ustnic, po robovih zob, usta naj bodo precej odprta; pri odprtih ustih izgovarja AAA-OOO-UUU-AAA (se lahko igrate letalo ali kaj podobnega). Verjetno koristi tudi kakršnokoli spakovanje.
Nato preidemo iz polaganja jezika na zgornje zobe na polaganje ZA zobe in iz tega izgovor L-ja.
Nato pa pridejo na vrsto vaje, kjer se izgovarja TTT in nato DDD, ter TL in DL.
Otrok potem ponavadi sam najde položaj ust in jezika, da rata R.
Kot učenje žvižganja – mora sam preizkušati in najti način.

Pozdravljena,
Naj ti malo namignem tako kot izogoris t in d tako izgovoris R. Npr: traktor…t normalno izgovoris..nato r izgovoris isto kot t…posnami se na telefon in poslusaj izgovorjajo napacnega Rja in pravega Rja

New Report

Close