Starševstvo in vzgoja

Odgovarjajo: mag. Nataša Durjava, EAGT geštalt izkustvena psihoterapevtka • prof. Andreja Vukmir, spec. zakonske in družinske terapije • Mirjana Frankovič, transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj

Za mame najstnikov ... prvi seks

Default avatar

Igorski

Ena boljših forumskih debat. Ravno še v dovolj širokih skrajnostnih mejah (prostaštvo in čistunstvo sta ostala zunaj), da odpira oči.
Odločiti se moramo pa o pogovoru z otrokom starši; tudi glede na to, kako smo se v družini pogovarjali o drugih t.i. neprijetnih stvareh.
Default avatar

mix

majstor sa mora: Bravo, realno si napisal.

Mamice, če je vaša hčerka stara več kot 17 let in mislite, da je še nedolžna, skoraj 99% ni več. Obstajajo tudi izjeme, ki počakajo malo dlje, vendar večina se jih požge med 14 pa 17 letom prvič. Pa ne govorim na pamet, sem malo iz srednje šole in še poznam situacijo in vedno je bilo tako, da tiste, ki so se doma delale najbolj svete, so se tak žgale, da glava peče.

Prav je, da se v družini odprto pogovarjate o tem, vendar more vsak najstnik imeti malo zasebnosti in mislim, da ni nič narobe, če ne pove staršem, kdaj je prvič.

Najslabša oblika staršev so pa tisti, ki rečejo, če mi ne pove kdaj je prvič, mu pa ne bomo pomagali, če bodo kakšni problemi.
Haloo ? To je vaš otrok, vaša nalogo je, da ga podučite o teh stvareh, da kasneje ne pride do problemov, če pa slučajno pride do problemov, se pa zavedajte, da bi se tudi vam to lahko zgodilo.
NI PA VAŠ NAJSTNIK VAŠA LAST, DA BI VAM MORAL POROČATI ZA VSAK KORAK.
Default avatar

ena pac

Ojla. :)
Sama sem stara 16 let in mi je branje teh vasih komentarjev prav smesno. Nekateri od vas ste trdno prepricani, da vestekdaj je vasa hcerka prvic, ker vam tega ni zanikala. Ja joj no! Ko ste jo vi vprasali in vam tega ni zanikala, je verjetno do takrat ze vsaj trikrat ce ne veckrat.

Ampak ce vam pomaga to ponoci spat lahko kar verjamete, da bo vas ortok pritekel povedat kdaj je prvic.

Eden od komentarjev je bil tudi o tem da je mati zalotila hcerko s fantom, ki ga ne pozna.

Prvic: zakaj pa mati vdira v njeno sobo?! Kaj pa trkanje? A je to ze ful iz mode?

Drugic: ja logicno da kot njena mati tega fanta ne poznate! Glede na to kako ste reagirali na to je popolnoma samoumevno, da vam hci ne zaupa toliko, da bi vam predstavila svojega fanta. Vec kot ocitno je, da ste vi njeno zaupanje ze zapravili.

Pa ne da bi vas zalila ali morila in strasila. Samo iz vasih komentarjev je razvidno, da zivite v svojem svetu in da samo mislite da veste vse o svojih otrocih.

Se opravicujem ce sem koga uzalila, to ni bil moj namen.

lep dan se naprej :)
Default avatar

mama3xh

jaz imam 3 najstniške hčere, živimo same. Imamo jasen in odprt odnos okoli vsega z za moje pojme zdravo mero intimnosti. Vprašale so me praktično čisto vse kar se tiče sexa, nekaj več kot očeta/so navedle da jim je lažje vprašati mene, za nekaj vprašanj sem jih naslovila na očeta, ker so se tikale bolj njegovega področja funkcioniranja :).
Če pa je bilo vprašanje preveč oz. izjemno intimno sem jim to tudi pojasnila. Pogovorile smo se o vseh možnih variantah, večkrat skupaj pogledamo kako oddajo na to temo na TLC ju, na voljo imajo knjige doma primerne za vse starosti, same so povedale da so prečekirale splet. Skratka, seznanjene so z vsem kar sem sem se lahko spomnila da je pametno vedeti, so pa vedno začele one pogovor na to temo. H gineko pa sem usmerila starejši dve, tako da se lahko obrneta tudi na G.
Sama jih ne sprašujem o tem, je pa res, da nimajo fantov, skorajda ne hodijo ven. Res pa je, da priložnosti za sex vedno so in starši nimamo kaj hudega vpliva na to. Kar smo storili pač smo z svojo vzgojo.
Default avatar

Melita-Svetovalnica

Pozdravljeni, vaša moderatorka se malce oglaša, da pozdravi tematiko, ki jo tukaj berem in hvala vsem, ki zrelo in odkrito odgovarjate, odličen prispevek tudi #ena pac z dne 6.8.2013, nam staršem najstnikov manjka verjetno res vpogled skozi oči približno enako starih so-najstnikov.

Sem tudi sama mama 15-letnice in bi si rada zatiskala oči pred realnostjo, a pač ne gre. Nekaj mi pove, nekaj ne, malce ugibam pa jo vprašam ter ko pove, ne vrtam več...tudi midve se o vsem odkrito pogovarjava, tudi jaz ji povem kaj o mojih "ludih" mladostniških časih, ko sem norela naokoli, kaj čem se delat svetnico :) in vem, da so zadeve, ki bodo ostale neodkrite in neizrečene med starši in najstnicami. To je realnost.

Kaj lahko naredimo starši? Se strinjam, da kar smo naredili z vzgojo in izgradnjo zaupanja, smo itak že naredili do približno 8 ali 9 .leta starosti otroka, vse ostalo sedaj v najstništvu je nadgradnja, če nas otrok sliši, kar je običajno problem. Zaupanje naj gre v obe smeri in ja, nikoli ne smemo pustit lastnega otroka na cedilu, kot je lepo napisala #mix!

Če smo našega najstnika že učili o zaščiti pred spolno prenosljivimi boleznimi s kondomi, ki obenem tudi preprečujejo nosečnost in da jih morajo vedno uporabljati, smo naredili že nekaj. Ali naš otrok to upošteva ali ne, pa pač ne moremo vedeti...Ste svojemu otroku že nakupili nekaj škatlic kondomov in mu jih predali z željo naj jih res uporablja?

Hvala vsem za prispevke, misli in izkušnje!
Srečno!
Melita
Melita Kuhar
www.svetovalnica.si
[email protected]
tel: 031 666 168
Default avatar

Marjan-112

Pozdrav vsem,

Še moja prva spolna izkušnja, ki ni bila sex. Sedaj sem že 40+ tudi starš več otrokom.

Pa začnimo najprej pri sebi . Pri 13 letih smo se dobili še z dvemi ali 3 dekleti na rojstnem dnevu ali godu. Otroci kot otroci smo se igrali zdravnike. Seveda smo se tudi slekli da nas zdravnik-ca pregleda. Ker smo si bili različni tudi po poraščenosti .... je bil potreben bolj temeljit pregled. Tako se spomnim, smo si pokazali tudi intimne dele in celo kako se kdo samozadovoljuje.

Torej to je sicer otroško raziskovanje, a hkrati začetek spolnosti, ki se ni nadaljevala s temi dekleti ampak šele čez dobrih 7 let s sedanjo ženo. Pa bi sedaj človek rekel, da je bilo nekoč kaj dosti drugače. Ja je bilo. Nismo imeli dostopne literature, ni bilo interneta - večino informacij je bilo potrebno pridobiti na vse možne načine predvsem na podeželju. Mladi najstniki najprej iščejo informacije in ob tej radovednosti, ko je treba vse sprobat pa se lahko tudi kaj zatakne.
Default avatar

Štajerka

Haha se kar smejim zaradi vaših odgovorov.Stara sem 14 (nisem še imela spolnih od.) Ampak ja v našem razredu je 14 punc in od tega samo 2 nisva imele s.o.Toraj od teh punc ko so že pa nobena ni povedala staršem.Vbistvu starši ne razumete,da je čedalje več najstnikov,ki imajo s.o ampak jaz se nebi jezila nanje,ker vas itak nebojo poslušal ampak bi jim na vašem mestu svetovala o primerni zaščiti,posledicah itd.Vem za nešteto primerov ko so nedolžnost izgubile 11,12,13 letnice.V naši okolici je bil en spor ko je bila 13 letnica noseča (4 mesec) in ona si je zadala cilj da bo do 16 leta imela 3 otroke.Ampak mislim da nekje 86% najstnikov ne pove za svojj prvi s.o.Tudi to da večina mladoletnikov kadi in pije alkohol verjetno veste.Ampak ne sprašujte svojih otrok če so imeli s.o ker je le to njihova osebna stvar,če pa ji boste vprašali pa vam bodo v večina primerih lagali in neboste dosegli prav nič.Najbolj bolan odgovor pa kaj sem ga kdaj videla pa je to da je ena od teh staršev tu napisala da bo se njena hčerka snemala med sexom in more to pokazat staršom da ji bodo svetovali kako kaj izboljšat?WTF?In da je ta punca svojemu očetu prijimala kurca?Kaaj?A ste naravno tako glupi?Ali veste tako dobro lagati?A pol me res ne čudi če bo vaša hčerka znana v vasi/mestu kot k**** al pa če bo noseča in boste jezni.Bogi otroki.No lep dan vam želim :)
Default avatar

fds

Just me.< 33 je napisal/a:
Jasno in glasno si nam dala vedet da si stara 15 ali celo manj. Če si 15, žalostno da si tako nezrela. "mislm, da hčerka tipa in gleda tiča od svojga fotra.??", ja , mislim da je čas da se zraven vseh nesmiselnih predmetov v šoli kot so sociologija itd.. uvede tudi predmet za zbijanje kretenizma našega naroda. Tebi pa dajem topel nasvet da pobrskaš po svetu in se podučiš o "sarkazmu".
Default avatar

mogocemalozmeden

Pozdravljeni vsi bralci foruma!
Najprej nekaj o meni.
Sem 19 letni fant. "Prava" punca v moje življenje še ni stopila. Prav tako nisem imel spolnega odnosa. Seveda vem da so mi všeč deklata. Tudi prijateljic in pa tistih malo bližnjih mi ne manjka a se vsekakor nekako ne morem opugumitu. Ko gledam svoje vrstnike, ki imajo ze vec izkusenj se seveda cudim. Res je da ne hodim po klubih kaj sele da bi poznal imena(cirkus, top)... Nevem zakaj a vecina jih je imelo odnose v opitem stanju, po zurki al na veselici za dixijem. Samemu pri sebi se mi ne zdi prevec cudno da se nisem imel odnosa a v danasnjem casu bi moral nedolznost izgubiti ze vsaj 5 let nazaj.

Ce nadaljujemo glede danasnjih najstnikov. Sam imam veliko opravka z mlajsimi, saj sem jim mentor. Ceprav moje besedisce ni ravno blestece in pravilno slovensko, me velikrat zmotijo besede najstnikov 11-15 ki brez dlake na jeziku izustijo (fotr, mtka, k...., ******, boli me k... In preostale). Že z nazivanjem starsev se vidi kam je prisla danasnja mladina. Sam starse nazivam v druzbi mama, oče/ati, orav tako pa v druzbi z ostalimi. Nevem zakaj bi se sramocal besed iz otrostva. Moram le upostevati da so me pripeljali do sem kjer sem. Pri mlajsih pa je tezava v tem da zelijo ugajati druzbi, cene so izloceni iz nje. Tudi prijatelje si izbirajo na nacin "dam ti bonbon ce bos moj prijatelj".
Glede na to da sem gasilec na materialne dobrine in odnose gledam malo drugace, saj vidim veliko prizorov ob katerih ostali obnemijo. A navsezadnje sno vsi ljudje. Mislim da je res kar je bilo opisano že zgoraj, da starsi nimajo vec dovolj casa za svohe otroke. Deloma drzi. Sluzbe nosijo s sabo domov, otroke zadrzuje sola, treningi. Vecina se jih zadrzuje za zaortimi vrati dvoje sobe, po cele dneve jih ni ven. Starsev ne ubogaji glede nocnih izhodov. Je res da sem ocitno staromoden, a pri nas smo se vedno vse pogovorili o vseh temah. Se sedaj je navada da enega izmed starsev obvestim o izhodih iz hise, ko sta doma in ko jih ni. Zaradi preprostega razloga, tako vesta kje sen in ju ne skrbi. Najhujse je ko stars ne ve kje je njegov otrok/partner.
Vsi pravijo da televizija poneumlja ljudi, jih razdruzuje in onemogoca komunikacijo. Da, ko vsak sam gleda TV za zaprtimi vrati sobe. Pri nas je navada da ce je le moc skupaj gledamo TV, prav tako pa vmes debatiramo razlicne stvari, kar se je dogajalo čez dan.
Velik problem oa je v šoli kjer se vsi naučimo besed in obnašanje vrstnikov. Kar se nam zdi kul,le to ponovimo, a ce doma nikogar ni ki bi to opazil in urgiral nastopi tezava. Glede kajenja in pitja alkohola nas starsi slej ko prej spregledajo. Vedno vec pa je takih ki ne bi nic narwdili a vse imeli, tako v soli kot drugje. Da pa so edinci in otroci "bogatejsih" razvajeni pa ne drzi.
Da vsak otrok more svojemu starsu zaupati toliko kot hoce, vecina starsev svoje otroke spodbuja in jih varuje. Tudi prevec sterilno okolje ni dobro zato so pomembni pogovori. Ce dekleta pri svojih prijateljicah vidijo da je nekaj narobe bodo tudi starsi opazili le ce si tega zelijo.
Lp vsem
Starsi, svojim otrokom se zaupajte in jim zaupajte, vodite in varujte. Dajte jim zgled in okus okoliske druzbe.
Najstniki vi pa poslusajte starejse in mlajse. Vsi smo kot majhni otroci ki veckrat ne vedo zakaj sta mami in oci skregana.

Moderatorji

mag. Nataša Durjava , EAGT geštalt izkustvena psihoterapevtka
durjavaN
prof. Andreja Vukmir , spec. zakonske in družinske terapije
Zavod Pogled
Mirjana Frankovič , transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj
MirjanaFrankovic