Najdi forum

16-17 mesečniki

Kako kaj vaši otroci? Zanima me koliko govorijo in kaj znajo? Sprašujem pa zato ker za našga govorijo da je ful pameten in dojemljiv, ker pa nimam izkušenj me pa zanimajo vaša mnenja. Govori že čez štirideset besed in za vse ve kaj pomenijo, sam že hodi po stopnicah,…

Lidija&Leon

Naša je stara 17m.
Gibalno je sedaj nekje v povprečju, shodila mesec dni nazaj. In sedaj se več sploh ne mara vozit v vozičku, niti več nosit, sedaj bi samo hodila. Če se samo spomnim, kakšna je bila situacija leeto dni nazaj, ko sem jo skoraj nonstop nosila… 🙂 Ampak ne vem, kako se je navadla, da ko je treba čez cesto, da roko. Pa ko vidi kakšno oviro tudi, npr. stopnico.

Govori pa ohoho, nonstop suka jeziček, prava klepetulja. Koliko besed že zna, ne vem, vse pa ponovi, veliko od tega že čisto razločno, nekaj pa še bolj tako-tako. Zna že tvorit preproste stavke z 2-3 besedami: To je XY, še eno, luč ugasnit (to se še ne sliši čisto točno tako, a zelo blizu),.. Tudi, ko se sama kaj igra, si kar nekaj govori.

Naš hodi sam po stopnicah že od 13 meseca, razume vse (lahko mu rečeš karkoli, pa ti bo dal vedet, da te razume ali ti odgovoril na tak ali drugačen način), sam je, sam pije, nariše že zajčka, lahko se že usekne, pozna že črke svojega imena (moramo stalno pisati njegovo ime), edino govorno smo malo bolj skromni, amapk smo stari 16,5 in še fantek je (ki so v povprečju glede govora bolj počasni), ampak se ne sekiram. Najbolj ponosna sem na to, da do sedaj še ni bil bolan.

nova
Uredništvo priporoča

No naš je star 17 mesecev in je govorno malo slabši od vaših ker ne govori veliko ampak čeblja po svoje, reče pa mama, ata, dada, tata, teta, pa-pa.
Drugače pa teka, hodi po stopnicah in razume čisto vse.Ko mu rečeš da kaj ne sme je pravi lumpek npr. ko gre proti Tv in video da bo vstavil kaseto ga pokličem z imenom se obrne in me gleda, jaz pa:pazi pazi, to pa ne.
In ker se mi veliko hecamo se odstrani in smeji pol pa spet.Drugače pa se zelo rad igra z kockami in zlaga eno na drugo (lego duplo), telefonira, popravlja v delavnici z kladivom (otroški).Ko je lačen gre do hladilnika in mu odprem on pa si vzame ven jogurt ali skuto.Če si zaželi risano gre po kaseto in jo hoče vstavit v videorekorder ali pa jo prinese meni, sam še ne je, pije sam, rad divja, se smeji, lovi, skriva, rad je zunaj in raziskuje, rad ima vodo, rad pomaga pri kuhi.
drugač eje čisto običajen in se ne sekiram ker še ne govori veliko ker so si otroci različni.Prvi sin je npr, pri 17 mes. že govoril stavke in poznal ogromno besed.Drugi pač ne.
Ja to še, točno zna pokazati svojo moč in voljo, če mu kaj ni prav se zna razjezit da mu kar žila stopi ven na vratu in če je vesel (ko pridem iz službe) skoči k meni in me objeme in kar vriska od veselja na ves glas.
Pravi sonček.

No ne me zdaj kregat ampak ko preberem kaj takega me kar strese.
Zakaj se nekater postavljate z svojimi otročki češ moj je ful pameten, najbolj pameten, vse razume, riše zajčka, je sam, hodi sam po stopnicah,…je genij in oh in sploh.
A ni to brezveze, neke vrste primerjanje.Vsak otrok je različen in brezveze da se take stvari govorijo, ker potem samo ene mamice katerih otroci še to ne znajo padejo v dilemo in se sekirajo.
Ker jaz definitivno ne verjamem da otrok pri 16 mes. sam nariše zajčka in da sam hodi po stopnicah (ker to niti ni varno), čisto sam je (kako se potem sploh naje?).
se opravičujem ampak to me jezi.

Draga Taja,
kot si dejala, so otroci različni. Lidiya je vprašala za mnenje in sem ji ga povedala. Če pa ne verjameš,kaj sem napisala, je to tvoj problem. Vem samo, da naš spnček vedno pride sam na mansardo (seveda je z njim vedno nekdo zadaj), na steni (ki jo ima dovoljeno za risanje) je polno zajčkov (glava z ušeski) in da je sam z vilico, kadar je kaj takega kar lahko nabada – takrat sedi tudi eno uro za mizo in je. In se naje (poje tudi cel zrezek, ki mu ga razrežem).
Ne vem, zakaj misliš, da če nekdo pove nekaj pozitivnega o svojem otroku, začnete takoj govorit, da se postavljamo. Nisem rekla, da je ful pameten, da je najbolj pameten in tudi nisem zasledila, da bi katera druga rekla to.
Če bi pa tukaj pisala, kako je moj boggi, da ne hodi, da samo sedi, itd. pa bi jo vsi tolažili, da so otroci različni …
Včasih res ne razumem, zakaj ljudje tako poskočijo, ko nekdo reče nekaj pozitivnega o svojem otroku….

Marinka, vsak otrok se razvija individualno, eden shodi že pri 8. mesecih, drugi pri 20., pa s tem drugi ni nič manj brihten, kot prvi. Eden spregovori pri 12. mesecih, drugi pri 2,5 letih itd. Veliko je odvisno od dednosti in kdaj se počuti otrok zrel, da naredi kakšen korak. Veš, da se eni razvijajo zelo strmo in se potem razvoj upočasni, drugi prično počasi in potem bolj strmo nadaljujejo, tretji gredo precej enakomerno.
Zato se meni zdijo te primerjave tudi nesmiselne, pa ne gre za hvalisanje, samo nekatere ko preberejo, kaj nekateri, ki so pohiteli z razvojem že znajo mislijo, da je z njihovimi otroki kaj narobe, ko marsičesa še ne znajo.
V tej fazi, kot so naši otroci, moja bo malo pred silvestrovim imela 16 mesecev, je faza hitrega razvoja motorike, ko se preizkušajo, koliko znajo plezati, hoditi nazaj, nekateri že malo skočijo, moja npr. noro rada pleše itd. Čim več jim moramo krepiti samozavesti s tem, da jim puščamo, da naredijo čim več sami. Sami pa smo opazovalci in otrokovi soigralci. Pustimo, da oni vodijo igro, nam prinesejo igračko in jim kupujemo čim manj igračk, ki uničujejo domišljijo in ustvarjalnost – takih pa je žal večina.

16 mesecev je star. Pometa stanovanje, zloži obleke v pralni stroj in ga prižge, vklopi sesalnik in sesa, si sam umiva zobe, nese smeti v kanto, sedi na wc školjki in potegne vodo, postilja posteljo, prinese copate, me pokliče po telefonu in verjetno še kaj, pa se ne spomnim. Govori pa nič. Samo smehlja se.

Moj 16,5m se sam nahrani, od 11m lepo je z vilico in zlico ali pa z roko, edino prav tekoce, recimo juhico, pac spije. To je spretnost, ki bi jo vsak osvojil, ce se mu pusti packat, tako, da tukaj ni nic za dvomit. Po stopnicah gre sam gor dol, ampak ne hodi, plazi. Niti stoji se ne samostojno, ampak ob opori. Zna rect samo 1 besedo in to je ‘ne’. Ostalo je samo 1 polglasnik, a brez skrbi, vse dopove s tem in razume govor ostalih. Moja prva ni govorila do 2 let skoraj 0, pri 3 letih si jo tezko razumel, ce je nisi poznal, pri 4 komaj obvlada. Ima pa otrok do cca 2,5 leta cas, da spregovori besede tako, da ga razume mama, ce se to ne zgodi, gre k logopedu tako, da se pri 16m res ne mudi :). Razen, ce niti zlogov nebi delal, potem je to lahko za to pac mehanski vzrok v celjusti itd. Moj otrok narise crto na papir, pa se to nenadzorovane, pac porine barvico, ker ponavlja za starejso. Ce bi se meni dalo z njim risat vse dni, verjamem, da bi ze znal narisat krog in 2 crte, torej zajcka lol. To je tako – kolikor se ukvarjamo z njimi. Nimajo pri vsem tem ukvarjanju taki otroci 0 casa za prosto igro, ne znajo se sami zamotit in taki starsi so jim tudi vedno za petami in to se skozi leta odraza na otrokovem dojemanju sveta, dojemanju svoje vloge v druzini in sistemu. Ne pravim, da je eno ali drugo boljse, pravim, da je 100ljudi100cudi100razlicno spretnih otrok.

New Report

Close