Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja izkušnje staršev ki ne dovolijo cepljenja svojih otrok

izkušnje staršev ki ne dovolijo cepljenja svojih otrok

zivjo vsem,
ki ste tako odločni in pogumi in hodite svojo pot!

že kak mesec tudi sama razmišljam o tem, da bi prekinila s ceplenjem svojega otroka, mož se prav tako strinja, širša družina nori, pediatrinji še nisem povedala…
slučaj je nanesel, da nisem ob enem letu peljala na cepljenje svojega fantička za otroške bolezni. in to za tiste, ki jih je še naša genaracija normalno prebolevala.
potem sem pa šla na predavanje mag. karin rižner o nevarnostih cepljenja. in tako je moja odločitev dozorela. seveda si bom sedaj nabavila še veliko tuje literature, da se podkujem in utrdim…

zanima me, s kakšnimi težavami ste se srečevali ob tem, ko ste se zoperstavili obveznemu ceplenju? – pri svojem pediatru, v šoli, v drugih institucijah…

hvala

O tem je bilo že toliko napisano, poišči z iskalnikom ali glej v forum cepljenje!
Mi nismo imeli nikakršne probleme, razen pač obvežne pravne opravke.
Obrni se na društvo Svood, tam ti lahko povejo izkušnje.

Jasmi, kar pogumno!

Naš malček je star eno leto in je bil cepljen samo enkrat, proti TBC, v porodnišnici. Temu se žal nismo mogli izogniti, ker je bilo to cepljenje izpeljano konec leta 2004, ko je bilo še obvezno, brez najinega predhodnega dovoljenja. Enostavno vzeli so mi ga in ga cepili.
V prihodnje ga ne bomo več cepili. Ogromno se z možem o tem pogovarjava, obrnila sva se tudi na Svood, Karin Rižner, od znanke, ki ima sama tri necepljene otroke in je po izobrazbi biologinja, sva prejela ogromno strokovne literature na to temo,… skratka o tem sva dobro informirana. Zavedava se dobrih kot tudi slabih strani najine odločitve.
Kako to sprejema okolica? Nekateri, slabše informirani, slabo, obsojajoče, začudeno (v smislu, kaj se pa gresta, igrat se z zdravjem otroka..).. najini družini nama stojita ob strani, nama zaupata..
Lahko pa ti povem, da mi ogromno pomeni odobravanje s strani mnogih medicincev, tisto tiho odobravanje, ko ti nekdo, kljub temu, da ne bi smel, nakaže, da delaš prav in te podpira… To mi pove še največ ..
S sodnijo se še (za enkrat) nisva ukvarjala, ker nama pediatrinja stoji ob strani in naju na nek način “ščiti”.., pred časom sva morala napisati nekakšno prošnjo oz. pojasnilo, zakaj se za cepljenje še nismo odločili. Sreča v nesreči je pa ta, da je naš otrok alergik in se lahko “izgovoriva” tudi na to.

Če bi rada poklepetala pa mi kar napiši svoj mail, se ti oglasim.

Srečno.
D.

nova
Uredništvo priporoča

Mi smo nasega dali cepiti in bomo najverjetneje dali tudi drugega, ki je se v trebuhu… vem pa, da je zelo rizicno…
Povem ti lahko samo to, da vztrajaj pri tem, za kar si se odlocila in ne popuscaj drugim, saj je otrok tvoj!
Je pa res, da ga ne mores dati v vrtec, kar bi jaz osebno zelo tezko prenesla…
Torej, pogumno!
Lp, Krtek

Krtek, lahko ga daš v vrtec.

Naš fantek bo čez 2 meseca dopolnil leto dni. Malce prej.

Do sedaj je bil cepljen po programu.

Po zadnjem cepljenju je po 4-ih dneh dobil 5. bolezen, po tej preboleli pa še vodene koze. Vmes je bil zdrav cca. 5 dni.

Vem, da ni v povezavi s cepljenjem, toda,..

Pri predzadnjem cepljenju je imel visoko temperaturo,. Tudi 40. Trajala je skoraj teden dni. Sicer brez zapletov. Jokal je nekoliko več, a ne zelo zelo veliko več.

Ker je bil in je sicer zdrav me skrbi, ker se težave pojavijo po cepljenjih. Še posebej se bojim cepiva ob letu.

Je moj strah upravičen?
Hvala.

Kot strokovnjakinja na tem področju (mikrobiologinja) vas opozarjam, da so takšne samovoljne odločitve nekaterih staršev v škodo generacijam naših otrok (tudi cepljenih).

Kot se dogaja po svetu: npr. vzamimo Rusijo, kjer so zaradi različnih socialnih in finančnih dejavnikov leta 1990 opustili obvezno cepljenje proti davici (Corynebacterium diphteriae). V 5 letih po tem so imeli 50.000 obolelih in 1800 smrtnih primerov. Pa se je pred tem govorilo, da je bolezen izkoreninjena… Tako so tudi potniki v to državo primorani k ponovnemu cepljenju, ker drugače nimajo vstopa v državo…

Moj otrok je tudi alergik in je bila cepilna shema malo zamaknjena in je bila seveda prisotna dilema o stranskih učinkih idr., pa je prevladal zdrav razum.

Stranski učinki cepiv se seveda lahko pojavijo; ampak mislim, da to ni pravi vzrok za prekinitev oz. odklanjanje cepljenja.

Res je, da ljudje kar preradi poslušajo(mo) neke alternativne teorije in slepo verjamejo(mo) v svet, ki bo lepši brez vsega hudega… Je pa na stvari treba pogledat tudi globje in še s kakšne druge strani…

Vem, da moje sporočilo ne bo poželo nekakšnih pohval – vsaj s strani že vključenih v debato; pa vendar mislim, da je te stvari dobro še malo premislit.

Je, upravičen je. Takih zgodb poznam, ne nekaj, ogromno. Vse te zgodbe so s strani zdravstva neobjavljene, neprijavljene.. samo zato, ker farmacija izkorišča dejstvo, da je stranske učinke cepiv pač zelo težko dokazati…in zato še do danes ni bila dokazana, in zato tudi ne izplačana, niti ena odškodnina staršem, katerih otrok je po cepljenju obolel, ostal prizadet, ali utrpel kakšne drugačne str. učin…
Zapovrhu pa smo starši slabo, oz. sploh nismo zaščiteni z zakonom! Prav s tem se zdaj bori Svood in pod. org..

Vedno podpiram svobodo odločitve, samo jasmi tebe pa ne razumem. Praviš, da je otrok star leto dni in, da je bil dosedaj ceplejn, ker omenjaš bolezni, ki smo jih mi normalno preboleli, predvidevam, da tudi za MMR.
Zdaj pa ga kar ne bi več cepila, zakaj? A ima kakšne zdravstvene težave, saj sta dala že praktično celo shemo skoz. Če nima kakšnih posledic, se mi zdi tvoja odločitev hudo nespametna.
Spoštujem tiste, ki zavračajo cepljenje že od samega začetka, zaradi kakršniih koli že razlogov. Ampak, da se pri enem letu odločiš, da se ne greš več, mi je pa mimo.

Lara 30,

>Stranski učinki cepiv se seveda lahko pojavijo; ampak mislim, da to ni pravi vzrok za prekinitev oz. odklanjanje cepljenja.

Kar se tice populacije kot celote, imas najbrz prav. Problem je pa pri tistih posameznikih, pri katerih se stranski ucinek pojavi. Za tega posameznika in njegovo druzino je pa to lahko katastrofa. Se naj tolazi s tem, da je populacija (relativno) zascitena in da morajo za to nekateri placati ceno?

Stroka glede na populacijo. Starsi imamo pa doma svoje otroke. Ce medicina ne more preveriti, ali se bo pri mojemu otroku pojavila kaksna od hujsih reakcij, ali ima kdorkoli moralno pravico od mene zahtevati, da dopustim cepljenje? In ce se kaj zgodi, ostane prizadet/bolan otrok in njegova druzina, ki mora s tem ziveti.

Poleg tega clovek recimo slisi se za zadevo z z zagrebskim cepivov, ki so ga pri nas uporabljali naprej, ceprav so bili z njim dokazano problemi (osebno sem videla zdravnika z zagrebske infekcijske klinike, ki je to na televiziji potrdil), pri nas pa so ga uporabljali se po tem, ko je bilo v EU prepovedano. A taksnim naj potem zaupam? Jaz ne.

Za začetek bi vas samo vprašala s čem se ukvarjate v življenju?

Lara30, na žalost, jaz osebno nisem tako močna, oz. plemenita, da bi v dobrobit naslednjih generacij, bila pripravljena izpostavljati svojega otroka. To najprej. Drugo je to, da sem prepričana, da nam je staršem treba!! omogočiti svobodo odločanja, na podlagi te pravice pa omogočiti objektivno informiranje in izvajanje kontrole programa cepljenja!

Vsi vemo, pa saj je že vsesplošno znano, da so bolezni v upadu, oz. so bile izničene, ne zaradi precepljenosti, temveč zaradi izboljšanja življenskih razmer. Zmanjšala se je tudi pojavnost nalezljivih bolezni, proti katerim nikoli niso cepili. In medicina si neupravičeno za to jemlje vse zasluge.
Veliko staršev nas je dolgo mislilo, oz. smo verjeli, da je cepljenje koristna in potrebna preventiva, hkrati pa o tem nismo vedeli ničesar. Sama sem mnenja, da je potrebno utrditi imunski sistem po čim bolj naravni poti. Ne pa z, med drugim, gensko! spremenjenimi, zelo zelo alergenimi cepivi, polnimi beljakovin, ki so direktno dovajane v telo, in tako nevarne za živčevje, ker niso dovajane preko prebavnega trakta, itn, itn.. Npr. cepivo proti hepatitisu B, cepivo, ki se uporablja za to cepljenje, je sintetično cepivo, pridobljeno z gensko manipulacijo. Povzroča alergijske reakcije, slabše delovanje srca in okvare živčevja, npr. paralize, multipla skleroza, epileptični napadi (tako piše na navodilih proizvajalca)… In ga po novem že odsvetujejo ljudjem, ki imajo m.s. v družini, oz. so oboleli za njo. Podatki proizvajalca pravijo, da je cepivo minimalno preizkušeno, ker so reakcije opazovali na relativno majhnem vzorcu samo štiri dni, čeprav se večina stranskih učinkov lahko pojavi dneve, tedne ali celo mesece po cepljenju. Ne razumem, kako lahko nekdo, ki opazuje reakcije samo štiri dni, reče, da je cepivo varno? Po vsem tem se lahko čisto vpravičeno vprašam, ali je zavračanje cepljenja res le nevarna moda trmastih staršev, kot menijo nekateri?!?
Lara, res sem, sva, veliko prebrala in se o tem zelo zanimala, ta debata bi lahko tekla skoraj v nedogled… Mnenj je ogromno…
Za konec bi vas samo vprašala… kaj pa maksimo o metodičnem dvomu, je v tem primeru stroka pozabila nanj, pri denarju se vse začne in konča ali ne!?

Lep dan.

Moje sporočilo tudi ni bilo mišljeno kot napad na drugače-misleče (čeprav gre moje osebno mnenje v tej smeri), ampak samo kot razmislek…
Vsak se bo pa tako ali tako odločil po svoji vesti in ne jaz in ne kdo drug ne moremo in ne mislimo vplivat na takšno odločitev.

Drage moje,

taksna predavanja o skodljivosti cepljenja so precej pristranska. Da ne govorim o oddaji Preverjeno na POPTV, ki je bila predvajana ta teden.
Seveda, na žalost nobeno zdravilo ni popolnoma varno, tudi cepiva ne, vendar se morate zavedati, da s tem, ko ne date svojih otrok cepit, tvegate še več. Naj vam opišem primer, ko mama ni dala cepit svoje punčke, ki je nato pri enem letu dobila oslovški kašelj in skoraj umrla (osebo pozna moja sestra). So jo morali oživljati in na srečo ni bilo posledic.
Poleg tega pa s tem , ker ne dajate svojih otrok cepit, ogrožate tudi druge otroke (o tem se na žalost nič ne pove). Namreč: če se bolezen širi, je veliko možnosti, da se povzročitelj spreminja in cepiva ščasoma niso več učinkovita, še več celo zdravljenje lahko postane problematično zaradi neučinkovitosti zdravil npr. antibiotikov.
Verjemite, program cepljenj je skrbno pretehtan, ravno zaradi stranskih učinkov, ki pa jih ne morejo popolnoma odpravit.
Naj vam povem, da sem strokovnjakinja s tega področja in vas prosim, da še enkrat premislite!

lp
goga

ne jezijo me tisti, ki stvari res dobro precenijo (ko slišijo in precenijo obe strani) – po eni strani cenim njihovo odločitev;

razjezijo me tisti starši, ki mislijo da o cepivu in cepljenju vse vedo (na podlagi enega ali dveh mnenj), istočasno pa sploh ne reagrirajo, ko že petič v istem letu otroku dajejo antibiotik, ker jim je le-to predpisal zdravnik (bvelikokrat brez prave diagnostične osnove). In vemo, kakšne so lahko posledice le-tega…

to se mi pa zdi preuranjeno in malo za lase privlečeno!

Tudi moje spr. ni bilo mišljeno kot napad, povedala sem samo svoje mnenje, zakaj menim, da je cepljenje nevarno in povsem brezpotrebno izpostavljanje otrok.. In, ker je po mnenju mnogih lahko mnenje biologinje sveto, sem zato tudi sama povedala svoje mnenje, ker sem pač imela možnost govoriti s strokovnjakom ne..
Pravkar ste omenili, da se bo vsak odločil po svoji vesti,… Ne bo se mogel! prav tu nastane problem, meddrugim, da se mi (tisti, ki otrok ne želimo cepiti) ne moremo! odločiti sami, nam država tega ne omogoča… Pravzaprav nas za to celo kaznuje.

Nam lahko da kdo zagotovilo, da otrok kljub temu ne bo obolel za oslovskim kašljem? Morda veste koliko primerov o.k. je bilo v lanskem letu v Sloveniji, pri cepljenih otrocih?

Ne, jaz o cepivih in o cepljenju ne vem vsega! In vem, da tudi zdravniki ne vedo vsega, ker je vsak človek bitje zase in ker lahko vnos določenih snovi v telo pri nekom ne sproži nobene reakcije za nekoga drugega pa je lahko smrtno nevaren.. Ni vse tako enostavno, kot po tekočem traku, eden za drugim, brez testiranj na alergene v cepivih, brez natančnih pregledov,…itn, itn.. Kot se to počne pri nas.
Kar se pa antibiotikov tiče… to je druga tema, jaz mislim. Večine farmacije se pri nas doma izogibamo v velikem loku. Raje se poslužujemo homeopatije in drugih alterna. pristopov…če se le da čim pogosteje.

D. bi lahko modve kontaktirali preko e-pošte?

Kolegica tudi odklanja cepljenja, ker je sama kot dojencek trpela posledice. Obe s sestro malih nista cepili in dozivljata pravo vojno…

Tajna30

Sigurno manj, kot pa če cepljenja sploh ne bi bilo! Preden so uvedli obvezna cepljenja, je bila smrtnost otrok zaradi teh bolezni ogromna!! Si predstavljate, da se vsi starši ali pa vsaj večina odloči, da svojih otrok ne bodo cepili! To bi bila katastrofa.

New Report

Close