Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja ZAKAJ želite (imate) otroka-e?

ZAKAJ želite (imate) otroka-e?

Ker sem imela probleme in želela posvojit otroka, sem bila vprašana tudi o tem, ZAKAJ si otroka želim. Sicer ne bi debatirala o vprašanjih, ki jih razne institucije zastavljajo, a ugotovila sem, da pravzaprav konkretnega odgovora ne vem.
Ker ga bom imela rada? To pomeni, da potrebujem nekoga, ki bo odvisen od mene in ga bom imela rada?
Ker bi rada nekomu dala življenje? A je na tem svetu res tako lepo?
Da izpolnim svoje poslanstvo? Na to ne padam…
Ker bi rada bila mati? Spet zadovoljitev moje osebne potrebe…
Kaj imamo otroke res zaradi sebe? Zaradi lastnega egoizma?
Končno imam svoje dete, ki mi pomeni največ na svetu, a na zgornje vprašanje ne vem kako bi odgovorila.

Nekako podobno se mi zdi, kadar žalujemo za umrlim. Mi smo žalostni, ker ga bomo MI pogrešali, ker je NAM hudo… Žalujemo, ker se smilimo sami sebi…

Zakaj imate pa vi otroke?

Evo, ravno zaradi vsega kar si naštela sem jaz BREZ otrok. Pa mi nič ne manjka, verjemi.

Če bi vsak racionalno utemeljeval potrebo oz. željo po otroku, bi človeštvo že zdavnaj izumrlo.

nova
Uredništvo priporoča

Jaz sem prepričana, da so razlogi za otroka vedno povsem egoistični.

Jaz ga imam zaradi sebe, seveda, preprosto zato, ker je čudovito biti mati.

Saj ne sprašujem po vaših utemeljitvah… četudi so utemeljitve ponavadi neracionalne, sploh kadar si česa želimo. Pač, zanima me, kako bi odgovorili na takšno vprašanje.

Če jih imamo po naravni poti, pomeni, da jih imamo zato, ker so nam bili usojeni…eni načrtno, drugi slučajno, tretji “po nesreči”.

Pri posvojitvi je verjetno pa težje opredeliti, zakaj in vedno lahko kdo reče, da je egoizem ali če pogleda iz druge strani:
je ljubezen-želja, osrečiti enega nesrečnega otroka, ki nima staršev, mu nuditi ljubezen in varnost in občutek pripadnosti.
Družina je za otroka zelo pomembna in mislim, da je posvojitev znak ljubezni do sočloveka(otroka). Nekomu želimo polepšati življenje, mu pomagati na poti v samostojnost.

Mogoče je tukaj tudi odgovor na vprašanje, kaj je smisel življenja? Smisel življenja je ljubezen, katero delimo in jo prejemamo.

Pojma nimam. Dokler se mi ni rodil prvi, si jih sploh nisem želel.
Zdaj si ne znam predstavljati življenja brez njih.

Delno zaradi egoizma – izpolnitve lastne želje, potrebe, delno pa zaradi otroka samega, daš mu življenje, otroštvo. Ne vem ali je to egoizem, ampak jaz bi brez pomisleka dala življenje za svojega otroka (za koga drugega pa verjetno ne).

zahtevajo inštitucije racionalen odgovor čeprav ga ni? vse delamo ljudje iz lastne sebičnosti in to nas vodi tudi do najboljših dejanj v življenju.otroka imam preprosto zato, ker sem si ga želela – zakaj ne vem! če bi me pa na kakšnem zavodu spraševali bi dala odgovor – ker si želim imeti malo bitje za katero bi skrbela in ga imela rada. če ni pravi odgovor pa naj se grejo solit. kaj naj rečem da bi rada rešila človeštvo?

Egoizem, ni vedno samo slaba stvar.

Saj veste kaj pravijo, pomagaj si sam in Bog ti bo pomagal. Ali pa drugače, kdo si mora na avionu najprej natakniti kisikovo masko, odrasli ali otrok. Odrasli, ampak ne zaradi egoizma, ampak zato, ker bo tako lažje pomagal otroku.

torej je treba velikokrat pomagati najprej sebi, da bomo lahko pomagali drugim. Egoizem ima veliko plati.

primož

************************************************************************************* www.mgc-bistrica.si Nihče ni tako bogat, da ne bi koga potreboval in nihče tako reven, da ne bi bil nekomu potreben. [url]https://www.facebook.com/med.over.net[/url]

Zaradi sebe seveda, ampak ne moremo rečt temu egoizem, se ful negativno sliši… Jst sem čist zadovoljna, da so bili moji starši tako “egoistični”, da so si želeli otroke.

Narava je poskrbela, da imamo otroke za ohranjanje svoje vrste, da nam je pač dala ta instinkt po želji po potomcih. Tako kot vsem ostalim živalskim vrstam, ki ne premišljujejo, zakaj imajo mladiče ampak jih enostavno imajo. Ljudje smo sicer zakomplicirana in razumska bitja, a imamo še vedno to potrebo globoko zakoreninjeno v sebi. Ne čutimo zdej tega v sebi kot neko poklicanost, da bomo ohranili svojo živalsko vrsto ampak nam je mati narava to predala v obliki potrebe po predajanju ljubezni, skrbi in negovanju majhnega bitja ter srkanju te ljubezni nazaj.

Bolj nesmiselnega vprašanja pa še ne! Zakaj imam jaz otroke, ker sem tako začutila in me je hotelo razgnati po imeti otroka, želja je bila neizmerna, ni besed za opis tega in takrat sem vedela, da je to to in imela kmalu nato otroke! In moji otroci so res plod neizmerne ljubezni, želje…

zato, da me tip ni pustil, ko je zaškripalo

Končno ena tema, ki mi je všeč, pa še odgovori so zaenkrat normalni;-))

Še nimam otrok, si pa večkrat postavljam podobna vprašanja. Tako da še nisem pametna, da bi vse vedla;-))

LP, Klara

Vprašanje je odlično, samo odgovoriti nanj je težko. tako nekako kot na vprašanje “Kaj je smisel življenja” ali “kaj se zgodi po smrti?”.

Ker je to edino naravno – sicer jih (še) nimam, ampak kljub temu tako menim. Človek in nasploh živa bitja so ustvarjena tako, da imajo potomce, to je narava. Kdor pa jo želi “presegati” na ta način, češ, jaz pa tega ne potrebujem, jaz sem “iznad”, naj dobro razmisli o uporabljenih narekovajih…


Tudi jaz takole razmišljam.

Kako bi odgovorila na razgovoru? Če bi odgovorila po resnici: zaradi lastne izpopolnitve in potrditve.
In kot izpopolnjen človek bi lahko dala temu otroku ljubezen in spoštovanje.

mene pa zanima, kaj oni (tam kjer so vas to vprašali) smatrajo za “pravilen” odgovor.

Ne bo držalo tole. Živali imajo (za razliko od ljudi) svoje potomce nagonsko, ne načrtno in precej ljudi si otrok sploh ne želi, nimajo nobene želje po potomcih. Tudi jaz sem ena izmed njih :). Pa obožujem otroke, vsi mi pravijo, naj jih že imam, ker sem tako materinski tip in tudi otroci me imajo zelo radi, ampak svojih otrok si pa res niti najmanj ne želim, pa imam vse pogoje zato, da bi jih lahko imela. Ta potreba po malčkih v meni pač ni zakoreninjena.

New Report

Close